arrow
profile_image
zdenka95
od 9. 9. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Prosím o radu.
Pracuji jako OSVČ v jedné firmě, kde mám smlouvu o spolupráci. Ve smlouvě mám měsíční výpovědní lhůtu. Momentálně jsem dostala lepší pracovní nabídku. Chci se teda zeptat, v případě, že se s vedením firmy nedomluvím, aby mě pustili na dohodu, musím výpovědní lhůtu dodržet?
Nevíte někdo prosím?
Díky
Zdeňka

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Znám spolupráci jenom u rodinných příslušníků žijících ve společné domácnosti. Zaměstnávání OSVČ je podle mě "švarcsystém", takže ten kdo tě zaměstnává by mohl dostat vysokou pokutu. Jako OSVČ nemůžeš mít nikoho, kdo za tebe rozhoduje, kdo ti určuje kde, kdy, s jakými prostředky máš pracovat. Takže nějak nerozumím, jakou smlouvu to máš. Prostě OSVČ nemůže být zaměstnancem. A pokud není zaměstnanec, nemá ani výpovědní lhůtu
Možná ti někdo odpoví líp

OSVČ spolupráce se řídí smlouvou mezi tebou a druhou stranou a je úplně jedno, jestli je to krátkodobá zakázka nebo pracuješ jako bys byla zaměstnaná (máš jejich notebook, chodíš do jejich kanceláře atd.)
Tedy pokud se nedomluvíte jinak (jak ty říkáš "dohodou", ale to funguje u zaměstnanců, ve tvém případě půjde o dodatek ke smlouvě o spolupráci), musí se dodržet to, co je ve smlouvě.
Při porušení smluvních podmínek (což by v takovém případě nedodržení měsíční výpovědní lhůty bylo) může být potrestáno pokutou (pokud je uvedeno ve smlouvě) nebo jednoduše neproplacením poslední faktury.

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na kubikula_barbucha: To co píšeš ty je právě špatně. OSVČ nesmí být zaměstnaná, tedy žádná smlouva zaměstnaneckého typu nemůže být, nesmí používat cizí pracovní nástroje, nesmí mít nikým stanovenou pracovní dobu. Prostě pracuje jako OSVČ-osoba samostatně výdělečně činná, jinak je to právě švarc systém. Jedině zaměstnanci může zaměstnavatel stanovit podmínky, za jakých bude pro něho pracovat a brát za to mzdu

Cituji zdenka95: Pracuji jako OSVČ v jedné firmě

nejde pracovat jako OSVČ v nějaké firmě

buď děláš ve firmě = jsi zaměstnanec

nebo děláš na OSVČ - jako osoba samostatně výdělečně činná a děláš na sebe

domluv se přímo s firmou, ale pokud jsi OSVČ a děláš pro jednoho zaměstnavatele a dbáš jeho příkazů, je to švarcsystém.

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Bacilek:

Reaguji na ilka1: Já neříkám, že to švarcsystém není jen popisuji, jak postupovat při "výpovědi" nebo spíš ukončení smlouvy.
To co říkáš ale není tak úplně pravda, i ve smlouvě o spolupráci mezi firmou a OSVČ, ať už v jakémkoliv oboru, mohou být dány podmínky, za jakých bude práce odevzdávaná (např. různé termíny, odevzdávání pravidelných reportů, nastavení komunikace, časové dotace apod.).

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na kubikula_barbucha: Promiň, už se hádat s tebou nebudu. Prostě píšeš hlouposti. Když to neznáš, nepiš svá "moudra". To nikomu nepomůže.
OSVČ pracuje sama na sebe, dává faktury za vykonanou práci, platí daně. Žádnou smlouvu o době zaměstnání-spolupráce-prostě nemůže mít. Je to švarcsystém a je trestný. Vykoná pro firmu práci v dohodnutém termínu, ale to je vše, žádná výpověď, žádná pracovní doba....

Cituji ilka1: Je to švarcsystém a je trestný

Máš úplnou pravdu.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené