arrow
profile_image
Bublifucekk
od 5. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Dobré odpoledne, jak jste se domohly vrácení dluhu v rodině? Nechci se tu moc rozepisovat, jsem vůči nim už zaujatá, takže by to nic pozitivního nebylo Přítelova sestra a její manžel mají 2 děti a bydlí u jeho rodičů. Jsou zadlužení kde se dá, prý i krok před exekucí. My s přítelem bydlíme zatím u jeho rodičů. Dluží nám nejen peníze, ale on je i odpovědný za zničení dvd, počítače, settopboxu, takže se to k tomu připočítává. Chovají se k nám (spíše ke mě) arogantně, dělali mi i celkem solidní naschvály, ale museli prodat auto, takže už sem k přítelovým rodičům, tak často nejezdí a prostě se nevídáme. Přítel jim i na jednu půjčku ručí a díky tomu, že to švagr platí/neplatí, tak je přítel v registru a celá hypotéka je na mě. Byla jsem ochotná po sepsání a švagrovým podpisu, že s uvedeným souhlasí počkat na splacení klidně 5-10 let (brala jsem to tak, že jsou opravdu v háji a je to přítelova rodina)..jenže..včera jsem objevila na facebooku, že jeho sestra tam v jedné diskuzi psala, že by chtěli třetí dítě! Mám takový pocit a v hlavě mi solidně bije na poplach, že by se také mohlo stát, že mi se z půjčky mohl stát dar Jak jste postupovaly vy v případě, že vám dlužil někdo z rodiny? Díky za rady..jak postupovat po dobrým, tak po zlým..

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

to jako ty jsi si brala hypotéku na bratrova švagra?

arrow
profile_image
Bublifucekk
od 5. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

NE, to sice chtěli taky, ale řekla sem ne, milion si na ně brát vážně nebudu. Moje a přítelova hypotéka je jen na mě, nemohli jsme si ji vzít na půl jak by bylo logické. A není to bratrův švagr, ale přítelům švagr, který je ženatý s přítelovou sestrou (já + přítel, přítelova sestra + její manžel (v příspěvku jako švagr)..asi jsem to napsala zmateně, ale jsem naštvaná, takže spíš píšu než myslím

arrow
profile_image
KristynaK
od 24. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tohle je těžké. Buď zachovávat relativní klid v rodině a nechat si **** na hlavu anebo po nich jít a ty peníze po nich prostě chtít. Oboje asi není úplně dobře. Zkuste si to tom s přítelem promluvit.. posléze promluvit s nimi, domluvit se třeba na nějakých splátkách, protože hnát to přes exekuce by jistě šlo, ale upřímně, v rodině (i kdekoliv jinde) by to měla být poslední možnost..

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

to vem prakticky, oni jsou vysmátí, bo tvůj přítel jako ručitel musí hypotéku případně platit a oni si můžou žít vesele dál (nevím, jaké to je, když by onen švagr neplatil, jestli by tvůj přítel měl nějakou možnost - když už platí jeho hypotéku - měl i na sebe napsaný jeho dům - ale jak znám zákony, tak spíš asi ne)

jediné - vymanit se z jejich hypotéky a přeptat se na bance, jaké jou možnosti, že nechce být ručitelem - ale myslím si, že to asi taky nepůjde

pokud jsi jim ty něco půjčila, tak po nich chtěj podepsat, že jsi půjčila, doufám, že máš aspoň svědky

arrow
profile_image
amelie1111
od 8. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Bublifucekk: Jak jste postupovaly vy v případě, že vám dlužil někdo z rodiny?

Stejně jako u cizích. Písemnou smlouvu o půjčce s jasnými podmínkami ( částka, příp.úroky, doba a způsob splacení atd. ), popř. směnku nebo alespoň podepsané uznání dluhu od švagra. To má i jisté procesní důsledky, pokud by jste byli nuceni vymáhat nárok soudně. Pokud nebudou chtít peníze vrátit a vy je nebudete moct oželet, stejně vám nic jiného nezbude . Já osobně bych neručila nikdy nikomu, ani svému nejmilejšímu bratrovi, ale to je jen poznámka..

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já nevidím příliš velký rozdíl v tom, zda je to v rodině nebo mimo rodinu. Jakákoliv větší půjčka má být ošetřena smlouvou nebo cenným papírem..Něco jiného je, když si od rodinného příslušníka půjčím pět tisíc, ale pokud jde o větší částku, je nesmysl to nechat na ústní domluvě...

Cituji Bublifucekk: Byla jsem ochotná po sepsání a švagrovým podpisu, že s uvedeným souhlasí počkat na splacení klidně 5-10 let

takže smlouvu máte? Je to zmateně napsané . Co v ní stojí?

Cituji Bublifucekk: Přítel jim i na jednu půjčku ručí a díky tomu, že to švagr platí/neplatí, tak je přítel v registru a celá hypotéka je na mě.

Tohle fakt nepochopím. Já bych neručila ani vlastnímu otci a to je poctivý člověk.

arrow
profile_image
Bublifucekk
od 5. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ono je to asi složitější..je přítel a má 2 sestry - obě starší. Ta již zmiňovaná i se švagrem je prostřední. Mají hypotéku na milion + cca 3 půjčky k tomu. Ta nejstarší sestra jim ručí na milion, přítel jim ručí na půjčku 150 000 Kč. Švagr má všechny půjčky na sebe, protože přítelova sestra je na mateřské a buhužel nemocná, takže nemůže pracovat, pracuje jen on (po roční pauze). Prvně si vzali hypotéku a postavili hrubou stavbu na pozemku, který jim darovala přítelova matka (hned vedle jak bydlíme my, takže tu byli tak 3-4x týdně), poté se rozhodli podnikat (takže si znova půjčili - to je ta půjčka na 150000 Kč, jak ručí přítel), švagr nepracoval, protože si chtěli pořídit kavárnu, pracoval tam a žili?? asi z té hypotéky. S tím ručením jsem ***** souhlasila, bylo to v 6/2010 a dušoval se, že je to přechodný a že to v 9/2010 splatí z peněz, které se měli uvolnit z té milionové hypotéky. V 6/2010 jim přítel bez mého souhlasu a proti mé vůli půjčil navíc 5000 Kč - měli to do 7/2010 splatit. Letos v 6/2011 jsem jim dávali 1000 Kč, protože by nám tu jeho vinou odpojili eletriku a jemu chybělo 1000 Kč na eletrikáře (inteligent při stavbě hrubé stavby nezabudoval tu bednu s eletrikou zpět, ale dal to na nějakým trámu do země, trám po 2 letech uhnil, spadlo to na zem, eletrika se vyrvala a mě to zničilo dvd, settopbox a pc, přítelovým rodičům mikrovlnku a pár žárovek). Zatím nic podepsané není, od 6/2011 ho urgujeme na schůzku, ale nějak se do toho nemá. Jsme předběžně domluvení na příští pátek a ani nevím jestli mi podepíše co dluží příteli a co mě rozbil.

arrow
profile_image
Bublifucekk
od 5. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji amelie1111: Pokud nebudou chtít peníze vrátit a vy je nebudete moct oželet, stejně vám nic jiného nezbude .

Teoreticky bych je možná i oželela, je to jeho sestra a do problému se může dostat každý, ale když mi někdo řekne, že sem čubka před malýma dětma, tak jde ochota stranou

arrow
profile_image
Bublifucekk
od 5. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji matadi: to vem prakticky, oni jsou vysmátí, bo tvůj přítel jako ručitel musí hypotéku případně platit a oni si můžou žít vesele dál (nevím, jaké to je, když by onen švagr neplatil, jestli by tvůj přítel měl nějakou možnost - když už platí jeho hypotéku - měl i na sebe napsaný jeho dům - ale jak znám zákony, tak spíš asi ne)

přítel jim naštěstí ručí jen na 150000 Kč, jejich další sestra jim ručí na tu milionovou hypotéku, ta je na tom hůř :-/ nechápu to, ale po příteli zatím nic nechtěli, je druhej spolužadatel a chce se z tý půjčky nechat vyjmout, ale švagr si teď zařídil přerušení splátek, takže to zatím nejde..prý jim máme dát 3 litry na jednu splátku a vyjmout půjde skoro hned moje a přítelova hypotéka je na mě, takže domek je taky jen na mě, teď si musíme koupit autí (starý chcíplo) a to se taky napíše na mě, bych mu snad vyškrábala oči, kdybych kvůli nim měla přijít o dům!

arrow
profile_image
amelie1111
od 8. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Bublifucekk:
Nojo, vztahy v rodině bývají komplikované a dluhy to můžou všechno ještě zhoršit. Zkuste se dohodnout, jestli by Vám nepodepsal směnku na dlužnou částku, to je instrument, na kterém se nejsnadněji uspokojíte. Nárok z ní včetně úroků můžete uplatnit u soudu jednoduchou žádostí o vydání směnečného platebního rozkazu nebo jí můžete jednoduše prodat někomu jinému. Stejně tak máte nárok na náhradu škody, kterou vám způsobil chybnou manipulací s elektrickým vedením, který zase můžete uplatnit v občansko-právním sporu.
Co se týče ručení, je to stejné. Banka to bude chtít po vás a vy pak musíte zpětně vymáhat po dlužníkovi. Ale předesílám, že soudit se je drahé a časově náročné. Vždycky je lepší se dohodnout.
Držím Vám palce.
P.S. Jinak ručení je zajišťovací prostředek, kterého se banka jen tak nevzdá. Dlužník by musel poskytnout jiný způsob zajištění závazku (zástavou movité či nemovité věci, jinou pohledávkou, jistinou apod. - těch možností je více). Ale, že by banka jen tak v dobré náladě udělala ručiteli pápá, tak to fakt nehrozí..

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Cituji Bublifucekk: půjčky nechat vyjmout, ale švagr si teď zařídil přerušení splátek, takže to zatím nejde..prý jim máme dát 3 litry na jednu splátku a vyjmout půjde skoro hned

oželela bych 3 tisíce, ale šla s ní do té banky a před mýma očima bych chtěla vidět, jak mě vyškrtává

arrow
profile_image
Bublifucekk
od 5. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji amelie1111: Ale, že by banka jen tak v dobré náladě udělala ručiteli pápá, tak to fakt nehrozí..

mluvil o nějakém přeúvěrování, ale musí být zaplacený dvě splátky po sobě, jednu zaplatil a druhou by chtěl od nás, protože nemá

Cituji amelie1111: zase můžete uplatnit v občansko-právním sporu

cha to na něj vybalím, až se bude cukat, bude čučet, že jsem si pozjišťovala na co mám nárok

Cituji amelie1111: jestli by Vám nepodepsal směnku na dlužnou částku

díky, určitě zkusím, už sem si našla na netu jak to má vypadat..ví, že od něj chci něco podepsat, ale nevěděla sem jak to vyjádřit..třeba by tam šlo i zapsat co mi zničil a dohodnout se na částce za to.

arrow
profile_image
Bublifucekk
od 5. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji matadi: oželela bych 3 tisíce, ale šla s ní do té banky a před mýma očima bych chtěla vidět, jak mě vyškrtává

kdyby nám nechcíplo autí, tak bych na to možná taky přistoupila, ale sami teď bohužel nemáme, rekonstrukce nás totálně vysává finančně :-/

arrow
profile_image
KristynaK
od 24. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

co se týče ručení, je to tak, že banka se, v případně neschopnosti dlužníka platit, hojí na ručiteli. Ten však poté nastupuje do postavení banky a má proti dlužníku obdobná práva jako banka. Takže ne, ručitel teoreticky zkrátka nepřijde. Problém je právě v tom, že někdo nemá žaludek to vymáhat na rodině (protože ručitelé bývají z rodiny, či blízcí přátelé nejčastěji) ...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené