arrow
profile_image
lemurka
od 29. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s poskytnutím ochranných pomůcek (olověná zástěra, límec na štítnou žlázu...) při rentgenování u lékaře, zubaře, na veterině.
Mně se to zdá v posledních třech letech lepší. Ale jako dítěti mi rentgenovali asi 50x hlavu a nedali mi nic. Bývalá zubařka mi sice dala zástěru, ale límec už mi nedala, ač tam vysel na věšáku. Před pěti lety jsem si zlomila ruku a když jsem se dožadovala ochranných pomůcek, odbyli mne, že prý rentgenují jenom ruku, tak co chci...

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já když jsem byla na RTG v Praze, dostala jsem úplně těžkou zástěru, hold Praha je Praha...Jinak, když chodím na rentgen u nás, hodně jsem chodila na chíru, tak jsem nedostala nic...Takže asi tak...V Praze jsem byla na soukromé klinice a u nás v normální nemocnici...Ale RTG není zase tak moc škodlivé, tak to asi ani nevadí.

Zubař mi automaticky dává límec.

arrow
profile_image
Soniik
od 9. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Mně zubařka vždycky dává tu strašně těžkou zástěru, přitom zuby mi rentgenuje jenom občas, ne při každé kontrole. Ale když mi jako malé holce rentgenovali zuby kvůli rovnátkám, nedostala jsem nic. Jednou kvůli bolestem břicha na rtg taky nic.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Reaguji na lemurka:
Co se týče zubů, tak běžně dostávám zástěru na hrudník s límcem překrývajícím krk (nkdy jen na krk). Co se tče ruky, tak tam fakt není důvod vyžadovat ochrané pomůcky - rentgenový svazek se Tvé štítné žlázy nikterak nedotkne, je dostatečně daleko, neboj

Jinak dávka, kterou dostaneš ři klasickém rtg je fakt minimální, třeba oproti tomu, kolik dostaneš v letadle

arrow
profile_image
lemurka
od 29. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na bakalářka: Jasně, je spousta dalších zdrojů radiace, ale přeci jenom, když Ti během týden udělají (zbytečně) 50 snímků hlavy bez ochranných pomůcek, tak to je pomalu na žalobu. Prostě jasné porušení vyhlášky o radiační ochraně.
Člověk ročně obdrží průměrně 2,4 mSv. Radiační zátěž u RTG páteře je však 1,8 mSv, u RTG břicha 3-8 mSv. Chystám se na zkoušku zvláštní odborné způsobilosti pro práci s RTG ve zdravotnictví, takže mě to zajímá.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji lemurka: Jasně, je spousta dalších zdrojů radiace, ale přeci jenom, když Ti během týden udělají (zbytečně) 50 snímků hlavy bez ochranných pomůcek, tak to je pomalu na žalobu.

Jasně, to už je extrém. Já mluvila spíš o té ruce - tam opravdu ochrané pomůcky potřeba nejsou (dávka je menší než 0,01 mSv a navíc je to poměrně daleko od důležitých orgánů..). Naopak u hlavy by měly být vždy.........Zvlášť, když se rentgenuje takhle často.

Cituji lemurka: Člověk ročně obdrží průměrně 2,4 mSv. Radiační zátěž u RTG páteře je však 1,8 mSv, u RTG břicha 3-8 mSv. Chystám se na zkoušku zvláštní odborné způsobilosti pro práci s RTG ve zdravotnictví, takže mě to zajímá.

A nejsou ta čísla už spíše pro CT? Co vím, tak těch cca 10 mSv platí pro CT břicha.......pro RTG břicha jsem našla 1 mSv. Bohužel mám ten pocit, že u RTG či CT páteře nebo břicha se moc ochranných pomůcek (kromě límce na štítnou žlázu) dát nedá, ale zase by se dle mého měly tato na radiační zátěž již poměrně závažná vyšetření evidovat a snažit se je případně (pokud nejsou akutní) rozložit do delšího časového období či využít magnetické rezonance (pokud je to možné). Rozhodně by nebylo od věci, kdyby při na radiační dávku náročnějších vyšetřeních dostávali lidé nco jako potvrzení o vstřebané dávce a případně by se jim pak udělalo vyšetření, které se běžně provádí u lidí, kteří pracují s ionizujícím zářením (třeba já jako student pracující s ioniz.zářením mám limit 20 mSv/rok a musím jednou ročně na vyšetření krve....).

arrow
profile_image
lemurka
od 29. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Našla jsem to v těchto materiálech:
http://astronuklfyzika.sweb.cz/RadiacniOchrana.htm
Někteří lékaři se s tím netrápí. Zvláště když jde o dítě, které neví na co má nárok a nemůže se bránit. To, že mi při RTG hlavy nedali límec, nebo při RTG ruky nedali zástěru, považuji za odbornou chybu.
A ještě by mne zajímalo, nosíte jako studenti dozimetry ? Chodit na krevní testy určitě není od věci.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji lemurka: A ještě by mne zajímalo, nosíte jako studenti dozimetry ?

My zrovna je nenosíme, neb mám eionizující záření jen jako doplňkovou metodu (používáme RTG na charakterizaci struktury materiálů) a ty RTG mají ochrané kryty - bez nzavřeného krytu se lampa nezapne . Myslím,že kdž jsem byla u té dr. tak říkali, že jsem pracovník kategorie B. Jinak vím, že lidé studující jaderku a vyskytující se opravdu v blízkosti intenzivních zdrojů ioniz.záření dozimetry nosí - jsou zase v jiné kategorii Jinak taková perlička - jednomu pracovníkovi na první z pravidelných prohlídek zjistili chudokrevnost. měl zakázán přístup k RTG, nesměl na nich měřit a za rok byl stále chudokrevný, protože to nebylo v důsledku ioniz.záření ale prostě jeho přirozený stav

Cituji lemurka: Našla jsem to v těchto materiálech:http://astronuklfyzika.sweb.cz/RadiacniOchrana.htm

Jo, ty jsou dobré, čerpala jsem z nich při učení se na zkoušku z jaderné fyziky

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji lemurka: Chystám se na zkoušku zvláštní odborné způsobilosti pro práci s RTG ve zdravotnictví, takže mě to zajímá.

Můžu se zeptat co studuješ? Medicínu? jen mě to zajímá

Jinak co se týče těch dávek při RTG, tak dle mého v tom odkazu na Ulmana jsou zahrnuty všechny možnosti (včetně vyšetření orgánů, atd.). Já nalša prezentaci přímo lékařskou a tam bylo pro břicho právě 1 mSv..........Ale jinak bych rozhodně byla pro u pacienta získanou dávku evidovat (užitečné by an to byly třeba elektronické zdravotní knížky......někdy s říkám, zda by v době čipů nebylo nejsnazší, kdyby všechny info o pacientovi - anamnéza, léky, získané dávky z RTG, atd. - byly obsaženy na čipu v kartičce pojišťovny a doktor by si to jen čtečkou načetl ) a případně omezit RTG či provést krevní testy.
BTW před cca rokem až dvěma proběhla v novinách informace, že u mladých žen mamografie (což je také vyšetření pomocí ioniz. záření) může způsobit vznik rakoviny (pokud by chodily pravidelně jednou ročně na vyšetření).......Že pro mladé ženy je vhodnější sonografie.......Přitom ta dávka je tam 0,1 mSv/jedno vyšetření, tak by mě zajímalo, jestli je na to ta prsní tkáň citlivější nebo čím to je....

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené