Dobrý den. Je mi 20 a před rokem mi zjistili celiakii a musím dodržovat bezlepkovou dietu. Chtěla bych se občas podívat do světa, ale vzhledem k tomu, že lepek je opravdu všude, se bojím, že bych nezvládla to stravování v zahraničí. Má s tím někdo zkušenosti? Každá rada dobrá..
Dívala jsem se na netu a tam jsou k dispozici kartičky do restaurací, kde je stručně popsáno co nesmím mít v jídle. Opravdu jen stručně. A pochybuji, že nějaký kuchař třeba v Arábii (jen příklad)bude zkoumat, jestli lepek není i v koření (ano i tam se přidává). Nejlépe by bylo, kdybych si mohla vařit sama. Ale neorientuji se ve značkách apod..a například ve Francii bych nedokázala přeluštit složení výrobku.
Fakt se toho bojím, ale na druhé straně nechci celej život prosedět tady v ČR a chci se taky někam mrknout. Jenže s celiakií to je zabité. Pokud máte nějaké tipy či rady, byla bych velmi vděčná.

arrow
profile_image
DaintyEll
od 2. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Tak jeď na dovolenou vlastní dopravou (pokud máš možnost) a jídlo vem s sebou

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

A je problém brát si jídlo z domu? Kukuřičné těstoviny, bezlepkové sáčkové polévky (nic moc, ale na dovolenou postačí) atd.. Taky držím bezlepkovou dietu a dělám to tak, když jedem někam, kde není zajištěná strava. Případně si dávám v zahraničí jídla jako rizoto apod. , kde se lepek nevyskytuje.
Pokud pojedeš někam all inclusive, jíst ryby, zeleninu, ovoce, brambory, etc, prostě vybrat si z výběru to, co je povolené, to je jednoduché.
I ve Francii bys podle mého bezlepkové výrobky poznala podle Gluten free (bývá to tam i anglicky, ne?) a nebo symbolu přeškrtnutého klasu.
Myslím, že se do dá zvládnout, přestože je to komplikovanější.

DaintyEll, Markett: No ja se zas bojím toho, že bych s tím jídlem tahala dva kufry navic..:--)
Markett a kde všude takhle cestuješ s bezlepkovou dietou?

arrow
profile_image
DaintyEll
od 2. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Zebra20:
No my běžně cestujem takhle. Věcí je samozřejmě víc, ale když cestujem autem (jinak to ani nejde) tak to není žádný problém, je to běžné. A ubytování v apartmánech, kde si můžem vařit.

Reaguji na Zebra20:
Zdravím!

Je dobré si vytisknout toto:
http://www.celiashop.cz/cti/97/restauracni-kartick a-na-cesty/

Neměla bych z toho obavy - myslím, že není problém si v restauracích - kde třeba nebudou schopni uvařit ti něco bezlepkového - si dát třeba salát a k tomu vlastní toust.
Jinak jak psaly holky, prostě si vzít něco s sebou. Já když je nejhůř, dám si hranolky u Mc. Donalds, ty by měly být dle vyjádření bez stop lepku.

DantyEll: Také celiačka?:--) No já právě auto apod. k dispozici nemám, takže zbývá bohužel jen cestovka. Ty apartmány jsou skutečně asi nej řešení.

Silvie OK: Děkuji. Ano ty restaurační kartičky znám. Ovšem je otázka, jestli narazím na restauraci, kde si budou jisti tím co dávají do jídla. Ono je to všude, v koření apod. a musím říct, že pokud sním něco s lepkem, tak to na sobě fakt pocítím.:--D

Reaguji na Zebra20:
Hm, tak to jsme na tom stejně, také mi vadí i stopy lepku. Řeším to saláty. Jinak myslím si, že co se týče letních dovolených, že člověk toho moc nesní, spíše vypije, takže s sebou nepotáhneš třeba kufr potravin navíc. A ovoce a zelenina se dá koupit tam, ryba na grilu by taky neměla být s lepkem, řekneš si o rybu bez koření. Výborné jsou ty instantní polévky, jako pořád bych to nemohla, ale na dovolenou super.

Vím, že existují i předpřipravená, byť tedy dražší, bezlepková jídla, zkusím se podívat na odkaz.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Zebra20: Markett a kde všude takhle cestuješ s bezlepkovou dietou?

Všude. Jezdíme většinou autem, takže no problemo .
Nejhorší byl tábor, tam jsem táhla speciálně velkou kabelu jenom s jídlem .
Ale i to se dá zvládnout Fakt se neboj. Jak tu někdo zmiňoval, přinejhorším si, pokud budeš v civilizaci, skákneš na hranolky.

Ještě je dobré podívat se po takových těch instatních palačinkách, lívancích, placičkách,.. To se taky hodí . Nebo si upéct bezlepkovou buchtu a na první dva dny si ji vzít do zásoby.

arrow
profile_image
DaintyEll
od 2. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Zebra20:
Nene já celiakii nemám jen popisuju jak to máme my s dovolenou a zdálo se mi, že by to pro tebe mohlo být ideální ale pokud není auto, tak je to horší no

Cituji Markett: jíst ryby, zeleninu, ovoce, brambory, etc, prostě vybrat si z výběru to, co je povolené, to je jednoduché.

Taky jsem pro tento postup, když už se stravuješ někde v restauraci apod. Jednoduchá jídla jsou bezpečnější. Jinak se to holt musí brát, že s cestováním se musí dělat kompromisy a jako doma to nebude. Sama jsem něco jako "nepotvrzený celiatik" a v zahraničí se tomu vyhýbám hlavně těmi saláty, bramborama atd.

Tady je odkaz na ta předpřipravená bezlepková jídla, ale na mne by to asi bylo moc "těžké", na léto:
http://eshop.expressmenu.cz/jednoporcove/

arrow
profile_image
peltsi
od 19. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

minimálně ve Finsku není absolutně problém (jestli Tě láká sever ). Je tu hodně alergiků a v obchodech i restauracích najdeš všechno možné i nemožné a hlavně označené (bez lepku, bez laktózy, s malým množstvím laktózy...). I u pečiva a zákusků např. v kavárně máš obvykle tyto informace, na různých oslavách či svatbách automaticky mezi občerstvením bývá pár věcí se štítkem "bezlepkové", prostě se s tím tady počítá, stejně jako s vegetariány.

Markett: A to se nebojíš, že se ty hranolky v Mc Donalds kontaminují? Někde jsem četla, že i v hranolkách to může být obsaženo, tak nevím...

Nevím kde je nejlepší cestovat s tímhle. Slyšela jsem, že v Itálii mají pro celiaky lepší podmínky.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Zebra20: A to se nebojíš, že se ty hranolky v Mc Donalds kontaminují? Někde jsem četla, že i v hranolkách to může být obsaženo, tak nevím...

No, já mám tu nejlehčí formu, takže když sním něco lehce kontaminovaného, tak to nepocítím.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené