arrow
profile_image
Lucille11
od 9. 12. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zdravím. Mám jeden nepříjemný problém a vím, že bych se nejspíš měla obrátit na lékaře, ale zkrátka zastávám spíše přírodní medicínu, fyzioterapii apod., ta mi vždy pomohla, ovšem v tomto problému nikdy ne dlouhodobě.. A tak se ptám.

Kde jen začít. Trápí mě především nadýmání a plynatost - snažím se zjistit, po čem by to mohlo být, ale mám pocit, že se to dostaví po jakémkoli jídle. Někdy jsou dva dny, kdy je to v pořádku, další tři dny ať sním cokoliv, s prominutím prdím klidně celé dny. Zápach je nepříjemný. Zvláštní ale je, že žiji zdravě -v rámci možností- (snad nikdo není úplně poctivý). Ale já se vážně snažím a hřeším max. jednou týdně a často ani ne nezdravými potravinami, spíše navýšením sacharidů. Je to sice teprve něco krátce přes rok, ale jsem velmi pečlivá. Dříve jsem totiž jedla příšerně a celkově byl můj životní režim na pětku - vstávala jsem odpoledne, tudíž nesnídala ale obědvala, jedla nepravidelně, hromadu sladkostí a nezdravých věcí, jedla jsem hodně v noci, klidně i po půlnoci (a to párky, sušenky, brambůrky) - spořádala jsem toho spoustu a většina jídla byla úplně bez živin - když to tak píšu tak se divím, že jsem ještě naživu, hehe. No, pak přišel zlom a já to změnila. Spím 7 hodin, jím pravidelně 5x denně a k tomu posiluji 5x týdně (+ rychlá chůze, min. jednou každý den chodím na procházku). Jím zdravě, žádné kupované sladkosti nejím, ani ochucené jogurty, ani slané věci, nejím uzeniny, mléko výjimečně, pečivo jsem vyřadila téměř úplně, ale občas jím celozrnné nebo žitné. Vyšší plynatost mě trápila tak nějak vždycky, dřív jsem to moc neřešila a dřív k tomu hlavně bylo mnoho podnětů. Ale nezměnilo se to ani se zdravým režimem a to mi je divné..

Co se týká jídla, snažím se mít pestrý jídelníček a tak nejím každý den to samé. K snídani střídám různé kaše (ovesné, pohankové, rýžové), občas bio pudinky, bio bílé jogurty, rostlinná mléka a jogurty, semtam něco domácího upečeného - zdravého - bez cukru, ze špaldové/pohankové/celozrnné mouky), ořechy, semena, ovoce - snad jedině banán a kokos je věc, kterou mám opravdu každý den. A nejčastěji jím ovesné vločky spařené vodou. K svačině většinou kus ovoce nebo nějaká raw tyčinka, jogurt. K obědu mám pravidelně porci čerstvé zeleniny, přílohu (opět během týdne měním různé rýže, bulgur, kuskus, celozrnné těstoviny všeho druhu) a nějaký zdrov bílkovin (to samé - kuřecí maso, ryba, tofu, občas eidam nebo hovězí). Odpolední svačina bývá podle večeře, většinou kus zeleniny, občas i nějaký ten knackebrot, k večeři je to pak opět porce zeleniny a často tedy tvaroh odtučněný - to je další věc, kterou jím poměrně často. Je to snad jediná věc, na kterou mám večer kromě zeleniny chuť. Pokud jsem cvičila v odpoledních hodinách tak si dám místo toho třeba těstoviny nebo vajíčka s žitným chlebem. Je vážně málo potravin, které bych měla každý den, takže zatím to vidím jen na banán, tvaroh, ovoce a zelenina. No a co se týče cukru, výjimečně třtinový, jinak používám agáve, datlový, rýžový sirup apod. Solím minimálně, bylinkovou mořskou solí. Já už jsem vážně zoufalá, netuším, co by mohla být příčina. Vzhledem k cvičení jsem před pár měsíci zařadila proteinový syrovátkový nápoj, ale po něm se to tedy zhoršilo a tak jsem usoudila, že bílkovin mám nejspíš dostatek, tak už ho nepiji. Ale problém zkrátka přetrvává a přijde nečekaně - někdy ano, někdy ne. Že by mě bolelo břicho se říct nedá, i když občas při vypouštění plynu to zabolí - taková ta klasická bolest, nic zvláštního. No jenže teď se k tomu přidala i zácpa (která dříve vůbec nebyla, a to ani když jsem jedla jako prase - chodila jsem třeba 2x denně). Teď si zajdu jednou za dva dny a jsem ráda. Mám pocit, že se mi to vždycky něčím rozhází a třeba týden a půl to mám takhle nepravidelně, pak se to na další týden srovná a chodím opět denně. No ale pak je to nanovo.. A takhle dokola. Všude doporučují více vlákniny (které mám tedy stoprocentně dost, ne-li příliš), více pohybu (to už bych nedělala nic jiného) a hodně pít (dva litry je minimum, které vypiji). Prosím, najde se tu hodná duše, která by mi pomohla? Mockrát děkuju..

arrow
profile_image
Nikim26
od 27. 12. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Neporadím ti, jen řeknu že to mám stejné jako ty, nejím zdravě, ale ani nijak zvlášť nezdravě, co sním, to mi udělá v žaludku takový nepořádek, bublání, škrundání, někdy opravdu dost hlasitě, viditelné pohyby, břicho se mi pomalu začíná nafukovat a po chvilce jsem jak pátrací balón. Dost mi to kazí osobní i partnerský život, často se s přítelem nemilujeme jen proto, že jsem prostě vždycky večer šíleně nafouknutá. Přítel se mě snaží dokopat na gastroskopii, prý se tam dá zjistit vše nekalého co se v žaludku a střevech děje, pomocí kamerky, kterou ti zavedou skrz krk. No jenomže na to já nemám moc žaludek, protože při závádění brání dávící reflex a mě už natahuje jen na to pomyslím Ale pár klinik po ČR přišlo s novinkou transnasální gastroskopie, to se zavede skrz nos a to už bych asi mohla skousnout. Myslím že pokud máš problém s trávením, tahle možnost by ti mohla pomoct osvětlit o co přesně jde, možná by jsi se i dozvěděla kterým potravinám se vyhnout.

arrow
Neprodává v Bazaru

Píšeš že jíš každý den banán, zkus je vynechat, já jsem jedla asi půl roku každý den dopoledne ke svačině banán a cca 3 měsíce v kuse jsem měla problémy se záněty (na střídačku močák a děloha, vždy cca po týdnu nová antibiotika) a pak jsem se jednou bavila s paní ve zdravé výživě která se v tomhle hodně vyzná a řekla ať ty banány už nejím, že dělají něco podobného jako lepek, nalepí se ti na stěnu střev a dělají neplech, v mém případě stěhování zánětu tam a zase zpět. Od té doby co nejím banány jsem žádný zánět neměla. Jinak bych možná třeba doporučila na nějakou dobu zkusit brát laktobacili. A co mě hodně pomáhá na pravidelnost stolice je dát si každé ráno 2 čajové lžičky Chia semínek ve vodě a vypít na ex =D Potom bych zkusila i třeba Chlorellu.

Cituji Nikim26: při závádění brání dávící reflex

Já byla na gastroskopii a normálně mě dali oblbováka (nebyla jsem při zavádění sondy vzhůru).

arrow
profile_image
džína
od 28. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Lucille11:
Doporučuje se jíst ovoce nalačno, samotné, a pak teprve za minimálně půl hodiny až hodinu další jídlo. S ostaními potravinami může v těle kvasit a způsobovat ti problémy.
Každý jsme jiný, můžeš zkusit dělit stravu - nejíst dohromady v jednom jídle sacharidy a bílkoviny, četla jsem radu MUDr. Jaromíra Jiříka, který se staral o olympioniky, jíst jeden den
bílkoviny a zeleninu a druhý den sacharidy a zeleninu a tak to střídat.

arrow
profile_image
Amour
od 28. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Je to i stresem, pozor na to.

Jinak doporučuji do jídel přidávat hodně majoránky, kmínu, bazalky - zkrátka bylinek, co pomáhají proti nadýmání... A pít fenyklový čaj, ten je skvělý

arrow
profile_image
Lucille11
od 9. 12. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Nikim26: S tím partnerským životem to mám úplně stejně, po večerech už jsem tak nafouklá že sex nepřipadá v úvahu. Už jsem nad tím vyšetřením přemýšlela, bohužel se tomu asi nevyhnu, ačkoli mi jsou proti srsti obě varianty - pusou i nosem, brrr.

Reaguji na Rezakoky: Toho jsem se bála, na banánu jsem snad závislá.. Zkusím ho na čas vysadit a uvidíme, děkuju. Jinak chia si přidávám do každé snídaně a před snídaní ještě beru tabletky spiruliny, tak přemýšlím, že si koupím to balení, kde je i s chlorellou. Díky za tip!

Reaguji na džína: Když já jsem velkej jedlík, ne že bych plácala páté přes deváté, ale dělená strava by pro mě asi byla horor. Každopádně, pokud nepomůže vysazení banánu, zkusím nejspíš i tohle, děkuji za reakci.

Reaguji na Amour: Myslím, že stresem jsem si to právě zhoršila, ale obvykle ve stresu nebývám a tenhle problém mě pronásleduje neustále.. Kmín dávám do všeho už jen z toho důvodu, že ho neuvěřitelně miluji, takže paráda. Fenyklový čaj se teď snažím pít pravidelně.

Jinak včera jsem už byla donucena sníst k večeři švestkový kompot, a to že já nic sladkého ani ovoce večer už nejím. A asi za hodinu zabral perfektně. Ale dnes jsem zase snídala banán, ještě než jsem si to tu přečetla, tak jsem tedy dost zvědavá.

Mě se zdá, že jíš hrozně zdravě. Až moc. Třeba ty rostlinný mlíka, to já vůbec nedávám. A asi máš i moc vlákniny (vše celozrnné, hodně syrové zeleniny a tak).

tvaroh někteří lidi špatně tráví.

Něco ti vadí - může to být lepek, kasein, vejce, sója, banány nebo cokoliv jinýho.

Ne vše zdravé je dobře stravitelné a udělá ti dobře.

Mléčný výrobky miluju, ale mám intoleranci na kasein, tak jsem je jeden čas nejedla vůbec a břicho jsem měla úplně placatý a vůbec mě nebolelo, nebolela mě hlava a měla jsem víc energie, ale nemám výdrž, tak teď ho trochu jím. A břicho zas bolí. Aby ta dieta ale zabrala, trvalo to celý 3 týdny, kdy jsem nejedla nic, co má ani stopy kaseinu a na začátku mi to přišlo, že je to i horší

arrow
profile_image
Lucille11
od 9. 12. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Bacilek: Achjo, jenže jak na to přijít, když je těch možností tolik a každé bych musela dát min. 3 týdny.. To je zapeklitý. Mě napadl banán, vláknina nebo právě tvaroh. Nejspíš omezím všechno a bude to. I když ten banán a tvaroh jsou vážně závislosti, to bude hodně těžký.

arrow
profile_image
im4fun
od 7. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

No...já mám stejnej problém. Musela jsem na gastroskopii, endosonografii a magnetickou rezonanci a vyklubala se z toho chronická pankreatitida s neobjasněnou příčinou. Takže pravděpodobně autoimunitní problém. Každopádně u mě je to neléčitelné.
Jinak mi přijde, že jíš hodně špatně stravitelných jídel, byť zdravých. Ale to pak v žaludku strašně kvasí...

Cituji Lucille11: banán a tvaroh jsou vážně závislosti

To bude ono, zvlášť když ti to tak chutná. Jo a banány se mají jíst zralé, já ale zase miluju ty nazelenalý a ty jsou prej nezdravý. Mě holt nic zdravýho nejede.

Obdivuju tě, že jíš tak zdravě

Jedinou dietu, kterou bych já mohla držet je čokoládová

No možná by ses měla na zdravou stravu vyprdnout, jíst bílý pečivo, normální těstoviny, míň toho syrového a uvidíš. Ne všechno, co se prodává ve zdravé výživě je fakt zdravé (viz ty rostlinný mlíka)

Jo a ještě jsem vynechala všechy vitamíny, hlavně biosil, kterej nadýmá příšerně

arrow
profile_image
Lucille11
od 9. 12. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na im4fun: Nejspíš ano, budu to muset nějak překopat. :/
Reaguji na Bacilek: Já zase miluji ty přezrálé a o těch teď čtu, že přímo staví, takže je to asi jasné.. Jinak já to zdravé jídlo miluju, je tolik možností co jíst a člověk z toho má prostě radost. Posilování je mým největším koníčkem a to jde se stravou zkrátka ruku v ruce. A samozřejmě vím, že ve zdravé výživě není jen to zdravé, v poslední době se sama moc dobře přesvědčuji o tom, že je to častokrát i naopak, protože spousta potravin obsahuje špatné Ečka, palmový olej, cukr a další látky které nepříznivě ovlivňují zdraví.. Ale to já jsem zase dost pečlivá a čtu si jak složení, tak nutriční hodnoty. Rostlinná mléka mimochodem kupuji převážně ty v bio kvalitě (a nejen ty, pokud se dá potravina lehce sehnat jako bio, volím tu) a ani je nepiji tak často, mám ty jídelníčky vážně dost pestré.. Ta stravitelnost je věc druhá, no, musím to zkrátka nějak prozkoumat a dávat si pozor, po čem to je, čeká mě asi dost práce. :/

Cituji Lucille11: Jinak já to zdravé jídlo miluju

To se někdo má.

Mě chutná jenom to nezdravý

arrow
profile_image
goldladys
od 6. 1. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nadýmání může být způsobeno i nadměrným příjmem vlákniny, ( z toho výčtu co zde uvádíš konzumuješ hodně vlákniny) pohanka, bulgur , celozrnné těstoviny i kuskus nadýmají , myslím, že to máš z toho. Jinak takhle se může projevovat i alergie na lepek.

Cituji džína: Doporučuje se jíst ovoce nalačno, samotné, a pak teprve za minimálně půl hodiny až hodinu další jídlo. S ostaními potravinami může v těle kvasit a způsobovat ti problémy.
Každý jsme jiný, můžeš zkusit dělit stravu

JJ s tím souhlasím, když si dávám čístící dny s ovocnými šťávami tak mě to taky nadýmá.

arrow
profile_image
džína
od 28. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Lucille11:
Pokud chceš investovat a nečekat 3 týdny, existuje Food Detective test za asi 2500 Kč. Vygůgli si a podumej.
Testované potraviny:
obilniny: pšenice, kukuřice, tvrdá pšenice, gluten (lepek), oves, rýže, žito,
ořechy a luštěniny: mandle, para ořechy, kešu, kakaová zrna, piniové ořechy, vlašské ořechy, hrách, čočka, fazole, sója,
maso: hovězí, kuřecí, jehněčí, vepřové,
ryby: sladkovodní ryby (losos, pstruh), korýši (krevety, garnáty, kraby, humři, mušle), tuňák, ryby s bílým masem (treska, treska skvrnitá, platýs),
zelenina: brokolice, kapusta, mrkev, celer, okurka, pórek, koření (červené, zelené, žluté), brambory, rajčata
ovoce: jablka, černý rybíz, grapefruity, meloun, ananas, olivy, pomeranče a citróny, jahody,
jiné: vejce (celá), kravské mléko, česnek, zázvor, houby, čaj, kvasnice.
Nebo si požádat o test u doktora, vím, že to je možné, ale nemám zkušenost.
A souhlasím - "zdravé" obecně nemusí znamenat zdravé pro Tebe, každému dělají dobře jiné kombinace...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené