arrow
profile_image
gvkv
od 15. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj holky,
začnu asi tím že mamčina kočička je těhotná,ještě nemá ani rok a už ju ... kocour od sousedky . Každopádně,maminka bydlí v bytě o velikosti 1+1. Proto se chci zeptat,na jakkékoliv rady ohledně porodu,následné péče o kotátka,pelíšek,ohrádky atd.
Nemáme s tím zkušenosti tak jsme celkem překvapené no.
Jak dlouho trvá těhotenství u kočky a kolik jich napoprvé může mít ?
Moc děkuji za každý příspěvek!

arrow
POZOR
Prodejce je na
černé listině.
Nebyla hodnocena

Ahoj, no a kolik je přesně té kočce? Je to dost rizikové podle mě, ale asi záleží u případ od případu, my máme normální obyč kočky a máme je venku a taky se to párkrát stalo ..bohužel jednou ta kočka asi neměla ani sílu ty koťátka porodit, byla vysílená, asi je nakonec porodila ale všechny byly mrtvé. Asi bych zašla pro radu k vet.

arrow
profile_image
eileen11
od 1. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji gvkv: nemá ani rok a už ju ... kocour od sousedky

chudák číča..no, stane se
Kočky jsou těhotné cca 2 měsíce a mívají 3-6 koťátek, když jsou to první, spíš míň, než víc Jsou to dost samostatné šelmičky a kolem porodu a kojení většinou vše obstarají samy ,pokud vše probíhá bez problémů,kočka sama překouše miminkům pupeční šňůru a očistí je. Je dobré najít jí v bytě nějaké klidné místo, kam lze umístit "porodnici" a pelíšek pro koťátka, i když kočky jsou osobnosti a klidně si to udělají po svém - já měla nachystanou porodnici jak ze žurnálu a prckové se narodili v obýváku na sedačce, takže asi tak..doporučuju pro tento případ mít připravenou nějakou čistou látku, kterou múžeš pod kočičku při porodu podložit, ale to by mělo být i v pelíšku...
Já na to tehdy obětovala starší povlečení - i pelíšek musí být stále čistý
Neboj, zvládnete to, docela Ti závidím, je to super zážitek, my máme všechny kočky vykastrované, tohle byla náhoda (našli jsme kočičku už březí), je to už spoustu let, ale pořád na to vzpomínám
Akorát jsem se mohla ubulet, když jsme potom koťátka rozdávali do nových domovů

arrow
profile_image
noninek
od 17. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na gvkv: Ahojka, jsem z vesnice, kočku máme vždy nalezence, ale téměř si nepamatuji, že bychom někdy byly bez kočky. Dohromady čičiny odrodily desítky koťat a my jsme s tím neměli nikdy nic společného. Kočky byly přes den doma, přes noc se toulaly. Pak jsme přišli na to, že je těhotná - zůstávala víc doma. Pelíšek měla připravený jako vždycky (jen jsme se snažili o čistější deku - ony si do pelechu mimo dům tahaly myši a tak..), a kolikrát se nám stalo, že jsme po dni kočku hledali a našli ji obloženou koťátkama.

Cituji eileen11: Jsou to dost samostatné šelmičky a kolem porodu a kojení většinou vše obstarají samy

Přesně tak, je až obdivuhodné, jak kočka přesně ví, co je třeba dělat.
Nestrachujte se, a to, že jí není rok, bych vůbec neřešila. Našli jsme jednu kočinu a ta měla odmalička koťata, za jeden rok i 4x (pokaždé minimálně 6) - no, už je vykastrovaná

arrow
profile_image
gvkv
od 15. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na _adelka: Kočičce je devět měsíců. Určitě se s veterinářem poradím.

Reaguji na eileen11: Děkuji moc! No já to taky obulím,možná si mamka pak jedno kotátko nechá,uvažuje že si pořídí další takže by se to takhle "vyřešilo" .. Jen teda doufám že najít jim nový domov nebude problém.. Je lepší pelíšek ohradit nějakou ohrádkou(zní to vtipně) aby nemohly kočičky lézt po celém bytě ? Ona mamka má plovoučky. Já se taky hrozně těším! Miluju zvířata a budu z toho naprosto unešená,už se vidím.. Budu dřepět u pelechu a rozplývat se ..

arrow
profile_image
gvkv
od 15. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na noninek: My jsme ji právě taky plánovaly vykastrovat .. no a ono ejhle .. mamka je načapala na bakoně Po kotátkách ji ale plánujeme vykastrovat,stačí jednou ..
Tohle je právě taky venkovská slečna,vzala sem si ji od přítelové babičky. Vím že na venkově je kočiček plno,každou chvíli kotátka,taky tu žijeme .. Já se je pak vždycky snažím trošku vymazlit aby si zvykly na lidi

arrow
profile_image
eileen11
od 1. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji noninek: Nestrachujte se, a to, že jí není rok, bych vůbec neřešila

přesně, toho bych se taky nebála, kočička je už dospělá

Cituji gvkv: ,možná si mamka pak jedno kotátko nechá,

u nás to taky tak dopadlo - tu poslední kočičku jsme prostě nedokázali někomu dát

Cituji gvkv: Je lepší pelíšek ohradit nějakou ohrádkou

já myslím, že je to zbytečné a tomu,aby koťata vegetovala v celém bytě asi teda nezabráníš, ale myslím, že nemusíš mít strach, že by zničili podlahy, i když teda nemám zkušenost s plovoučkama, my máme lino. Ze začátku si je kočičí máma ohlídá sama a taky se brzy naučí chodit na kočičí WC, ta naše to uměla už ve třech týdnech, kočky jsou opravdu hodně čistotné

arrow
profile_image
eileen11
od 1. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji noninek: kolikrát se nám stalo, že jsme po dni kočku hledali a našli ji obloženou koťátkama.

přesně, mě takhle chodila na chalupě spávat sousedovic kočka do postele - no a jednou ráno se vzbudím a bylo jich tam 5 a "pyšná" máma s nima

arrow
profile_image
noninek
od 17. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji eileen11: "pyšná" máma s nima

Ale ten pohled je nezapomenutelnej vždycky mám pocit, že mi říká: "A cos dokázala ty" a olízne ten kotěcí zadek

Já teda musím říct, že jsme kočičce nechávali jen 2 koťátka. Hned jak se narodily tak šly pod sekeru. Neuživily by se, neměli jsme je komu dát, srdce mi krvácelo, ale nedalo se nic dělat. Díky bohu (veterináři) za kočku bez pohlavních orgánů
Reaguji na gvkv: Kočka se neptá, jestli si může štrejchnout . A může se stát, že to i příště propásnete. Když jsme ji nechávali kastrovat, tak jsme měli domluveno asi 15.7., 25.6. se jí narodily koťata - to jsme nenechali ani jedno, kvůli té kastraci (vet říkal, že by mohla ztratit mateřský pudy), a po kastraci nám dr řekl, že už byla asi 10 dní těhotná... produktivní číča no

arrow
profile_image
eileen11
od 1. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji noninek: vždycky mám pocit, že mi říká: "A cos dokázala ty"


Cituji noninek: Díky bohu (veterináři) za kočku bez pohlavních orgánů

to teda jo, já mám sice holku jenom jednu (kluky 4), ale koťata neměla vůbec, šla na kastraci asi v 10 měsících právě proto, abych ty koťata nemusela řešit,no, povedlo se

Cituji noninek: produktivní číča no

jo, někdy je problém to "stihnout"

arrow
profile_image
Yayay
od 10. 1. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zdravím,
pomáhala jsem odrodit dvoje koťata, obě kočky prvničky. První byla moje vlastní kočka, která ne mě byla zvyklá a druhou kočku, kterou jsem měla čtrnáct dní, zjevně lehce týrána (vrčela a kousala když si ji člověk vzal do ruky, objevila se ve smečce kočičích bezdomovců, o které se starám a na rozdíl od nich nebyla divoká).

Kupodivu tato kočka, která mě neznala, nechala bez problému asistovat, byla za to celkem ráda, bylo to kompilované, šlo to celkem rychle, bohužel poslední kotě bylo nedovyvinuté, srdíčko mělo mimo tělíčko a nožičky zkroucené, umřelo mi v rukách, měla jsem z toho depku skoro tři týdny. Ale později mi došlo, že ho nešlo zachránit, a tím že jsem pomáhala u porodu, tak ho aspoň kočka nesežrala a prcek má hrobeček.

Kočka rodí okolo 65 dne, plus mínus 3 dny, záleží na věku, velikost a plemeni.

Průběh porodu:
V den porodu kočka moc nejí ani nepije, rozvaluje se (dost často leží na zádech) v břiše se ji neuvěřitelně hýbou koťata. Pak ji hrábne a začne hledat tmavé místo, kam by se schovala.

Následují kontrakce, z kočky vypadne/vyteče žlutý hlen/zátka. V našich případech do hodiny, kdy vypadne zátka, začínala kočka rodit. Když vypadne zátka je dobrý dát kočku do porodnice. To je krabice, kde máš např. nějaký čistý ručník, bude dost od krve, takže pak ho po porodu vyměníš a dáš nový.

Koťátka nemají po narození žádnou termoregulaci, takže když se nastydnou, tak je s nimi konec, proto je dobra krabice s ručníkem/prostěradlem/dekou, aby na ně z boku nefoukalo a neprochladla od země. Termoregulace je vyvinuta cca za 14 dní.

Předem jsem měla připravené nůžky, líh v mističce, niť (věci pro přestřihnutí pupeční šňůry), ubrousky (sušení koťat), misku s vodou (na mytí rukou), ručník(usušení rukou), váhu(pro zvážení koťat), bohužel jsem nikde nesehnala odsávačku(odsátí vody z tlamičky pokud si kotě lokne) a další misku( na placenty).

Pod kočkou se může objevit voda s krví, což je plodová voda a nebo uvidíš, jak kočka rodí plodovou vodu v obalu, pro laika se to blbě pozná, jestli to leze ven kotě a nebo plodová voda.

Je lepší, pokud koťátka jsou napřed hlavičkou a v plodovém obalu. Kočky prvničky většinou řeší úplně jiné věci než by měly. Když se kotě narodí v obalu je dobré obal roztrhnout a kotěti očistit ubrouskem čumáček (případně tlamičku) a lehce otřít tělíčko ubrouskem, kočka dolíže zbytek, pokud bude mít čas.

Kotě je spojené pupeční šňůrou k placentě, je to takový kus masa… Kotěti je dobře buď prsty přidržet pupeční šnůru(nebo podvázat nití) a pak jej čistými nůžkami, které byly opláchnuté v lihu, šňůru přestřihnout. Kočka to může překousnout, ale když to udělá špatně, může kotě ztratit dost krve. Placenta výjde většinou později než kotě, kočka muže vstávat, placentu má v břiše a kotě visí ve vzduchu za šňůru, může se mu něco stát, dost často ho kočka přisedne, proto je dobré pupeční šňůru odstříhávat, pokud to kočka neudělá sama.

Podobné je to u obalu, kotě se může nalokat vody, která je obalu, proto když se k tomu kočka nemá, má pomoci chovatel (otevřít obal a kotě trošku osušit).

Když výjde placenta dáme si ji do mističky někam stranou. Koťátka je dobré po odstřižení placenty a když jsou aspoň trošku osušená zvážit, váží se pak pravidelně každý den ve stejnou dobu, měla by přibírat, případně stagnovat na své váze, pokud hubnou, je dobré mluvit s veterinářem, případně ho navštívit.

Co se týká placent, mělo by jich být stejně jako koťat, pokud nějaká zůstala uvnitř, hrozí zdravotní problémy. Kočce dáme sníst maximálně tři placenty. Bylo by fajn, kdyby snědla alespoň jednu, stimuluje to hormony a dodává živiny. Koťata se zvládnout přisát většinou do pár hodin. Můžeš je zkoušet pokládat na cecíky, ale pozor koťata si pamatují své cecíky a jsou kvůli tomu rvačky, takže ty si také pamatuj, kam koho pokládáš, po pár dnech si to opravdu tvrdě hlídají.

Pár ošklivých faktů:

Koťata umřou do pár dní, pokud měla kočka a kocour špatné kompatibilní krevní skupiny (po napití mleziva umřou)

Koťata umírají, pokud někdo z rodičů byl nemocný, ať už jde o „F“ nemoci nebo o klasickou kočičí rýmu apod.

Dále můžou umřít kvůli „zloději koťat“, koťata nejsou schopná jíst, umřou hladem
A pak tedy již zmíněné nachlazení, protože nemají termoregulaci

Pokud se narodí deformovaní/nemocné kotě, kočka jej do pár hodin sežere

Pár veselejších faktu:
Koťata otevírají oči v 10 dnech, ve 14 dnech už vidí, v třech týdnech se staví na nožičky a učí se chodit, ve čtyřech týdnech už běhají a učí se skákat, začínají jíst maso a granule

další info:
Koťata by měla odcházet do nových domovů ve 13 týdnech, když jsou PSYCHICKY dospělá, samostatná jsou ve dvou měsících, ale psychika je ok až od 3 měsíce…
Inzerovat koťata doporučuji ihned až se narodí, lidi nemají zájem o obyč kočky a když už tak je chtějí na ven, což je pro byťáky odsouzení k smrti.

Kdybys měla nějaké dotazy, stačí napsat

Omlouvám se za překlepy

arrow
profile_image
eileen11
od 1. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Yayay:
Hluboce smekám,
krásně jsi to napsala!

arrow
profile_image
gvkv
od 15. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Yayay: Děkuji ti za tvůj příspěvěk! Hodně sem si z něj vzala a myslím že ho vytisknu i pro mamku . Fakt moc pěkný,poučný.. Kdybych si něčím nebyla jistá určitě ti napíšu..

arrow
profile_image
BlackLady
od 1. 1. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Opravdu moc poučné, taky si so někam uschovám až bude potřeba.
Mám kočku a kocoura plemene Rgdoll a chceme jim umožnit mít aspoň jednou koťátka než pujdou na kastraci a proto se chci zeptat jak to je když v domě bydlí s kočkou i kocour, neublíží koťatům? Je moc klidný a s kočkou si rozumí, ale nikde jsem se nedočetla jak je to s chováním kocour vs. právě narozená koťata...předem díky za rady...

arrow
profile_image
Yayay
od 10. 1. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na BlackLady:

Co se týká kocoura u matky je to individuální a nepoznáš to, dokud koťata nemáš. Můžeš mít doma úchyla, co se ty prcky bude snažit nakrýt, můžeš mít doma ignoranta a nebo žárlivce a nebo taky kocoura který, rád kočce pomůže, těžko říct.
Někteří chovatelé koťata s kočkou mají odděleně tak první týden, po týdnu je kočka už dost silná, aby případnému agresorovi rozbila čumák.
Mimochodem kočce neublíží to, že koťátka neměla. Čím méně mrouskání prožije (včasná kastrace), tím menší šance a nádory vaječníků a dělohy apod.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené