Ahoj, mám dotaz, dost často slýchám, že se nemá moc nikde uvádět rodné číslo, že je to zneužitelné atp., ale nevím, jak konkrétně - k čemu by se to dalo zneužít, pokud se dostane do rukou někomu cizímu?
Teď se o to zajímám i pro to, že jsem byla u Dr. a nějaká asi pacientka přede mnou si odnesla mojí kartičku zdravotní pojišťovny - nevybavím si, co je tam všechno za údaje, ale vím, že určitě to rodné číslo a jméno a příjmení tam je. Normálně bych si řekla, že se spletla ale ona si ty kartičky odnesla obě - i tu svou a v podstatě odešla dost rychle - sestra vyběhla ze dveří hned za ní, ale už ji nedohonila, pak jí hned ta dr. volala, a ona, že už je moc daleko - prý v autobuse do jiného města, no a celkově se nějak neměla k tomu to vrátit.

Přítel mi taky řekl, že je to blbé, když někdo - nevím ani kdo, má moje osobní údaje, tak chci vědět, na co si dát pozor a obecně i vědět jakým způsobem je např. rodné číslo zneužitelné - nějak si nedovedu představit, že by si někdo např. na moje jméno mohl vzít půjčku, když nic nepodepíšu apod.

arrow
profile_image
Haniccino
od 19. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nevím jak je zneužitelné rodné číslo, ale měla kartičku dost dlouho aby si ho třeba opsala a vrátila ji. Takže jí spíš šlo o samotnou kartičku pojišťovny. Třeba má známou v tvém věku co není pojištěná a potřebuje k doktorovi. Ne tetu takhle jednou zvonila její sousedka ať ji půjčí kartičku že musí k zubaři a pojištění si neplatí tak tam pod svým jménem nemůže...

Reaguji na Haniccino:
A dá se s tím něco dělat?
Podle příteli je to pochybení té sestry, která když pracuje s osobními daty tak je povinná zajistit, že se k nim nikdo cizí nedostane, ale co s tím mám dělat já teď?

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji gumisek: A dá se s tím něco dělat?

Tak sestra nedala tvou kartičku paní schválně,prostě se stalo.Tak si skoč na pojišťovnu ať ti dají novou a starou zruš.Nebo by ti mohla ta paní poslat tvou kartičku poštou.

Cituji Haniccino: Třeba má známou v tvém věku co není pojištěná a potřebuje k doktorovi.

Doktor který tě nezná požaduje ke kartičce pojišťovny OP

arrow
profile_image
Haniccino
od 19. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji gumisek: co s tím mám dělat já teď?

Tak pochybení sestry to je určitě, ale ty si hlavně zavolej na pojišťovnu, nahlaš jim krádež a zažádej si o novou...

Hlavně musíš ztrátu kartičky pojišťovně nahlásit, tuším do 8 dnů, je to daný ze zákona, oni Ti pak vystaví bezplatně novou. Je to ale pojišťovna od pojišťovny jiný, někde to stačí telefonicky, jinde se musí zajít na pobočku, stejně tak jí někdo pošle poštou, jinej ne.

Se znalostí rodnýho čísla se dá udělat bohužel poměrně hodně - třeba zjistit zůstatek na účtu přes telefon (nemělo by to jít, ale jde to - zkoušel jsem), udělat změny v různých smlouvách, atp. Když je dotyčnej šikovnej v sociálním inženýrství, tak rodný číslo může otevřít dveře k poměrně velkýmu množství dalších informací.

arrow
profile_image
Teresita
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Tiakia: Doktor který tě nezná požaduje ke kartičce pojišťovny OP

No tak na to bych nespoléhala. Snad nikdy ode mě doktor, i když jsem tam byla prvně, nechtěl OP. (čímž nepopírám, že by měl).

Cituji Haniccino: ale ty si hlavně zavolej na pojišťovnu, nahlaš jim krádež a zažádej si o novou...


A to co nejdřív.

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Cituji Teresita: No tak na to bych nespoléhala. Snad nikdy ode mě doktor, i když jsem tam byla prvně, nechtěl OP. (čímž nepopírám, že by měl).

To se týká registrace.

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Teresita: No tak na to bych nespoléhala.

Každopádně ukradená kartička není žádná tragedie.Nejde o platební kartu zbytečná panika.

arrow
profile_image
Teresita
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Moňas: To se týká registrace.

No však. Třeba teď nedávno jsem se nově registrovala k zubaři, OP jsem nedávala, asi před půl rokem na ORL totéž...

arrow
profile_image
Teresita
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Tiakia: Každopádně ukradená kartička není žádná tragedie.Nejde o platební kartu zbytečná panika.

Tak to asi ano. Ale pokud ji ta dotyčná vzala schválně (což my nemůžeme potvrdit, ale ani vyloučit), tak z nějakého důvodu. Neříkám panikařit, ale opatrnost k zahození není.

Cituji Holy-bat: Když je dotyčnej šikovnej v sociálním inženýrství, tak rodný číslo může otevřít dveře k poměrně velkýmu množství dalších informací.

Ano, něčeho takového jsem se právě trochu bála, akorát nevím, jak to funguje konkrétně. Nelze tedy v takovém případě na nějaké instituce (kam konkrétně?) nahlásit něco jako ztrátu dokladů a že si např. nepřeju aby sdělovali informace pouze po identifikaci rodného čísla nebo po telefonu?

Já asi nemám buňky na to být podvodník, protože mě opravdu nenapadá, co bych dělala s cizím rodným číslem nebo jinými citlivými údaji, nicméně tuším že to v něčem rizikové je, tak si říkám, kdybych konkrétně věděla v čem, že by se tomu dalo i nějak zabránit.

Kdysi jsem viděla reportáž o tom, jak nějací 2 důchodci si chtěli vybrat co měli na knížce a banka jim řekla, že už si asi před 2 lety vybrali - oni to zjevně nevybrali a stačil k tomu podpis a OP, tak od té doby si dost hlídám co vyhazuju do koše - do papíru, všechny údaje skartuju než vyhodím.

Cituji Tiakia: Tak sestra nedala tvou kartičku paní schválně,prostě se stalo.Tak si skoč na pojišťovnu ať ti dají novou a starou zruš.Nebo by ti mohla ta paní poslat tvou kartičku poštou.

Cituji Holy-bat: Hlavně musíš ztrátu kartičky pojišťovně nahlásit, tuším do 8 dnů

Mě ani (touhle diskusí) nejde o to, že jsem bez kartičky, jako o to, že někdo cizí má ty osobní data a co z toho teda plyne.

I ten název diskuse jsem schválně zvolila obecně, protože jsem tu podobné téma nenašla, tak jsem myslela, že sem mohli napsat i jiní, kterým se třeba něco takového stalo, nebo nějaké zkušenosti, jak se dá tomu zneužití zabránit, i tak ale děkuju za rady.

Cituji Tiakia: Každopádně ukradená kartička není žádná tragedie.Nejde o platební kartu zbytečná panika.

Nepanikařím ani z toho nechci dělat kovbojku, jak už jsem psala výše, tuto diskusi jsem myslela obecně tedy - jak se dá zneužít rodné číslo a osobní data. Myslím, že to může posloužit i jiným než jen mě.

V mém případě je tu i možnost, že to byl opravdu pouze omyl, nikomu do hlavy nevidím.

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji gumisek: někdo cizí má ty osobní data a co z toho teda plyne.

Nic,prostě zajdi na pojišťovnu,tam jim ohlaš ztrátu kartičky a je to.
Nebo máš nějaké obří úspory,které by podvodníkům stály za to se nabourat do systému a zneužít zrovna tvoje RČ?
O lidech koluje tolik informací na internetu,že jedna tvoje kartička už to nevytrhne.

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

URL tady je hezká ukázka toho,jak jsou data v oběhu stačí nakupovat online nebo mít otevřený fb například.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené