arrow
profile_image
Aimee
od 16. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Otevření vlastního kamenného obchodu - aneb jak na to
Uvažuji o otevření vlastního second handu a outletu, už mám i vyhlídnuté prostory, ale nikdy jsem obchod neměla a nevím co vše to obnáší, ani mě nenapadá, kde se informovat. Proto Vás prosím o rady
Co vše je potřebné a na co třeba dávat pozor v nájemní slouvě, aby mi nemohli jen tak zvyšovat nájem nebo smlouvu jen tak vypovědět.
Děkuji

A máš už to nějak právně ošetřené? Abys mohla podnikat, musíš mít třeba živnostňák nebo založit obchodní společnost....Pak se k musíš přihlásit k tomu, že budeš platit daně.... je to docela dost papírování.

Cituji Aimee: Co vše je potřebné a na co třeba dávat pozor v nájemní slouvě, aby mi nemohli jen tak zvyšovat nájem nebo smlouvu jen tak vypovědět.

viz. občanský zákoník - sedmá hlava

arrow
profile_image
Aimee
od 16. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Patty
Obchod by byl otevřen na mého přítele, ten toto všechno má, podniká.
Také mě napadá, pokud bude papírově na přítele, ale já tam budu prodávat, jestli v tom bude nějaký problém.

Aha, tak to je super, jinak by s tím bylo strašně běhání.

Cituji Aimee: Také mě napadá, pokud bude papírově na přítele, ale já tam budu prodávat, jestli v tom bude nějaký problém.

nebude, jen by měl s tebou sepsat pracovní smlouvu a jako zaměstnavatel za tebe odvádět sociální, zdravotní apod.

arrow
profile_image
Aimee
od 16. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Patty
měl nebo musí ?
pokud příjde kontrola a já řeknu, že přítel odjel a já za něj zaskakuji, je to problém?

Těžko říct, no, asi bych to neriskovala.
Stejně ale někdo za tebe musí to sociální a zdravotní platit...za studenty to je stát, za nezaměstnané (pokud jsou na pracáku) taky. Takže buď bys nebyla registrovaná na pracáku a platila si to sama (nevím přesně kolik to měsíčně dělá, odhadem něj 3-5tisíc, fakt přesně nevím) a nebo se na pracák zaregistrovat. Ale to bych si asi nelajzla být na pracáku a dělat načerno v obchodě.

Navíc by se příjmy měli danit...takže ty bys je vlastně nedanila a s tím by mohly být problémy. Jestli by ta výmluva se zaskakováním prošla - těžko říct, já bych to neriskovala.

arrow
profile_image
Aimee
od 16. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Patty
Já jsem vedena na pracovním úřadě-po mateřské. Jde o to, že chceme chvíli vyzkoušet, jestli si to na sebe vůbec vydělá a přítel už vše platí zálohy a tak, tak by to bylo jednodušší. Pokud by to fungovalo, přepsalo by se vše na mě a bylo by tak, jak má.
Jinak veškerý příjem by samozřejmě přítel danil

arrow
profile_image
kacenkacc
od 19. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Aimee: pokud příjde kontrola a já řeknu, že přítel odjel a já za něj zaskakuji, je to problém?

Problém by to být neměl, s přítelem to máme taky tak, stačí prý říct, že máte pouze ústní dohodu, něco jako brigáda, je to asi na 100 hodin.

Jj, to jsou příjmy z podnikání, ale já myslela jako tvůj příjem, když by ti dával nějaký plat, tuto daň právě odvádí zaměstnavatel (spolu s tím soc. a zdrav.)... tím, že tam budeš pracovat a dostávat za to peníze, tak by měla být právě ta mzda zdaněná. Proto bych to řešila přes pracovní smlouvu a přítel by všechny povinné platby za tebe odváděl (zdrav., soc., daň..).

Takhle budeš dostávat jakousi mzdu načerno...

Mám jen poznámku k tomu, co psala Patty: pokud bys byla registrovaná na pracáku a zároveň bys neměla pracovní smlouvu s přítelem, nemusela by sis platit socku, ale zdrávku jo, která dělá min. 1601 Kč měsíčně, to je povinný, protože nebýt registrovaná na pracáku a zároveň nepracovat (= nebýt nikde zaměstnaná) znamená, že budeš vlastně dobrovolně nezaměnstnaná a proto si tu zdrávku musíš platit. Jinak to, co by ti přítel dával, by buď mohlo být mimo jakékoli záznamy, ale pak by si to nemohl dát do nákladů, nebo by to nějak kamufloval, aby to měl nějak v nákladech (ne jako tvojí mzdu) a v tom případě ty bys fakticky dělala načerno a daň bys neodvedla, no, ale legální to neni.

Cituji Aimee: Také mě napadá, pokud bude papírově na přítele, ale já tam budu prodávat, jestli v tom bude nějaký problém.

je to velký problém,pokud na to někdo přijde! holky,co jí to tu proboha radíte! já to měla takto s manželem, na mě byl obchod a manžel tam nesměl prodávat ani pokud řekneš,že někam odjel a pod., to nikoho nezajímá, ty tam nejsi zaměstnaná a ani nejsi spolupracující osoba dle zákona,takže nesmíš převzít peníze za zboží. Ty tam můžeš hlídat,ale nesmíš převzít od zákazníka peníze a něco prodat,tak to prostě je. Pochopitelně ale tohle všechno můžeš dělat načerno, to už je tvoje věc.....
Co se týká pojištění,tak bud jsi na pracáku a platí to za tebe stát nebo na pracáku nejsi a musíš si to platit sama, nebo si můžeš udělat živnost-tam, je to jasný-zase platíš sama nebo můžeš být spolupracující osoba-to se dělá většinou v rodině, že živnost má jen jeden a příjmy i výdaje se dělí dvěma, přičemž ty mít živnost nemusíš, nicméně pojištění a vše se odvádí jakobys ji měla.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

irinda

manžel a přítel je úplně něco jiného - u manžela můžeš být jako spolupracující osoba a spolu si dělíte příjmy a výdaje - a každý si musíte hradit svá pojištění

pokud je vztah přítel - tam je to jedno, i když spolu budou bydlet - bo tam není ten právní vztah - manželství

tedy Aimee může pro svého přítelel dělat, na tu smlouvu, ze které se nehradí zdravotní ani sociální pojištění - pouze se daní 15% srážkovu daní, výdelek za daný měsíc nesmí být vyšší než 1/2 minimální mzdy / tedy cca 4000,-/ a roční rozsah hodin nesmí překročit 150

takže na zkoušku ano, a pak není problém - na základě takto udělané smlouvy říct - že zaskakuju /nehledě na to, kdo to bude kontrolovat - smlouvu nemusíš jako zaměstnanec mít u sebe, a pokud kontrola chce něco kontrolovat, tak musí s majitelelm, a kdo ti dokáže, že tam nejsi první den?/
mimo jiné - tyto kontroly chodí zpravidla na udání - tedy pokud nikde nebudeš vyhlašovat, jak to tam prostě máš, tak to nidko nebude s největší pravděpodobností zkoumat

Cituji matadi: manžel a přítel je úplně něco jiného

Cituji irinda: nebo můžeš být spolupracující osoba-to se dělá většinou v rodině


však to říkám,že tohle prostě jen tak dělat nemůže.....

Cituji matadi: tyto kontroly chodí zpravidla na udání

to je taky pravda,ale náhoda je bl.bec, bohužel se dost často najde někdo,komu to třeba bude ležet v žaludku,takže bych si dala velkýho majzla

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Cituji irinda: to je taky pravda,ale náhoda je bl.bec, bohužel se dost často najde někdo,komu to třeba bude ležet v žaludku,takže bych si dala velkýho majzla

přesně tak, není nic horšího než lidská závist - a ta posílá ty kontroly

Cituji matadi: tedy pokud nikde nebudeš vyhlašovat,

třeba na internetu, že?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené