arrow
profile_image
Bzum
od 25. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Zdravím, chtěla bych se zeptat: rodiče jsou rozvedení už 10 let, bydlím s matkou a otec posílal 4000 Kč výživné měsíčně (tato částka byla stanovena soudně). Teď mi z ničeho nic poslal email, že není v dobré finanční situaci (více nenapsal) a bude posílat 2000 Kč, jestli s tím souhlasím, že by to nerad tahal k soudu. Já jsem s tím ale nesouhlasila, studuji vysokou školu, do které denně dojíždím a 2000 Kč je opravdu málo. Na to nic neodepsal a teď mi přišlo na účet jen 2000 Kč. Poté mi napsal další email, že pokud s tím nebudu souhlasit, tak přestává platit úplně. Může vyživovací částku jen tak snížit, bez mého souhlasu, bez toho, aniž by vyplnil žádost o snížení výživného? Je mi 22 let a ještě minimálně 2 roky budu studovat. Proto bych ráda věděla, jak postupovat dál, jestli na něj mohu podat trestní oznámení za neplnění vyživovací povinnosti, nebo jakým jiným způsobem to řešit. Děkuji za rady.

můžeš být ráda že ti vůbec platí,myslím že se slušně omluvil že více ted prostě nemá
nezlob se na mě,ale ve tvém věku bys mohla chodit na brigádu

jinak jestli můžeš podat trestní oznámení když dává jen polovinu to nevím jak to chodí ale řekla bych že ne,jelikož ti platí alespon co finančně může

arrow
profile_image
reallycrazygirl
od 10. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ahoj, samozřejmě , že nemůže!! jeho vyživovací povinnost je k tobě až do tvých 26 let pokud budeš studovat. a bez soudního snížení to nemůže udělat. máš na to právo a tvou povinností je se učit a ne chodit na brigády, jak tu psala slečna či paní přede mnou. pokud ti tvůj otec bude tvrdit něco jiného není to pravda. obrať se někam ( soud) kde ti to vysvětlí, každopádně teď dokud to nemá soudně snížený ti bude muset doplatit, co ti nedal. hodně štěstí. hlavně se snaž s ním vyjít v klidu a vysvětlit mu to, že ty ty peníze taky potřebuješ. když si zažádá soudně o snížení, pokud se jeho příjmy výrazně nesnížily stejně mu to bude *** platný a bude ti muset platit pořád stejně. ale zase na druhou stranu si myslím, že 8000 je až až( předpokládám, že matka ti dává stejně jak otec- spíš víc ne?) každopádně i kdyby jsi se s ním domluvila na nižším výživném, tak to musí schválit soud. jiná cesta není

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Mašterka: můžeš být ráda že ti vůbec platí,myslím že se slušně omluvil že více ted prostě nemá
nezlob se na mě,ale ve tvém věku bys mohla chodit na brigádu

Panebože, co je toto za názor? Otec má snad vyživovací povinnost a přes to nejede vlak. Podle tebe by se snad nakonec měla na studia úplně vykašlat, než aby ji tatínek platil, ne?

Navíc toto

Cituji Bzum: Poté mi napsal další email, že pokud s tím nebudu souhlasit, tak přestává platit úplně

mi jako slušné nepřijde

Mám pocit, že holky tady řešily placení výživného a pokud by posílal alespoň ty 2Tis, moc s tím nenaděláš, musel by neplatit alespoň půl roku. Ale určitě se ještě někdo ozve, kdo ti poradí.

Ono hledat si brigádu ze dne na den v dnešní době není nic jednoduchého, navíc pokud se dojíždí, není na to čas.

arrow
profile_image
Maika
od 14. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mašterka:

Proč by měla být vděčná, že jí vůbec něco platí? Jestli má tuhle částku stanovenou soudem, tak dával to, co mu vyměřili ...

Reaguji na Bzum:

Nemáš možnost zajít třeba někam na sociálku se poptat? Nejspíš s otcem moc nekomunikujete?

Cituji Bzum: pokud s tím nebudu souhlasit, tak přestává platit úplně

Dobrý řešení Mě osobně by tahle věta docela naštvala.
A ne nesmí si jen tak snížit výživné, takže asi nezbude, než to řešit soudně. Ale prvně bych mu napsala, jak se věci mají a zkusila bych to ještě uhrát na normální domluvu. Pokud nic tak soud.

Reaguji na reallycrazygirl:
Tak podá na otce trestní oznámení no to je teda hezký řešení
slečna bydlí u matky,tak asi nestrádá
a jak sama píšeš její povinností je se učit tak myslím že k tomu jí 2000 na pár měsíců postačí

Cituji Mašterka: slečna bydlí u matky,tak asi nestrádá

Aha, to sem nevěděla, že bydlet u matky = nejsou finanční problémy

Cituji Mašterka: její povinností je se učit tak myslím že k tomu jí 2000 na pár měsíců postačí

A to je taky názor jak Brno teda

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

VIP

Cituji Mašterka: slečna bydlí u matky,tak asi nestrádá

A ty s ní a její mámou bydlíš, že to víš, jak se jim žije?

Naši byli rozvedeni a máma nás měla na starosti 3 a že bysme si extra žili, tak to tedy ani náhodou.

Pokud ke snížení nedojde skrze soud, tak její otec musí platit to, co mu bylo soudem určeno a snížit si to sám bez sebe nemůže. Pokud je její otec na tom zle, tak se má obrátit sám na soud a ne, že to vyřeší skrze e-mail.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

snížit alimenty jde i bez soudu - dohodou

jinak si on, jako otec může soudně zažádat o snížení

protože nevím, jaké jsou jeho příjmy, možnosti, další vyživovací povinnosti a jak dlouho je to od doby, kdy byly alimenty soudně stanoveny (žádat o snížení nebo zvýšení se může snad každé dva nebo tři roky, popř. v případě výrazné životní změny ( těhotná manželka, narození nového dítěte, ztráta práce, nemoc, . . ), co se příjmů týče

v případě, kdy by se alimenty řešily soudně, bude se dokládat výše příjmů společné posuzovaných osob (tedy přijmy všech členů domácnosti, kde žiješ - předně matky)
stejně tak se budou řešit přijmy otce
a stejně tak se budou řešit jeho výdaje, tvoje výdaje a případně výdaje tvé matky - pokud s ní tedy bydlíš ve společné domácnosti, pokud ne, minimálně bude soud zajímat, jakou finanční částkou se na tvém živobytí tvoje matka podílí

co se žaloby týče, zatím asi ne, a i kdyby - soud stejně bude všechno ověřovat, prověřovat, a pokud mu nařídí částku doplatit není ještě zajištěno, že jí otec doplatí, v nejhorší možné variantě skončí jako zavřený a nebude mít nic (tedy žádný příjem)

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Záleží na tom, jaké jsou majetkové poměry otce. Pokud až doted platil alimenty v pořádku, a tedy 4.000 Kč není rozhodně málo, tak bych se s ním pokusila domluvit.
Vyživovací povinnost mají oba rodiče a pokud ti matka dává taky 4.000 Kč nebo se na tvé výživě touto částkou podílí máš v podstatě 8.000 Kč - to není malá částka.

A myslím si, že soudní tahanice, zjištování příjmů a výdajů všech zůčastněných by mohly vést i k tomu, že otci alimenty razantně sníží. Ale těžko říct, neznám vaši situaci.

arrow
profile_image
Olivka
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Mašterka: slečna bydlí u matky,tak asi nestrádá

Tak to snad ani nemůžeš myslet vážně!

Otec si výživné snížit sám nemůže, zvláště pokud s tím ty nesouhlasíš. Všechno se řeší soudně. Zkus se poptat na sociálce obor péče o dítě, tam ti určitě poradí co a jak.
Otec by si musel podat žádost o snížení, šlo by to přes soud a jak už se výše psalo, posuzovala by se finanční situace všech zúčastněných. Jde o to, co by mu dokázali za příjmy. Pokud je na tom opravdu tak špatně, je možné, že by mu to snížil soud i tak, ale rozhodně pokud s tím nesouhlasíš, jdi se poradit.

arrow
profile_image
Mirulka
od 21. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pokud má jednou otec stanovené výživné soudem a určitou částku tak musí tuto platit bez ohledu, zda dítě bydlí u matky. Přes to prostě nejede vlak. Pokud posílá míň automaticky mu narůstá dluh tedy dlužné výživné. Můžete se dohodnout, ale musíte s tím obě strany souhlasit a pokud s tím nesouhlasíš tak prostě platí soudní rozhodnutí. Pokud se dostal do finanční tísně, musí si sám požádat o snížení výživného, ale sám si ho snižovat ze svých důvodů nemůže. A i do rozhodnutí soudu ohledně snížení výživného musí platit stejně výživné ve výši 4.000,-Kč, stejně by mu soud nařídil, aby to doplatil.

arrow
profile_image
tirafa
od 17. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Řešili jsme nedávno stejný problém v rodině. Rodič přestal prostě jen tak z ničeho nic platit. Dalo se to jako žaloba k soudu, že porušuje rozhodnutí soudu. Soud proběhl k našemu překvapení v poměrně krátké době od podání žaloby a nařídil přímo u zaměstnavatele exekuci na dlužnou částku. Je to tzv.obligatorní srážka-nepotřebuje se k tomu souhlas zaměstnance.

[cituji=Mirulka]Pokud se dostal do finanční tísně, musí si sám požádat o snížení výživného, ale sám si ho snižovat ze svých důvodů nemůže. A i do rozhodnutí soudu ohledně snížení výživného musí platit stejně výživné ve výši 4.000,-Kč, stejně by mu soud nařídil, aby to doplatil.

Ano, tak to je.

arrow
profile_image
Mirulka
od 21. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jinak ještě dodám, že pokud přestane platit úplně tak od nového roku platí, že pokud neplatí 4 měsíce /dříve bylo 6/ tak už je to na trestní oznámení. Jinak bych to také řešila exekucí na srážky z platu.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené