Vegetariánství

vegetariánství, bezmasá jídla

Vegetariánství 1

Jedná se o typ stravování, při kterém člověk vyloučí ze svého jídelníčku veškeré produkty z masa. Vegetariánství se stává stále častěji součástí moderního zdravého životního stylu.

Původ vegetariánství

První zmínka o vegetariánské stravě pochází ze starověké Indie a ze starověkého Řecka ze šestého století př. n. l. Označení vzniklo buď z anglického slova vegetable (zelenina) nebo podle latinského slova vegetus, což znamená „plný života“. Hlavní vegetariánské pravidlo je nepozřít jakýkoliv jatečný produkt, tedy nic, kvůli čemu bývá zvíře zabíjeno.

Typy vegetariánství

Ovovegetariánství- stoupenci odmítají konzumovat společně s masem také mléčné výrobky a mléko. Laktovegetariánství – jedná se o skupinu, která kromě těl mrtvých zvířat a produktů z nich odmítá také vajíčka. Laktoovovegetariánství – tento typ je u nás nejrozšířenější, tato skupina nejí masné výrobky, maso a jateční produkty, ale povolují konzumaci mléka a výrobků z něj a také vajíček. Veganství je ortodoxní typ vegetariánství. Vegané odmítají kromě masných výrobků také mléko, vejce i med. Vitariáni mají stejné zásady jako vegani, navíc však konzumují jen tepelně neupravené potraviny.

Prospěšnost a rizika vegetariánství

Pomocí svého přístupu ke stravě a celkového zdravého životního stylu (abstinence, nekuřáctví, meditace) bývají vegetariáni méně často obézní, nesrovnatelně méně podléhají infarktům či kardiovaskulárním potížím. Konzumací většího množství vlákniny a méně živočišných tuků, bývají mnohem méně postiženi rakovinou tlustého střeva a konečníku. Naopak přísná vegetariánská strava může vést k nedostatku proteinů, zinku a železa, vitamínu D, A (podmíněně) a B12, některých nenasycených mastných kyselin. a také k nadměrné konzumaci uhlovodanů. Zvýšené množství uhlovodanů (veganský chléb, veganské sušenky, veganská pizza, sója atd.) vede k obezitě – syndromu X a následně k cukrovce, srdečním problémům a rakovině.

Diskuze na téma Vegetariánství na Omlazení.cz

Fotogalerie vegetariánství

Vegetariánství 1Vegetariánství 2Vegetariánství 3Vegetariánství 4

Upravte heslo Vegetariánství

Současný stav

Váš návrh

Zdroje

Návrh mohou odeslat jen registrovaní a přihlášení uživatelé.

Registrace

Autoři

Fashion victim

Zdroje, reference

  • http://cs.wikipedia.org/wiki/Vegetari%C3%A1nstv%C3%AD
  • http://www.csvv.cz
  • http://www.vitalia.cz/clanky/prospiva-vegetarianstvi-zdravi/