Zrovna jsem o tom dneska přemýšlela. Já sama dělám docela dost chyb v čárkách, netuším proč, ale mám tendenci dát do věty mnohem víc čárek, než by tam mělo být (i když vím, že tam být nemají). V jedné grafologické knížce jsem četla, že to dělají lidé hodně emocionální, což jsem. Ale mně osobně ty čárky nevadí, když je někdo napíše špatně. Co mi vadí je, že i ve skriptech pro VŠ je nehorázné množství pravopisných hrubek, v prezentacích taky.... To když napíše člověk s 50 tituly před jménem a za, tak fakt kolikrát začnu i pochybovat, co je vlastně správně Tihle lidé mají problém i s vyjmenovanými slovy a to mi přijde opravdu ostuda. Třeba teď si všímám, že skoro v každé větě na FB udělá můj kamarád nějakou šílenou hrubku a docela mi to leze na nervy, je to vysokoškolák, je moc inteligentní a píše s hrubkami . To mu vždy diktáty šly, jak říká. Říká, že je to tím, jak už je nepíše na vysoké, neprocvičuje a že nad tím nepřemýšlí... Ale je to smutný. A to já se nad nějakými drobnými chybičkami nepozastavuji, sama u něčeho třeba nevím.

Cituji Hapi: pro mě i důvod k přijetí/nepřijetí zaměstnance.

To pro mě taky .
Mám kolegu, po kterém vždycky někdo musí opravovat hrubky, aby si (a tím i nám, zbytku oddělení) neudělal ostudu. Do prezentace je schopen napsat "analíza", "50sáti procenty" a podobné perly.
Prý je líný přemýšlet, ale tohle přece není o lenosti, buď vím, nebo nevím.

Souhlasím s tím, že písemný projev je osobní vizitkou; psal mi nedávno můj osobní bankéř a nasekal tam tolik chyb, že i nahlodal moji důvěru v jeho odborné schopnosti.

arrow
profile_image
jana81 mojeid
od 13. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

moderátorka

3

Cituji Lazy Jane: Prý je líný přemýšlet, ale tohle přece není o lenosti, buď vím, nebo nevím

Tak ono i kdyby nevěděl, tak není problém podívat se do pravidel českého pravopisu (které jsou k dispozici koneckonců i na internetu - napíše slovo do kolonky a zmáčkne tlačítko, možná byste mu měli poslat odkaz, ať si ty svoje výtvory opravuje sám).

Já jsem na pravopisné chyby háklivá, vadí mi to i v blbé internetové konverzaci, ale když je někdo schopen nechat hrubky v nějaké prezentaci apod., jak tu bylo vícekrát zmiňováno, tak to je prostě vrchol. Ok, tak si není nějakým slovem jistý, stane se každému, ale není nic jednoduššího než zjistit si, jak je to správně, proboha.

Obecně si myslím, že je to opravdu hodně způsobeno tím, že lidé málo čtou knížky. Jinak by ty chyby přece museli vidět, cítit to, že to skřípe...

arrow
profile_image
Johannka
od 16. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji jana81: napíše slovo do kolonky a zmáčkne tlačítko

Jestli tohle nebude ten problém...stačí zmáčknout tlačítko. Vlastně vůbec není potřeba přemýšlet. Jednoho krásného dne nám mozek vyteče z hlavy. Zbytečný orgán. Prvok reaguje na světlo. Involuce. Kruh se uzavřel.

Normálně hloupneme.

Vzdej hold a tas kord! Hlavně mít barevné tílka.

arrow
profile_image
jana81 mojeid
od 13. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

moderátorka

3

Cituji Johannka: Jestli tohle nebude ten problém...stačí zmáčknout tlačítko.

Já vím, taky neříkám, že to je dobře. Ale zmínila jsem to jako řešení pro výše zmiňované tupce, kteří jsou schopni odevzdávat své práce s hrubkami. Tak když je ta možnost zmáčknout to tlačítko a oni neudělají ani to a je jim to prostě jedno, tak to je už na pováženou.

Já sama jsem vyrostla v době, kdy jsme počítače ani internet neměli, vždycky jsem hodně četla a pravopis jsem se nikdy nijak zvlášť neučila, nesnažila se pamatovat nějaké poučky apod. Prostě to vidím a cítím. Člověk by měl mít český pravopis tak nějak zažitý, psát automaticky bez chyb. Já třeba moc neberu ani to, když někdo říká, že píše rychle a v té rychlosti si nějaké té chyby ani nevšimne. Já taky píšu rychle a hrubky nedělám, nezastavuju se u slov a nepřemýšlím, jak by to mělo být správně, prostě to je automatické.

arrow
Neprodává v Bazaru

Taky mám poslední dobou problém s háčky a čárkami,protože hodně píšu bez nich. Někdy tedy mám problém a sem tam to také kombinuju
Mně tedy kupodivu nepřijde, že lidé méně čtou, kolikrát když jsem v knihovně potkávám hromadu lidí a to samé v MHD. Ovšem záleží zda vnímají také to jak je to psané, či pouze obsah
Já jsem většinou při psaní líná myslet /je to ostudné já vím/ a někdy nepoužívám rozdělení velkých a malých písmen na začátku věty či označení názvů..

arrow
profile_image
Padlý Anděl
od 9. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Mě osobně čtení takových šílených hrubek a paskvilů dokáže jedině vytočit a o inteligenci dotyčného "autora" si myslím svoje.Chápu,že se může člověk přehmátnout,když rychle píše na klávesnici,ale pořád má přece možnost si to co vytvořil po sobě přečíst ne?Já to tedy tak dělám-napíšu,překontroluju a pak odkliknu.Ve škole jsem byla jediná,kdo měl z diktátů a pravopisných cvičení jedničky.Když ale někde čtu "uvydíme,řekni my to,asy,myluji tě,babyčka,kamarátka"..atd...tak bych dotyčného poslala do zvláštní školy,protože to je už prostě moc.
Za co bych ještě vyloženě vraždila jsou stupidní výrazy typu:

ptž...
omg..
lol...
bo..
o5...

je to hnus tyhle paskvily číst a přitom mnohdy luštit co to vlastně znamená

arrow
profile_image
Lorraine
od 3. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Hapi: "mi" místo mně/mě. "Mi tenhle šampon vyhovuje,

To je nářečí, netřeba se čertit. Moravanovi zase vstávají hrůzou vlasy na hlavě z obecné češtiny (bejt, zlatý voči atp.).
Já zase nemůžu pochopit, jak někdo nemůže vidět rozdíl mezi ji a , vždyť to je úplně jiný pád a jiný význam.

Cituji MarianaK: Přiznám se, že když to člověk vidí každý den, tak už si na některá slova tak zvykne, že často sám přemýšlí, jak je to správně.

Mám to samé. Určitě je to internetem. Dnes může na net psát každý. V mediích je to jedna chyba za druhou. Ta informační úroveň hodně klesla. Já čtu docela hodně, ale stejně někdy váhám..

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji EleanorWoods: Určitě je to internetem

Určitě ne. Mám snad hlavu a nejsem hloupá a hrubky vidím. :/

Myslím si totéž, co spousta z vás, totiž že se opravdu málo čte. Vždy je na písemném projevu poznat, zda si dotyčná osoba buduje slovní zásobu či nikoli. Bohužel hlavně jisté internetové diskuse jsou toho plné, tam je to samý psicholok a výceúčelový a vimislet... Nedávno mi kamarádka napsala, že se jí přítel neozívá, tak jsem musela spolknout ostrou poznámku na téma spánek

arrow
profile_image
Padlý Anděl
od 9. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Lorraine: "mi" místo mně/mě. "Mi tenhle šampon vyhovuje,

To je co?Tohle mě vždycky přímo "liskne" přes oči,když to někde vidím a taky navíc i spolehlivě ******

Cituji Lintu: Určitě ne.

Také si myslím, že to internetem tak docela není... Já sice nečtu, nikdy mě to nebavilo, ale rozhodně ovládám pravopis... Hrubky mě prostě bijí do očí. Podle mě je to prostě dané člověkem, zda gramatiku "vidí" či nikoliv. Neříkám, že na tom internet svůj podíl nemá, ale když už, tak minimální...

arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Petulka92: Přesně tak

arrow
profile_image
MarianaK
od 7. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lintu: Určitě ne. Mám snad hlavu a nejsem hloupá a hrubky vidím. :/

Ano, tak samozřejmě, že my, co máme ten pravopis zažitý, tak chybu vidíme. Ale říkám si, jaké by to bylo, kdybych měla internet už třeba na základní škole. Tady například také přispívá několik slečen, které mají asi tak 14 let a přestože už se všechna pravidla učily, je podle mě mnohem jednodušší si tady denně číst diskuze, kde se to chybami jen hemží a nechat se tak trochu "zkazit". Já teda nejsem schopná napsat chyby, jaké jsem uváděla v úvodním příspěvku, to byl spíš takový výčet toho, co jsem za ten den zrovna v diskuzích viděla . Nedávno se mi ale povedlo se překliknout a napsat spestření/zpestření a zatímco předtím by mě to okamžitě bilo do očí, teď déle trvalo, než jsem si chybu opravila a to právě proto, že toto slovo denně vídám u kamaráda ve statusech na facebooku. Hodně věcí už začínám tolerovat, ale stále si podle pravopisu dělám o lidech určitý obrázek a pokud by mi někdo napsal "myluji tě", "líbýš se mi", tak s takovým člověkem já bych bohužel být nemohla. Například mě od čtení některých diskuzí odradí právě zakladatelčin pravopis, protože někdy je to opravdu extrém. Já spíš nechápu, že to těm lidem ani trochu nevadí, že tak píšou a místo, aby si nechali poradit nějaké základní "finty" psaní s/z, mě/mně, tak začnou psát, že do nějaké pitomé diskuze se nemusí snažit psát správně, že nejsou ve škole a absolutně je nezajímá, jestli tam má být i nebo y.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené