arrow
profile_image
Macetka
od 1. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj, zajímají me vaše názory a nápady co dělat...takže můj příběh ....
Nastoupila jsem do své první práce (před tím jsem byla pouze na brigádě nebo jezdila na 4 měsíční stáže do zahraničí - podmínky a smlouva se lišily, takže toto je opravdu má první pracovní zkušenost). Začala jsem pracovat jako recepční v jednom malém hotýlku v centru Prahy. Byly to 12-ti hodinové směny, krátký/dlouhý týden. Pro představu - hotel měl 14 pokojů, "Manažerka" mne zaučovala pouze 2 dny - kdy jsem byla seznámena s chodem hotelu, hotelovým rezervačním programem apod. Pak jsem tam byla sama a to doslova. Má prac. směna bylo od 7:00 - 19:00 z toho tam se mnou od 7:00 - 14:00 byla pokojská, kterou jsem až tolik nevídala, protože měla dost své práce. Jinak jsem na vše byla sama. Pro představu hotelová recepce byla spojena s kafé barem, kam během dne mohli přijít hoteloví hosté nebo hosté z ulice na kávu/zákusek. Na stejném místě (recepci) probíhaly snídaně formou malého bufetu - já jako recepční jsem bufet doplňovala, sklízela hostům špinavé nádobí ze stolu a do toho hosty odbavovala a vystavovala účty při odjezdech. dopoledne bylo opravdu co dělat. Dále jsem se pak věnovala pouze rezevacím, objednávkám, telefonátům nebo přáním hostů a odbavovala hosty při odpoledních příjezdech. Popravdě v hotelu věčně něco nefungovalo - ať se jednalo o tiskárnu, kopírku, fax, telefon, terminál pro platbu platební kartou - a to bylo denně a samozřejmě hosté byli nepříjemní na mne, když jsem jim nemohla vytisknout účet i když jsem slíbila zaslání mailem, nebo když jsem musela všechny před odjezdem na poslední chvíli požádat, aby si šli vybrat hotovost protože mám problém s platebním terminálem a platba kartou nebude možná. Má manžerka občas nebrala telefon, takže řešení bylo opravdu pouze na mě. Jednou mi např. nepřišla pokojská, takže k mým ranním povinnostem se ještě přidalo vaření slaniny, vajec, kávy apod D....dále mě jednou v 19:00 hod. nepřišel vystřídat noční recepční nakonec mě ve 22:00 hod. přišel vystřídat údržbář z vedlejšího hotelu, aby alespoň někdo na té recpci seděl. Ráno si přijdu na směnu a zjistím, že mu odjeli hosté bez placení (nebyla to jeho chyba).....toto není vše, ale alespoň pro představu, že tam opravdu nefunguje vše jak má. Vždy když jsem se nějaké pokojské na začátku ptala jak to tam chodí, tak jejich věta začínala: Víš, nechci tě strašit, ale....

Takto pracovat jsem vydržela přes 3 týdny a vydržela bych i déle jelikož jinou práci jsem neměla a z něčeho žít musela. Ale stále nebyli schopní mi vystavit prac. smlouvu, do toho mě urgoval svými dopisy úřad práce, kam jsem se ihned po promoci zaevidovala a taky když jsem sehnala práci ihned nahlásila, že mám místo. Dohoda zněla tak, že na hodinu budu mít 65Kč čistého + provize z rezervací taxíků apod. což by mi měsíčně hodilo asi nějakých 14 000 čistého. S tím, že na výplatní pásce budu mít 8 500 Kč a zbytek na ruku - vím je to podvod. No smlouva pořád nikde, tak jsem se rozhodla skončit. Ale stále jsem potřebovala nějaké potvrzení pro úřad práce. Nakonec mám tedy dohodu o provedení práce, ve které stojí, že mám mít na hodinu 85 Kč, ale toho si samozřejmě nemám všímat...vše bdu tak jak bylo dohodnuto na začátku s majitelem - 65 Kč na hodinu + provize. Mám celkem odpracováno 152 hodin (obědové pauzy už jsem odečetla), takže i když nebudu počítat provize (finální částku stejně nevím) tak očekávám nějakých 10 000 Kč. Vím, že pokud pracuji na DPP, smím odpracovat pouze určitý počet hodin. Na výplatní pásku mi prý napíší minimum (pod 4000 Kč) abych nemusela nic odvádět a zbytek na ruku. Výplatu očekávám kole 12.11. a jsem na to moc zvědavá a teď potřebuji poradit, po tom všem (i když jsem byla ujištěna, že dostanu vše zaplaceno) mám strach aby to tak opravdu bylo. Pokud tedy nastane situace, že dostanu o dost méně - jak se mám bránit, mohu něco vůbec udělat?Mohu z toho vůbev vyjít tak abych z toho neměla popotahovačky a ještě dostala vše co dostat mám?

arrow
profile_image
Macetka
od 1. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Sorry za tu story....je to pěkně dlouhý jak na to koukám, snad to někdo bude chtít číst

To je teda příběh...
A teď už jsi tam teda skončila? Z ÚP jsi tedy byla odhlášená nebo jsi to tam hlásila jen jako brigádu (nekolidující zaměstnání), proto to DPP a výdělek do 4.000? U DPP za Tebe zaměstnavatel neodvádí zdrav. a soc. pojištění.
Nikdy mě nepřestane udivovat, že je někdo schopen pracovat "na dobré slovo", bez smlouvy, no, stalo se. Jinak vymáhat bys mohla pouze to, co máš v DPP - pokud by Ti nezaplatili, tak soudně. Nebo jim můžeš pohrozit nahlášením na Inspektorát práce, který by jim mohl uložit pokutu za neplnění povinností, ale Tobě by to ke mzdě nepomohlo, leda že by je to pohrození vyděsilo a raději zaplatili.

Cituji Macetka: Na výplatní pásku mi prý napíší minimum (pod 4000 Kč) abych nemusela nic odvádět

Pokud se nepletu, tak daně se odvádí i z DPP i pod 4.000.
A také by Ti měli dát výplatnici, kde budeš mít vše rozepsané, to by mě taky zajímalo, co Ti tam nakonec napíšou...

arrow
profile_image
Macetka
od 1. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Díky za odpověď, no nebylo to až tak na dobré slovo - hledala jsem práci, našla inzerát, odpověděla, šla na pohovor - byly jsme tam 4 slečny a byla jsem vybrána. S tím že samozřejmě dostanu řádnou pracovní smlouvub a že nastupuji na HPP. Ale to bylo pořád, od manažerky jak nemůže sehnat majitele jehož podpis byl potřeba, samé podobné výmluvy. Já hned jak jsem byla přijata jsem informovala ÚP, že mám práci a žádala o vyřazení z evidence (v době kdy jsem netušila jakou práci mi dá z nich dostat smlouvu), z ÚP mi řekli, že postačí jim mailem poslat naskenovanou pracovní smlouvu a ta pořád nikde, takže mě i oni pořád urgovali. Po těch třech týdnech jsem se rozhodla opět zavolat manažerce a připomenout mou smlouvu a zeptat se, jestli mají vůbec v úmyslu mi ji dát (o smlouvu jsem samozřejmě žádala i před tím) na to mi manažerka řekla, že ten první měsíc je zkušební a bude to DPP - o čemž samozřejmě nikdy před tím nebyla řeč, takže jsem tam skončila.

Jinak důkaz o tom, že jsem tam pracovala mám průvodní mailovou korespondenci - od pozvání na pohovor, po rozpis směn, dále mail od manažerky, která mě touto cestou bude upozorňovat na drobné chyby apod. i když toto asi nikoho moc zajímat nebude.

arrow
profile_image
Macetka
od 1. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

A na ÚP mi paní řekla, že tedy potřebuje aspoň nějaký doklad a nebude to dále řešit. Buď prý DPP nebo nějaký doklad o tom, že prac. poměr se nakonec neuskutečnil. Takže jsem tam doložila tu DPP a koncem listopadu tam mám nakráčet s výplatní páskou.

Takže pro ÚP to asi bude vedený jako to nekolidující zaměstnání do výdělku 4.000 a jsi asi teda pořád vedená na ÚP, to bys měla fajn kvůli tomu pojištění.
Jinak kamarádka nastoupila do práce do jedné cestovní kanceláře, kde jí paní majitelka taky pořád říkala, že teď nemá čas dát jí smlouvu, teď je moc práce, teď jede na veletrh, teď tohle... no, nedostala ji celý měsíc a byla ráda, že aspoň 10 tisíc jí pak dali. I když 4 tisíce za ten měsíc projela...
A řeči jako že 1. měsíc je zkušební - od toho je přeci zkušební doba v řádné pracovní smlouvě, ne DPP. No, ještě že už jsi pryč a teď už můžeš jen doufat...

arrow
profile_image
Macetka
od 1. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ano jsem stále vedená na ÚP a mám pocit, že pokud vykážu výplatu pod 4000 tak peníze jsou moje a nikam už z toho nic odvádět nebudu. Mám pocit, že mi to říkala referentka na ÚP, stejně tak mě o tom ujišťovala manažerka hotelu (jasně brát ji s rezervou po tom všem ) a stejně tak mi to potvrdil brigádník, který má DPP a na pásce má minimum + zbytek na ruku a také nic neodvádí. No 12.11. se blíží, tak jsem na to moc zvědavá....jestli by pro mě nebylo nakonec finančně výhodnější přiznat celou mzdu a zaplatit daň.

arrow
profile_image
monca114
od 19. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Macetka: pokud vykážu výplatu pod 4000 tak peníze jsou moje a nikam už z toho nic odvádět nebudu

Tak to bylo loni. Teď už prý ne.
Jinak pokud nemáš smlouvu, tak s tím nenaděláš nic. Snad nebudeš mít problémy

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené