Dobrý večer, ráda bych věděla, jestli může být efektivní pracovat na ŽL v následujícím případě: sestře byla nabídnuta klasická kancel. práce, s tím, že by firma nebyla zaměstnavatelem, ale pouze partnerem v podnikání - čili neodváděli by za ni soc., zdrav., daně, naopak by si ona zřídila ŽL. Ve finále by firma logicky ušetřila. Výhody zaměstnaneckého poměru (proplacená dovolená, nemocenská, benefity apod) sestře chybět nebudou. Je vůbec možné si takto slušně vydělat? Mám na mysli to, že příjem z tohoto podnikání by byl kolem 20tis měsíčně (částka, kterou by vyfakturovala firmě za odvedenou práci). O co vše by šel ponížit příjem, aby při ročním zúčtování neplatila vysokou daň? Z 20 tis. každý měsíc utratí kolem 3 za zálohy na soc. a zdr., zároven bude používat auto (to si dá i do nákladú), nicméně co ještě lze zahrnout? Náklady na reprezentaci nebo stravné už nejsou? Příp. pokud by byl čistý měsíční příjem kolem 16tis., jak velká bude daň? Předem děkuji za příspěvky.

arrow
Neprodává v Bazaru

ty náklady na auto pokud nebude mít jiné se nevyplatí, pak je lepší odečítat náklady paušálem což je 60%, takže pokud vydělá ročně 240000,- tak z nich odečti 60% náklady, a zdravotní a sociální, zbylou částku zdaní a pak dojdeš k čistému výdělku, jestli se nepletu...

pokud bude chodit do práce od-do pět dní v týdnu, tak se to vůbec nevyplatí...kamarádka to má stejně ale jakmile si dodělá to "svoje" (vyřizuje objednávky a posílá balíky) tak si jde domů, nebo některé dny v týdnu klidně i vynechá (třeba středa a pátek+ volný víkend), pak to má smysl vyjít "zaměstnavateli" se ŽL vstříc

Reaguji na VeveruškaD: Díky za rychlou odpověď, od - do pracovat právě nebude, je to práce relativně časově náročná - s přesčasy, dobré je, že se dá pracovat i z domu (a jelikož má dítě, tak je to super), takže příjem může být i vyšší, hlavně po "zkušebce" - i když u podnikání asi zkušebka v pravém slova smyslu není, se jí zvedne ještě hodinová sazba, takže by fakturovala ještě víc.

Nicméně to paušální zdanění je asi pohodlnější, protože se nemusí řešit kniha jízd apod., ale moc teda nechápu, co se tam odečítá. Pokud z příjmu odečte soc. a zdr. zbyde částka, která se zdaní kolika procenty?

Reaguji na gumidek: u paušálního zdanění jen od příjmů odečteš těch 60 % nic jiného. Daň je 15 %

Reaguji na JitkaXXX: Díky, já jsem na tohle tukan, účetnictví moje hobby nikdy nebylo

To dělá necelých 15 tisíc, což je za rok slušné, měsíční daň je tak něco přes tisícovku, to je teda v pohodě..

arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na gumidek: Nebude asi plátce DPH že?

Těch 60% je právě výhodných pro ty, kteří reálně mají náklady na práci nižší, nebo dokonce žádné (tak to mám já jakožto redaktor), pokud by ale dokázala vykázat náklady za částku vyšší než by dělalo těch 60%, tak by pro ni bylo lepší jít cestou dokladů, cestovních příkazů atd. ale to si nemyslím.

arrow
profile_image
zip
od 8. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na gumidek: ještě prosím tě,je nutné se také podívat, jestli na živnost, kterou bude mít tvoje sestra se 60% paušál vztahuje (vím jistě, že jsou tam řemeslnné živnosti), ale nevím jestli je to i u poskytování služeb tohoto charakteru... ty procentní paušální sazby jsou ve 3 skupinách

Reaguji na gumidek: ahoj Určitě by měla lepší paušál, když se rozhodne pro ŽL. Oplatí se to snad vždy, když to není nákup a prodej, což předpokládám dělat nebude... + ušetří za účetní. Tady je nějaké obecné info a tady kalkulačka, kde je to možno spočítat. V jakém oboru bude podnikat?

arrow
profile_image
zip
od 8. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

našla jsem to: tvoje sestra je na 60%

Paušální výdaje
Paušální výdaje jsou nejjednodušším způsobem uplatnění výdajů v daňovém přiznání. Podnikatel totiž nemusí vést daňovou evidenci a výdaje stanoví procentem z dosažených příjmů.

Výše výdajových paušálů se odvíjí od druhu příjmu. Od roku 2010 činí:

•80 % z řemeslných příjmů a z příjmů z podnikání v zemědělství,
•60 % z volných, vázaných a koncesovaných živností,
•40 % z příjmů z jiného podnikání podle zvláštních předpisů nebo z jiné samostatné výdělečné činnosti,
•30 % z příjmů z pronájmu neprovozovaného podnikatelem.

Vy jste tak chytré, holky Živnost je to určitě volná, není potřeba žádné oprávnění ani koncese. Něco, co půjde napasovat právě na tu kancelářskou činnost - víceméně je to práce u pc, se smlouvama, vyřizování tel., objednávky kancel. věcí apod. Taková sekretářka/asistentka akorát se živnosťákem. Náklady velké určitě nevyprodukuje, i telefon by měla služební, auto (potažmo benzín) by sloužil jen k její dopravě, do práce/z práce. Jiné výdaje tam snad už ani nejsou. Jinak, když si vybere teda paušální výdaje, těch se musí držet nebo se to dá třeba po roce, dvou změnit na daňové?

Reaguji na veniša: Reaguji na zip: Reaguji na Veveruška: Díky

Cituji VeveruškaD: tak to mám já jakožto redaktor)

Ty teda nemusíš schraňovat žádné doklady, lístky, účtenky? Stačí jen příjmy (na základě faktur)? A je nutno mít podnik. účet?

Reaguji na gumidek: první odstavec mnou posílaného článku výše....

Paušální výdaje jsou nejjednodušší a často i nejvýhodnější způsob, jak uplatnit výdaje v daňovém přiznání. Nemusíme totiž schovávat doklady za výdaje a nevedeme daňovou evidenci, ale jen evidenci příjmů a pohledávek.

Reaguji na gumidek: A odpověď na druhý dotaz...

Přechod na paušální výdaje

Pokud jsme předešlý rok uplatňovali výdaje podle skutečnosti, a nyní chceme výdaje paušálem, musíme za předešlý rok podat dodatečné daňové přiznání. Zde upravíme základ daně o pohledávky, závazky a zásoby vykázané k 31.12. předešlého roku. Pohledávky a zásoby základ daně zvýší, závazky sníží. Nedodaňujeme drobný hmotný majetek s pořizovací cenou do 40 tisíc Kč, který jsme začali užívat do konce předešlého roku.
Pokud byly dodaněné pohledávky uhrazeny v předešlém roce, nebudeme příjmy z nich zahrnovat do svých příjmů za letošek. Viz § 23 odst. 8 písm. b) zákona o daních z příjmů - je to tam dost nepřehledně a musíme ten odstavec přečíst opravdu celý.
Jestliže nám vyjde, že máme dodanit, budeme s pravděpodobně paltit i penále, které z toho vznikne.

Změna po podání přiznání

Pokud uplatníme skutečné výdaje a po podání daňového přiznání je chceme změnit na paušální, můžeme to udělat a podat dodatečné přiznání. Naopak to není možné.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené