Ahoj, zkusím popsat situaci, která mě dost zaskočila. Před 13 lety jsem si založila životní pojištění, které jsem ale po krátké době zrušila. Nedávno mi přišel dopis od nějaké soukromé advokátní kanceláře, která vymáhá dluhy a v tom dopise stálo, že na pojistném dlužím 136 Kč, a k tomu nějaká přirážka, takže mám co nejdříve zaplatit nějakých 350 Kč. Psala jsem na tu pojišťovnu, co to má jako znamenat, tak mi to vysvětlili tak, že jsem po dobu, než jsem zrušila smlouvu vlastně byla pojištěna a jim za to náleží adekvátní částka, tedy těch 136 kč a protože jsem ji nezaplatila, tak to dali k vymáhání agentuře. To bych ještě byla schopna pochopit. Věc kterou ale nechápu a v které se cítím být v právu je ta, že přece existuje nějaká promlčecí doba, a proto není možné po 13 letech řešit nějaký dluh. Aspoň jsme se to tak kdysi učili, nevím, jak je to teď. Bohužel jsem navíc ztratila ten dopis se složenkou, chtěla jsem to jít zaplatit, ale nevěděla jsem číslo účtu, tak jsem napsala na tu advokátní kancelář a oni mi odpověděli, že se dluh navýšil na 7000 Kč, protože jsem to nezaplatila hned a oni že to předali soudu. To mě vystrašilo, tak jsem si požádala o splátkový kalendář, který jsem jim podepsala a budu to splácet celý rok. Co si o tom myslíte, co byste dělali vy? Bránili byste se, nebo byste všechno raději hned zaplatili? Nemáte někdo zkušenosti?

kámoška dělá u vymáhací agentury, a ty to zkoušej právě jak na Tebe, je to už promlčený ale hodně lidí to stejně zaplatí protože neví. Nevím teď přesně po kolika letech je to promlčený ale po 13 letech jsem si 100% jistá, že to po Tobě nemůže nikdo už chtít!.. jsou to šmejdi!zrovna to řeší soudy, že to neni normální.

arrow
profile_image
Radula99
od 5. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ano promlčený to bylo, jenomže tím, že si jim to teď podepsala a máš splátkový kalendář si ten dluh vlastně znovu uznala a běží ti nová promlčecí doba...takže teď už zaplatit musíš

viz.- Uznání dluhu přitom upravuje paragraf číslo 558 občanského zákoníku: „Uzná-li někdo písemně, že zaplatí svůj dluh určený co do důvodu i výše, má se za to, že dluh v době uznání trval. U promlčeného dluhu má takové uznání tento právní následek, jen věděl-li ten, kdo dluh uznal, o jeho promlčení.“ Uznání závazku proto musí obsahovat kromě určení věřitele, dlužníka a uvedení výše pohledávky také uvedení důvodu jejího vzniku, stejně jako datum uznání závazku.

Reaguji na Radula99:
No mě se obrácí žaludek vzteky, takže jsem si to ještě pěkně zavařila tím podepsáním splátkového kalendáře. Jenže já jsem byla tak vystrašená, že se ten dluh může každým dnem znovu zvýšit, že jsem ani nepřemýšlela nad nějakou promlčecí dobou apod. Ještě doma zkontroluju, jestli je tam uvedeno všechno jak má být, ale to oni si určitě hlídají, aby to bylo bez chybičky.
Reaguji na mončís:
Když tvoje kámoška dělá u takové agentury, mohla by ses jí třeba zeptat, jestli to opravdu dávají hned k soudu a navyšují pokuty oprávněně, nebo jen straší a těch 7000 mi navýšili "jen tak". Nebo mám po nich chtít nějaký důkaz, že to k soudu podali?

Cituji Radula99: . U promlčeného dluhu má takové uznání tento právní následek, jen věděl-li ten, kdo dluh uznal, o jeho promlčení.“

Jak tomu mám rozumět? O tom, že je dluh promlčený, jsem v době podpisu splátkového kalendáře nevěděla. To mi došlo až mnohem později, podepsala jsem to v naprostém šoku Dá se z toho ještě nějak "vybruslit" ??

arrow
profile_image
Radula99
od 5. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

no popravdě nedovedu si představit jakým způsobem by si dokazovala, že si o tom nevěděla....ono v podstatě i to, že to bylo po 13 letech tě mělo trknout a taky si určitě měla mezitím čas si vyzjistit jak to je s promlčením (myslím to tak, že to nebyl moment překvapení kdy k tobě nekdo dojde s tím že dlužíš a ihned nám to podepište, ale věděla si o tom několik dní)....to není nic proti tobě, chápu že většina lidí tohle neví, jen píšu spíš čím můžou argumentovat a opak jim budeš těžko prokazovat

Reaguji na Radula99:
Já vím, je to moje chyba, že jsem se nechala ovlivnit strachem, ten den zrovna říkali v rádiu, že se tohle vymáhání hodně rozšířilo a můžou se tak i malé dluhy vyšplhat na obrovské sumy, tak že to mají lidi raději co nejdřív zaplatit a neodkládat. Já jsem ale husa hloupá, mám prostě z takových advokátů, exekutorů apod. děsný strach, člověk nikdy neví, co si na něj najdou a pak může mít pořádně otrávený život, jak to můžeme občas vidět i v televizi. Tak mě ta moje ukvapenost bude stát 7000 Kč, no a poučení pro příště...

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

pokud vím tak bylo min. týden na novinkách nové rozhodnutí soudu, že při vymáhání malých částek neuznali náhrady advokátům v řádech tisíců korun - označili je jako neúčelně vynaložené, resp. že takový dopis může napsat běžný korespondent a není nutná součinnost advokáta. Takže jedině že bys to chtěla dát k soudu.
Jinak souhlasím - bohužel jsi měla napsat, že dluh je promlčený a nehodláš nic platit. Uznáním závazku jsi ho potvrdila.
Myslím si, že spousta takových vymahačských agentur na to spoléhá, v poslední době se rozmohl obchod se starými pohledávkami v řádech pár stovek, na ¨kterém si postavilo životnost hodně nesolidních firem a advokátů.
Je to hnus, ale bohužel realita

Reaguji na eva60:
Na těch novinkách jsem to už taky četla, určitě se s tím něco bude v budoucnu dělat, ale zatím na to asi mají právo. Každopádně jsem se chytla § 558:

„Uzná-li někdo písemně, že zaplatí svůj dluh určený co do důvodu i výše, má se za to, že dluh v době uznání trval. U promlčeného dluhu má takové uznání tento právní následek, jen věděl-li ten, kdo dluh uznal, o jeho promlčení.“

kde právník vysvětluje k druhé větě toto:

Pro uznání promlčeného dluhu zákon stanoví další požadavek, a to, aby uznávající věděl, že uznává promlčený dluh. Proto je vhodné, i když to zákon výslovně nevyžaduje, tuto skutečnost výslovně v uznávacím projevu uvést.

Můj přítel má známého právníka, tak s tím zkusíme ještě něco dělat. Už se na tom pracuje.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

VIP

Mohu se zeptat, kolik je taková promlčecí doba? Sousedům došel dopis, aby něco zaplatili něco kolem auta, které již nevlastní a prodali ho cca 4 roky zpátky.... Díky za odpověď.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Zákonem je stanovena délka promlčecí doby na 3 roky. Po uplynutí této doby, pak zaniká zákonný nárok na přiznání nějaké náhrady. Samotný dluh tím ale určitě nezaniká. Pokud věřitel uplatní své nároky u soudu, může i tak uspět.
Pokud věřitel, u jehož pohledávky již vypršela promlčecí doba, podá žalobu k soudu, tento soud se jí bude zabývat stejně jako u dosud nepromlčeného dluhu. To že promlčecí doba již uplynula, bude zohledněno pouze v případě, že to bude požadovat dlužník.
To znamená, že pokud ten kdo dluží peníze, nebude u soudu požadovat, aby byla žaloba zamítnuta z důvodu uplynutí promlčecí doby, pak soud přizná nárok na zaplacení dluhu, i když už uplynuly tři roky.
Díky tomu že většina velkých dlužníků se vyhýbá jakékoliv komunikaci, nepřebírá poštu a snaží se nebýt k zastižení, se dostávají věřitelé do velké výhody. Mohou tak uplatnit u soudu i ty nároky, kde již nemají zákonem garantovaný nárok na uznání.

Z toho vyplývá, přebírat poštu a včas reagovat námitkou o promlčení

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

eva60
v praxi to znamená, že by simuška zaplatila 136 nebo 350 Kč?

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Sinuška by v praxi neměla zaplatit vůbec nic.

Po 13 letech by byl dluh dávno promlčený. Podmínkou je, ale podat námitku, když přijde nějaká výzva nebo event. rozhodnutí soudu. Soud nemá povinnost zkoumat, jestli je dluh promlčený nebo ne. Soud zkoumá jenom, jestli je oprávněný.

Sinuška tedy měla panu advokátovi napsat, že dluh je promlčený. tím že podepsala splátkový kalendář tak jej znovu uznala jako aktuální.

Ahoj, přidávám informaci jak to dopadlo... Celou věc jsem předala právníkovi (je to známý mého přítele, tak mě to "nic" nestálo, jen lahvinku ) a věc se má tak, že nemusím žádný dluh ani navýšení platit, je to vyřízeno v můj prospěch. Dokud jsem se bránila sama, tak si vymahači vyskakovali, ale ve chvíli, kdy mě zastupoval právník, tak se stáhli a od svého slavného vymáhání odstoupili. Paragraf 558 má naštěstí ten dovětek o tom, že by dlužník měl vědět o tom, že je dluh promlčen, a to samozřejmě nikde na splátkovém kalendáři, který jsem podepsala, nebylo uvedeno. Navíc mi ani nepřišel žádný platební rozkaz, podle kterého měli vyžadovat splátky, jen mi to směšně napsali v emailu. Tvrzení, že předali celou věc k soudu a já mám teď platit poplatky, bylo taky smýšlené a zkrátka zkoušeli, co jim projde a zda se nachytám. Takže tak. Huráááá

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

super výsledek, a je moc fajn, že jsi i tento výsledek dala na stránky.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené