arrow
profile_image
slune
od 12. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahojky,přemýšlím nad pořéízením "domácího" mazlíčka. Líbí se mi pyrenejský horský pes a šarplaninec. Vzheldem k tomu,že mám děti,musím si dobře rpozmyslet,který z nich by byl vhodnější. U pyrenejskýho psa si myslím,že by neměl být problém ani s výchovou a ani s tím,aby se snášel s dětmi,ale u šarplanince si nejsem jistá.Dočetla jsem se,že uznává jednoho pána,rodinu toleruje,ale že by mohli být problémy při vycházkách,že by mohl snadno na někoho zautočit... Máte sním někldo zkušenost, jaký je tento pes povahy? a je opravdu tak "agresivní" že bych se musela bát sním vyjít ven,aby někomu neublížil?

arrow
profile_image
jitka85
od 23. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj. Já bych tento dotaz směřovala raději přímo na zkušené chovatele tohoto plemene.. na internetu by měly být nějaké chovatelské stanice, kde ti jistě rádi všechny dotazy zodpoví, znají určitě povahu psů nejlíp a mají zkušenosti s mnoha psy.. pak je to všechno taky o výchově, špatnou výchovou se může stát nebezpečný i takový labrador =o) u nás vedou na celé čáře briardi, měli jsme nejdřív fenu, pak psa a teď máme rovnou dva =o) jsou to zlatíčka, ale přesvědčila jsem se, že se člověk musí naučit, jak se ke kterému plemenu chovat.. těm nynějším bych mohla vzít i kost, aniž bych měla strach, že mě rafnou, u té první bych si to určitě nedovolila =o)
asi jsem ti neporadila moc konkrétně, ale zkušenosti s těmito psy nemám, tak to nechám povolanějším. přeju hodně štěstí při výběru toho správného čtyřnohého parťáka a pak jen samou radost s ním ;o)

arrow
profile_image
basti
od 10. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já mám pyrenejáka a výchova s nim snadná tak úplně neni! Je to děsně tvrdohlavej tvor, vyčůranej jak mraky. Dokonce jsem toho našeho drobečka šoupla na týden na psí tábor k Desenskýmu, protože bezdůvodně napadal psy. Teď už je v pohodě. Je to děsnej mazel a děti miluje. Jedinej problém je jeho velikost. Dítě snadno porazí... Ale jinak si od nich nechá lílbit úplně všechno. Když ho česu, tak se mu to nelíbí, pořád se vrtí a štípe mě, ale když do něj zasekne hřeben moje malá neteř, tak jen leží, ani se nehne. Ta po něm může i v klidu chodit a s nim to ani nehne. Jsou mu čtyři a je to furt děsnej puberťák. Jsem s tou rasou spokojená a neměnila bych!

Souhlasím s jitka85 ...

Jinak, pokud bych se měla rozhodnout na základě charakteristiky z netu, určitě bych se rozhodla pro pyrenejského horského psa.

U šarplanince by mě dost odradilo toto:
Šarplaninec je velmi inteligentní, ostrý a vyrovnaný pes, který má vrozený hlídací instinkt. Šarplaninec je ostražitý pes, nepodplatitelný, energický, velmi samostatný, výborný a neúnavný hlídač, oddaný jen svému pánovi a jeho rodině. Majitel šarplanince musí vědět, že je u malého šarplaníčka především důležité to, aby nabyl důvěry ke své lidské smečce, a proto je důležitá včasná socializace a laskavá, ale pevná a spravedlivá ruka ve výchově. Jeho výchova vyžaduje železnou ruku v hedvábné rukavičce, trpělivost a hlavně porozumění.

Nevím, jak jste na tom se zkušenostmi se psy, ale např. já se rozhodně za majitele "s pevnou rukou" nepovažuji, u nás vládne spíše zvířecí anarchie (samozřejmě do určité míry), a to zkušenosti se psy mám bohaté.

Nepochybuji o tom, že šarplaninec bude úžasný pes, ale asi je potřeba jej opravdu zvládnout, což si vyžaduje dost zkušeností a zásadovost.

arrow
profile_image
slune
od 12. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Moc díky za názory... samozřejmě dost procházím člíánky o psech ale všude nacházím to stejné. a dotaz na chovatelské stanice jsem už taky poslala,ale zatím mi nedošli odpovědi. Podle toho co jsem si ale pročítala mi také přijde vhodnější ten pyrenejský pes.ještě bych se chtěla zeptat,je pro něj dostačující krmivo od puriny dog chow? nebo jaké mu dáváš granule ty,pokud teda mu nevaříš ? ještě by mě zajímalo,jaká je přibližná délka života tohoto psa a zda trpívá na nějaké konkrétní nemoci...

arrow
profile_image
basti
od 10. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tobiáš od mala granule nerad! Kupovali jsme všechny možný, ale žádný nežral, takže mu vařim. Navařim mu toho vždycky kotel a má to na dvakrát. Když jsme si Tobiáše brali, tak byl zvyklej na Euakanubu. Jak je na tom s kvalitou dog chow, netušim. Ještě jsme do něj rvali Pro plan, Brit, Calibra, ale nic z toho nepapal. Na pyrenájaka byl dost hubenej - měl jen 50 kilo, proto jsem se rozhodla mu vyvařovat, aby trochu nabral! Od mala jsem do něj denně rvali caniviton. Každej den jedna dávka do tvarohu, aby měl zdravý klouby! To je podle mě fakt důležitý, pač ten pes se děsně rychle vytáhne, tak aby klouby měly výživu! Průměrná délka života je +- 10 let, což je tuuuuze málo. Je to velké plemeno no. A jak to u těch velkých plemen bývá, odcházejí právě na klouby, takže rvát do něj vitamíny, co to jde!! Jediný s čim má náš drobeček problém jsou uši! Takže čistit a kapat kapičky. A taky pozor na paspárky - drápy na nich se musí pravidelně stříhat, aby si je někde nezatrhl!

arrow
profile_image
basti
od 10. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jinak ještě k tý výchově. Toho psa je potřeba cepovat od mimina! Aby věděl, kde jsou jeho hranice! Nemusí se na něj nijak tvrdě. Je to ohromně chytrej tvor a moooc dobře se věci učí. Zvlášť, když má páníček pytlíček plnej piškotů. Musíte se od začátku naučit udržet jeho pozornost. Chodili jsme s Tobiášem na cvičák, kde musel sedět v řadě, než na něj přišla řada, to ho samozřejmě vůbec nebavilo, takže sebou praštil na záda a mával nohama, chtěl si hrát. Jinak ohledně výchovy a rad vůbec doporučuji stránky Rudy Desenskýho. http://www.psycholog-psu.com/poradna/index.php Ten chlap je fakt třída!

arrow
profile_image
slune
od 12. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No,uplný začátečník nejsem,ale odborník také ne...samozřejmě jsem psa už měla. Nejdřív špic,pak vlčák,potom kříženec německého ovčáka s něčím...Ten poslední je ještě na živu... je mu asi 9 let a poslouchat umí... teda jen základ. Sedni,lehni,místo a ke mně... nikdy nebyl nijak cvičený,protože je to pes odchovaný na dvoře.Pyrenjskýho psa bych chtěla spíše do domu,jako člena rodiny. vzheldem k tomu,že bych na něj měla dost času,tak si myslím,že bych ho io zvláda vycvičit... Brácha měli bernského salašnického psa v bytě a ten poslouchal přímo ukázkově...odtud vznikla má tuoha po velkém plemeni. právě oni mi říkali,že psa krmili purinou.Co je podle tebe na Purině dog chow nedostatečného?

Cituji slune: Co je podle tebe na Purině dog chow nedostatečného?

Sice to nebyl dotaz na mne, ale snad to nevadí

Purina dog chow je prémiové krmivo, spíše nižší střední třída mezi krmivy, tj. žádný vyloženě humus jako "tesco" granule apod., ale rozhodně to není žádná sláva. No a za tu cenu už vůbec ne.

Ke kvalitním granulím patří např. Orijen, Pro Plan, Happy Dog, popř. Royal Canin nebo Hill´s... Ještě Eukanuba a Acana se doporučuje, ale konkrétně s Eukanubou mám osobně zkušenosti hrozné.

Já si nemůžu vynachválit granule Trainer (např. http://www.krmiva-trainer.cz/) - mají několik kvalitativně / cenově rozdílných krmiv. Našeho pesana tím krmíme 2 roky, pesany od rodičů (bíglové) skoro rok a minimálně třem dalším majitelům jsem tyto granule doporučila a všichni jsou spokojení.

Určitě i chovatelé, od kterých si vezmete štěně vám doporučí nějaké konkrétní krmivo, na kterém jejich psi prospívají.

Cituji slune: právě oni mi říkali,že psa krmili purinou

A nekrmili spíše Purinou Pro Plan? Než Purinou Dog Chow?

arrow
profile_image
slune
od 12. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Silvie Ok
Jsem ráda za kždý názor psa teprve plánuju... opravujem Rd a až bude hotovo,tak si ho pořídíme.Ale dopředu si zjišťuju,co je potřebné pro takové větší pejsky,abych mu pak mohla zajistit vše,aby nestrádal...
A s kterými granulemi přesně krmili nevím...říkali mi jen že krmili purinou (dospělýho psa) a že 10 kg granulí vyšlo asi na 300. z toho jsem usoudila,že propoan to určitě nebylo...

No, rozhodně bych koupila kvalitnější granule, 10 kg za 300,- Kč, co v tom asi tak může být?

Jsem zastáncem kvalitních, superprémiových granulí (i když ani ty nemusí každému psovi sednout), protože kvalitný výživa a strava prospěje nejen psovi, ale v konečném důsledku i peněžence majitele, i když se ty ceny mohou zdát vysoké...

arrow
profile_image
slune
od 12. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ok. takže kupovat jen superprémiové granule. Jak říkám,moc se v tom nevyznám,tak se raděj ptám ,aby pejsek nestrádal

No, pak je tu ještě jedna varianta, kteří si mnozí chválí a znám chovatele, kteří takovýmto způsobem krmí, a to BARF:

Syrová strava BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina) je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy psa (je nejblíže jídelníčku vlka).

Syrová výživa jako jediný druh výživy vynecháním teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje všechny bioaktivní látky v celém původním množství a v celém spektru. Proto je pro výživu psa nejhodnotnější.

Více na: http://www.baron.cz/pes/prirodni-lekarna/clanky/vy ziva-psa-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0
nebo: http://www.baron.cz/pes/prirodni-lekarna/clanky/vy ziva-psa-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/revolu ce-ve-vyzive-prechod-na-barf-dietu/i-0
a kdekoli jinde na netu...

Já se přiznám, že mi to přijde dost pracné (resp. granule jsou pro mne pohodlnější ), nicméně je to určitě zajímavé a ve finále levnější než superprémiové granule (pro ty, kdo mají třeba dobrý zdroj syrového masa apod.).

arrow
profile_image
Nunu
od 10. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Něco o granulích je zde: http://www.blesk.cz/clanek/nejpes-psi-svet/132925/ pozor-na-krmivo-vyrobci-potravin-sidi-pejsky.html Já krmím Barfem, zase tak pracné to není, místo granulí nandáš maso, když vidím jak jsou holky spokojené a už nejsou nemocné jak z granulí, tak mě to i baví. Jinak bych si našla nějaké fórum, kam chodí hlavně majitelé těchto ras, od těch se často dozvíš víc než jen to dobré co vychválí chovatel. Protože ze stránek na netu.nepoznáš jestli to myslí dobře nebo ti chce jen prodat štěně.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené