Lepek

lepek, gluten, bezlepková dieta

Lepek 1

Nazývá se také gluten, je složen vždy ze dvou bílkovin, které se nacházejí společně se škrobem v semenech některých obilnin. Jeho obsah v mouce může způsobovat onemocnění trávícího systému. Nesnášenlivost lepku ve stravě je označována jako "celiakie", lehčí forma bez poškození střeva je alergie na lepek.

Výskyt lepku v potravinách

Lepek je obsažen především v pšenici, žitě a ječmeni. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu. V procesu výroby různých potravin jsou také používány moučné deriváty s obsahem lepku, jako jsou modifikovaný škrob (např. karamel). Lepek je používán i jako emulgátor k želírování a jako nosič aromatických látek, takže ho mohou obsahovat i uzeniny, různé kávoviny nebo kečup. Běžný spotřebitel o tom není obeznámen. Nová legislativa tuto nevhodnou situaci již registruje a zavádí pravidla označování bezlepkových potravin nebo potravin s minimálním obsahem lepkových materiálů.

Potraviny s obsahem lepku (příklady):

Chléb, rohlíky, dalamánky, housky, preclíky, koláče, rolády, dorty, perníky, oplatky, sušenky, palačinky, lívance, vločky, knedlíky, strouhanka, špagety, vřetena, kolínka, piškoty, krupice a další.

Lepek ve skryté formě (příklady):

Paštiky, salámy, hořčice, kečupy, sojová omáčka, tatarská omáčka, dressingy, masox, bujóny, sekaná, prejty, masové konzervy, párky, klobásy, buřty, čokoláda, nugát, karamel, cornflakes, lipo, želé, želatinové výrobky, marmelády a nebo bramborové lupínky s obsahem sladu, mléčné výrobky zahuštěné pšeničným škrobem stejně jako pudingy, zmrzliny a další.

Diskuze na téma Lepek na Omlazení.cz

Fotogalerie lepek

Lepek 1

Upravte heslo Lepek

Současný stav

Váš návrh

Zdroje

Návrh mohou odeslat jen registrovaní a přihlášení uživatelé.

Registrace