arrow
Neprodává v Bazaru

Ještě k tomu dostatečnému přívodu vody. My máme slušný přítok vody do studny, jenže to nestačí zvažovat pouze tento faktor. Vysvětlím: v sousední obci jeden takový nadšený člověk odebíral vodu ze své studny kvůli tomuto TČ systém voda/voda a stáhl všem svým sousedům vodu ze studny (ti byli ale na studnách závislí, takže mu vyhrožovali soudem, jestli toho nenechá)... Když vodu přestal odebírat, hladina vody zase šla do normálu a sousedi byli spokojení. On měl totiž studnu cca o 2 metry hlubší než ti sousedi, takže když vodu odebíral a na dně jí tam měl pořád dost, tak sousedi už byli dávno na suchu a vyhrožovali mu, že jim zaplatí náklady na prohloubení všech studní, kterých se to týkalo... to by ho to stálo víc než celé tepelné čerpadlo.
No a v našem okolí mají všichni studnu, nechtěli jsme mít kvůli tomu opletačky se sousedy, to nám fakt nestojí za to. Ideální by bylo bydlet u břehu řeky. Ale to bohužel nebydlíme, je to škoda. Jinak systém voda/voda je fakt skvělý, bohužel u nás nebyl realizovatelný.

arrow
Neprodává v Bazaru

stonožka
právě z čerpadla vzduch-voda nemám nejlepší dojem, letos bylo dost dní, kdy bylo víc než -10, dokonce i víc než -20, tak si myslím, že to by jsme moc neušetřili.
My jsme ale mohli zvážit pouze ze 2 systémů: vzduch/voda a země/voda. Topný faktor u našeho systému vzduch/voda je bohužel nejnižší, to je fakt. Jenže když zvážíš i klady (výrazně nižší pořizovací náklady), tak Ti vyjde, že návratnost je u tohoto systému rychlejší než u země/voda.
K těm teplotám: v noci, kdy jsou nejnižší teploty, tepelné čerpadlo NEPRACUJE, protože pokojový termostat je v noci nastaven na nižší (noční) teplotu a ráno jde do radiátorů voda z nahřáté nádrže (nahřátá z předchozího dne). TČ systému vzduch/voda nenahřívá vodu přímo do radiátorů, ale přes akumulační nádrž a tím se odstraňuje problém častého spínání kompresoru, který se tím pádem šetří (kompresor je to jediné, co se tam časem může pokazit... tak jako u ledničky nebo mrazáku). Takže je pro TČ rozhodující DENNÍ teplota, takže nějakých -20 st. C po většinu topné sezony opravdu nehrozí (topná sezona je cca od října do dubna). Pokud k takovým extrémním DENNÍM teplotám přece jen dojde, a to jde řádově o dny, max. 2 týdny, nikoliv o měsíce, tak se zapínají u TČ přídavné topné spirály... naštěstí takových dnů není tolik, u našeho domu tuto zimu -20 st.C ještě nebylo (takže pokud uvádíš, že už letos v ČR bylo, tak možná na horách nebo v noci, ale na hory se takové TČ nehodí).
A návratnost? Nám se TČ vrátí podle výpočtu za 8 let (brána v úvahu průměrná ZIMNÍ teplota v topné sezoně v našem regionu +5 st.C, vzato z teplotních tabulek ČR ... to je zprůměrováno za posledních cca 25 let, teď nevím přesně) a bráno v úvahu zvyšování cen energie (teď z hlavy nevím kolik %, musela bych se podívat).
Nezmínila jsem ještě topný faktor: naše TČ má při průměrné zimní teplotě faktor 3 při teplotě výstupní vody 50 st.C, topný výkon 10 kW a příkon 3,3 kW. Upozorňuji, že máme systém nastaven na nižší teplotu výstupní vody, takže průměrný topný faktor máme ještě vyšší než 3.

arrow
Neprodává v Bazaru

Pardon, teď jsem se ptala manžela, jestli vzali v úvahu zvyšování ceny energie, tak NEVZALI VUBEC. Tedy v případě, že se bude cena energie zvyšovat, tak je návratnost mnohem rychlejší. Manžel se koukal do papírů a za loňský rok jsme ušetřili cca 18 tis. Kč ročně, naše TČ stálo celé včetně práce lidí od TČ a dodatečné práce našeho topenáře a elektrikáře cca 145 tis.
A ještě dodatečná informace k tomu, proč máme tak malé TČ: Máme novostavbu, kde jsme pečlivě plánovali už od počátku systém důkladného zateplení a hlavně automatické větrání pomocí REKUPERACE (velmi důležité pro další úsporu energie!!!), takže teplotní ztráty domu při -12 st.C jsou pouhých 8 kW, takže proto malé TČ. V případě extrémní zimy se automaticky zapínají 2 topné tyče o celk. příkonu 6 kW (zatím jsme měli za celou dobu fungování TČ zapnutou jenom jednu, ta druhá zatím byla zbytečná, ale kdoví, jestli někdy nebude na pár dní zima jak v Rusku? ).
Nyní vás napadá otázka, proč jsme si nekoupili větší TČ, které už by dodatečné topné tyče nepotřebovalo: Odpověď - protože je takové TČ dražší a prodlužuje návratnost. Takové jsou neúprosné výpočty.
8letá návratnost našeho TČ je spočítaná včetně celoročního ohřevu teplé užitkové vody v bojleru.
Rekuperace je další významná kapitola, která už je ale jiné téma... přes zimu vůbec neotvíráme okna (a v létě jen občas, když není horko, protože v horku to v podstatě funguje jako klimatizace, přitom to má příkon jako obyč. žárovka)... Chytrá věcička.

arrow
Neprodává v Bazaru

Daníček
to už není tak, že to bez problému zvládne každý Franta Vomáčka-instalatér. Prostě by mohla nastat situace, že vám bude zima!
Máš pravdu, my jsme se například zase setkali s úplně opačnou situací. Náš topenář nám všude chtěl strčit obrovské radiátory, všechno předimenzovával, včetně výkonu topného zdroje. Šílené.
Naštěstí jsme se o tohle hodně zajímali a studovali, takže máme vzhledem k TČ namontovány velkoplošné radiátory spočítané dle tepelných ztrát každé místnosti (radiátory jsou na nízkou teplotu topné vody v systému).

arrow
profile_image
stonožka
od 8. 12. 2006
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Neny
Takže je pro TČ rozhodující DENNÍ teplota,
tak to omlouvám, to jsem netušila, samozřejmě jsem myslela noční teploty.
Neny
ZIMNÍ teplota v topné sezoně v našem regionu +5 st.C,
tak to bych tipovala tak na jižní Moravu, ale třeba se pletu.
Neny
tuto zimu -20 st.C ještě nebylo (takže pokud uvádíš, že už letos v ČR bylo, tak možná na horách nebo v noci,
v noci a ve středních Čechách

arrow
Neprodává v Bazaru

stonožka
krbová kamna plánujeme, ale spíš jako dodatkové topení, neumím si představit, tahat denně dřevo do patra.
Krbová kamna jsou hezká, ale opravdu jako krásná teplá občasná dekorace. Jsem na MD a před pár lety jsem měla šílený nápad (když jsem celý den doma), tak jsem chtěla topit výhradně na krbová kamna, abychom "ušetřili" (já blbec...). Nakoupili jsme 7 kubíků dřeva (ještě dnes tam nějaké máme ... ) a každé ráno jsem vymetla kamna, rozdělala oheň a topila až do odpoledne. Výsledek:
1. teplota v obýváku večer 29 st.C, teplota v nejzadnější místnosti 1. patra domu 16 st.C - bohužel to byla zrovna koupelna, ráno na záchodě zima (brr, už nikdy)
2. dřevo nebylo řádně vyschlé (ačkoliv se prodejce dušoval, že vyschlé je a navíc to byla bříza, která moc vysychat nepotřebuje a má vyšší výhřevnost než dřevo měkké), takže v kamnech kouřilo a mělo tím pádem menší výhřevnost, tzn. větší spotřeba dřeva
3. dřevo bylo napadené dřevokazným hmyzem (tesaříci) a chvilku trvalo, než jsem došla na to, odkud se ti broučci berou (lezli nám po stěnách i po hrnku od čaje), pak jsem musela skladovat dřevo nikoliv v koši vedle kamen, ale pro každé polínko jsem musela ven
4. tím, že dřevo nebylo zcela vyschlé, tak při každém otevření kamen se vyvalil oblak kouře, smrad. Takže paradoxně kamna topila a já jsem to teplo větrala ven, abych se neudusila.
5. je to další starost navíc, takže pro mě je celodenní topení přežitek.
6. dítě se mi jednou spálilo (ale jen jednou, holt pro dítě je to drsný test inteligence)
7. dítě mi nechalo přímo v kontaktu s přední stranou kamen balon (exploze, smrad, čištění dvířek), takže pro mě další hlídání a starost
Výhoda:
1. pohled na oheň je lepší než televize
2. praskání ohně za sklem kamen je balada pro uši (mám vyzkoušeno, že nejvíce praská dřevo smrkové, tvrdé dřevo je zato výhřevnější a nemusí se tak často přikládat)
3. příjemné teplo (jedno poleno a je vystaráno na celou hodinu)
Nicméně, závěr:
ZLATÉ TEPELNÉ ČERPADLO !!!

arrow
Neprodává v Bazaru

Daníček
Platí, že nejlevněší teplo je nevyrobené teplo - t. zn. že je hlavní provést dostatečné zateplení objektu.
Jde vidět, že jsi opravdu odborník. Tohle přesně nám řekl náš energetický projektant a v tomto duchu jsme všechno dělali. Poradil nám i tu rekuperaci.

arrow
Neprodává v Bazaru

stonožka
tak to omlouvám, to jsem netušila, samozřejmě jsem myslela noční teploty.
Vůbec se neomlouvej. Je to jen diskuse. My jsme se tím před instalací hodně zabývali a přiznám, že z prvopočátku jsme TČ vzduch/voda úplně zavrhli, protože má nejnižší topný faktor ze všech 3 systémů. Teprve když nám došlo, že systém voda/voda pro nás s velkou lítostí není možný a systém země/voda má pro nás určité nevýhody, které jsme nebyli schopni skousnout, tak jsme se museli spokojit chtě nechtě se systémem vzduch/voda.

arrow
Neprodává v Bazaru

Daníček
V koupelně podlahovka nestačí, pod koberce není vhodná
To je pravda, my máme v koupelně radiátory kombinované s podlahovkou a v ložnicích jen radiátory (i když tam máme místo koberců navoskovaný korek). Ale vysvětlím i důvod, proč bych do ložnice podlahové vytápění nechtěla:
měli jsme v domě několik "proutkařů" s virgulí, co měří geopatogenní zóny a z jejich hovoru vyplynulo, že proudící voda zhoršuje geopatogenní zóny (pokud je to na celé ploše podlahy, tak je tam geopatogenní zóna prakticky všude). Proto jsme chtěli podlahovku tam, kde se nebudeme dlouho zdržovat. Takže NE v obýváku a v ložnicích. Jinak ANO v koupelnách, na chodbě, v kuch. koutě (plus v koupelnách dodatečný radiátorek + topný žebřík na ručníky s výhodou, že mimo topnou sezonu se dá zvlášť strčit do zásuvky - při mé šetrnosti jsme zásuvku využili jen párkrát, když byla v květnu nebo v září zima).

arrow
Neprodává v Bazaru

Bohužel mě to nepustí poslat ještě nějaký obrázek. Škoda.

arrow
Neprodává v Bazaru

Tak teď už se to snad podaří...

Nevím, jestli sem někdo nakoukne. Nás momentálně zajímají zkušenosti s tepelnými čerpadly IVT. Nemáte někdo?

arrow
profile_image
Lolinka15
od 11. 3. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Ne ty neznám. Já jsem hledala nejvíce na netu a dost lidí mi psalo o http://cz.grundfos.com/odvetvi-a-aplikace-cerpadel /aplikace/heat-pumps.html . Nevím jestli jeto náhoda nebo ne. Ale dívala jsem se i na jiné reference a vypadá to ok. Jsou sice trošku dražší, ale hodně lidí psalo, že to tak nemám brát, že za pár let se prakticky zaplatí sama.

Mám dotaz co se týče umístění čerpadla. Už pár dní jsem si začala všímat, že slyším pořád od sousedů takový hluk a dnes venku na zahradě mi přišlo, že na mě od nich fouká studený vzduch. Tak jsem se podívala mezerou v plotě a zjistila jsem, že asi tak metry od plotu mají pod schody na terasu ze sklepa vyvedenou docela velkou rouru, ze které jde to hučení (nehučí to stále, ale když ano, jde to slyšet i přes zavřená okna) a jejíž vývod je natočený právě na naši zahradu. Přiznám se, že se mi to vůbec nelíbí. Zatím tedy venku nejsme, ale stačila mi i ta chvilka a nedokážu si představit, že sedím u stolečku, nebo že si na trávníku hraje moje dcerka a jde na nás ten studený vzduch. Bohužel se sousedy jsou vztahy nulové, se sousedem by se snad ještě mluvit dalo, ale dům přepsal na ženu a s ní je to mnohem horší.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené