Ahoj, koupili jsme si zakrslého králíčka. Máme ho doma několik dnů a dnes jsem si všimla, že má na kůži suchá místa (nejsou zarudlá)na kterých chybí srst. U obou uší ( u kořene vňější části) a na pusince. Nevíte, o co by se mohlo jednat? Potrela jsem mu ta místa stolním olejem.

arrow
profile_image
Elienka
od 8. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

To může být i plíseň. Jeden můj králík to kdysi měl. (tuším, že to byla plíseň, ale určitě to bylo nějaké kožní onemocnění) Dostal na to od veterinářky nějakou vodičku. Olizuje si to? Radši s ním zajdi k veterináři.

Reaguji na Elienka: moc dekuju za odpoved, k vet určitě zajdu a jak dlouho trvala lecba u Tveho kralicka?

arrow
profile_image
Elienka
od 8. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji neskwik: moc dekuju za odpoved, k vet určitě zajdu a jak dlouho trvala lecba u Tveho kralicka?

Je to už pár let zpět, ale netrvalo to nějak moc dlouho. Celkem rychle začaly růst zase chloupky....no řekla bych tak měsíc? Opravdu už si to nepamatuju

jj plíseň...pokud ti lékař řekne že musí udělat testy běž jinde, jeden to na mě zkoušel a na nic nepřišel a já jen calovala, pak jsem šla k veterináři ze zoo a bylo...nějaká králičí plíseň, dostal injekci 3x myslím a byl opět ok.

Reaguji na Lulča: Moc krát děkuju Zítra půjdu na veterinu, takže budu pohotová. A jinak na člověka se to přenést může, viď? A jak dlouho trvala léčba? Děkuju

arrow
profile_image
angor
od 21. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na neskwik:
Takže ze prvé - jak tě může napadnout taková totální pitomost matlat králíka stolním olejem?
Pokud vidíš na králíkovi problém, tak s tím se hned jde k veterináři - vždy k takovému, který rozumí králíkům. Problémy s kůží většinou znamenají plíseň nebo parazita. Veterinář provede stěry z kůže (spíš seškrab) a zjistí, co to je a dá ti na to léky.
Nikdy na králíka nezkoušej samoléčby - spíš ho zabiješ než pomůžeš. A taky nezapomeň, pokud máš králíka - mládě, tak v první řadě udělat rozbor bobků na kokcidiozu. Je to nebezpečná nemoc a mláďata na ní umírají. Očkování je až v 10.tém týdnu života a králík musí být naprosto zdravý.
Na www.kralici.cz máš seznam veterinářů, kteří králíkům rozumí - jinam s ním ani nechoď.

arrow
profile_image
angor
od 21. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jo a plíseň je samozřejmě přenosná. Kamarádka se léčila zároven s králíkem.

Cituji angor: jak tě může napadnout taková totální pitomost matlat králíka stolním olejem

souhlasím, příště musím zapojit mozek, jednala jsem neuvážlivě, dle rad na netu

Cituji angor: Na www.kralici.cz máš seznam veterinářů, kteří králíkům rozumí - jinam s ním ani nechoď.

Mám dobrého veterináře, patří do rodiny a naštěstí má i zkušenosti.

Cituji angor: Jo a plíseň je samozřejmě přenosná. Kamarádka se léčila zároven s králíkem.

Tak z toho mám obavy, ale už je pozdě. V zverimexu mi radili, ať ho vrátím zpět. Úctenku mám a je u nás jen týden, nemocný musel být už předtím. Ale dobře vím, jak se nakládá s nemocnými zvířaty (jako jsou králíci)..., takže to bych nikdy neudělala. Ale je mi líto, že to takhle začíná. Navíc mám doma malé dítko, proto ty obavy.

arrow
profile_image
angor
od 21. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

To, jestli se ten tvůj vet vyzná, poznáš podle toho, že králík přežije. Plísen apod. je ted u prcka hlavně až podružná věc, ta ho nezabije, první musíš vyřešit tu kokcidiozu, takže k němu nezapomen vzít bobky na ten rozbor. Jinak pak existují mnohem horší nemoci, co u králíka můžeš zažít a počítej s tím, že to není rozhodně levnej mazlíček, ale může se ti krásně vydrápat na dost vysoký finanční částky. U zverimexáků jsou nejčastější nemoci - kokcidioza (pokud neřešíš včas, tak máš králíka mrtvýho - má jí tak 90% zver. králíků), rýma - tam je nutná dlouhodobá léčba atb. měsíc a třeba i víc, pak tam jsou taky časté vady zubů - to ale všeobecně u zakrslíků. Když budeš potřebovat, klidně se na mě obrať, poradím ti. v králíkách se už vyznám tak, že bych je mohla léčit sama.

arrow
profile_image
angor
od 21. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

jo a pokud to bude plísen tak hodně chválí ecosin

Cituji angor: klidně se na mě obrať, poradím ti. v králíkách se už vyznám tak, že bych je mohla léčit sama.

Jsem Ti opravdu moc vděčná, určitě se na Tebe obrátím, pokud bude třeba...

Dnes po práci jdu k veterináři. Bobky vezmu s sebou. A lék, který jsi mi poradila na plíseň, jedná se o mast, vodičku?

Lysinky má králík jen na vnější částí oušek (hned u hlavičky), na obou rovnoměrně. Nikde nic dalšího. Je čilý, věčně hladový a občas se drbe.

Poraď mi prosím, jak je to s čerstvou zeleninou, ovocem, trávou...v jakém množství se mu smí takováto strava podávat?

Děkuju

arrow
profile_image
angor
od 21. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na neskwik:
Ten ecosin se udělá roztok a bud se v tom koupe (což ty ne, protože má jen tyhle malá ložiska a ještě k tomu na hlavě) nebo se to stříká rozprašovačem (takže na ta ouška to prostě naneseš).
Tady je takový návod: http://www.pythium.eu/cs/chytra-houba-ecosin-3/

Dokud nebude mít králíček vyloučenou kokcidiozu, tak mu dávej jen granulky a seno (kvalitní granule, ne žádnou směsku, z toho mají trávící problémy). Kvalitní granule seženeš někdy už i ve zverimexech, jinak jedině na netu. Já můžu doporučit od supreme - Science (mají řady junior - ta je tak do cca 7 měs věku, pak selective - ta je pro dospělý a pak pro seniory, ta je pro starší ušáky od těch 6-7 let). Ty superme mají v sítích Zvěrokruhu. Pak ještě mívají od Versele - laga CUNI PRO nebo CUNI COMPLETE, ty se ale nerozlišují podle stáří. Já všechno beru z netu, nebo spíš do května jsem ještě objednávala v zahraničí ve VB, protože to vyšlo nejlevněji, no ted mi ten obchod zrušil zasílání do čr, tak až dojdou granule (dělám vždy zásoby na rok), tak uvidím, jestli začnu objednávat tady nebo se mi podaří najít ještě jiný. Ale já mám kombinaci těch supreme a oxbow, no a oxbow tu prodává jediný e-shop - ten z kralici.cz.
Tak to byly granule.
Až pokud bude králíček úplně ok, tak začneš dávat zeleninu (na trávu už bude letos pozdě). Musíš ze začátku pomaličku zkoušet pokousíčkách - první jeden druh a zvyšovat dávku, pak k němu přidávat zas postupně další - musíš sledovat, co to dělá, jak by měl průjem, tak to je signál, že tu zeleninu nesnese. Defakto když na to přijde, tak dospělého ušáka můžeš mít jen na zelenině a senu - ale musí mít alespon 4 druhy zeleniny denně. V menším množství se dává kořenová zelenina a některé natě - obsahuje cukr a taky někdy moc vápníku. Jinak výborné jsou saláty (pozor, některé mohou nadýmat - já mám teda králíka popelnici), brokolice, květák (také mohou nadýmat), jinak papriky, rajčata, okurky (může být průjem), čekanka, fenykl..... atd. atd. řekla bych, že není vysloveně zelenina, kterou by nemohly, jen u některé je riziko nadýmání a té nemůžeš dávat tolik.
Co se týče trávy - zjara začneš po malých dávkách a budeš zvyšovat. V sezoně naše králík sešrotuje klidně pekáč denně. Musíš dávat pozor, aby se tráva nezapařila - to se pak králík nafoukne a je průšvih. Stejně tak bylinky - pampelišky, jitrocel, medunku, mátu aj. Ale můžeš dávat i kuchynské - bazalku, tymián.....
Jinak u nás frčí topinambury - pokud máš zahrádku, tak řekni a já ti můžu poslat na sadbu, zrovna je ted vykopávám a právě ted se také sází.

Co se týče ovoce, tak to dávej jen jako pamlsek - kousíček. Obsahuje cukr.

Hlavně dohlížej na to, aby baštil hromadu sena - to je nejdůležitější. No a ted ve vývinu ty junior granulky - ta mají vše potřebné pro vývoj. Taky je pro prcky dobrá vojtěška, u dospělých s ní musíš opatrně, má hodně vit. a minerálů, ani lidi jí nemůžou tolik a pořád.
Granulky by měl mít ted neomezeně k dispozici - ale pokud by jim dával přednost před senem, tak ubrat, nejvíc musí jíst pořád seno.

Klidně se ptej na cokoliv i třeba na konkrétní potravinu nebo i když ti to přijde jako blbost - lepší být třeba i "trapná" než ublížit králíkovi.

Jinak naše spolužití s králíkem vypadá tak, že žijeme všichni spolu - nikdy jsme si nedovolili ani jednoho králíka zavřít do klece, jen jako mimčo, než se naučilo návykům. Máme králíky vždy navolno (momentálně už jen jednoho).
Byt musíš udělat králíkovzdorný tak jako tak, protože i ti, co jsou v kleci, tak musí mít min. 4 hod. volný pohyb. Ale ty 4 hod. mě přijdou jako uboze málo........
Brzy pochopíš, co králíka láká - kabely hlavně a po pár zničených věcech si začneš dávat pozor, aby všechno bylo dost vysoko nebo zadělané.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené