arrow
profile_image
VeronikaEma
od 2. 9. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

36

Vzhledem k tomu, že jsme v jiné diskuzi narazili na téma ekologie a byl tam vznesený požadavek na založení nového tématu, abychom nebyli OT, napadlo mě založit toto téma. Já osobně se snažím žít ZW a ráda uvítám rady a nějaké vychytávky, protože jsem začátečník. A třeba se já stanu inspirací ostatních.
Bohužel žijeme v době, kdy jen třídit odpad nestačí. Nejlepší je minimalizovat produkci odpadu. To jsem si uvědomila, když jsem šla na mateřskou. Byla jsem v šoku, jak často chodím s košem a s tříděným odpadem. Začala jsem se teda zajímat, jak bych mohla odpad naší domácnosti zredukovat. Tohle jsou věci, které dělám:

1) Pytlíky ze záclon, tylu a látek
Místo mikrotenových sáčků chodím nakupovat s ušitými pytlíky. Zatím jsem se setkala jen s pozitivními reakcemi prodavaček. A to mě moc těší.
2) Látkové odličovací tampony
Nejen, že šetřím životní prostředí, ale taky peníze. Tampony používám čtvrt roku a super. Jsou sice drsnější, ale to mi nevadí.
3) Znovupoužitelné tašky
Mám jich plno, ale moje nejoblíbenější je z padáku. Unese snad i slona.
4) Tankování pracího prášku, mycích prostředků a mýdla do vlastních nádob
Naštěstí se s takovými obchody, kde si můžete natankovat tekuté věci do svých nádob nebo nasypat věci do svých pytlíků, roztrhl tentokrát imaginární pytel. U nás v našem malém městě jsou takovéto obchody už dva.
5) Bezobalová kosmetika
Kupuju šampuky a tuhé mýdla na tělo. Ráda bych vyzkoušela i jiné věci. Zjistila jsem, že moc kosmetiky ve finále ani nepotřebuju, ale make up se prostě vzdát neumím.
7) Znovupoužitelná láhev
Vyzkoušela jsem jich docela hodně, ale nakonec jsem zakotvila u Zdravé lahve, která je lehká, neteče a mám ji asi dva roky a nesmrdí. Pořídila jsem ji i dceři a pořídím ji i manželovi.
Bambusový kartáček na zuby
9) Vyhýbání se plastům
Raději použiju papír, dřevo nebo nějaké rozložitelné materiály.
10) SWAP
Skupina holek z našeho města pravidelně pořádá swap. Každý donese oblečení, které nechce a může si vybrat od ostatních jiné oblečení. Samozřejmě zadarmo. Přišla jsem tak k super kouskům a zbavila jsem se nepotřebných. V sekáčích hledat neumím, ale tohle mi přijde fajn. Co mi nesedí, vrátím na příštím swapu. Btw, dcerce jsem vzala skoro nepoužité Adidasky.
11) A co dál?
Když už si dám výjimečně alkohol, tak ze zálohovaných lahví nebo čepovaný. Nekupujeme balenou vodu, snažím se podporovat lokální prodejce a koukám na etikety země původu.

Co bych ráda změnila do budoucna:
1) Menstruační kalíšek
Na tím přemýšlím už dlouho, ale mám strach z vybíráním velikosti. Mám silnou menstruaci, hodně nepravidelnou, krvácím často mimo cyklus, jsem po porodu, ale po císaři. A co jsem koukala na recenze, čert aby se v tom vyznal.
2) Látkové plenky
U druhého dítěte chci určitě látkovat.

A co vy? Budu ráda za vaše postřehy. Určitě se od vás budu inspirovat.

Ty jsi dobrá Tak to já nemůžu sloužit, v našem velkomestě v zemi, kde se tak strašně snaží být zelení a ekologicky přítulní, že tu už každé druhé auto jezdí na elektřinu, za naftový motor si majitel musí platit vysoké poplatky, ropa začíná být sprosté slovo a na alkohol jsou vysoké daně - no tak tady nic takového jako bambusové kartáčky a bezobalovou kosmetiku nemáme, takže jsem omezena pouze na látkovou tašku na nákupy a při nákupu čehokoliv řvu už předem, že nepotřebuji pytlík

arrow
profile_image
VeronikaEma
od 2. 9. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

36

Dady a kde přesně bydlíš? Mám taky rodinu v Německu ve Frankfurtu a vím, že jsou tam hodně green. Určitě jinde než my tady.

arrow
profile_image
karade
od 13. 12. 2017
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na VeronikaEma: Ahoj, taky se snažím žít ZW, zatím jsem se zařídila takhle:
1. pečlivě třídíme odpad (naučila jsem to spolubydlící, kteří nechtějí žít úplně ZW)
2. máme vermikompostér
3. skleněné dózy na rýži, fazole, nudle, mouky... co si vzpomeneš (mám jich 1 které plníme zbožím z bezobalového obchodu, které si nosíme buď v látkových taškách (pár po babičce, pár ušitých nakoleni, nebo v krabičkách, lahvích.
4. do obchodů jedině s pytlíky ze záclon a látek. Měla jsem jen jednu negativní reakci a to když jsem požádala prodavačku v pekárně, ať mi dá koblihy do mého sáčku. Koukala na mě docela rozhozeně. Jinak mám dobré zkušenosti, prodavačky většinou reagují s úsměvem nebo to přejdou. Problém taky může nastat u těch samoobslužných pokladen, párkrát mi oznamovala, že mi nesedí váha zboží, ale dá es to obejít tím, že si zboží nastrkáte do pytlíků až po zaplacení
5. látkové tašky - mám tři krásné vyšívané tašky po babičce, do kterých se vleze celý velký bochník chleba, ale nic dalšího další jsem si nakoupila obyčejné lněné béžové tašky. Některé jsem si obarvila.
6. prací prášky a mycí prostředky nakupuju v bezobalovém obchodě.
7. znovupoužitelné lahve na vodu - už si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy koupila nějakou balenou vodu. nosím si vlastní, nejsem si jistá značkou, ale mám pocit, že máme stejnou
8. v práci nemáme kam chodit na oběd, kolegové si objednávají obědy dovozem v šílených plastových obalech... tak jsem si pořídila Manu, nebo si vozím vlastní jídlo
9. nekupuju zboží, které je zabalené v plastu... co můžu, tak nakupuju na farmářských trzích (naštěstí máme každý víkend trhy jen kousek od domu)
10. skleněné lahve - zálohované, nebo když fakt musím, tak je pak používám jako vázy, dekorace (skleničky od sójovky například jsou skvělé na sušené květiny)
11. žádná donáška nebo fast foody
12. vyrábíme si vlastní zubní pastu
13. maso nakupujeme u řezníka, ne ze supermarketů v obalech. Chodím za jedním řezníkem, který je super v tom, že mi maso je ochotný zabalit do mých tašek k tomu určených
14. dřevěné kuchyňské nádobí - vlastně mám jenom jednu plochou vařečku, dvě kulaté... ale když vařím tak stejně nejčastěji používám dřevěné hůlky

Co plánuju:
Látkové odličovací tampony - super nápad, díky za inspiraci

Bezobalová kosmetika - k tomu jsem se pořád nedopracovala... mám obavy z tuhých šamponů, protože mám hodně husté vlasy a říkám si, že bych toho asi hodně vyplýtvala než bych si ty vlasy vůbec umyla... ocením nějaké zkušenosti s mytím

Bambusový kartáček - mám už dva roky bambusové kartáčky ale pořád jsem si nezvykla protože jsou docela dost tvrdé na mé citlivé dásně. takže krom toho pořád kupuju i ultraměkké kartáčky, je to asi jedna z plastových věcí, které nikdy neodbourám, dokud nebudou bambusové kartáčky měkčí... ještě chci zkusit to dřívko, ale k tomu se musím ještě dopracovat - někdo má zkušenosti? některé jsou prý i měkké...?

SWAP - neslyším o tom poprvé, dokonce jsem na jeden málem šla, ale nakonec jsem se ještě nikdy žádného neúčastnila. je to ale v plánu

Menstruační kalíšek - mám stejný problém jako ty - nepravidelná silná menstruace a mám obavy z výběru a použití. Ale kamarádka tento měsíc testuje, tak uvidíme co mi řekne

Co mě štve - přirážka v ceně při nákupu zboží v ekologičtějším obalu.

arrow
profile_image
Nikississ
od 21. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

1

Reaguji na karade:
Můžeš prosím napsat návod a ingredience na tu zubní pastu? My zatím kupujeme přírodní pasty, ale chutově tto není ono a navíc je to baleno v plastu. Díky moc!

arrow
profile_image
VeronikaEma
od 2. 9. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

36

Reaguji na karade:
Add 2: Ten vermikomposter bych si chtěla taky pořídit.
Add 7: Vidíš, na to jsem zapomněla. Mám Zdravou láhev a s tou jsem spokojená. Koupila jsem ji i dcerce a i můj muž o ní nedávno prosil pro sebe, tak mu ji koupím taky.
Add 13: To máš štěstí, protože hodně lidí v Zero Waste skupině na FCB si stěžovalo, že řezníci nechtějí dávat do přinesených nádob kvůli hygieně. My jíme maso opravdu málo, takže to moc neřeším.

Bezobalová kosmetika: S tím tuhým šamponem asi neporadím, protože já mám naopak opravdu jemné a řídké vlasy, takže s aplikací přirozeně nemám problém. Měla jsem ale od Ponio a ten pěnil opravdu hodně. S tím by ti to podle mě šlo dobře. Zkoušela jsi no poo?

Zubní hygiena: To dřívko je prej *****, ale bambusový kartáček mám od Curanatura a je fakt super. A prej i přirozeně bělí zuby. Taky by mě zajímal recept na tu pastu. Místo ústní vody používáme kokosák. To mě naučil manžel.

arrow
profile_image
karade
od 13. 12. 2017
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Nikississ: Reaguji na VeronikaEma:
Recept na zubní pastu:
2 lžíce kokosového oleje
2 lžičky březového cukru (xylitol, kupuju v lékárně)
2 lžičky plavené křídy (koupila jsem někde na netu, pytel 750g je dost velký)
pár kapek esenciálního oleje podle preference
je z toho taková řídká pasta, přítel říká konzistence opravná sádra

Mám i recept na jednu pastu s jedlou sodou, ale tu téměř nepoužívám.
2 lžíce kokosového oleje
1 lžíce jedlé sody
1 lžíce stévie (mám prášek a někdy mi přijde, že stačí jedna lžíce, někdy potřebuju dvě)
několik kapek tea tree oleje

Zubní kartáčky - zrovna ten Curanatura jsem měla a přišel mi strašně tvrdý. Ale nekupovala jsem si ho já, mrknu se pořádně na nabídku. Ještě mám v očku EcoHeart extra soft bambusový kartáček, má to v názvu, tak tomu dám šanci.

Vlasová kosmetika - No poo jsem nezkoušela, mám vlasy hodně husté a strašlivě se mastí, mám z no poo strach že budu vypadat jako strašidlo, asi je v tom i nějaký vnitřní blok. Navíc v práci musím vypadat reprezentativně (každý týden aspoň dvě schůzky s klienty...) a tak jsem se k tomu ještě neodhodlala.

Vermikompostér - je super, když jsme se s ním naučili pracovat. Na začátku jsme všechny žížaly zabili, to jsem pak měla docela nechuť v tom pokračovat.... ale teď prospívá krásně

Maso - S řezníkem vím, že mám štěstí, mám tam protekci přes mamku. My zrovna maso jíme docela často, i pes je částečně na mase, takže jsem za to fakt ráda... A v té FB skupině jsem beztak taky

arrow
profile_image
VeronikaEma
od 2. 9. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

36

Reaguji na karade: A v čem prosím tu pastu skladuješ? Dáváš ji do nějaké tuby nebo (omlouvám se za možná stupidní otázku ).
Tak to chápu, to no poo má často přechodnou fázi (ale nemusí mít), kdy vlasy vypadají umaštěně, to by asi nebylo dobré, když máš schůzky s klienty. A jakej teda šampon používáš? Já za tři tejdny jedu do Prahy, tak si přivezu asi nějakej šampuk od Lush (vím, není přírodní, ale měla jsem New a ten mi celkem vyhovoval a SLS mi nevadí) a porozhlídnu se, co tam mají dále za bezobalový poklady.

arrow
profile_image
karade
od 13. 12. 2017
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na VeronikaEma:
skladuju v takových těch skleněných dózičkách s klipem na zavařování jsou strašlivě roztomilé a jak je tam ta guma, tak neseschnou. Tady tyhle to jsou https://eshop.tescoma.cz/zavarovaci-sklenice Mám ty malé, vždycky naberu kartáčkem a když dojde tak doplním z větší dózy. Máme s přítelem každý svoji dózičku na poličce u zrcadla Zabírá to místo víc, než tuba, ale stejně mě ten pohled těší.

Ta přechodná doba, kdy ty vlasy vypadají umaštěně... kamarádka má podobný typ vlasů a když přecházela na no poo tak aspoň tři měsíce to vypadalo tak, že bych nemohla na schůzky... ona chodila na přednášky a tam to bylo všem jedno. Jinak používám od Alverde, přírodní. Pak dej vědět jaký je ten Lush, jak pění a tak Asi bych byla ochotná opomenout že není přírodní, aspoň bych to zkusila.

A určitě dej vědět o pokladech z Prahy, tam se nedostanu teď nějakou dobu. Já se zase porozhlídnu v Brně.

arrow
profile_image
VeronikaEma
od 2. 9. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

36

Reaguji na karade: Díky moc za recept i za link. Určitě vyzkouším a dám vědět, jak mi sedla. První asi dám do nějaký dózy a jestli mi bude sedět, tak bych si koupila i ty dózy, ty jsou fakt nyny.
Já jsem měla kdysi ten New šampuk a pěnil opravdu hodně. Teď zkusím asi nějaký jiný, já ráda zkouším nový věci.
To no poo mi někdy sedí, někdy ne, vůbec nevím, kde je chyba. Třeba včera jsem si umyla shikakai a měla jsem vlasy mastný, jakoby voskový, hrůza, nešlo se na ně vůbec koukat. Naštvala jsem se a koupila Aussie a teď jsem zase pro změnu naštvaná na sebe, že jsem zase koupila další plast. Jinak z toho Lush ještě mám zálusk na Mask od Mangamity a ty Fun modelíny pro dceru. A co máte v Brně za poklady? Tam je nějaká ta Brána ke zdraví nebo jak se to jmenuje, ne?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené