arrow
profile_image
mysulunka
od 5. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zdravím. Ráda bych se zeptala zda mam nárak na mateřskou.V roce 2014 jsem porodila byla zaměstnaná a brala mateřskou.V roce 2015 v prosinci jsem dostala výpověď kvuli likvidaci části firmy, zrovna , kde jsem pracovala já a další tři maminky na rodičovské dovolené.Dostala jsem odstupné vše ikdyž trošku oškubané. V dubnu 2017mi bude končit rodičovská a chtěli by jsme navázat s druhým miminkem.Mam nárok na mateřskou?A jak z čeho se bude vypočítavat?Nebo, jde mateřská napsat třeba na přítele?Pracuje v te samé firmě co jsem pracovala já.Nebo jde nějak udělat, abych o mateřskou nepřišla?Byla jsem se ptát u nás na úřaděa sociálce, ale nikdo mi nebyl schopný odpovět. Děkuji moc

arrow
profile_image
jiituulee
od 1. 9. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Ahoj, tak zkusím přihodit svůj názor. Před lety jsem něco takového řešila. Je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou. Na mateřskou tvůj přítel nemůže, jedná se o prvních 6 týdnů po porodu a 4-6 týdnů před porodem. Co se týče rodičovské, tak ta už může být na partnera. Mám dojem, že je možné se i vystřídat. Rodičovská je stejná pro všechny, na základě toho,jakou si vybereš variantu- 2/3/4 roky. Dle toho je odstupňována rodičovská. Kolik to dnes je, to nevím,ale dá se to určitě dohledat kdekoliv na netu.
Na rodičovskou máš nárok, pokud jsi před nástupem na ní byla zaměstnána a platila tak sociální alespoň 270dní. ( Kdyžtak mne někdo opravte).
To by znamenalo, že to že s tebou ukončili poměr nevadí ( i když mám dojem, že pokud jsi na rodičovské, nesmí ti ho ukončit,leda že by to byla dohoda).
Pokud chceš ale další dítě,musíte navázat tak, aby si porodila než ti skončí rodičovská s prvním dítětem. Mateřská by se myslím měla vypočítávat z platu, který jsi měla před nástupen na mateřskou s prvním mrňousem.

arrow
profile_image
daniela.k
od 9. 8. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Podle mých informací, na mateřskou má žena nárok pouze v případě, že je zaměstnaná a druhé dítě musí mít do 3 let věku toho prvního. Pokud zaměstnaná není, musí odpracovat min. rok, aby měla nárok na mateřskou od zaměstnavatele. Jinak ve vašem případě budete pokračovat v rodičovské, která bude automaticky na 4 roky a budete dostávat nejnižší peníze.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené