arrow
profile_image
noumen
od 16. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ahoj, od ledna bych měla možnost odjet do barcelony studovat na jeden semestr. Jenže je to dost drahé-musím se nějak našetřit na živobytí + něco na školné (tady v ČR).
Bydleli jste někdo v nejlépe v Barceloně příp. okolí?Můžete mi říct jaké jsou tam náklady na živobytí?bydlela bych s kamarádkou v bytě možná ještě s dalšími studenty, aby to bylo co nejlevnější, doufám, že najdeme byt abych platila max. 250Eur za sebe. jaké jsou tam další náklady za net, jídlo,MHD,oblečení a třeba zábavu (sport,disko apod.)?Myslíte že bude stačit měs. 15tis. Kč?
nevím zda tam mám jet, v zahraničí jsem byla jen 2x na dovolené, takže z toho mám strach,protože se teprve španělsky učím + ty peníze co je nutné našetřit mě trochu děsí.
jaké máte zkušenosti se žitím ve španělsku, líbí se Vám tam, je to lepší než ČR?díky za každou odpověď

arrow
profile_image
Gaia
od 11. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji noumen: jaké máte zkušenosti se žitím ve španělsku

Žila jsem nějakou dobu na Mallorce a v Andalucii, na to se nezapomíná Určitě tam jeď, v Barceloně se Ti bude líbit. Mluví se tam katalánsky, ne kastilsky, mají tam i vlastní TV vysílání v katalánštině..., ale kastilsky se naučíš. Pořád je to Španělsko a ve škole budeš dělat určitě castellano

Cituji noumen: je to lepší než ČR

Příjde na to, všude máš plusy a mínusy. Záleží, co od toho očekáváš a jak se dokážeš adaptovat na změny. Ale vzůru do toho, je to příležitost, tak ji uchop za pačesy a jeď

já jsem žila na Ibize a super. Pronájmy ale dost drahý, jinak život tak nastejno, jako studentka bys asi měla i nějaký slevy, ne?

arrow
profile_image
noumen
od 16. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Miabella
no nevím jestli bych měla velice slevy, je mi už 26 let, takže třeba v ČR už prakticky nemám na nic slevy...četla jsem co se týče pronájmů že hodně i záleží na lokalitě,dostupnosti, jenže je pro mě i kámošku těžké určit co je dobrá lokalita a levná,potřebujeme už před odjezdem mít bydlení. nejsem dobrodruh, abych tam jela na blind a až na místě si hledala byt.
já doufám, že to člověku ten život v zahraničí pomůže pak do budoucna-tj. po návratu do ČR možnost lepší práce, zvýšení sebevědomí, poznání nových lidí atd...zároveň takový odpočinek od Prahy, života tady...

a neměla by vám s tím pomoct škola? být tebou, jedu tam třeba na čumendu na 3 dny, aby sis udělala obrázek.

arrow
profile_image
noumen
od 16. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ještě jsem zapomněla, jaká je šance najít si práci-respektive ze začátku jen nějaká brigáda při škole a před léto nějaký HPP? v jaké oblasti-pouze hotelnictví, nebo lze sehnat i trochu lepší, zajímavější práci, aby si to člověk mohl dát do CV, něco se naučil?
jaké jsou za to platy?
Znalost špáníny mám základní. obávám se abych v barceloně vůbec něco rozumněla, když mluví katalánsky

arrow
profile_image
noumen
od 16. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Miabella: a neměla by vám s tím pomoct škola? být tebou, jedu tam třeba na čumendu na 3 dny, aby sis udělala obrázek.

nepomůže, oni mi jen zařídí, že tam můžu jet-repektive do naší školy v barceloně pošlou jen informaci že tam budu na semestr. Koleje ta škola nemá,ani ubytování nezprostředkovávají. V Barceloně jsem byla, minulý rok jsem byla v té škole na obhajobu bakalářky v aj, ale nebyl čas tam něco obhlížet, to jsem ještě nevěděla, že bych tam mohla studovat.

arrow
profile_image
Gaia
od 11. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji noumen: jaká je šance najít si práci-

Záleží. V celém Španělsku je situace taková, že je tam poměrně vysoké procento lidí z Jižní Ameriky a Ti berou pracovní příležitosti, protože mají obrovskou výhodu = plynulá španělština. A jsou ochotní pracovat za nižší plat, (v domovině by za stejnou práci pobírali méně), platem často podporují své rodiny v zámoří.

Cituji noumen: Znalost špáníny mám základní

Alespoň Tě to donutí mluvit a mluvit...to je nejlepší škola.

Cituji noumen: obávám se abych v barceloně vůbec něco rozumněla, když mluví katalánsky

Ale jo, oni jsou tam i cizinci, Francouzi a další národy a Ti většinou mluví kastilsky, ale záleží i na firmě, kde pracují apod.

arrow
profile_image
Ciriel
od 22. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

noumen

Ahoj, já žila v Bc a pak kousek od Bc (měla jsem to blíž do školy) cca půl roku, přes Erasmus.

Vemu to vo zkratce, abych ti odpověděla na vše.

1. náklady - já se vešla do 10 tis za jídlo, ubytování, dopravu....bydlela sem na privátě, takže v podstatě luxus. V Bcn to bylo samozřejmě dražší než v tom městečku kus od ní, ale furt to šlo. Nepamatuju si už přesně, ale tam jsem platila kolem těch 250 Euro. Přece dostaneš granty, ne? Vim, že mi stačily cca 3 tis navíc nad měsíční dotaci...a to ti rodiče asi při studiu na VŠ zde v ČR tak nějak přispívaj, hm?

2. Chodila sem nakupovat do Lidlu, tam jsou ceny naprosto shodný s našima, takže se najíš za 3 tis měsíčně naprosto s přehledem

3. Náklady - net netušim. Jídlo je drahý, ale jak sem psala, Lidl to jistil a fakt se dalo v pohodě přežít. Jedla jsem i v menze, výběr velkej a jídlo dobrý, ale oběd mě vyšel na cca 80 Kč a to pro mě bylo prostě zbytečný, navíc jim hrozně málo, tak sem tam půlku nechala....Mívaj tam ale mikrovlnky, neni problém si tam ohřát svoje jídlo z domova
Oblečení ceny jako u nás, maj tam i HM a podobný ´velko´ obchody, ceny shodný. Pak samozřejěm butiky a tam to jde nahoru, ale to neni nic novýho, že Po novym roce mega slevy, ale nejen na oblečení, ale i kosmetiku, luxusní značky za 50% atd, takže sem domu navozila samý Lancomy a Diory atd No nakoupila sem si tam slušně
MHD je VELMI drahá. Snad 45 Kč jedna jízda metrem, slevy nebyly. Takže jet do školy a ze školy v jeden den se moc nevyplatilo Ale co naplat. Za MHD sem dala cca 2,5 tis. měsíčně (metro před BCN, pak busem nebo vlakem do školy tak 20 min od BCN), pak se to snížilo, když jsem se přestěhovala do onoho městečka (odpadla cesta metrem, zbyl jen bus nebo vlak).
Zábava - v podstatě zdarma. Milion klubů má vstup zdarma od někdy do někdy, tj. např mezi 00.00 a 2.00. Nebo do 00.00....prostě vstup sem neplatila nikde nikdy Alkohol je drahej ale šíleně, třeba 5 E za pivo, 7 za víno.....takže slušnej detox Nejlevnější cigarety 50 Kč.

4. 15 tis měsíčně bude stačit 100%ně.

5. Španělsky sem nemuměla ani slovo. Ani tam sem se neučila, vše sem si zařídila v aj, studovala jsem tam aj, tak sem se soustředila na ni. Nicméně aj tam nepoužívaj, neuměj a nechtěj. Jsou hodně nacionalistický, ale kdo neni....já měla výhodu, že jsem se pohybovala mezi aj mluvícíma vzhledem k oboru mýho studila, ale jít jen tak do města s aj, tak to teda NIC MOC. Spíš to NIC než moc

6. LEpší než v ČR to pro mě nebylo, je to jiná mentalita, kultura, životní styl, tempo (z toho bych padla i při vzpomínkách). Oni prostě v jednu zavřou krámy a do 5 se tam nic neděje, zdechl pes. Všichni spěj. Mrtvo. Nekoupíš si ani chleba. NIKDE! Pak ožijou a jedou až do rána. Je to složitý. A jestli ti něco řiká slovo maňana, tak Španělsko je jedno velký maňana. Třeba jen tak nejede bus, kterej jezdí každou hodinu. A nikomu to nepřijde divný. A pak přijdeš do školy o hodinu dýl a strašně se omlouváš a je to ani nezajímá, je jim prostě jasný, že něco někde nejelo a pohoda....
Když sem šla na schůzku do školy s naší tamní opratrovnicí, tak jednou nepřišla....podruhý až po hodině....a nikdo se neomluví. To samý ve škole, prostě hodina odpadne, příště znovu...nic nevíš, nikdo ti nic neřekne...co se papírování týče, tak katastrofa.
Žijou tam prostě úplně jinak a JINDY.
Když sem šla na schůzku se studentkou, aby mi ukázala byt, o kterej sem měla zájem (ubytování), tak přišla o třičtvrtě hodiny dýl...a řekla jen Sorry, I was shopping

7. Určitě jeď, hodně ti to dá. Je to zkušenost, zažiješ, co tady nikdy, spoustu se naučíš, procestuješ....rozhodně to za to stojí, ale připrav se na t změny, jsou velký

arrow
profile_image
Ciriel
od 22. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

noumen

Práci tam bez znalosti španělštiny seženeš jen velkou náhodou. Já nesehnala. Nesháněla jsem nějak urgentně, ale poptávala jsem se - a neklaplo.
Jo a pomoc ze strany TAMNÍ školy rozhodně nečekej. Jestli u nás sem to měla za Kocourkov, tak to sem se hodně rychle probrala, když sem viděla ten bengál tam

Ahojte, já bydlím na Mallorce, žila jsem asi měsíc v Barceloně. Cirielmá úplnou pravdu s tou kulturou tady, hlavně od nich nic nečekej, jsi cizinka a oni tě moc brát nebudou, nikdy. S práci je to těžké, speciálně v BCN, kde většinou i chtějí znalost katalánštiny. Pronájmy jsou drahé. Jídlo je normál, asi jako v čr. Metro stojí jedna jízda 1.10eur. Internet je tu drahý, tak asi 50 eur měsíčně.

arrow
profile_image
noumen
od 16. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Ciriel: Přece dostaneš granty, ne? Vim, že mi stačily cca 3 tis navíc nad měsíční dotaci...a to ti rodiče asi při studiu na VŠ zde v ČR tak nějak přispívaj, hm?

bohužel nic nedostanu. jsem na soukromé vš, a máme možnost kdykoliv odjet do naší partnerské školy v BC, škola jak v Praze tak ani v BCN pro mě nic neudělá, vše si musíme zařídit sami.Nemá koleje a pochybuji i o menze. a jelikož se živím už sama, tak si na vše musím našetřit sama.Proto potřebuji vědět, zda je to reálné,pokud se vejdu s náklady do 15tis. tak ano,jinak mám smůlu.

Cituji Ciriel: MHD je VELMI drahá. Snad 45 Kč jedna jízda metrem, slevy nebyly. Takže jet do školy a ze školy v jeden den se moc nevyplatilo Ale co naplat. Za MHD sem dala cca 2,5 tis. měsíčně

tolik? oni tam nemají jak v Praze lítačky, že si na měsíc koupíš kartu která ti platí na určitá místa?To si musíš pokaždé kupovat všude na všechno MHD lístek?
tak to bude jednodušší najít si bydlení co nejblíže školy, aby se když tak dalo chodit pěšky.

Cituji Ciriel: A jestli ti něco řiká slovo maňana, tak Španělsko je jedno velký maňana

věděla jsem že jsou takoví že nic neřeší, ale tohle bude pro mě docela oříšek, já totiž nesnáším nedochvilnost

tak třeba mně zase ty odpolední siesty vyhovovaly, to bylo super

arrow
profile_image
noumen
od 16. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Ciriel: V Bcn to bylo samozřejmě dražší než v tom městečku kus od ní, ale furt to šlo. Nepamatuju si už přesně, ale tam jsem platila kolem těch 250 Euro

těch 250 bylo za co, za celý byt, za pokoj, za 1/2 pokoje? bydlela si sama?byl v tom i internet?
já doufám, že třeba nějak malinko ušetříme za jídlo tím, že si s kámoškou budem kupovat potraviny dohromady tzn. i vaření, takže tolik člověk neutratí než kdyby nakupoval a vařil jen sám pro sebe

arrow
profile_image
tuzka
od 10. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky jsem byla ve Španělsku na erasmus pobytu ve Valencii, našla jsem ubytování za 125euro, pokoj jsem měla sama pro sebe.
Našla jsem si práci v projektantské firmě, ale když umíš základy španělštiny tak počítej s prací v rstauraci atd.
Já jsem takovou práci získala, jen pro výbornou aj a šj. A taky, že na architekturu(stavařinu) se málokdo na erasma přihlásí.
Určitě choď na trhy, skvělé potraviny za dobré ceny.
Nejvíce jsem projezdila, procestovala jsem tak celé španělsko.
Hadry si můžeš koupit u nás

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené