arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Dneska jsem absolvovala prvních 6 hodin z dvanáctihodinového kurzu první pomoci pro veřejnost (zítra mám ten zbytek) a protože jsme se tam bavili i o tom, zda jsme někdy dříve podobný kurz absolvovali, tak by mě zajímalo, jestli jste některé z Vás kurz první pomoci absolvovali či zda o tom přemýšlíte. Myslíte si, že byste si třeba v případě dopravní nehody, nebo kdyby se stalo něco vašemu dítěti dovedli poradit, věděli bystetřeba , jak a kdy použít škrtidlo? Měli jste nějakou výuku v tomto ohledu v rámci základní či střední školy nebo autoškoly? A myslíte si, že je česká společnost ke svému okolí lhostejná a že jen málokdy někdo pomůže cizímu člověku na ulici?
Mě docela fascinovalo, že až díky kurzu vím, ve kterých situacích a jak použít škrtidlo, jak udělat tlakový obvaz, jak správně resuscitovat a jak si poradit s bezvládným člověkem. Navíc jsem se dozvěděla spoustu užitečných informací a pomůcek. Dnes jsme tedy měli jen teorii, zítra je praktický nácvik ale přesto jsem docela nadšená a jsem zvědavá na zítřek.
Já osobně si myslím, že výuka první pomoci se v česku podceňuje a že by nebylo naškodu, kdyby se prováděla ve školách, v autoškolách a klidně i v zaměstnání.Přece jen nikdy nevíme, kdy nám může někdo zachránit život.
Pár info na závěr - při tepeném krváce člověk vykrvácí do 2 minut, v případě krvácení z krkavice dokonce do 60 s. Mozek bez kyslíku vydrží 3 - 5 minut. Pokud v bezvědomí zapadne jazyk, umírá člověk do deseti minut.Myslím, že každý z nás by v situaci ohrožující život ocenil, aby mu někdo v okolí dokázal zachránit život.

arrow
profile_image
mate
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

niečo o prvej pomoci sme sa učili ešte na škole, branná výchova sa to volalo, ale to je 30 rokov,dnes by bola z mojej strany buď bezradnosť a nevedomosť poskytnúť odborne PP.Fandím a gratulujem !

arrow
profile_image
LuUcy
od 13. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kurz bych si chci už dlouho udělat,ale ještě jsem se k tomu jaksi nedostala.Považuju to za věc,kterou by měl zvládat každý člověk.Na základce nám jen v rámci výuky půjčili obvazy,nafukovací dlahy a my jsme dělali mumie.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Předně děkuji za přejmenování tématu, bylo to opravdu rychlé
Reaguji na mate:
Díky. Já právě absolvovala na střední jen takový základ, ze kterého jsem si nic moc nepamatovala. Takže už jsem o kurzu delší dobu uvažovala a poslední kapka byla, když tátovi začala v prosinci zničehonic crčet krev z nohy (má křečové žíly) a nešla zastavit. Navíc docela stříkala a člověk si říká - stříká, tak je to tepna.....Naštěstí to tedy byla žíla, mamka (mimochodem také se znalostmi z branné výchovy) se snažila krvácení zastavit a já volala sanitku. Dopadlo to dobře (byla to přece "jen" žíla), ale docela to mnou otřáslo. Teď jsem navíc cca před 14 dny měla bouračku na dálnici (naštěstí se nikomu nic nestalo - zázrak) takže jsem ráda, že jsem se nakonec pro ten kurz rozhodla - člověk nikdy neví....

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji LuUcy: Na střední se tohle snad nikde nevyučuje,pokud nestuduješ zdrávku

My jsme právě měli asi dvouhodinový "kurz" v rámci laborek z biologie.......Ale od té doby ybch fakt už nic moc dohromady nedala.....

BTW víte, že současné směrnice první pomoci radí u dospělého, který se netopil ani nedusil, provádět pouze masáž srdce a teprve po dvaceti minutách je nutné začít provádět dýchání z úst do úst? A hrudník je dobré stlačovat v rytmu písně Rolničky, rolničky. Naopak u dítěte se dýchá rovnou......A frekvence stlačení musí být rychlejší (nejrychlejší u novorozenců)

Já mám za sebou semestr na výšce předmětu o první pomoci a pak jednu 3 hodinovou přednášku MUDr. Milana Brázdila. Sice teoreticky mám ponětí o tom, co dělat v té a oné situaci, ale kdyby došlo na věc, člověk může teoreticky vědět všechno, ale kdo ví, jak se nakonec zachová.
Naštěstí sem ji ještě nemusela použít, takže nevím, jak bych reagovala.

Ale co mě dostává je, když třeba člověk nastoupí do plné tramvaje, zakopne o mladýho kluka ležícího na zemi, nikdo mu nepomůže, když zavoláte záchranku, neskutečně na vás řvou do telefonu, že byste se snad i omluvili za to že si dovolujete zavolat. Jdete za řidičem s tím, že tam leží vzadu kluk v bezvědomí, řidič odpoví jo já vím a jede v pohodě dál..Nechápu!

arrow
profile_image
ellie_rzrkt
od 20. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Bohužel ze školy ani z autoškoly jsem se o tom nikdy nic moc nedozvěděla. V autoškole ti k tomu nanejvýš pustí video, ale nikdy si nic netrénuješ např. na figuríně, takže tuším, že 70% řidičů stejně neví co při nehodě dělat a těch zbylých 30% se bojí člověka dotknout, aby mu ještě více neublížili Více jsem se o tom dozvěděla až teď na vejšce, když studuji farmacii. I když dle mého názoru by hlavně v autoškole měla být i povinná zkouška z první pomoci - právě ůčastníci nehody a kolemjedoucí jsou ti nejdůležitější, kteří by v krizových situacích mohli pomoct, než přijede doktor.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji bucinek07: ale kdo ví, jak se nakonec zachová.

Jasně, to je fakt. Ale pořád si říkám, že když má člověk šanci to slyšet pořádně a vyzkoušet si to, tak mu to třeba v té krizové situaci vyskočí.......Třeba ty Rolničky Rozhodně lepší než poučky o počtu stlačení za minutu....

Cituji bucinek07: Ale co mě dostává je, když třeba člověk nastoupí do plné tramvaje, zakopne o mladýho kluka ležícího na zemi, nikdo mu nepomůže, když zavoláte záchranku, neskutečně na vás řvou do telefonu, že byste se snad i omluvili za to že si dovolujete zavolat. Jdete za řidičem s tím, že tam leží vzadu kluk v bezvědomí, řidič odpoví jo já vím a jede v pohodě dál..Nechápu!

Tohle je síla, fakt Tě po telefonu seřvali? To je teda fakt něco....Ale jinak ten přístup lidí je docela známý - vemte si Kaplického, zkolaboval na ulici plné lidí, stačilo provádět srdeční masáž a přesto mu nikdo nepomohl, všichni si mysleli, že je opilý........A on umřel....

Cituji ellie_rzrkt: těch zbylých 30% se bojí člověka dotknout, aby mu ještě více neublížili

Nám říkali, že přednost má zajištění životních funkcí - bude k ničemu, když bude mít v pořádku míchu a páteř, když bude mrtvý......

Cituji ellie_rzrkt: hlavně v autoškole měla být i povinná zkouška z první pomoci

Taky myslím, hlavně praktická. Jinak na tom kurzu se mnou je i dopravní policista co se zabývá přímo nehodama a říkal, že chce umět první pomoc protože leckdy jsou tam dřív než doktoři, tak aby mohl pomoct.......

arrow
profile_image
Nufice
od 21. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Možná to řeknu trochu blbě, ale když už nastane taková situace, tak si člověk taky může říct...Zkusím mu pomoc i když netuším pořádně jak? Co když mu svou neodbornou pomocí ublížím a ještě to pak schytám? Budu si pak říkat, že jsem mu neměla pomoc jako ostatní kolem a byla bych v klidu? Vede mě to trošku k zamyšlení. Řekla bych, že by se to tu u nás nevidělo poprvé, že by se něco takového stalo. Radši lidi řeknou, že byli v šoku než aby riskovali to, že dotyčnýmu ještě ublížej a pak ho jeho rodina ještě zažaluje. :p

Celá ta situace je samozřejmě špatná a o tom kurzu uvažuji už nějakou chvilku, ale co jsem hledala v Brně, tak jsem nic nenašla. Nevíte o nečem? Kolik tě to stálo bakalářko?

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Nufice: Zkusím mu pomoc i když netuším pořádně jak? Co když mu svou neodbornou pomocí ublížím a ještě to pak schytám?

Pokud je člověk v život ohrožujícím stavu (nedýchá, nebije mu srdce, tepeně krvácí, je v bezvědomí - ano i to je život ohrožující stav), tak máš povinost bez ohledu na další okolnosti tu první pomoc provést. I kdybys mu ublížila (při srdeční masáži obvykle praskají žebra). Nikdo Tě nemůže postihnout za to, že jsi člověku ublížila při snaze mu pomoci, když byl v život ohrožujícím stavu. Žádný soudce by Tě za to neodsoudil. Naopak ale můžeš být stíhaná za neposkytnutí první pomoci. To jsme zrovna dneska řešili an tom kurzu - co když tomu dotyčnému ublížíme......
Laicky se dá říct, když někdo nedýchá a nebije mu srdce, těžko mu více ublížíš. Stejně jako v případě tepenného krvácení - do dvou minut bez pomoci umře.....
Stálo mě to 1500,- v ceně bylo i občerstvení a certifikát spolu s evropským průkazem......Ale jsem z Prahy a ta lektorka, u které kurz absolvuji dělá pro veřejnost kurzy jen v Praze (ale firemní dělá v celé republice...)

arrow
profile_image
Nufice
od 21. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

To, že mám povinnost pomoc, to vím, ale když to bude někde na rušné ulici, tak tě s klidem lidi překročí a těžko by se to pak nějak řešilo, když tam prošlo dalších 100 lidí a nikdo nepomohl. A co když budu v takovým šoku, že špatně stanovím, že nedýchá, provedu mu masáž srdce, která samozřejmě proběhnout neměla a ono se mu to srdce díky mě zastaví? Na to zdravotníci pak přijdou a co bude? Něco podobného jsem totiž viděla v medíích víš. A když to pak takhle lidi vidí, že to lidi ještě schytaj, tak si to dvakrát rozmyslí, když to není jejich blízkej. A pak ti ještě řeknou, jo holka, tys na to měla certifikát a tohle jsi udělala? Tak to schytáš ještě víc. Celé je to dost smutné samozřejmě.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Reaguji na Nufice:
No, lidi se (bohužel) nijak nepostihujou za neposkytnutí první pomoci, což je dle mého blbost, minimálně by se měla policie tvářit že dotyčné hledá (například když má k dispozici záznam z průmyslové kamery jako v jednom případu, který nám vykládala lektorka). Na to, co by se stalo při té masáži se můžu zeptat zítra, ale obecně by se mělo pečlivě vyšetřit, zda dotyčný dýchá či ne - žádná zrcátka ale poslech (nakloním se nad jeho ústa či nos zjistím, zda je slyšet dech), pohled a pohmat (položím ruku na hrudník a cítím, zda se zvedá či ne a vidím, zda se zvedá ). Naopak se nedoporučuje řešit puls - tam člověk může cítit svůj vlastní a mylně si myslet, že je dotyčný ok. Každopdáně, člověk, který je ok a je jen opilý se první pomoci bude bránit. A pokud je v bezvědomí (nebrání se) a má mělký dech, že ho nezachytíš, tak rpavděpodobně pomoc potřebuje. Ale samozřejmostí je zavolat záchranku a řešit to po telefonu s dispečerkou....
BTW já o takovém případu neslyšela......

arrow
profile_image
Nufice
od 21. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Jinak na základní škole jsme něco takového brali tuším v Občance a předváděli jsme si stabilizovanou polohu a dávali dýchání figuríně, ale v tom věku to pro všechny byla samozřejmě strašná legrace, když tam ocumláváš figurínu. Z autoškoly nemám nic, jen co jsem se dočetla z testů a to samé ještě na jeden průkaz, kde byla součást testů tahle úplně základní zdravověda. Věřím, že ten kurz je opravdu dobrý a že si to tam hlavně vyzkoušíš. Když ti někdo slovně popíše, jak a kde máš dát ruce při masáži, tak proti praktickýmu nácviku to stojí zaprd. A věřím, že mají ty šikovné pomůcky na zapamatování těch stlačení nebo písnička. To je fajn.

arrow
profile_image
marbee
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tak jelikož jsem na medicíně, tak tohle je nutnost, ale moc fandím lidem, kteří se do toho pustí z vlastní vůle, takových je bohužel velmi málo

Nebudu to tady moc rozvádět, ale kolikrát mě opravdu mrzí, když lidi dělají, že se nic neděje. Já jako člověk vzdělávající se ve zdravotnickém oboru musím poskytnout první pomoc, jinak mě zavřou. Zbytek si evidentně může dělat co chce, klidně tam může nechat toho člověka i umřít a nic se jim nestane. Myslím, že toto by se mělo postihovat a ne že policajti dělají, že jako nic.

Chtěla bych vás všechny poprosit, pokud se někomu něco stane a jste u toho, tak nebuďtě lhostejní!!

Někdo tu zmínil, že když se zavolá sanitka, tak na vás řvou. Oni jsou důrazní. Neví, v jaké situaci je ten člověk a neví ani, jestli nejste v šoku a budete schopni pomoci, takže se musí snažit, abyste jim řekli co nejvíc.

arrow
profile_image
Nufice
od 21. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na bakalářka: Se zkus zeptat no. Ale pořád prostě nevíš, co to s tebou udělá když toho člověka někde uvidíš třeba i v horším stavu. A ve stresu a šoku můžeš podle mě udělat hodně blbostí.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené