arrow
profile_image
Clarrkys
od 16. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Dobrý den,
nejsem si jistá, jestli je tu nějaký znalec želviček, ale rozhodně bych stála o nějaký váš názor, ať už máte poznatky od vlastních želv, nebo od známých Psala jsem už do různých diskuzních fór, ale nikde mi nikdo zatím nedokázal "rozumně" odpovědět.

Máme doma samičku želvy zelenavé, je jí necelých 6 let, vždycky byla doma spokojená, hravá a nejspíš i rozmazlená mojí mamkou. Začala jsem nedávno uvažovat o tom, že bychom mohli zkusit pořídit samečka, aby jí "nebylo smutno" a měla nějakou společnost, kdyby se zadařilo, pokusili bychom se o inkubaci vajíček atd. Našla jsem na internetu vhodného partnera - je jen o pár měsíců mladší, má vlastně přibližně stejné návyky na stravu, nocování a jiné jako naše samička

Po přečtení různých článků mám ale obavy o koupi toho samečka. Nechci, aby byli nějak agresivní, kousali se a aby měla třeba naše samička pokousané nožky od toho samečka Venku za tepla by měli celkem volnost (máme výběh asi 2 x 3 metry s úkryty), ale jinak bychom je museli dávat do jednoho terária (je velké asi 120 x 50 cm, ale i tak tam nezajistím mnoho úkrytů). Můžete mi tedy poradit, jestli je dobré ho kupovat a případně nějaké rady do začátku?

Je možné, aby ji pokousal opravdu ošklivě a mohlo jí to moc ublížit? Vím, že to k tomu patří, ale přece jen ho nechci kupovat za tisíce a pak zjistit, že ho nemůžeme mít, protože jí bude opravdu hodně ubližovat. Nebo není tu někdo, kdo taky dokupoval samce?

Docela by se mi hodilo vědět, jak se zachovat, kdybychom ho přivezli. Dát je hned k sobě? Nebo nechat samce "prozkoumat" okolí a teprve tam dát samičku?

Reaguji na Clarrkys: Zkušenosti s želvami mám, ale jen minimální, měla jsem tři a hned odmalička byly spolu a vše bylo v pořádku. Teď mám fretky, jednu roční a teď osmitýdenní mládě a strašně se bijou. Mám je tedy zatím odděleně, ale klece co nejblíže k sobě aby na sebe viděli. Seznamovat je budu postupně a pomalu. Chování želv moc dobře neznám, ale asi bych ti také doporučila je dát na chvilku k sobě a pozorovat je, jakmile se začnou bít, nebo jeden druhého napadat, oddělila bych je a zvykala na sebe postupně. Také se doporučuje původní zvíře vzít k majiteli, od kterého si zvíře bereš a hned by jsi viděla, jak se k sobě budou mít. Jenže se může stát, že u chovatele bude vše v pořádku a doma bitevní pole, protože původní želvička je tam prostě doma

Reaguji na Kristenn: Ale většinou se to prý uklidní, jen si musí mezi sebou "domluvit" kdo je tam vlastně pán...jakmile se mezi nimi utvoří hierarchie, mělo by to být v pořádku. Ale je tu také možnost, že spolu budou hned vycházet, nebo si prostě nesednou vůbec. Opravdu bych doporučovala vzít tvou želvičku za samečkem a podle toho se rozhodnout, jestli ho koupit, nebo ne..

arrow
profile_image
Clarrkys
od 16. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Kristenn: Opravdu bych doporučovala vzít tvou želvičku za samečkem a podle toho se rozhodnout, jestli ho koupit, nebo ne..

To je určitě moc dobrý nápad, ale nemám ho jak uskutečnit Jsem z jihu Moravy a pro samečka bych jela k chovateli do Prahy, to je víc než 200 km a spoustu peněz, takže si zrovna chci udělat takový "výlet" s kamarádkou do Prahy na pár dní a to bych tam naši samičku brát nemohla Ale určitě je to dobrý nápad, zkusím popřemýšlet o tom, jestli by se to nedalo ještě nějak dořešit.

Já jsem četla, že samečci koušou samičky do nožiček při páření a občas je to fakt "krvák", ale nemyslím si, že by se nesnesli "za normálu". Je možné, že po páření bude samička trochu "okousaná", ale to hrozí u každého chovného páru želv. Jinak by se měli snést, většinou, pokud mají dostatečný prostor a své soukromí, nebývá problém Tak hodně štěstí!

arrow
profile_image
Clarrkys
od 16. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Denutka: po páření bude samička trochu "okousaná"

S tím počítám, to je mi jasné... ale když jsem se ptala u jednoho chovatele na stránkách, řekl mi, že se obávám správně, že sameček může samičku jen tak prohánět a kousat ji i běžně... a to opravdu nechci, mám z toho strach... Venku se kdekoliv můžou schovat, ale v teráriu tolik možností není, bojím se, aby si neublížili tam
Snad to bude v pořádku, měla bych toho samečka kupovat začátkem července, kdy budou venku, tak by si na sebe měli zvyknout ve větším prostoru. Myslíte, že je mám dát rovnou k sobě? Nebo třeba každého zvlášť "přes plotek", aby na sebe jenom viděli, ale nemohli se do sebe pustit? Bude to sameček, který se ještě nepářil, takže předpokládám, že bude "nadr.žený" Aby mi ji nepokousal hned první den

arrow
profile_image
PaniXY
od 8. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No já má želváka už přes dvacet let a teda samičku bych k němu asi žádnou nepustila. Je z něho už starej parchant, agresivní docela je, někdy kouše i nás, kdyby měl ve svém teritoriu samičku, tak ji asi pěkně zřídí... A pářící období má on furt, v podstatě od února do října, je stále při chuti.
Takže jestli koupíš podobnýho neurotika jako máme my, tak tvoji želvičku předem lituji. Ale jestli tvému budoucímu želvákovi je šest let, tak je to ještě mladý sameček, ti nebývají tak agresivní, ten náš začal blbnout až tak od desíti let. V šesti ještě neměl ani svoje pářící sklony. Želváci dospívají pohlavně později než želvy, takže na případná vajíčka si asi ještě pár let počkáš.

arrow
profile_image
Clarrkys
od 16. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na PaniXY: A zimuješ?
Někde jsem se dočetla, že když prý želvy nejsou zimované, tak se nechtějí pářit Nechápu proč, ale když ten tvůj želvák by se pářit chtěl, tak se ptám
Jinak tento by měl být mírumilovný, želvy zelenavé by měli být dospělé okolo 4-6 let. Samozřejmě nebudu chtít hned vajíčka, já ho chci hlavně proto, aby měla naše samička společnost

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené