arrow
profile_image
antigona
od 13. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj holky, minulý rok jsem se nedostala na VŠ, neměla jsem dostatečnou motivaci, odflákla učení na přijímačky. Neprožívám zrovna šťastné období, nevím, kterým směrem jít a už delší dobu se nemůžu rozhodnout, kam se letos hlásit. Byla bych ráda za každou radu/zkušenost od těch, co tyto obory studují, nebo mají přehled o uplatnění po studiu.
Psychologie - minulý rok mi o několik bodů utekla, mám zaplacený přípravný kurs, ale ani letos si nejsem jistá v tom, jestli ji studovat. Vím, že mě ten obor zajímá a studium by mě bavilo. Taky ale vím, že nechci být psycholožkou, mít svou ordinaci a klienty. Spousta lidí mi řeklo, že uplatnění najdu i např. ve firemní psychologii, atd., že ten obor má spoustu odvětví. Já si ale myslím, že v realitě ta místa nebudou tak horká.. že ta nabídka zajímavé práce ve firmě, třeba jen s Bc. Psychologií, prostě téměř nebude.
Žurnalistika - ta mě napadla proto, že mě baví události ve světě, mezinárodní vztahy, atd. Má smysl se ale vrhnout na přijímačky na obor, který mě prostě ,,jen tak" napadl? Když to nikdy nebyl můj dlouhodobý cíl a nevím, jestli bych na to vůbec měla? Z uplatnění mám taky asi strach, pokud bych ztěží sehnala práci u nějakých regionálních novin, byla bych ještě ráda. Bez kontaktů se člověk nikam dál moc nedostane.. Nebo ne?
Jinak mám za sebou střední pedagogickou. Naši mi říkají, at ,,nevymýšlím" a jdu na pajdák pro 1. stupeň - že se mají učitelky nejlíp, měla bych jistotu, poměrně pohodovou práci, chodila v 1 hodinu z práce domů..Abych se přiznala, učit by mě asi bavilo. Tuhle práci jsem ale zamítla kvůli tomu, že mám vúči ní předsudky. Přijde mi, že jsou to časem upjaté ženské, co se moc neumí bavit, mají tendenci se hlídat před ostatními lidmi, jak se chovají, atd. Vím, že spousta lidí říká, že je to o člověku a že taková nemusím být. Ale myslím si, že ta povaha ,,učitelky" tam už prostě bude vždycky. Neříkám, že se musím chovat ve společnosti jak nějaké prase, neumět se ovládat, to vůbec. Naopak už tak mám z upjatostí mezi lidma občas problémy a potřebovala bych to spíš rozpustit, než se ještě dát na profesi učitelky, jestli mi rozumíte.
Asi jde vidět, že jsem z toho pěkně zmatená..

arrow
profile_image
antigona
od 13. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Nebo, nenapadají vás ještě jiné, spíš humanitně zaměřené (ale v praxi uplatnitelné) obory? Z předmětů mě vždy bavily společenské vědy, čeština, angličtina..hraju na klavír, zpívám. Vím, že určitě ne technický obor -matika, fyzika, chemie, atd. Napadl mě ještě obor Aj pro manažerskou praxi ve Zlíně. Je tam do hloubky angličtina, takže bych mohla třeba i překládat, a několik ekonomických oborů. Což si myslím, že pro uplatnění není špatné...Na druhou stranu si ale myslím, že by mi ta,,citová" náplň práce, ve které už nebude ta Psychologie, Pedagogika, nějakým způsobem v životě chyběla..Nevím, jestli by mě naplňovalo vystudovat ten management a sedět strojově v kanceláři, jestli mi rozumíte. Na druhou stranu, učitelce se bráním...tak já nevím, co se sebou.

Docela mi mluvíš z duše. tudiz nijak zvlast neporadím, uvidime co se tu objeví za nazory

arrow
profile_image
tlustaveverka
od 30. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, pokud chceš žurnalistiku studovat stylem "aach jo, nevěděla jsem, co se sebou", tak na nějaký slušný uplatnění zapomeň. Pro tuhle práci musí být především vášeň a skutečný zájem o ní. Přístup "asi by m to bavilo" je úplně k ničemu. Věř, že zkušení novináři a vedoucí redakci už na první pohled poznají, jestli mají před sebou zapáleného budoucího novináře nebo průměrného pseudopisálka... Každý rok opouští studia žurnalistiky desítky lidí, co nikdy nenapsali nic kromě seminární práce a myslí si, že přijdou do redakce, ukáží diplom a dostanou nástupní plat 40 tisíc...

Píšeš, že tě zajímají mezinárodní vztahy. Tak proč nezkusíš studovat to? Rozšíří ti to obzory a studují se tam povinně dva cizí jazyky, což se ti určitě nikdy neztratí. Držím palce!

arrow
profile_image
bemind
od 30. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

a co nějaká vyšší?většinou si tam už jde pak i dodělat bc. a jsou dost prakticky zaměřené.
studuj hlavně něco, co tě bude bavit,ale podívej se i na předměty, nebo se zeptej někoho kdo na tu školu chodí, navenek může působit úplně jinak.
učitelství bych byla spíš pro druhý stupeň, z toho je víc možností, uplatnění dneska stejné jako z manažerské angličtiny.

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ono asi pro každý obor musí být trochu nadšení. Já po gymplu chtěla jít na personalistiku (a to mě napadlo až poslední rok, rozhodně to nebylo tak, že bych na to myslela celou střední, preference se prostě věkem mění), nevyšlo to (ani pak ještě 2x), během toho jsem dělala média a zjistila, že to pro mě asi nebude. Na magistra jsem uhla k marketingové komunikaci, k tomu přeci jen nakonec začala s tou personalistikou a teď během páťáku si hledám práci - v personalistice. Docela se něco rýsuje a jsem přesvědčená, že jsem je nezaujala školou nebo praxí, ale svým nadšením. Obor, který začneš studovat, by tě měl bavit - ne jen "tak nějak mi to tu zbylo, tak to dělám". Pak z VŠ odcházejí lidi bez vyhlídek, kteří jen tak nějak propluli školou, ani o žádnou praxi se nesnažili a pak se diví, že nemůžou najít práci - a to na tebe nijak neútočím, říkám to obecně.
Vykašli se na nějaké předsudky o učitelkách - moje mamka je učitelka na 2.st.ZŠ a je to skvělá milá ženská. Jestli máš pocit, že tě to tam táhne, běž tam a ponoř se do studia.

arrow
profile_image
antigona
od 13. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na tlustaveverka: já bych byla zapálená. baví mě číst noviny, různé magazíny, číst o lidech, zjišťovat informace. Byla jsem v redakci i na praxi..a ano, ta práce pro mě je zajímavá a bavila by mě. Já jsem schopná pro to studium pak udělat maximum. Jen se pro to musím rozhodnout, protože ta příprava není sranda.. Teď vím, že by mě to bavilo, ale ne jestli jsem pro to zapálená a jestli v tom budu dobrá, protože jsem to nikdy nedělala. Chtěla bych být v něčem dobrá, dělat kariéru, makat na sobě. Protože ze pokojenosti a naplnění v práci pak člověk žije a já to vím..Jen teď nevím v čem..je to na nic no

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na antigona: Tak tu žurnalistiku zkus, jestli máš pocit, že by to mohlo být ono. Upřímně - myslím, že 2/3 lidí nakonec stejně nedělají přesně to, co vystudovali. Navíc po bakaláři se můžeš přesměrovat jinam jako já. Výběrem školy tvoje budoucí kariéra ještě není přesně nalajnovaná. Dej si přihlášku i na tu psychologii nebo jazyky, ono často o studiu rozhoduje i to, kam tě vůbec po přijímačkách vezmou...

Jsem na tom uplně stejně jako ty. Ale tak nějak vím, že na pajďák chci nejvíc, ale přeci jen, musim si podat více přihlášek a rozhodně větší přípravu potřebuju taky

arrow
profile_image
antigona
od 13. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Lotta: taky si myslím, že ta žurnalistika není špatná, i kdybych novinářka nebyla. (tím chci říct, že i pokud nevím stoprocentně, že to chci dělat, tak je to lepší než nějaký obor ,,humanitní studia" apod, kde to uplatnění asi nebude nic moc). A sem tak nějak i směřoval můj dotaz, jestli zkrátka je na tom člověk obecně na trhu práce lépe s žurnalistikou nebo psychologií (smajlíky mi nejdou )

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na antigona: když to tak po tobě čtu, tak každý pes, jiná ves....nic proti
možná bys měla spíš nastoupit do práce a nechat si rok na rozmyšlenou...pak bys třeba zjistila, že to není ono a prostudovala by jsi zbytečně rok...
jinak každopádně sis vybrala obory, kde je to na dlouhý lokty..kamarádka studuje diplomacii a už teď ví, že v oboru nesežene práci neb je jen na známosti...to samé bych viděla i v té žurnalistice..na to prostě musíš být kariéristka a mrcha, aby ses jako ženská někam vyšvihla...
podle mě bys měla nejlepší uplatnění v učitelství...já mám v rodině 2 učitelky, oběma je pod 30 a jsou to milé holky...myslím, že ta upjatost jde s věkem..není to otázkou profese...zaleží jak moc si to osoba připouští k tělu...

arrow
profile_image
marilyn
od 12. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ono u jakýhokoliv oboru s humanitním zaměřením se nedá spolehnout na to, že budeš dělat to, co jsi vystudovala...možná už ani u mnohých přírodovědných ne. dnes je to hlavně o osobních schopnostech, žádná VŠ není samospásná (kromě třeba práv, medicíny...). proto bych být tebou volila to, co tě zajímá a u čeho si dovedeš představit, že se tomu budeš po dobu studia věnovat. pak se uvidí, kam tě vítr zavane - může to být to, co jsi vystudovala ale taky nemusí.

arrow
profile_image
ivetkaa
od 28. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Tady http://is.muni.cz/prihlaska/info.pl?fakulta=1423;o bdobi=5464;utyp=BM;beh=681;beh=712;ufak=1423;uprog =1045 najdeš že v Brně na FSS jsou různé dvouobory, tzn. že si dáš "mediální studia a žurnalistika" (tam si pak hned po prvním semestru zvolíš jestli se chceš dál zaměřit na mediální studia, digitální studia či žurnalistiku a k tomu jeden z těch oborů, co tam jsou, třeba je tam i psychologie, mezinárodní vztahy, atd....bakalář pak budeš z obou oborů a za ty tři roky poznáš v čem má smysl pokračovat na mgr

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené