arrow
profile_image
maruskas
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj všem, vím, že už tady existuje téma o průjmu, ale protože dráždivý tračník není jen o průjmech, ale i o psychice, nadýmání, bolestech břicha,...dovolila jsem si založit toto nové téma.
Syndromem dráždivého tračníku trpím od roku 2000 (je mi 32 let) a už jsem vyzkoušela první poslední, jak se toho zbavit. Veškeré krevní i jiné testy - fibroskopie, kolonoskopie, celiakie - negativní. Takže příčina neznámá.
Trpíte taky někdo podobnými problémy, jako já? Jsou dny, kdy nedojdu ani pěšky do práce a musím jet taxíkem (20ti minutová jízda busem, než prokličkuje celé město, nepřichází v úvahu), občas mám problém i dojít nakoupit - díky tomu mám raději malou samoobsluhu 200 m od místa bydliště a ve větším obchodě typu Billa nebo Albert mám návštěvnost tak 1x ročně. Děsí mne tam dlouhé fronty u pokladen. Prostě to mám v hlavě, můžu se snažit, jak chci, ale jak vím, že WC není poblíž, začne se mi automaticky chtít na WC.
Co jde, to nakupuji na netu - vánoční dárky, oblečení,...
Třeba i třídní schůzku dětí absolvuji jedině s Imodiem a třeba o nějakých výletech nemůže být moc řeč - prostě to nejde. Představa např. hodinové prohlídky hradu nebo zámku - to je utrpení.
Samozřejmě není pořád všechno jenom černé, střídá se lepší i horší období, ale nejsmutnější je, že mi lékařka řekla, že se toho už nezbavím.
Tak bych ráda věděla, jestli někdo měl to štěstí a po nějaké době to přešlo, nebo to mám skutečně napořád.
Z léků jsem vyzkoušela všechno možné, utlumovací léky - ty se ale nedají brát při běžném chození do práce, Mutaflor, různé potravinové doplňky, teď chci začít zkoušet Lepicol - dneska večer bude první dávka. Takže zatím jediné, co mám pořád u sebe (a bez čeho v podstatě nevyjdu z domu) je Imodium.
Moc všem děkuju předem za jakékoliv rady, zkušenosti, nové informace o případné léčbě.

arrow
profile_image
fiffii
od 29. 4. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji maruskas: Prostě to mám v hlavě, můžu se snažit, jak chci, ale jak vím, že WC není poblíž, začne se mi automaticky chtít na WC.

Cituji maruskas: Třeba i třídní schůzku dětí absolvuji jedině s Imodiem a třeba o nějakých výletech nemůže být moc řeč - prostě to nejde. Představa např. hodinové prohlídky hradu nebo zámku - to je utrpení.

Ahoj a víš určitě, že je to tračník? Já jsem tyhle potíže měla taky a ještě jsem do toho měla návaly horka při představě, že tam nebude WC. Měla jsem to psychické a pomohl mi Citalec ze začátku s kombinací Neurolu, než ten Citalec zabere... Víš jestli to u tebe už nezavání lehkou sociální fobií... Mě to bylo klasifikováno jako panická porucha s nástupem na sociální fobii... Bylo to peklo

arrow
profile_image
maruskas
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

fiffii
ahoj, dráždivý tračník mi diagnostikovala doktorka - gastroenteroložka. Psychické to určitě je taky, protože jsem třeba celý den OK a pět minut před tím, než jdu z práce, začnu "lítat" na WC. Ale není to opravdu pokaždé. Taky mám problémy s mlékem - to nemůžu vůbec, když už něco se smetanou, tak jedině v sobotu, když vím, že jsem druhý den doma. Teď jsem začala zkoušet po několika letech jogurty - Activie a ty jejich nápoje, trochu to bublá, ale jde to - dřív jsem letěla do pár minut po požití .
Teď je to mnohem lepší, než před lety, pracovala jsem jinde - jen 5 minut pěšky od domu a přesto byl pro mne problém dojít.
Bála jsem se od té doby, co jsem šla se synem na procházku městem a tam se mi to stalo poprvé, že jsem téměř nedoběhla. Uprosila jsem pána, co venčil psa, jestli by mě pustil na WC, že je mi zle, pak jsem se ještě dobouchala do rodinného domku a pak už jsem letěla za plot a pak do hospody, co byla po cestě. Druhý den ráno jsme měli zaplacený zájezd busem do aquaparku v Německu, nechtěla jsem syna zklamat (manžel nebyl doma, jinak by jel on) a přežila jsem jen díky 2 platíčkům Imodia. Bála jsem se tam jít dál od WC a cesta - to byly 2,5 hodiny hrůzy tam i zpátky... nedokázala jsem myslet na nic jiného, než že to zase přijde. Tohle všechno jsem samozřejmě doktorce řekla. K ní jsem ale šla asi až po 1 měsíci téměř nepřetržitých průjmů - do té doby jsem byla jen u obvodní lékařky, která mě zkoušela vyléčit Hylacem a Smectou. No a pak už následovala řada vyšetření - jak jsem psala v prvním příspěvku.

Napsala jsem ti SZ

Jen tak mimochodem, dala ti doktorka nějaká dietní doporučení? Co bys měla a co bys neměla jíst?

arrow
profile_image
maruskas
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji _Ada_: dala ti doktorka nějaká dietní doporučení

Bohužel nedala, řekla mi, že si to musím vypozorovat sama, že na každého funguje něco jiného. Takže mi řekla jen obecnou radu, že nedělá dobře mastné jídlo (ale to stejně nejím).

Máš SZ

ahoj já mám kamarádku,která tím trpí.Je to peklo čím si procházíte strašně to omezuje život.Ona chodí k psycholožce a bere nějaké léky od ní.Já tomu moc nerozumím,ale ten tračník je prý nějak spojen s psychikou.Po těch lécích je to prý lepší.Ona tady na Omlázku není,ale kdybys něco chtěla vědět tak se jí poptám.

Maruskas: to ti měla říct, to je nějaká divná gastroenteroložka... mastné je fakt špatné, sádlo, máslo, smažené, většinou nedělá dobře cukr, když je ho moc, a největší zlo je celozrnné pečivo. Sice je zdravé, ale pro tračníkáře platí zákaz.

Bany: jestli dostává léky, chodí k psychiatričce, ne k psycholožce. Samotná terapie u DT nepomůže. DT má souvislost s nerovnováhou serotoninu v trávicím traktu, podobně jako nerovnováha serotoninu v mozku způsobuje deprese a různé fobie.

Cituji _Ada_: chodí k psychiatričce, ne k psycholožce

jojo máš pravdu,popletla jsem to.Já jen vím,že ji ty léky nějak zklidňují.

arrow
profile_image
maruskas
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Bany
Ahoj, určitě budu moc ráda za jakýkoliv nový poznatek. Dík předem.
Nejhorší je, když to nechápe okolí. Manžel je OK, ten to prožil se mnou a ví, čím jsem si za ty roky prošla. Horší jsou rodiče (máme je napůl - jsou jeho, ale jako moji) - mamča si tak dlouho myslela, že to "není tak strašný", až jsme měli jet v době, kdy jsme předělávali byt a bydleli jsme u nich nějaký ten týden na víkend do chatky u přehrady.Nabídla se, že udělá oběd, francouzské brambory. Vím, že je dělá se smetanou, tak jsem jí prosila, jestli by je buď udělala vedle, nebo že si vezmu jenom chleba, že to není problém. Tak slíbila, že jí tam nedá. Při jídle mi nepřišly "podezřelý", jen trochu jiný, než je dělám já, moc mi nejely, tak jsem snědla ani ne půlku porce a pak jsem šla pro dceru do školy. Z té dohromady 20ti minutové cesty jsem téměř nedoběhla. Křeče v břiše, průjem jak blázen. A protože jsem to neabsolvovala doma, ale u nich, tak byla svědek, jak jdu z WC a během minuty se musím vracet zpátky několikrát po sobě. Manžel na ní uhodil, jak je to s tou smetanou, tak se potom přiznala, že tam "ale jenom trošičku na chuť" skutečně dala. Cestu jsem přežila, bylo to naštěstí jen 30 minut autem, takže mi manžel mohl zastavit, když jsem potřebovala, ale pro mamču to bylo hrozný ponaučení. Od tý doby se nemusím bát si tam cokoliv dát, dává si setsakra pozor, co mi "naservíruje" . Ale musela to vidět na vlastní oči. Do té doby jsem byla jenom hypochondr a citlivka.

arrow
profile_image
maruskas
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji _Ada_: to ti měla říct, to je nějaká divná gastroenterolo

Jmenuje se Semrádová, je na www.znamylekar.cz - objevila jsem to relativně nedávno ten web a koukala jsem, že paní doktorka se chová takhle téměř ke všem - mlčí a na co se člověk nezeptá, to neví.
Já byla nejvíc hotová, když při hodně nepříjemném vyšetření - kolonoskopii - diskutovala se sestrou, jaké druhy vánočního pečiva už mají hotové. To se vykecala, ale info o zdravotním stavu aby z ní člověk tahal...

Cituji maruskas: Nejhorší je, když to nechápe okolí

no to jo,já teda nevím proč ,ale já jsem s tím problém neměla.Vždy když je u nás na návštěvě říkám jí v klidu záchod je jen tvůj,nikam nespěchej,tak už se mi směje.Ale je to opravdu nepříjemná nemoc.Nemůže jet ani s dcerou do Zoo myslím,že ji to moc mrzí.A taky vím,že třeba před besítkou kterou ted měli děti ve školce od rána skoro nic nejí aby to zvládla.Jak dojde na návštěvu tak ji zaregistruju na Omlázko aby jste si mohli napsat a radit.
Jo a ještě vím,že ji ta kolonoskopie teď někdy čeká taky.No nedá se nic dělat než stát při Vás a podpořit

arrow
profile_image
hrubka
od 10. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já se taky přidávám, mám taky dráždivý tračník a trpím hodně na větry,cokoli sním tak jsem hrozně nafouklá a stále, když jsem v práci nebo ve společnosti mám půlky u sebe, jak to zadržuji,hlavně jsem vypozorovala, když něco obsahuje laktozu tak to je konec, úplně mi vře ve střevech, beru espumisan, ale nic moc,je to strašný

arrow
profile_image
hrubka
od 10. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ještě dodatek,určitě ten průjem je hlavně psychika,já když jdu k lékaři, nebo i se svou fenkou k veterináři jsem na záchodě během chviličky několikrát a už přemýšlím, jestli tam bude nějaký wc,kdo nezažil nepochopí

Ahoj Maruško a byla jsi na alergologii? dělali ti testy na alergii na potraviny? Hlavně na mléko a smetanu? Někdy se alergie na potraviny z testů nepozná, proto se musí dělat vylučovací dieta, což znamená, že musíš jíst potraviny, o kterých víš, že ti neškodí (např. rohlíky-celiakii nemáš, takže je můžeš). Jíš to třeba den a když je to v pořádku, přidáš další potravinu a když ti to nevadí, tak to postupně rozšiřuješ. Pokud dostaneš průjem, kopřivku, tak musíš tu potravinu vysadit... toto je způsob, jak vyloučit alergeny. Pokud si seš jistá, že nemůžeš smetanu, jogurty, tak to prostě nesmíš jíst - a uvažovala bych o alergii na mléko, proto bych vysadila naprosto všechny výrobky, které by ho mohly obsahovat!! A uvidíš. Navíc bys měla pít jen čistou vodu, aby to nezpůsobovalo něco v jídle, čaji apod.

Píšu to, protože mám podobné obtíže jako Ty. Navíc jsem ale alergik a pokud bych si dala smetanu, jogurt, tak bych dopadla stejně. Já mám alergii na ořechy, jablka, mléko, mléčné výrobky, mrkev a další věci. Nemám to ani prokázané krevními testy, protože jsem to zjistila postupně sama, mám u toho i kopřivku, kterou ale mít nemusíš!

Kdy přesně ti ty problémy vznikly, nemělas stresy?? Já měla nejdříve alergie, pak strach, že jsem nevěděla co vlastně můžu a nemůžu jíst a kdy přijdou křeče a průjem. Takže jsem si to "vypěstovala" psychicky a měla průjem po všem. Pak zemřela mamka a už jsem nemohla jít ani do školy, protože tou psychickou zátěží se to zhoršilo. Nemohla jsem jít do města, na bazén, nikam, hrůza. Léky jsem ale brát nechtěla.

Postupně jsem ale přestala jíst všechny "podezřelé" potraviny, po smrti mamky jsem se už zklidnila i bez léků a teď po těch 2 letech jsem už neměla půl roku žádné problémy, křeče, nic! Bylo to hlavně psychikou a tím, že jsem přestala jíst to, co mi nesedělo. Takže i dráždivý tračník může zmizet.

Fakt, já byt tebou držela bych tu dietu nebo zašla na alergologii, ale určitě nejedla žádné mléčné výrobky, uvidíš co to udělá. Kup si LACTOBACILY, ty jím denně, taky by při drážd. trač.měly pomoci. A pro začátek bys měla jíst i nějaké prášky na nervy, prtž už to máš vyhrocené psychikou... tak 3 měsíce a uvidíš, co to udělá.

Píšu dlouze a napřeskáčku, vím, ale s touto problematikou mám opravdu zkušenosti, užila jsem si s tím až až!!

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené