arrow
profile_image
Kriola
od 4. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pěkný podvečer všem,
chtěla bych se zeptat všech kdo mají, nebo měli fixní rovnátka.
Brzy mi bude 15 a mám opravdu křivé zuby, je jasné, že rovnátka potřebuji, plus mám předkus.
Přečetla sem na internetu pár článků o tom, jak vám rovnátka změní život, stravovací návyky, nesmíte jíst tousty, jablko, žvýkačky...Hlavně ty žvýkačky mě vyděsily. Také bych si prý musela čistit zuby po každém jídle.jak to udělám ve škole?
Takže, otázka zní, je to pravda? Je to opravdu tak hrozné?
A dá se rovnání zubů nějak urychlit, abych rovnátka neměla dlouho? A jak dlouho cca trvá, než přijdu k lékaři, udělá mi otisky a tak, kdy tedy definitvně dostanu rovnátka? Měsíc? Dva, tři?
Děkuji za odpovědi, mám opravdu strach.

arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Kriola: Rovnátka jsem měla přibližně 3 roky a před rokem mi je sundali.(Bohužel to neurychlíš, mi říkala, že je budu mít tak 1,5-2 roky, jenže mi musela trhat zuby a proto se to protáhlo) I mi doktorka říkala, že si mám zuby čistit po každém jídle, jinak že budu mmát na zubech poté fleky. Zpočátku mi to vydrželo, ale asi jen tak 2 týdny, pak tě to nebude bavit. Takže pak jsem je čistila pouze ráno a večer a po špenátu . (I když zubařka to poznala, protože jsem měla jinačí dasně, ale to jsem jenom musela začít používat nějaký malý kartáček) Žvýkačky jsem normálně používala, ale někdy byl problém, že se mi sekly za rovnátky a já to musela párátkem vytahovat . Co si pamatuju tak jsem jablka nejedla (kámošovi se totiž zámek kvůli tomu ulomil), ale myslím, že by nebyl problém je jezt nakrájené na kousky. S toasty jsem problém neměla a jedla jsem dokonce i topinky .... ale jedla jsem to tím stylem, že jsem si kousek ulomila a až pak jedla. Pokud máš další otázky ptej se

arrow
Neprodává v Bazaru

Já rovnátka dostala ve 13 (teď je mi 16) a spodní jsem měla rok, horní půl roku. Mně osobně se jídlo za rovnátkama vůbec nezachytávalo (asi jsem měla štěstí), takže ve škole jsem se akorát vždycky zkontrolovala v zrcátku a vůbec sem to nemusela řešit. Jedla jsem normálně i tousty, jablka a žvýkačky a přežila jsem Jinak já rovnátka dostala zhruba měsíc po otiscích a to mi ještě trhali kvůli nim 2 zuby. Urychlit posun zubů snad ani nejde.

arrow
profile_image
MiBa82
od 9. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Kriola: ahojky,měla jsem rovnátka v 15ti(je mi skoro 30) děkuji bohu a svým rodičům,že mi je zaplatili. Měla jsem jak nahoře,tak i dole. Do školy jistě nosíš zrcátko,tak si zuby o jídle zkontroluješ. Já se hlavně vyvarovala máku Jedla jsem všecko(krom tvrdých věcí) jabko si nakrájíš na plátky,všechno jde.Místo žvejky si koupíš tic tac,nebo ústní sprej. Myslím,že máš zbytečné obavy. Byl to náááádhernej okamžik,jak mi rovnátka zubařka sundala,měla jsem nádherně bílé zuby a rovné,na ten okamžik nikdy nezapomenu. Hlavu vzhůru holka

arrow
profile_image
bejbee
od 4. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Měla jsem rovnátka, když mi bylo 14. A hrozné to bylo ale asi z jiného pohledu než se děsíš ty. Jíst jsem mohla všechno, ale jen když mě zuby nebolely a to bylo málokdy. Se žvýkačkami jsem vůbec neměla problém, ale ovoce a zeleninu jsem si krájela na kostičky, určitě bych si netroufla zahryznou se do jablka. První půl rok jsem nejedla skoro nic. První týden vůbec nic. Bolest byla nesnesitelná, ale vím, že u hodně lidí taková bolest není, hodně záleží na konkrétní vadě, já měla zuby fakt děsně křivé. V noci jsem se budila bolestí, byla jsem pořád nadopovaná práškama, jedla jsem jen polívky, hrůza. Za prvních pár měsíců jsem zhubla skoro 10 kilo a všichni se mě ptali, jestli nemám nějaký problém, anorexii nebo tak. Ale nechci tě strašit, je to určitě individuální. Po každém jídle není úplně nutné čistit, ale doporučuju to, skoro vždycky ti za těmi rovnátky něco zůstane. Taky doporučuju hodně ale vážně hodně dbát na hygienu i kdyby sis ty zuby měla čistit hodinu, určitě si kup mezizubní kartáčky, jinak ten prostor za rovnátky snad ani vyčistit nejde.

Teď k tomu urychlení. Já měla rovnátka něco málo přes rok, což je míň než normálně bývá, a právě proto jsem měla průběh tak bolestivý. Měla jsem různé gumové jakoby ,,kšandy" na zubech, které mi ty zuby fakt silně tahaly, aby se srovnaly rychle. Jestli budeš mít na výběr, tak ti radím to neurychlovat, mě to za tu bolest nestálo. No a pokud si pamatuji tak rovnátka mi nasadily asi měsíc nebo 2 po otiscích.

Po sundání dostaneš rovnátka na noc, už je to 4 roky a pořád je nosím a myslím, že ještě dlouho budu, dokud si nebudu jistá, že se mi ty zuby nevrátí. Pokud se na ně vykašleš nebo je budeš nosit jen občas, děláš to zbytečně, protože se ti ty zuby vrátí do původního stavu.

Snad jsem tě moc nevyděsila, přeju pevné nervy.

arrow
profile_image
Kriola
od 4. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ještě jsem se chtěla zeptat, prý zámečky můžou rozedírat pusu, a na to se dá vosk...To jen ze začátku než si pusa zvykne, nebo celou dobu?

arrow
profile_image
Midlinkaaa mojeid
od 26. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Kriola: eště jsem se chtěla zeptat, prý zámečky můžou rozedírat pusu, a na to se dá vosk...To jen ze začátku než si pusa zvykne, nebo celou dobu?

Ten vosk Ti většinou po každém jídle odpadne a musíš tam lepit další. Není to na celou dobu, jen pár dní než se zub třeba trošku posune a nebo jak říkáš, až si na to "pusa zvykne"
Ale zoubky se v puse rychle přemísťují, takže vosk je vždy jen nachvilku

A za mě určitě do nich běž teď! Čím mladší budeš, tím lépe

Mě je 24 a rovnátka budu mít ještě asi rok.
Už ani nevnímám, že je mám....

Ahoj, také jsem měla rovnátka. Nosila jsem je 2 roky a život se teda nijak zvlášť nezměnil. Jedla jsem skoro všechno, až na topinky a na ty jablka. Čistit zuby po každém jídle by bylo dobré, ale ne vždycky je to možné, takže ve škole jsem to řešila žvýkačkou - s nimi jsem problém nikdy neměla a od těch dob jsem na nich závislá. Jednou se mi zámeček utrhl v kině, když jsem jedla popcorn, chi. Urychlit rovnání asi nejde, ale netrap se tím, rovnátka jsou super, já jsem se na ně hrozně těšila. Je přece lepší mít křivé zuby s rovnátky, než křivé bez nich, ne?

arrow
profile_image
Misy
od 25. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já jsem měla rovnátka nahoře i dole hooodně dlouho, ale kromě bolesti zubů a od toho celý hlavy (po nasazení, utažení, případně posunutí zubů) mě nijak neomezovaly... Jedla jsem všechno, tvrdý topinky, jablka, žvýkačky teda nesnáším, tak ty ne, jen samozřejmě při tý bolesti se to nedalo.
Zuby si čistím a čistila jsem si je po každým jídle, ale to je spíš o mým pocitu, než že by to bylo nutný... a není to žádný důkladný čištění, hlavně aby se jídlo dostalo pryč...

Sice se mi některý zuby zase vrátily po sundání zpátky, ale to je tím, že jsem měla blbou zubařku, která zanedbala péči po sundání (to, co jsem pak vyčetla tady na omlázku, co holky dostávaly nebo musely dělat, tak to mě jaksi minulo...); ale zuby mám stále víceméně rovný...

arrow
profile_image
deschanel
od 19. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Rovnátek se vůbec neboj! Mám je sice jen na dolních zubech, ale už dva roky a asi je ještě pár let mít budu a můžu říct, že o nich ani nevím
Zuby mě bolely jen po nasazení, ale používám od té doby vždy po utažení nebo po zubní operaci kapky Algifen Neo a nebolí vůbec nic
Vosk si určitě pořiď, já o něm nevěděla a tvář jsem si rozedřela a fakt hrozně to bolelo. S voskem pak už vůbec nic necítíš, po pár týdnech si pusa zvykne a už ho nebudeš potřebovat.
Jím úplně všechno normálně, ale to je asi tím, že mám jen ty dolní. Ale i kdyby sis to jídlo musela krájet, tak za ty rovné zuby to přece stojí
Srovnat rychleji to nejde a hlavně i když ti zubařka zuby srovná, nechá ti rovnátka ještě pár měsíců, aby se v té poloze ustálily, jinak by se ti totiž začaly okamžitě rozjíždět zpátky.
Jinak jestli můžu doporučit, nedávej si průhledné gumičky! Rychle zežloutnou. Nejlepší jsou prý uplně světlounce modré, stříbrné nebo losové Ty nejsou skoro vidět

arrow
profile_image
deschanel
od 19. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Kriola: Také bych si prý musela čistit zuby po každém jídle.jak to udělám ve škole?

To mě bavilo první dva týdny, od té doby si čistím normálně 2krát denně. Kartáček jsem s sebou do školy radši nosila a když jsme měly k obědu šišky s mákem, tak jsme s kamarádkama normálně vyčistily zuby na záchodech u umyvadla

arrow
profile_image
bejbee
od 4. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Kriola: Škrábání a otlačení se může projevit kdykoliv během léčby, ale není to tak hrozné, zvykneš si. Ten vosk mi moc nepomáhal, moc dlouho ani nevydržel na místě, radši bych si koupila nějaký gel na poraněné dásně a dutinu ústní.

arrow
profile_image
bejbee
od 4. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji deschanel: Jinak jestli můžu doporučit, nedávej si průhledné gumičky! Rychle zežloutnou.

Souhlasím, pak to vypadá jako když máš žluté zuby! Nedoporučuju ani bílé. Když bych si mohla dneska vybrat, tak bych volila hodně barevné, mě tenkrát zubařka na výběr nedala.

arrow
profile_image
Sabrien
od 1. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Rovnátka jsem měla dva roky a dva roky jsem po sundání, předtím jsem měla stejné obavy, jako máš teď ty. Moje rada zní- jdi do toho! Co se týče stravovacích návyků, nějak výrazně se nezmění. Na jablko si vezmeš nůž a žvýkačka ti nic neprovede (pokud není extra velká a lepivá). Určitě to nijak neurychlíš, chce to svůj čas a věř, že se to vyplatí. Zuby jsem si po každém jídle nečistila, po týdnu si zvykneš na jedení s rovnátky a téměř žádné jídlo ti tam nezůstane. Já šla k ortodontistovi a za 14 dní už jsem dostala rovnátka.

arrow
profile_image
Anietish
od 18. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky doporučuji do nich jít, nic hrozného to není.. já je mám teď a to je mi 18.. Jím uplně všechno, žádný návyky se mi nezměnily, jen to jablko si nakrájím, to je jediné do čeho bych nekousla... Žvýkačky uplně v pohodě, ikdyž je pravda, že ten první týden jsem si nedovedla představit, že budu s rovnátkama žvýkat, ale pak si zvykneš
Jinak doporučuji si po jídle vždycky zuby zkontrolovat, jestli někde něco nezůstalo .. A čistím 2x, někdy 3x denně.. ale rozhodně ne po každém jídle ( ikdyž bych asi měla )
Nicméně už se těším až mi je sundají, ale jsem ráda, že jsem do nich šla

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené