arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Můj přítel má dospělého syna (22), který studuje VŠ. Platí na něj 5.000 : dva tisíce přímo jemu na účet a tři jeho matce, u které bydlí na půlku nájmu jakože za něj. Příjem "na papíře" má přítel průměrně asi 30 tisíc hrubého.
To mu neurčil soud, samozřejmě, ale dohodli se na mimosoudném vyrovnaní s tím, že jeho bývalá manželka podepsala rozvod jenom proti Dohodě, že bude synovi platit měsičně po dobu studia.
Synkovi se na brigády nechce, proč by se dřel - lepší je přece ležet doma. A nedávno vzniknul konflikt : otec mu oznámil, že pokud nebude studovat jak má a bude se jen flákat po hospodách, což se děje, a opakovat ročník, přestane mu platit. Načež potomek oznámil, že za a ) se bude na škole držet zuby nehty, seč to jen půjde, i kdyby měl opakovat každý ročník třikrát a za b) pokud mu nebude platit, okamžitě jej dává na soud.
Tak by mne zajímalo, kdo s něčím podobným máte zkušenosti : dokdy je vlastně povinen rodič platit na dospělého studujícího potomka ? Kolik je adekvátní ( = soudem stanovená ) částka alimentů na "dítě" , které je dospělé a tudíž schopné živit se samo ? A můžu se v případě neplacení alimentů otcem synovi obávat nějaké exekuce, když přítel bydlí v mém bytě ?

arrow
profile_image
Lucie101
od 13. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj. Myslim, že je to do 26.

dadabus
Ahoj. Ano je to do 26let dítěte. Pokud studuje. Myslím, že částka 5tisíc je adekvátní věku dítěte Otec musí platit, to co má stanovené soudem. Pokud to nedodržuje, může to dojít i na exekuci platu atd... Je potřeba sehnat si právníka. Syn na brigády chodit nemusí, ale asi to bude pěkné kvítko, když klidně bude opakovat ročník, jen aby ho otec živil. Je to dost složité. Včera tady bylo podobné téma, tak si pročti. Byla to docela sranda.

arrow
Neprodává v Bazaru

Buď do 18ti let nebo na studujícího do 26 let.

Dadabus: Chápu, že Tobě syn odčerpává finance, ale zase tak velkou zášť k němu chovat nemusíš. Studium je občas náročný a stalo se už větším géniům (kteří jsou dnes mými kolegy), že prostě museli ročník opakovat. A u některých škol je na brigádu fakt málo času i chuti, když člověka vyčerpává už samotná škola.

Výživné mi připadá adekvátní, většinou soud, jak jsem vídávala, stanovil stejnou nebo podobnou částku.

Jinak rodiče mají povinnost rozhodně potomka živit, pokud studuje. Měli by ho zaopatřit také kdykoliv, když by nebyl schopný se zaopatřit sám (stejně tak ale naopak) - tím se ovšem myslí vážné situace. Jinak do doby, než dostuduje, má na alimenty nárok na 100%

arrow
profile_image
Agneska
od 27. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Výše výživného atd. to nevím, ale co vím, je to, že mu bohužel musí platit výživné (a to přímo jemu, protože je syn zletilý) po celou dobu studia a to i když mu je víc jak 26 let...! Vím, že je v zákoně citován věk 26, ale je tam také povinnost zaopatřit ho, když je ještě neschopen se o sebe postarat - tj. studuje. Prostě v tomhle případě není jaksi věkový limit. Takže paradoxně musí jen doufat, že ho ze školy "vylejou"... Dokonce vlastně ani nemůže ovlivnit to, že si syn opatří soukromou drahou školu. I tu je povinen mu pomoct financovat a nemůže ho "donutit" jít na levnější.... Jediná šance na snížení výživného pak je ta, že se zjistí, že chodí na brigády a přivydělává si.
Tohle jsem se nedávno pokoušela rozluštit pro svou známou a toto jsou výsledky mého zjišťování přes právníky a jiné odborníky.... Vše lze dát případně k soudu, ale výsledek je víc než nejistý. A to bych to doporučovala až po těch 26letech, dřív rozhodně ne.
Ale jinak si myslím, že je dobré mít výši výživného řešenou přes soud.

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Lisa
Já k němu nenávist nechovám - moje peníze neodčerpává . Každý máme svého finančně náročného koníčka : přítel platí synovi, já svých pět tisíc měsičně minu na sebe ... Ptala jsem se hlavně kvůli případné exekuci.
Ono je taky jiná věc ročník prostě opakovat, když se nedaří a jiná věc je na studium totálně kašlat a vyhrožovat "já budu studovat třeba do třiceti a ty budeš, táto, hezky platit " .

Cituji Lisa: když by nebyl schopný se zaopatřit sám

Definuj " nebyl by schopný " . Já chodila po brigádách od 16-ti let, celý život mám dvě zaměstnání a docela dobře nechápu rodiče, které nechávají své dospělé potomky doma a živí je na pracáku i když jsou pár let ze školy ven a vůbec nejeví zájem jít makat.

arrow
profile_image
Agneska
od 27. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mimochodem, v tomto případě šlo o potomka, který těsně před 26.rokem přešel právě z jiné vysoké na jinou, dražší a soukromou a začal od začátku.... A taky prohlásil, že nebude pracovat,protože se chce "plně věnovat studiu". A rodiče, rozvedení, musí platit oba dál ....

arrow
profile_image
Julie24
od 18. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lisa: Chápu, že Tobě syn odčerpává finance, ale zase tak velkou zášť k němu chovat nemusíš. Studium je občas náročný a stalo se už větším géniům (kteří jsou dnes mými kolegy), že prostě museli ročník opakovat. A u některých škol je na brigádu fakt málo času i chuti, když člověka vyčerpává už samotná škola.

Výživné mi připadá adekvátní, většinou soud, jak jsem vídávala, stanovil stejnou nebo podobnou částku.

Souhlasím. Znám mnoho lidí, kteří studovali déle než pět let. A důvodem nebyla lenost, hloupost, nezodpovědnost. Některé obory a školy prostě vyžadují větší nasazení.

5 000 je částa odpovídající

Ddabus - nemyslela jsme úplně že ho nemáš ráda. Spíš jako že to je jasně nepříjemný (nebo teda mně by bylo, kdyby partner musel přispívta na dítě, ještě takový....prostě jsme jen lidi)

Ta definice nebyl schopný neexistuje..rozhodoval by o tom v konkrtním případu až soud. Dokud bude studovat, tak určitě nárok na alimenty má, protože se soustavně připravuje. Nicméně to neznamená, že teď ho vyhoděj, on si najde novou školu a tak dokola klidně do 30...tak to by mu určitě už nikdo alimenty nepřiřknul.

Jinak VŠ se může studovat mám dojem (u souvislého magisterského studia) 10 let..pak by stejně musel odejít a pak už mu stejně nikdo nic nedá

dadabus
opravdu je to dost složité. Je potřeba se zeptat odborníka. Pokud jsem to ale pochopila, tak on nemusí platit 5tisíc? Kolik má soudně stanovené? Pozor, taky platí písemná mimosoudní dohoda, která je podepsaná od obou rodičů.To vím z vlastní zkušenosti. Mám ale pocit, že platit se musí do 26let. Potom jen pokud by nebyl schopen se o sebe starat( vážná nemoc atd). To jsou starosti na celý život. V případě, že má u tebe trv. bydliště, může ex. dojít až k tobě, ale to už je extrém. Pokud budete manželé, počítá se i tvůj příjem.

Agneska - opravdu musí? Takže soud určil alimenty? Tak nad tím mi zůstává rozum stát

Agneska
To se mi zdá taky divné. Soud přihlíži i na to jestli je to nejbližší škola místa bydliště a jestli bylo možné volit neplacenou. Nemůžeš si jen tak třeba ve 30ti říct jdu studovat a na soukromou školu a rodiče plaťte. Blbost.

arrow
profile_image
Agneska
od 27. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Lisa
Fakt musí , a jde vážně o potomka, který se prostě chce flákat, vyhovuje mu tento způsob života. Já tedy dotyčného podezřívám, že asi chodí sem tam na nějakou brigádu, ale kdo mu to dokáže? Nikdo najímat detektiva na to nebude... A podotýkám, že ani jedna rodičovská strana na tom není finančně nic extra a jsou u nich už i jiné závazky vůči dalším potomkům, které kvůli tomu musí notně okrátit a které si musí na vejšku vydělat sami. Já jsem jim pomáhala shánět tyto info, protože jsem právě myslela, že platí 26 let a "dost", no a tak jsem jen zírala,jak to je... Neřeknu,když se prostě tím studiem protlačí jen tak tak a potřebuje holt opakovat a tudíž to trvá déle. Ale tento potomek je dostatečně inteligentní, prochází studiem velice lehce, zkrátka to dělá schválně, protože ta druhá VŠ je naprosto jiného směru než první nedodělaná (a nevyrazili ho pro neschopnost, odešel sám).

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji chrastítko: písemná mimosoudní dohoda,

To je ono, mimosoudní dohoda existuje na těch 5.000. Manželé nejsme, ale trvalé bydliště u mne má. S vybavením bytu je to napůl - něco je jeho, něco moje.

Cituji Lisa: jasně nepříjemný

To samotný placení mi nevadí, jak už jsem napsala, každý si se svými penězi nakládá po svém, co se mi však tady nadevšechno hnusí je arogance a vyhrůžky od syna k otci, tedy, teď už poněkud oboustranné.

Cituji Julie24: větší nasazení

kdyby se paření do rána pokládalo za nasazení, tak by v tomto případě bylo to nasazení přímo totální ale to je vedlejší, to sem nepatří .

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené