arrow
profile_image
Kelča
od 5. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Hezké odpoledne,
mám dotaz, zda je možné, aby manžel zaměstnal svou manželku ve vlastní firmě? Někde jsem slyšela, že to možné není, ale nevíte to někdo jistě?
Děkuji za příspěvky

arrow
profile_image
Midlinkaaa mojeid
od 26. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

To slyším poprvé ... proč by nemohl ? Já si myslím, že určitě může ... Ale pokud se mýlím tak se omlouvám ...

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Midlinkaaa: Já si myslím, že určitě může

Já si to taky myslím, ale zdá se mi, že jsem někde slyšela, že nemůže Vůbec nevím, takže o to více mě to zajímá teď, takže doufám, že někdo znalý tady přispěje.

arrow
profile_image
shaolinka
od 13. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

nemůže.. je to dané zákoníkem, manžel/ka nesmí zaměstnat manželku/manžela. Ale vyčetla jsem, že pokud jeden má např. s.r.o. čili je právnická osoba, může zaměstnat manžela/manželku.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

ne, manžel a manželka mohou být spolupracující osoby - pokud nejsou s.r.o. nebo a.s

v "s.r.o" je to možné, protože jsou tam v zaměstnaneckém poměru oba dva, a zaměstnavatelem je "s.r.o." - smlouva je pak

FIRMA s.r.o. zastoupená Frantou - zaměstnavatel

a

Franta - zaměstnanec

nebo

Božena - zaměstnanec

přesně jak napsala Matadi. Je to § 318 zákoníku práce

arrow
profile_image
Kubacis
od 14. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Skutečně to není možné. Něco jiného ale je, když zaměstnavatel je např. firma AB s. r. o. a manžel za ni jako jednatel podepisuje smlouvu o uzavření pracovního poměru s manželkou. Ale smlouva, kde by byl přímo on zaměstnavatel a ona zaměstnankyně (a obráceně) by byla neplatná.

arrow
profile_image
Kelča
od 5. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Kubacis:
To nechápu proč to nejde.Opravdu postavené na hlavu, to se může stát jen tady

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

není, pokud je jedne z manželů OSVČ - tedy fyzická osoba podnikající na ŽL, tak může podnikat na jeho ŽL s manželkou, aniž by ona musela mít svůj - jen se dohodnou na poměrech, kterými se budou dělit (50/50, 80/20 , . . . )

nevím, jak je to ve světě, ale myslím, si, že obdobně

u s.r.o. se ručí majetkem dané společnosti

u OSVČ se ručí vlastním majetkem - tedy, to, co daný podnikatel vlastní (tedy i osobním bytem, kde bydlí) - a protože se tímto i ručí, postrádalo by smysl, aby jeden manžel zaměstnával toho druhého - v případě krachu přijdou tak jako tak o všechno a pokud se mzdy týka - ta i tak patří do "společného vlastnictví" obou manželů

arrow
profile_image
PaniXY
od 8. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Otázka je, co myslíš tou firmou Ale jak psaly holky nade mnou, pokud je manžel fyzická osoba podnikatel (tedy nejčastěji OSVČ) tak opravdu nemůže zaměstnat manželku. A to platí nejen o pracovním poměru vzniklém z pracovní smlouvy, ale i z dohod sjednaných mimo pracovní poměr (tedy DPP, DPČ). Zákoník práce to přímo zakazuje v ustanovení § 318.
Pokud je však manžel společníkem v s.r.o. nebo akcionářem v a.s., tak tím zaměstnavatelem je ona společnost, tedy právnická osoba, a tam manželka zaměstnána být může.

Na hlavu postavené to není, kromě ručení majetkem a tím pádem souvislostí se SJM, jak psala Matadi, to vychází i z toho, že mezi manžely je dáno rovné postavení. Nikdy nemůže být jeden podřízen tomu druhému, což ve vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec platí. Myslím, že v ostatních zemích EU je to obdobně...

arrow
profile_image
mate
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji matadi: s.r.o. se ručí majetkem dané společnosti

neviem, či je to tak, lebo s.r.o. ručí do výšky vkladu, ktorý bol daný zákonom,v čase vzniku mojej eseročky bol minimálny vklad 100 000,-Kč a do tejto výšky spoločnosť ručila.Pritom majetok spoločnosti je mnohonásobne vačší.
To je práve jedna z výhod s.r.o. oproti OSVČ a spoločnosť nemusí vykazovať zisk,zato živnostník zaplatí daň aj zo straty,ak sa nemýlim.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Reaguji na mate:

ano, firma ručí do hodnoty vkladu

ovšem, pokud se dostane do konkurzu - spočítají se aktiva, pasiva, a co zbyde, se použije k úhradě dluhů

arrow
profile_image
mate
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na matadi:
obyčajne už nezbude nič, len tunel,chodí to tak nielen na Slovensku, ale i v ČR.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

jo, už jsem taky firmu likvidovala, ale než se zlikvidovala, stačil si majitel založit novou, pokračoval tam v činnosti, převedl si kšefty, našel nové dodavatele a těm starým dodavatelům zbyly jen oči pro pláč

Cituji mate: To je práve jedna z výhod s.r.o. oproti OSVČ a spoločnosť nemusí vykazovať zisk,zato živnostník zaplatí daň aj zo straty,ak sa nemýlim.

A proč by měl platit daně ze ztráty? Pokud má ztrátu větší než příjem, nemá co danit.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené