arrow
Neprodává v Bazaru

Teď jsem dva měsíce nezaměstnaná. Pobíram podporu 45% platu, jelikož jsem odešla dohodou - 45% je na 5 měsíců a jak je to dál? Mam nárok na životní minimum, nebo za mě budou platit jen sociální a zdravotní a tim to bude hasnout?

arrow
profile_image
bedrunela mojeid
od 11. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

dál nic. Pracák ti dál nic nedá. Buď ti dají na socce nějaké dávky - ale záleží na příjmech domácnosti, jestli žiješ sama, nebo s partnerem, atd atd, nebo nic.

Reaguji na avanta: Souhlasím. Když něco nevím, tak se na to přímo zeptám, ne? Jinak ale:

Cituji pavluša: jak je to dál?

No dál... nic. Ale budou za tebe platit pojištění, tak aspoň něco...

arrow
profile_image
fashion86
od 8. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

přesně jak píšou holky....nebudou ti dávat nic jen za tebe budou platit soc. a zdrav. pojištění. Zajdi na sociálku..třeba ti něco vypočítají, ale nečekej zázrak. Jestli bydlíš u rodičů, nebo s přítelem v domácnosti...nedostaneš nejspíš stejně nic

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

A pokud ještě bydlíš sama třeba, tak si můžeš zažádat o příspěvěk na bydlení.....

arrow
profile_image
monca114
od 19. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Jj, je to jak píšou holky, akorát si myslím, že ti budou platit jen zdravotní pojištění. Sociální mám dojem, že už ne-e

arrow
profile_image
Rina24
od 18. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Úřad práce za Tebe bude platit sociální i zdravotní pojištění po celou dobu evidence. Ostatní dávky se vyřizují na sociálce, kde posoudí, jestli na ně máš nárok (jak už tu bylo napsáno - záleží, s kým sdílíš trvalé bydliště, jaké jsou příjmy případných společně posuzovaných osob atd.). A pozor - příspěvek na bydlení se vyplácí čtvrtletně zpětně, takže nepočítat s penězi "okamžitě"

arrow
profile_image
Soniik
od 9. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

100%
35    0
Číst hodnocení

Od ÚP sociální pojištění určitě nedostaneš, jenom zdravotní.

Je to tak, jak píšou holky. Z úřadu práce dostáváš podporu v nezaměstnanosti pouze 5 měsíců - procenta z platu jsi už napsala (ještě nedávno to bylo 6 měsíců, ale už je to bohužel 5), a pak už od nich nedostaneš ani korunu! Musíš jít na sociálku a u nich se poptat, co dál.
Pokud dál budeš vedena na úřadu práce, tak pracák za tebe bude platit pojištění státu (SP a ZP), což je dobré, ale ty nedostaneš z ÚP ani korunu. Můžeš si najít brigádu do 4000 Kč hrubého výdělku - pokud budeš vedena na ÚP, nebo si můžeš přes úřad práce udělat nějaký rekvalifikační kurz. Nevím, jak je tomu dnes, ale tak 2, 3 roky zpátky ÚP hradil náklady na cestu na ten kurz i celý kurz platil + jsi ještě dostala tisícovku nebo 2 tisíce - že jsi na ten kurz chodila. Ale NEVÍM, jak je tomu dnes! Ale nezdály se mi ty kurzy výhodné, já na to nešla, 2 moje kámošky ano. Víš, co to byly za kurzy? Když jsi nemohla sehnat po SŠ práci v kanceláři, tak ÚP ti hned v kanceláři něco našel, ale podmínka byla, že tam prostě musíš půl roku chodit, makat v kanceláři úplně stejně jako zaměstnanci, akorát oni za to dostávají peníze (výplatu) a ty nic - jen ti ÚP proplácí cestu. Kdybys na ten kurz přestala chodit, musela bys zaplatit pokutu, která tehdy byla tuším 10.000 Kč (uhradit celý ten kurz). A pak sis do životopisu mohla napsat, že jsi tam absolvovala praxi. Pro někoho možná výhoda, mi se to teda nelíbilo - abych dennodenně brzy ráno vstávala a dělala 6 nebo 8 hodin v kanceláři zadarmo a ostatní za to dostávali výplatu. Já jsem potřebovala peníze na jídlo, potřebovala jsem někde pracovat - třeba i u stroje, ale za peníze. Jinak se dají dělat i jiné rekvalifikační kurzy (masér, pečovatel atd. - taktéž přes úřd práce).
No a na sociálce jsem tehdy nedostala vůbec nic, jelikož jejich první otázky tehdy zněly: Bydlíte s rodiči? - ANO., Máte děti? - NE. Tak nashledanou. Byla jsem úplně bez peněz. Ale třeba nějakou tu podporu dostaneš, určitě tam BĚŽ a zkus to! Držím palce!

arrow
profile_image
Rina24
od 18. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

O rekvalifikační kurz může uchazeč žádat po půl roce evidence na ÚP a je tam potřeba příslib zaměstnání - v tom případě ho ÚP proplácí, i s cestovným. A jak je tu zmíněná práce v kanceláři - u nás to bylo tak, že zájemce absolvoval kurz Administrativní pracovník a přes agenturu byl přiřazen na určité oddělení přímo na ÚP, na dobu určitou a plat pobíral od agentury.

Cituji Soniik: Od ÚP sociální pojištění určitě nedostaneš, jenom zdravotní.

Měla jsem za to, že za tebe UP platí jak zdravotní, tak sociální.

arrow
profile_image
Soniik
od 9. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

100%
35    0
Číst hodnocení

Reaguji na petraparis:
Dotaz a odpověď zkopírované z poradny na portále mpsv:

"Kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění?
Zdravotní pojištění za vás po dobu evidence na úřadu práce bude hradit stát.
Sociální pojištění vám hrazeno nebude, pouze doba, po kterou budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se vám započítává jako účast na důchodovém pojištění, a to po dobu, kdy vám náleží podpora v nezaměstnanosti, a nejvýše v rozsahu jednoho roku po dobu, kdy vám podpora nenáleží.
"

Reaguji na Soniik: Aha. Tak to jsem žila celou dobu v omylu... já na UP naštěstí nikdy evidována nebyla, tak jsem to nevěděla jistě.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené