arrow
profile_image
Klaruse
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Studuji magisterský obor Právo na 5 let, kde je standartní doba studia 5+1 rok v prezenční formě, mám za sebou první ročník, a uvažuji o studiu druhého ekonomického oboru na jiné VŠ bakalářského kombinovaného typu. Před ukončením probíhajícího magisterského bych tedy už měla bakalářský ukončený, když bych začala od druhého ročníku magisterského studovat bakalářský. Chci se tedy zeptat, zda by mi z tohoto studia dvou VŠ plynuly nějaké poplatky, pokud bych oba obory vystudovala v řádné době?

Předem děkuji za odpověď.

arrow
profile_image
Jully
od 14. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jestli děláš práva na UK, hoď to přímo na tamní diskusi, řešilo se to tam opakovaně:
http://www.prf.cuni.cz/pfd/viewforum.php?f=1&sid=7 8df9d1c18f0806ff12b9d8369dc6a44

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Tvým problémem by se měl zabývat Zákon o vysokých školách.
V par. 58 odst. 3 stojí: ) Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou.
Z čehož mi vyplívá, že bys poplatky platit neměla .

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Nie, neplynú.

Za súbežné štúdium dvoch odborov sa neplatia žiadne poplatky..
Za predpokaldu, že obe štúdia dokončíš - absolvuješ s titulom, je všetko bez poplatkov.

Ak by si niektoré štúdium ukončila neúspešne - bez titulu, doba, ktorú v ňom stráviš by ti mohla v budúcnosti spôsobiť vymeranie poplatku za predĺženú dobu štúdia. (doba všetkých neúspešných štúdií sa ti pripočíta ku každému ďalšiemu započatému štúdiu).

arrow
profile_image
Arinka
od 21. 12. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na lulamae: To není pravda.... Já jsem studovala jeden rok na jedné VŠ, druhý rok jsem si přidala další a okamžitě mi přišla složenka za 1800 Kč za souběžné studium....

arrow
profile_image
rhiannon82
od 13. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Souhlasím s Arinkou, za studium druhé školy se běžně platí. Není to nic velkého, do cca 3500 ročně.

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Arinka: Já jsem studovala jeden rok na jedné VŠ, druhý rok jsem si přidala další a okamžitě mi přišla složenka za 1800 Kč za souběžné studium....

Aha, osobne som sa zatiaľ s týmto nestretla, mea culpa. Mala som za to, že je bežné nesankcionovať úspešných študentov. V tom prípade beriem späť. Niekde sa zrejme za tento spôsob štúdia poplatky vymeriavajú.
Určite ale nie na MU v Brne a v Olomouci.

Je možné, že iné školy si poplatok pýtajú. V tom prípade by bolo dobré sa informovať na konkrétnej vysokej škole.

arrow
profile_image
dove
od 31. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já jsem takto studovala, za 5 let jsem vystudovala VŠE a za 6 let, tedy o rok později, práva na UK. Začínala jsem obě školy zároveň, poplatek byl jen za ten poslední šestý rok studia na právech, protože už to bylo další magisterské studium, to první bylo ukončené. Ale pokud máš bakalářské a magisterské, tak nic neplatíš, protože je to odlišný typ studia. Pouze pokud bys měla dvě magisterská nebo dvě bakalářská a jedno dokončovala později, potom se vyměřuje poplatek, ale není to žádná závratná částka, cca 3 000 Kč, záleží na tvojí škole, kolik přesně si stanoví. A taky je možnost zažádat o prominutí poplatku, ale není na to žádný nárok, záleží v podstatě na libovůli rektorátu, zda žádosti vyhoví.

arrow
profile_image
Ivónie
od 26. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Na některých školách se platí za souběžné studium (např. na MU je to ale jenom, pokud studuješ druhý obor na LF, u ostatních fakult se neplatí nic). Každopádně tento poplatek je minimální oproti tomu, kolik se platí za prodlouženou dobu studia (na té MU je to asi 1800 na semestr zatímco za prodlouženou dobu studia asi 15 000 za semestr).

Já třeba teď začnu od podzimního semestru navazující mgr studium (prezenčně) a k tomu bc studium kombinovaně a nebudu platit nic.

Jediný, co je trochu riziko je, že pokud jednu z těch škol ukončíš (vyhodí tě nebo sama ukončíš), tak se ti to bude počítat jako neúspěšné studium a neúspěšné studium se započítává do doby studia. Takže pokud bys třeba od druháku práv začala studovat bc obor a po dvou letech tě z bc oboru vyhodili, tak přijdeš o 2 roky, kdy jsi mohla studovat práva zdarma a pátý rok práv budeš platit. Dá se to vyřešit tím, že bys bc studium včas přerušila. Přerušit se dá na 3 roky, do té doby bys dostudovala práva a nemusela bys nic platit.

Píšu to asi hrozně zmatečně, takže se omlouvám. Každopádně bude nejlepší obrátit se na studijní oddělení vaší školy a tam ti řeknou co a jak. Ale jak říkám, pokud budeš něco platit, tak to nebude moc.

arrow
profile_image
Tarazed
od 29. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Ivónie: Jediný, co je trochu riziko je, že pokud jednu z těch škol ukončíš (vyhodí tě nebo sama ukončíš), tak se ti to bude počítat jako neúspěšné studium a neúspěšné studium se započítává do doby studia. Takže pokud bys třeba od druháku práv začala studovat bc obor a po dvou letech tě z bc oboru vyhodili, tak přijdeš o 2 roky, kdy jsi mohla studovat práva zdarma a pátý rok práv budeš platit. Dá se to vyřešit tím, že bys bc studium včas přerušila. Přerušit se dá na 3 roky, do té doby bys dostudovala práva a nemusela bys nic platit.

No moment, to ale koliduje s tím, co už tady bylo napsáno výše, a to :
"Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou."

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Ivónie: např. na MU je to ale jenom, pokud studuješ druhý obor na LF, u ostatních fakult se neplatí nic

Nie je takýto poplatok.

Ten poplatok je za "další studium", a takým sa podľa výkladu zákona a štatútov MU rozumie každé štúdium, ktoré študent začal po úspešnom doštudovaní iného štúdia (tzn. ak už nejaký titul z VŠ má, a začne študovať na LF MU, _vtedy_ sa mu vymeria tento poplatok).

Ak ale niekto študuje napr. pedagogickú na MU (a nemá ešte žiaden VŠ titul), a začne študovať zároveň LF MU, neplatí nič.

Viac http://www.muni.cz/admission/about/fees
"Poplatek za další studium podle článku 5 Přílohy č. 6 Statutu MU je vyměřován studentům, kteří již absolvovali bakalářské nebo magisterské studium a nyní studují ve svém dalším bakalářském nebo magisterském studijním programu."

A nie.

Cituji Ivónie: neúspěšné studium se započítává do doby studia. Takže pokud bys třeba od druháku práv začala studovat bc obor a po dvou letech tě z bc oboru vyhodili, tak přijdeš o 2 roky, kdy jsi mohla studovat práva zdarma a pátý rok práv budeš platit.

Toto presne takto neplatí.
Ak ide o súbežné štúdium, tak sa doba štúdia počíta len raz.
Práva a Bc. by si boli navzájom súbežnými štúdiami (študuje ich v rovnakom čase).
Takže tie dva odštudované Bc. roky by pre práva nič neznamenali (boli s nimi súbežné), ale akékoľvek ďalšie štúdium, ktoré začne potom študovať, tak až do doby toho nového štúdia by sa tie dva roky pripočítali.

arrow
profile_image
michellee
od 24. 6. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mám obdobný problém: teď chci nastoupit na FFÚ VŠE a PF UK, ale bojím se, že to nebudu zvládat a jednoho studia budu muset nechat, tedy nedokončit ho řádně. Budu poté platit nějaké poplatky? Protože se mi bude např. 2 roky z bakalářského oboru VŠE počítat k těm pěti na UK?

arrow
profile_image
foginka
od 30. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na michellee: Proč si tohle nezjistíš přímo na škole? Ale ano, jakmile studuješ dvě zaráz tak se ti neúspěšné studium počítá do další doby studia.

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji foginka: jakmile studuješ dvě zaráz tak se ti neúspěšné studium počítá do další doby studia.

Tak, ale len v "ďalšom" štúdiu.
V tom, ktoré je s neúspešným súbežné, nie.
Ale ak začne študovať akékoľvek iné, už po "vytvorení" neúspešnej doby", tak k danému štúdiu sa ti pripočíta.

Máš to uvedené v tom príspevku, pod ktorý si zavesila sovju otázku. Ten druhý odstavec. Presne tvoja situácia.

Reaguji na michellee:
Tahle otázka je zodpovězena přímo nad tvým příspěvkem.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené