arrow
profile_image
waves
od 4. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj holky,

chtěla bych vás poprosit o radu. Začnu tím, že mám 2 psi -fenečku maminku -a malého psího kluka. Fenečka byla po porodu hubená a tak se jí podstrojovalo, jenže nám začla raketově přibírat na váze, dokonce už to hraničí s obezitou. Naopak druhý pejsek je hubený až moc a tak se mu snažím dát více jídla. Bohužel máme 1-pokojový byt a tak dávat psům úplně jiná jídla moc nejde.

Jelikož pohyb je zdravý určitě pro oba tak jsem s nimi začala běhat. Fenka je hravá, ale běh jí absolutně nebavil a tak jsem ji přinutila aspoň na těch 15 min. s tím že jsem ji dělala přestávky. Normální jídlo jsem jí odřekla a jedla jen granule, ale problém je v tom že ona cokoliv jí dám hned sní (dřív taková nebyla a jíst skoro nechtěla). A po 14 dnech žádný výsledek snad jen přibrala ještě o trochu více. Krmila jsem ji po malých a za to častých dávkách (teď když už nejsou prázdniny tak časté dávky dělat bohužel nemohu).

Je to Jorkšírský teriér její váha se pohybuje kolem 3kg ale je velice malého vzrůstu, takže takhle váha ač by se zdála přiměřenou tak není. Chtěla bych se dostat na váhu kolem 2,5 kg. Vím, že vysoká váha činí zdravotní problémy a proto jí chci pomoci do váhy normální. Ocením každou radu.

arrow
profile_image
Misy
od 25. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji waves: Normální jídlo jsem jí odřekla a jedla jen granule

Co je podle tvojí definice normální jídlo a jaký granule jí dáváš?

arrow
profile_image
waves
od 4. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Misy: Normálním jídle jsem myslela rýži, maso a zeleninu či kousky jídla od stolu. Granule střídám jí buď purinu ProPlan anebo frolic (spíš jen na chuť). Přemýšlela jsem i o dietních granulích, měly by smysl?

Z vašeho dotazu vyplývá, že jste si před pořízením psa na toto téma žádnou literaturu neprostudovali, ani např. veterinárního lékaře se nezeptali na základy výživy psů. Sice to není předmětem dotazu, ale vřele doporučuji si v tomto dovzdělat, určitě budete překvapeni. K tématu - dospělého jorkšíra máte krmit JEDNOU denně v pravidelnou dobu, kvalitním krmením (nejen obézní fenu, ale i toho druhého psa) . Pokud krmíte granule (doporučuji kvalitní), nasypte mu odměřenou krmnou dávku do misky a počkejte, až jí sežere. Pokud jí nesežere, vemte mu jí a předložte další den. Dle jeho kondice a poměru příjem/výdej, pak upravíte množství krmiva. Pokud je pes obézní, uberte čtvrtinu - až třetinu dávky.
Všimla jste se např. někdy, že na granulích je doporučené dávkování? Předem upozornuji, že bývá spíš nadhodnocené, takže zkusit krmin o něco méně. Co je logické, tak nepřidávat ŽÁDNÉ další "normální jídlo" ani různé pamlsky, oblíbené kalorické piškoty nevyjímaje. Nic jiného vám poradit nelze.

arrow
profile_image
dorota.
od 4. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Jednoduchý, krmit ji jako dospělýho psa 2x denne a ne 5x Zjisti si kolik g a vážit jí to. To samý s druhým pejskem. A hlavně žádný zbytky atp...

arrow
profile_image
waves
od 4. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na kši: Když jsem si pejska kupovala koupila jsem si i knihu. Při normální váze jsem jej v pravidelnou dobu krmila většinou 1x denně, ale po porodu se to nějak zvrtlo a ani doporučená krmná dávka nepomohla. Asi byste se divila ale dokonce mám i odměrku na jídlo. A na krmení jsem se veterináře ptala a přímo od něj po doporučení koupila purinu. O dietě jsem si četla a ta se s vaším názorem docela liší, cituji: Důležité je rozdělit krmení do několika menších porcí denně. V případě, že pes nesnědl všechno najednou, po půlhodině mu zbytek potravy vzít.

Purina ProPlan jsou kvalitní granule, není třeba přikrmovat čímkoliv jiným. U vás je zbytečné kupoval light granule. Fena není obézní z granulí, ale proto, že jí špatně krmíte. Tady souhrn chyb a jak je napravit: krmíte několikrát denně - chyba, dospělý pes (krom velkých plemen) má žrát jednou denně. Purinu ProPlan doplňuje o frolic - chyba, granule se nemají nikdy kombinovat a míchat. Dávat frolic pro chuť obézní feně je stejné, jako nabídnou 150kg dámě po standarním obědě ještě šlehačkový dort (pro chuť). Lidské jídlo od stolu - to už snad nemá cenu ani komentovat, NIKDY nekrmit lidské jídlo od stolu. Maso, rýže, zelenina - další chyba. Musíte krmit buď jenom granule nebo jenom vařené, kombinace nemá smysl (konzervy nelze doporučit). Pokud chcete vařit, musíte se postarat, aby krmná dávka byla nutričně vyvážená. Kdybych to, co u fenky aplikujete měla převést na lidi, tak to, jako kdybyste své dítě od rána do večera cpala sladkým, mastným, vším možným a divila se, že nehubne.
Ještě nějaký odkaz, pořádně jsem to nečetla, ale určitě tam nějaké info bude...
http://veterina.iap.cz/vyziva_psa.html

Cituji waves: O dietě jsem si četla a ta se s vaším názorem docela liší, cituji: Důležité je rozdělit krmení do několika menších porcí denně.

Prosím vás, pošlete i zdroj, kde toto doporučují pro adultní jedince malých plemen. Samotnou by mě to zajímalo.

arrow
profile_image
waves
od 4. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Našla jsem to na těchto stránkách: http://www.muj-pes.cz/vyziva/obezita-psu-jak-ji-po znat-a-lecit-232.html . Děkuji za rady zkusím tedy dávat jídlo jen 1x denně purinu normální dávku. Chtěla bych se zeptat mám se psem nadále běhat? Anebo jsou vhodnější pravidelné procházky?

Určitě se s ní hýbejte, jak je zvyklá. Asi běhá ráda, dost jorkšírů má pohyb vyloženě rádo. Také se dohodněte doma, at jí tajně nepřikrmují (obzvláště babičky bývají v tomto vynalézavé). Zkuste to zatím takhle, ona má prostě velký příjem, který nezvládne vyběhat. Hlavně to musíte vypozorovat - ten okamžik, kdy bude v odpovídající kondici (jako byla před připouštěním) a v té jí udržovat (pak už neubírat víc krmení, ale zůstat na stejné úrovni). Podle mě je zbytečné krmit lightky, když se neubralo to ostatní. Optimální váhou jí určitě zpříjemníte a možná i prodloužíte život.

arrow
profile_image
waves
od 4. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na kši: Ona pohyb jako takový ráda má, ale při běhání někdy stávkuje (nechce se jí) budu sní běhat nadále, kdyby jí to nebavilo zkusím zapojit i přinášení hraček (to miluje). Jojo to přítel by jí také rád přikrmoval ale už to má zakázáno. Udělám i denní tabulku vážení, snad už konečně budu mít úspěch.

http://www.veterinachrudim.cz/informujeme-vyziva-p su
Jinak já krmím také proplan a jsem spokojená. Akorát ta odměrka se musí brát orientačně. Ta doporučená dávka je udělaná tak, aby i největší tryskomyš nebyla hubená (To by byla pro výrobce špatná reklama). Takže např. v zimě (kdy psi musí makat) krmím o polovinu větší KD než v létě, kdy se spíše poflakují, navíc se nevyčerpávají v hlubokém sněhu. No, s tím aportem vám to věřím. Kdysi jsem kamarádce hlídala jorku a ta se neuvěřitelně zapojila do naší lovecké smečky. Hrozně chtěla dělat to, co ostatní i navzdory svým rozměrům. Bohužel teď jí zrovna hlídali pár týdnů rodiče a jorečka se sotva valí

arrow
profile_image
Misy
od 25. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji kši: Purina ProPlan jsou kvalitní granule

No, o kvalitě Proplanu by se dalo polemizovat... (stejně jako o odbornosti veterinářů co se psí výživy týče). Ovšem furt patří mezi ty lepší.

Omezit veškerý lidský jídlo, žádný vyvařování, jíst pravidelně a pravidelnej pohyb. Sice je to malej pes, ale furt je to pes a navíc teriér, takže určitě nestačí jednou obejít kolem baráku. Chce to pořádný procházky, ovšem s ohledem na malou konstituci.
Pravidelnej režim zavést taky u toho druhýho.
Pokud jí třeba zeleninu, tak bych ji používala jako pamlsky. Je to lepší, než většina těch chemických hnusů, co se prodává ve zveráči...

Reaguji na waves: já tě asi nepotěším a poradím ti teda zcela přesný opak, než co tady výše radila "odbornice na psy" O těch jejích radách by se opravdu dalo hodně polemizovat

Je to prostě jak u lidí - snížt množství stravy, snížit energetickou náročnost, sportovat. Ať už dlouhé procházky nebo plavání, bude to náročné na váš čas. Je nesmysl snažit se o to, aby obézní pes bez kondice najednou začal běhat. Holt procházky a procházky DLOUHÉ. U malých pejsků se ten pohyb podceňuje, ale opravdu musíte být venku tři hodiny denně

Na granulích budete muset bohužel trochu připlatit, krmíte nekvalitními věcmi s vysokým podílem sacharidů. Což se psům, zvláště bez fyzické námahy, docela rychle ukládá do tuků. A krmit opravdu po menších dávkách a více často, aby se jí rozjel metabolismus - nejlépe tedy 5x denně. Nebojte se občas granule nahradit třebas je rozmixlou zeleninou s vitaminy.

Doporučuji granule Orijen, Acana,Artemis apod. Tedy cokoliv, kde je dost masa a málo obilí/rýže

A úplně nejlepší by bylo psa krmit přirozeně, tedy čerstvou stravou bez obilí.

Cituji Lisa: Je to prostě jak u lidí - snížt množství stravy, snížit energetickou náročnost, sportovat. Ať už dlouhé procházky nebo plavání, bude to náročné na váš čas. Je nesmysl snažit se o to, aby obézní pes bez kondice najednou začal běhat. Holt procházky a procházky DLOUHÉ. U malých pejsků se ten pohyb podceňuje, ale opravdu musíte být venku tři hodiny denně

Naprosto souhlasím s Lisou.

Reaguji na waves:
Pokud se vám zdá, že nabrala více, než je adekvátní k přijatému množství granulí, můžete zkusit vyšetřit např. štítnou žlázu.
Ještě k tomu hubnutí - nečekejte, že to bude hned. Bude to nějakou dobu trvat, je to ostatně stejné, jako u lidí - chce to čas.
A pozor na light granule - efekt je sice docela rychlý, ale většinou jsou to shity.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené