arrow
Neprodává v Bazaru

Ahoj holky, vždycky jsem chtěla stát spisovatelkou, ale nevím co mám proto udělat. Poslední dobou mě nenapadá žádná inspirace nic. Napsala jsem tak dvě tři povídky,ale u toho zůstalo.

arrow
profile_image
PardGalen
od 24. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Piš, čti a přemýšlej nad tím jak je to psané, proč je to tak psané a co se tím sleduje. Vzdělávej se, choď na workshopy, účastni se literárních soutěží. Neodmítej kritiku.
Pokud máš problém s inspiraci tak si dej pauzu a nebo piš cokoli co tě napadne. Případně je dobré si od někoho nechat dát námět a ten zpracovat. Určitě je tu dost stránek, které se tímhle zabývají.

Tak... v první řadě talent, to se pozná nejspíš podle neodbytného puzení psát a psát, začít nějakými drobnými útvary. Hodně číst, ale opravdu co nejvíc, a hlavně ten žánr, který je Ti z tvůrčího hlediska nejbližší. Orientovat se v literatuře (slavní spisovatelé byli vždy dost sečtělí), protože některé literární formy jsou třeba na vzestupu a o jiné není zájem, trefit se do ducha doby, to je pro spisovatelství docela důležité (stát se spisovatelkou znamená i to, že moje věci budou lidé kupovat). Jenom opravdoví géniové dokázali svým dílem prorazit bez ohledu na dobový vkus. Obstarat si nějaké kursy tvůrčího psaní, aby si člověk ověřil, jak na tom se svými schopnostmi vlastně je. Hledat práci někde kolem psaní (redakce regionálních novin apod.).

souhlasím s ostatními a navíc si myslím, že rozhodně není třeba nijak extrémně číst.....většina spisovatelů na to neměla čas (soudím z jejich životopisů) a nakonec to možná spíš pomohlo jejich originalitě

mě na psaní pomáhá nic nedělat...což je dost těžké, že ano....ale kdžy máš čas, tak "nic" nedělat, chodit sama přírodou, přemýšlet, nechat volně proudit myšlenky..vždycky ke mě něco přijde...

Především bych ti doporučila těch pár povídek hodit na literární servery, abys viděla, jestli se vůbec líbí. Není nic horšího, než když si člověk dělá falešné iluze. A pokud se budou vcelku líbit, tak jedině psát a zlepšovat se. A v Čechách opravdu není prostor pro příliš mnoho spisovatelů, musíš mít buď štěstí nebo obrovský talent. Na lit. serverech je neskutečné moře lidí, kteří chtějí být spisovateli.

arrow
Neprodává v Bazaru

pussydeluxe
Krom již zmíněného, je dobré mít jasno proč bys chtěla být spisovatelkou a co jseš ochotna proto obětovat. Pokud nejsi talent od přírody, čeká tě mnoho dřiny a času, který tě na cestě za tímto cílem čeká.

Je fakt, že je dobré zkusit si nějaký kurz tvůrčího psaní, abys zjistila jak na tom jsi a co od sebe můžeš očekávat. Tohle nezjistíš podle reakcí kamarádů, nebo rodiny. Těm se to prakticky vždy bude líbit. I na těch literárních serverech se toto nemusí projevit. Protože závisí na tom, jaký styl psaní máš, nebo si vytváříš a kolika lidem to bude po chuti, nebo proti jejich vkusu. A i když píšeš dobře, tak na literárních serverech jsou jedinci, kteří tě zkritizují od prvního do posledního písmenka povídky.

Je třeba docela dost číst, osvojuješ si tím slovní zásobu, zjišťuješ různé styly skutečných spisovatelů, u některých si řekneš, že takhle bys to třeba chtěla umět taky napsat. Pak čteš od nich víc a učíš se. Postupem času začneš knihy číst tak, že vnich už vidíš věci, které si řekneš, to bych napsala lépe. Měla bys docela brzy přijít na to, co je ti vlastní k psaní, jaký žánr. Ne vždy to musí být to, co nejvíce čteš. Je dobré si zkusit sepsat v nějakolika žánrech. K tomu ti pomohou jak ty kurzy, tak literární servery, tak samostudium z knih o psaní. I u nás už jich je velké množství, já sám jich doma mám pět nebo ještě více. A ne všechny jsou psané ubíjeícím stylem, jako učebnice ve škole.

Pak není na škodu účastnit se různých soutěží. Po republice jich je poměrně hodně a několik významějších, které mají svou váhu, tradicí, kvalitou. Ale pro začátek asi fakt stačí publikovat něco na literárních serverech. Ale ensouhlasím s názorem, že jsou všechny plné lidí co chtějí být spisovateli. To rozhodně ani polovina z nich... Je ale dost lidí, kteří rádi píší, je to jejich koníček a mnozí z nich mají i talent a přesto nechtějí být spisovateli. Poznal jsem jich už docela dost.

Hlavní je třeba si uvědomit, že psaní je řemeslo a jako tokovému se je se třeba mu učit.

Shodou okolností následující čtvrtek začíná literární workshop pro mladé autory v Praze. Dostal jsem se na něj také a dost se těším. Bude to půlroční kurz, během kterého se na něm prostřídají, známí čeští spisovatelé, knižní nakladatelé, ale i kritici a budou nás školit, tak aby jsme pak konečně měli větší šanci prorazit. Co jsem pochopil, tak na ten kurz dostali pozvánku mladí autoři, kteří zkoušeli své štěští v oficiálních povídkových soutěžích. Některé z nás oslovili a to samo o sobě beru už jako plus.

arrow
profile_image
Natalya
od 16. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Hele, napadlo mě, v současné době probíhá psaní románu s Vieweghem na idnes.cz. Najdi si tam informace, možná tě něco z toho osloví, najdeš v různých článcích i věci o tom, jaké chyby nedělat apod. Já to moc nesleduju, ale jde o to, že on napsal první kapitolu, pak každý týden se píše další kapitola a oni vyberou ten nejlepší příspěvek, někdy i kompilují z více textů. Je to tam docela populární. No, nebudu se dál rozepisovat, koukni na to, aspoň pro inspiraci, jsou tam i diskuse k tomu.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené