arrow
profile_image
_Larinka_
od 3. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj všichni,
mám dotaz, když ukončím poslední den v srpnu pracovní poměr a získám odstupné, mám se první týden v září hlásit na pracák, nebo nemám prvního půl roku nárok díky odstupnému a musím si platit zdravotní a sociální ? Když bych eventuálně neměla nárok na ten první půl rok, mám nárok na podporu v tom druhém půlroce - teda když by bylo nejhůř ? Předem děkuji za rady, zatím nemám zkušenosti, odcházím skoro po pěti letech a je to mé první zaměstnání.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na _Larinka_: tak mě se stalo něco podobného jen k 5.8 a po 7 letech. Do třech dnů od výpovědi se zajdi zaregistrovat na UP. Zaplatí za tebe sociální a zdravotní. Podle počtu měsíců za které jsi dostala odstupné nedostaneš podporu. Takže pokud trojnásobek, tak 3 měsíce nedostaneš podporu. Pak budeš dostávat podporu 5 měsíců.

arrow
profile_image
_Larinka_
od 3. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Takže super, zdravotní a sociální si platit nemusím a když by bylo nejhůř, tak po půl roce si o podporu zažádat můžu, s čímž teda nechci počítat, jestli to teda správně chápu .. díky moc za pomoc

arrow
profile_image
SantaMaria
od 25. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na _Larinka_: Pokud se na pracák zaregistruješ teď, bude za tebe platit zdravotní pojištění - sociální se snad nějak neplatí, ale doba strávená na ÚP se ti zahrnuje do důchodu, tomu moc přesně nerozumím, každopádně nic platit sama nemusíš, odvody ti zařídí pracák - akorát dostaneš potvrzení pro tvoji zdravotní pojišťovnu o tom, že za tebe zdr. zálohu bude odvádět místně příslušný ÚP, to na pojišťovně odevzdáš. Podporu nedostaneš tolik měsíců, kolik měsíců ti poplyne odstupné, tedy tříměsíční odstupné - tři měsíce nedostaneš podporu, atd. Pokud si mezitím nenajdeš práci, pak ti po těch třech (nebo více - dle odstupného) měsících začne ÚP vyplácet podporu v nezaměstnanosti - o tu už si později nežádáš. Podpora se vyplácí první dva měsíce ve výši 65% čistého měsíčního výdělku, další dva měsíce 50%, a pak 45% - tuším, že to už jen měsíc. Ještě záleží na tom, za jakých okolností skončil pracovní poměr - odstupné jsi dostala buď při klasické výpovědi ze strany zaměstnavatele - pak se na výše uvedeném nic nemění, nebo jsi podepsala dohodu a pak by ti úřad práce podporu krátil - místo 65% bys dostala 45%... Výjimkou by bylo, pokud by v dohodě o rozvázání pracovního poměru byl uveden zvlášť závažný důvod, buď z tvé strany - musíš ÚP dokázat, že důvod byl oprávněný, nebo důvod ze strany zaměstnavatele a to je §52 a/b/c/d, který musí být uveden v dohodě.

arrow
profile_image
_Larinka_
od 3. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Holky, díky za info, končím, protože se rušila veškerá pracovní místa v našem oddělení, sice jsem dostala nabídka přejít na jiné oddělení, kde jsem akorát třetí měsíc, ale tady nejsem spokojená, takže radši vezmu odstupné a zkusím štěstí jinde, jen si teda musím pohlídat, abych neměla ve smlouvě o ukončení poměru, že jdu dohodou. Novou smlouvu pro to nové oddělení jsem nepodepsala, na to se čeká až po těch 3 měsících, které teď v srpnu končí.

arrow
profile_image
SantaMaria
od 25. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji _Larinka_: abych neměla ve smlouvě o ukončení poměru, že jdu dohodou

pokud dostaneš odstupné, tak i v případě klasické výpovědi budeš mít na pracáku odsun podpory o těch několik měsíců. Pokud bys měla jít dohodou, tak si pohlídej, ať ti jako důvod jednoznačně uvedou § 52, organizační důvody. K tomu přistupuje ÚP jako k závažné okolnosti, nezpůsobené zaměstnancem, a nic se ti krátit nebude. Přeju hodně štěstí.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené