Ahoj, v podzimním semestru jedu do Itálie, konkrétně do Trenta na Erasmus. Zajímaly by mě vaše zkušenosti ohledně Erasmu, ať už jste byli kdekoli. Vaše rady a tipy, např.:co si s sebou vzít, co očekávat, co zařídit před odjezdem či na místě.
Díky

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Reaguji na Janice:
Zisti si, kam ideš.
Aká je to uni, aké je to mesto, aké sú tam možnosti.

Záleží, čo ťa zaujíma. Či to plánuješ "propařit" (potom kluby, ceny, akcie), alebo cestovať (okolie, pamiatky, história)...
Ako je tvoj odbor na Erazme na tej uni náročný (niektoré erazmy sú dotovaná dovolenka), niektoré sú horšie ako medina tu doma

Zisti si, koľko stojí živobytie. Počítaj s tým, že grant ti náklady rozhodne nepokryje (to jedine tak vo východnej Európe).

Inak, ideš do EU, civilizácie - čo si doma "zabudneš", kúpiš na mieste (takže vyšilovať kvôli zabudnutej kefke či šampóne je zbytočné). Nie je to UK, takže do zásuvok nepotrebuješ na začiatok ani adaptér. (prkotina, ale keď človek príde na zapadákov v sobotu v noci... )

Inak obecne zariadiť prísun peňazí pre prípad núdze (účet, odkiaľ je možné vytiahnuť bez obmedzení kedykolvek, a karta k nemu), možno poistenie (my sme nemuseli mať, a prežila som aj so základným domácim, a EU "modrou" kartičkou poistenca).

Na fejsbuku zvyknú byť organizované skupinky pre erazmákov na tej-ktorej uni. Pridaj sa k nim, spoznáš svojich budúcich dočasných spolužiakov...

arrow
profile_image
DanielaM
od 10. 9. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nejhorší na Erasmu byl ten začátek - administrativní věci na uni, ubytování na kolejích, vyřizování platební karty apod. Člověk přijede do cizí země, není ani pořádně rozkoukaný a rozmluvený a už musí běhat po úřadech a vyřizovat.
Pokud přijedeš někdy v polovině měsíce, tak za koleje platíš většinou celou měsíční částku, tak můžeš přijet už na začátku měsíce, protože za ubytování zaplatíš stejně (pokud teda budeš bydlet na kolejích). Zjisti si, co všechno je na těch kolejích k dispozici. My jsme si třeba museli dovézt i vlastní peřinu, žaluzie a závěsy, protože tu nic takového nebylo. Samozřejmě ani nádobí. Koleje jsou většinou jako byty - tzn. nehlídá to žádná kolejbába, člověk si uklízí všechno sám a svým vlastním "nářadím" apod.
Jinak na většině univerzitách je nějaká organizovaná skupina studentů, kteří se starají o Erasmáky - pořádají pro ně výlety nebo párty apod. Zkus si to najít na stránkách uni nebo facebooku. Někdy nabízí i to, že tě vyzvednou na letišti a pomůžou ti vyřídit všechny formality. Z Itálie mám zkušenost, že tam moc lidí nemluví anglicky, tak možná by bylo dobré požádat nějakého "domorodce," aby ti pomohl v případě problémů (pokud samozřejmě neumíš italsky)
S návštěvou přednášek to má asi každá škola jinak... Někdy chodíš na přednášky přímo s domorodci, někdy mají Erasmáci předměty zvlášť. Ale obecně se na Erasmáky bere ohled a dělá se jim to jednodušší, aby to zvládli Pak si zjisti, jestli tam jsou k dispozici nějaké jazykové kurzy - spousta z nich je pro Erasmáky zadarmo (financované z evropských fondů).
Jinak Erasmus je výborná zkušenost. Hlavně neseď někde doma na kolejích a choď do společnosti a bav se s cizinci, abys z toho pobytu vytěžila co nejvíc.

Reaguji na Janice: já se teď vrátila a dovolená to rozhodně nebyla. Ale určitě si zkus najít i zálohu ubytování - já měla ubytování v soukromí, to jsem si našla přes uni web k tomu určený, a bylo to super. Ne na koleji, ale pěkně v domě, s kuchyní a skoro celým domem pro sebe, když byla paní bytná pryč a i když nebyla.

arrow
profile_image
lenibuska
od 11. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj taky se teď chystám, konkrétně už za týden, takže jsem dost na nervy, jelikož nevím, jak tam budu bydlet

Mám sice jistou kolej, ale moc tam bydlet nechci, protože se bydlí po dvou a buhví, koho chytnu.

Radši bych bydlela na bytě se studenty.

Ještě nikdy jsem taky nebyla sama v zahraničí, takže se dost bojím. Asi nejsem správní cestovní typ

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené