arrow
Neprodává v Bazaru

hašlerka
nebo se podívejsem
Podívej se na zdroj pod článek a přečti si tohle.

tavimi
Čeho se bojim, tak že misto života "na hromadce" zbydou pouhe navštěvy, přičemž každy zachova vlastni zazemi (bydleni, finance), a na konci bude "postačovat" jen virtualni svět ve kterem budou i ty partneske navštěvy zbytečnosti.
Ahoj Tavimi, někdy také tak uvažuju... říkám si ale, že lidské potřeby jsou od pradávna pořád stejné, mění se jen kulturní forma jejich uspokojování... až bude virtuální svět schopen jejich saturace, tak se možná opravdu ujme vlády. Dost divná představa.

Mr_Spock
Je to jedna z možností, dnešní sociobiologie to nevidí o moc jinak... formy soužití mohly nějak souviset se způsobem obživy a společným majetkem a tak...
Matrilinearita zní ale o dost líp!

A ještě: Spočku, ty mě vždycky nakopneš k přemýšlení a hledání! Takže doplněk k té Vikipedii (Soukup, Přehled antropologických teorií kulury):

koncepce matrilinearity není nic nového a ni pokrokovějšího, autorem je John Ferguson McLennan, který ji formuloval už v roce 1865 v práci Primitivní manželství... (jen o čtyři roky později po Bachofenovi). Oba byli evolucionisté, tak se není co divit...

arrow
profile_image
KRISTIN
od 5. 5. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

stranger
ano máš pravdu asi to bylo ironické , jen jsem tím chtěla říci, že to muži chtěli mít někoho jistého a teď jim to vlastně překáží. Jinak matriarchát tu byl asi tak do příchodu křesťanství, takže ano už je to celkem dlouhá doba. Pak už za svobodomyslnost byly ženy upalovány. "Dívčí války" a podobný výstřely - to není matriarchát, to je dle mého novodobě řečeno feminismus.

Mr_Spock
Podívej se na zdroj pod článek a přečti si tohle.
Tak jsem si to přečetla... autor mi připadá dost mimo realitu, trochu opomíjí, že sexualita je u žen spojena s emocionalitou... byl by to zřejmě mužský ráj na zemi, kdyby se ženy staly kněžkami volné lásky, svobodně rozvíjely svůj sexuální potenciál a o děti by se starala kolektivně komunita, pokud to tedy mohu tak interpretovat, ten text. Ale obávám se, že za stávajícího stavu společnosti je to absolutně vyloučeno. Komunismus žen a dětí známe pouze na papíře utopistů, v praxi, dodejme, že velice ojedinělé (sekty), to nikdy nikam nevedlo.

arrow
Neprodává v Bazaru

hašlerka
Tak jsem si to přečetla... autor mi připadá dost mimo realitu, trochu opomíjí, že sexualita je u žen spojena s emocionalitou..
nejsem si jistý, zda to neposuzuješ s moderníma očima. Někde jsem četl, že i orgasmus u žen se až v dnešní době považuje za "normální", takže vůbec nevíme, jak to bylo s prožitkama žen.

Jinak souhlasím, spíš jde patrně o princip.

Mr_Spock
nejsem si jistý, zda to neposuzuješ s moderníma očima.
Myslíš "Zvědavce"? Asi ano, dělá to na mě dojem kombinace ideálů utopistů, Nietzschovy verze nadčlověka v ženském hávu a sexuální revoluce, to vše oproštěno od jakéhokoli společenského kontextu. A upřímně, budoucnost je vždy založena na přítomnosti, takže mi ta jeho vize připadá opravdu mimo, nemá prostě z čeho vyrůst...
Jinak nevím, jak to měly s orgasmem ženy v minulosti, spíš myslím, že bylo tabu o tom psát, než aby ho vůbec neprožívaly, je to přece jen bilogický děj, nespadl najednou z nebe až v moderní době. Ovšem je pravda, že dnes je kolem něj tolik osvěty a fám, až je to možná na škodu všech zúčastněných. Každopádně díky za odkaz, bylo to velice zajímavé!

hpws
deti po rozvodu trpi nejvice, ano. Jenze bez manzelstvi-a tim vetsinou i souziti obou rodicu trpi jeste vice..

jajaja
A čím tak jako paušálně trpí děti rodičů, co se nevzali???

Ja si myslim,ze manzelstvi prijde opet hrozne do mody..Ne ze by nebylo,ale myslim,ze se cim dal tim vic bude davat v budoucnu duraz na rodinu. Myslim,ze era rozvodu a manzelstvi ve dvaceti pomine a lidi se zacnou brat kolem 30 a vis. Taky si myslim,ze vsichni v budoucnu budou hodne cvicit a zdrave jist,dbat na zdravou psychiku. Myslim,ze temer vsichni prestanou kourit. Lidi budou chodit na plastiky, budou krasnejsi.

nuf
A čím tak jako paušálně trpí děti rodičů, co se nevzali???
nevím přesně ja to popsat...ale já se vdala podruhé jmenovala jsem se najednou jinak než dcera z prvního manželství a začaly problémy..její první táta o změně příjmení nechtěl ani slyšet...skončili jsme u psychologa,protože tlaky dětí ve škole,proč se jmenuješ jinak než máma vyvrcholily...třeba se nám to nezdá,ale i když je všechno ok,kdo ví,čím se trápí dětský duše,třeba jen kvůli tomu,že děti a táta se jmenují jinak než máma..a nebo naopak?třeba jeden z důvodů proč bychom měli nést společné příjmení,které je v maželství tak nějak samozřejmé

Manželství je přežitek!!!(Mělo důvod v době,kdy ženy nebyly finančně soběstačné).
Dokud nosím titul "slečna" cítím se mladá a svobodná.
Po svatbě se lidi přestanou snažit,zevšední si a zbude jen zvyk a rutina.
Manželstvím začíná stárnutí a končí svobodná existence.Ztrácím možnost rozhodovat se sama za sebe stávám se majetkem někoho.I ta změna příjmení to naznačuje.

arrow
Neprodává v Bazaru

Veronica
když myslíš....

Veronica
cítím se mladá a svobodná.
Do třiceti to jde, pak bych se já osobně asi cítila poněkud trapně a nahrávala bych spekulacím, proč jsem do toho ještě nepraštila. Jistě mi smrdí nohy nebo chrápu !!! Proč by ses jako vdaná paní nemohla rozhodovat sama za sebe? A proč majetek někoho? To by mohl říct i manžel, že je majetkem ženy. Před svatbou movitý, po svatbě nemovitý... Svatby a následného života se bojí Ti, co se bojí odpovědnosti a jdou cestou nejmenšího odporu. Při náznaku problému balí kufry a odmítají řešit problémy.

Veronica
Po svatbě se lidi přestanou snažit,zevšední si a zbude jen zvyk a rutina.
To je opět názor nezralého a nezadaného člověka. Každý vztah získá jistý stereotyp - rutinu jak píšeš, protože chemie funguje max. 2 roky. A když si myslíš že ne, jsi hloupá. A neschopná na vztahu pracovat.

arrow
profile_image
tavimi
od 19. 5. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Veronica
Z toho, co pišeš, mi přijde, že Tvůj postoj je ovlivněn strachy. Strachem ze starnuti (smrti) a strachem ze ztraty svobody. A co třeba materstvi? Je velmi nazornou ukazkou, že se člověk přehoupne do "předchozi" generace, navic ta "ztrata svobody" tam fakticky je.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené