arrow
profile_image
Zimonka
od 5. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj,
zajímal by mě váš názor na tohle téma. Když jsem si dneska přečetla, že s úroky školné může vyjít dvakrát tolik dráž, docela jsem se rozčílila. Po škole bych se totiž ráda už osamostatnila, pořídila vlastní bydlení (nemyslím ihned po škole, ale hned, jak by to bylo možné), místo splácení hypotéky však budu muset splácet to, že jsem si dovolila studovat. Kdyby se trochu zredukoval počet vysokoškoláků u nás, hned by bylo více peněz (to, že v dnešní době jsou na VŠ lidé, kteří tam nemají co dělat, je fakt). Některé VŠ nemají žádnou úroveň a je jich tu příliš mnoho, proto by bylo dobré zavést třeba nějaké přijímací zkoušky, přes které by neprošli všichni...
Co si o tom myslíte vy?

arrow
profile_image
pernicek2
od 1. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ano je pravda, že na VŠ jde v dnešní době s prominutím každý "b.l.b.e.c", možná právě školné by některé odradilo na VŠ jít, i když bohužel to odradí i ty studenty, kteři jsou velmi chytří, ale na studium nemají. Pro ty, by ale měl být zavedený nějaký systém stipendií ne? Todle je ožehavé téma, ale možná to přispěje k zvýšení úrovně vysokých škol...

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Myslím, že dvacet tisíc není částka, která by pro nadaného studenta, potažmo jeho rodiče, byla závratnou sumou, kvůli které by dítě nešlo studovat.
Vadí mi to neustálé "co když je někdo chytrý, ale prostě na to nemá!", vždyť i teď studium není za pakatel (pokud se nestuduje v místě bydliště) a přesto i sociálně slabší studují.
Spíš ubyde pseudostudentů, kteří si "to jdou prostě zkusit" (slyšela jsem poslední dobou několikrát). Ale ani školné dle mého nepřispěje k tomu, že je na trhu plno vysokoškolsky vzdělaných lidí a pracovních míst podstatně méně. To už bych se spíše zamýšlela, jak je to s těmi soukromými vysokými, kde je titul v podstatě zaplacený....

arrow
profile_image
Markvitka mojeid
od 1. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na berryblue:
Ale vždyť ti, co to nemají finančně lehké teď, vzhledem k tomu, že si právě často musí platit kolej apod. tak ještě k tomu budou platit školné. To není buď jedno nebo druhé, ale k jednomu se přidá ještě dalších 20 tisíc..

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Markvitka: Ale vždyť ti, co to nemají finančně lehké teď, vzhledem k tomu, že si právě často musí platit kolej apod. tak ještě k tomu budou platit školné. To není buď jedno nebo druhé, ale k jednomu se přidá ještě dalších 20 tisíc

Vždyť já neříkám, že je to pro ně lehké.
Jen si prostě myslím, že za vzdělání není dvacet tisíc nic, proč by nadaný student neměl jít na vysokou.
A nechci moc rozumovat, jelikož úplné podrobnosti zatím neznám, ale pokud by byl sytém stipendií (něco jako je teď, sociální stipendium) a navíc možnost splácení až po vystudování, tak se mi to zdá celkem fér.
a pokud se nemýlím, tak školné by stejně platilo, až pokud by student v daném roce na VŠ nastupoval, ne až v průběhu studia.

arrow
profile_image
Markvitka mojeid
od 1. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji berryblue: Vždyť já neříkám, že je to pro ně lehké

To já netvrdím, že si říkala. Jen jsem ten tvůj příspěvek pochopila stylem, vždyť teď taky platí, tak je jedno, jestli to bude za školné nebo za něco jiného. Jenže právě budou platit akorát o školné navíc.

Cituji berryblue: Jen si prostě myslím, že za vzdělání není dvacet tisíc nic, proč by nadaný student neměl jít na vysokou.

S tímhle souhlasím, taky se mi to nezdá jako něco nepřekonatelného.

Cituji berryblue: pokud se nemýlím, tak školné by stejně platilo, až pokud by student v daném roce na VŠ nastupoval, ne až v průběhu studia.

Důvod, proč jsem v klidu

arrow
profile_image
Katelin
od 30. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Tohle řešit nemusím. Naši mi od malička spoří na vysokou. Abych řekla pravdu, je mi to úplně fuk.

arrow
profile_image
Lenniy
od 15. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já třeba na vysokou jít chci ale kvůli školnému se mi to nejspíš nepoštěstí. Finančně vycházíme jen tak tak a navíc ani žádný spoření nemám.
Nevím kde mám na vysokou školu ty peníze vzít ale rozhodně si nechci půjčovat, chci jednou z něčeho vyžít a ne být zadlužená.

arrow
profile_image
marilyn
od 12. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jsem pro zavedení školného a jako studentce samoživitelce mi 20 000,- nepříjde jako závratná částka. Aspoň by se studenti, kteří věčně paří a nic nedělají naučili, k čemu mají ruce (v lepším případě mozek). 20 000,- se dá lehce vydělat na letní brigádě. Ale jsem zastáncem názoru, že pokud se zavede školné, měl by to být impuls ke zlepšení úrovně vzdělávání, která je katastrofická.

Obecně proti školnému nejsem, ale... musel by ten systém být propracovaný, peníze by musely být někde vidět a muselo by to přinést nějaké zlepšení školství.

Vzhledem k tomu, že celé školné je jen další způsob jak rozkrádat a tunelovat peníze od občanů, tak říkám ne.

A nejsem zastáncem zadlužování, teď je to nějak populární - byt na hypotéku, auto na leasing, školné na úvěr.... Super vyhlídky pro mladého člověka bez praxe, úspor a dětí.

arrow
profile_image
Lenniy
od 15. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji berryblue: Myslím, že dvacet tisíc není částka, která by pro nadaného studenta, potažmo jeho rodiče, byla závratnou sumou, kvůli které by dítě nešlo studovat.

Tak pro mě a moje rodiče to docela problém je..
Já si sice od prváku peníze na vysokou šetřím ale 20tisíc dohromady prostě nedám.

arrow
profile_image
Zimonka
od 5. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji berryblue: možnost splácení až po vystudování, tak se mi to zdá celkem fér

Ano, takhle to prý bude, což je také moje jediné štěstí, protože naši prostě nemají na to, aby mi platili ještě školný, VŠ je sama o sobě už dost drahá. Mají ještě taky druhou dceru na škole a takhle to prostě nejde. A to nejsme sociálně slabí...

Cituji berryblue: Jen si prostě myslím, že za vzdělání není dvacet tisíc nic, proč by nadaný student neměl jít na vysokou.

Jako dvacet tisíc ročně? Tak kdyby se to muselo platit hned, tak bych na to asi celý léto musela vydělávat. Ale naštěstí to bude odložené a na medicíně se snad 20 000 ročně platit nebude.

Cituji berryblue: pokud se nemýlím, tak školné by stejně platilo, až pokud by student v daném roce na VŠ nastupoval, ne až v průběhu studia

Takže když jsem slyšela, že školné se začne platit v roce 2013, tak ho platit nebudu, když nastoupím v roce 2012?

Cituji berryblue: Myslím, že dvacet tisíc není částka, která by pro nadaného studenta, potažmo jeho rodiče, byla závratnou sumou

No pro mě je částka 20tis. za ročník docela dost velká částka, naši jí nezaplatí a já bych to nezvládla vydělat aniž bych "nešulila" školu, což moje moc nejde.
Takže bych kvůli tomu, že nejsem ze zámožné rodiny nemohla studovat.
Musela bych si vzít ten úvěr, brácha odmaturoval a začal pracovat, chce si koupit menší byt a ojeté auto, nedokáže si představit že by do toho ještě platil nějakou půjčku za studia.
Jinak ty stipendia, třeba u nás na škole je to docela fuška získat protože rozmezí je opravdu hodně úzké a stačí narazit na jednoho "tyrana" a máš po srandě

Cituji Katelin: Abych řekla pravdu, je mi to úplně fuk

Tak doufám, že spoří i tvým dětem

Cituji Markvitka: pokud se nemýlím, tak školné by stejně platilo, až pokud by student v daném roce na VŠ nastupoval, ne až v průběhu studia.

To jediné mě uklidňuje, magisterský hold ale ještě stihnu...

arrow
profile_image
tiny
od 26. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Pokud by to byla částka deset tisíc za rok s tím, že by si student zaplatil již budoucí studovaný rok tak ano. Částka dvacet tisíc už je poměrně vysoká nehledě na to, že si dovolují studenty zadlužovat do doby než si najdou slušnou práci a založí rodinu. V době, kdy budou mít úplně jiné starosti a finanční výdaje než splácení školného na veřejných školách. Možná, že právě toto odradí mnoho studentů a raději zvolí školy soukromé.

arrow
profile_image
HannnahS
od 23. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Záleželo by, jak by to školné bylo nastavené - kolik, jak by byly zajištěné případné půjčky, systém sociálních stipendií, případné odložené placení atd. Všeobecně jsem pro zavedení školného. Znám spoustu lidí, kteří se jen tak "flákají" na VŠ, lezou z jedné školy na druhou, z oboru na obor a jsou to věční studenti a většinou bych řekla, že prostě na to ani nemají (ne že by byli "jen" líní), aby tu školu jednou dostudovali. Myslím, že aspoň část (možná i většinu?) takových studentů by to odradilo, minimálně od toho, aby studovali 10 let bakaláře.. Ovšem obávám se, že v českých podmínkách je to tak trošku velký risk, zavést školné.. nikdy tu nic nefunguje ani z desetinky tak, jak by mělo.. Jenom, když se podívám na státní maturity, tak mi něco říká, že školné tu není zatím dobrý nápad, ale to už je zas jiné téma

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené