Nové otázky a odpovědi Přehled poraden Stomatologie

Rentgen zubů a malý kaz

+Položit otázku

kaz, vrtání zubů, rentgen

26. 03. 2012

Tifi se ptá:

Je nutné vrtat i kaz, který je vidět pouze na rentgenu? Není možné tento mini kaz nějak léčit místo vrtání? Podle zubaře byl tento kaz velmi malý a dokonce prý na něj neměl tak malý nástavec na vrtání. Bylo tedy vrtání nutné? Děkuji.
27. 03. 2012

odpovídá

  • MUDr. Jakub Smrček

    MUDr. Jakub SmrčekMUDr. Jakub Smrček je zkušený stomatolog, který svým pacientům nabízí komplexní profesionální péči, lidský přístup a bezbolestné ošetření. Mimo to spolupracuje s Orbit Klubem, kde se podílel na přípravě 140 odborných článků a v zubní poradně Orbit Klubu radí v problematice zubů a dásní. Za svou specializaci považuje převážně prevenci a dentální hygienu, ale specializuje se také na endodoncii a estetiku. MUDR. Smrček absolvoval 1. lékařskou fakultu univerzity Karlovy v Praze v roce 2002, poté získával četné zkušenosti v několika praktických ordinacích a na řadě kurzů u nás i v zahraničí.Je přesně definováno rozdělení velikostí kazů na rtg bitewingových snímcích. Velikost D2-D4 se už vrtá, D2 se někdy může ponechat do další prevence, dle dentální hygieny konkrétního pacienta. Váš lékař toto dělení jistě zná a používá. MUDr. Jakub Smrček
03. 04. 2012

druhá odpověď

  • Bc. Petra Křížová, DiS.

    Bc. Petra Křížová, DiS.Bc. Petra Křížová, DiS. pracuje jako vedoucí pro odbornou výuku dentálních hygienistek 3. LF UK v Praze, účastní se odborných seminářů a kongresů z oblasti stomatologie, na nichž i aktivně přednáší, podporuje odborné programy pro děti a těhotné ženy, jako dentální hygienistka působí v praktické zubní ordinaci a navíc také spolupracuje s Orbit Klubem, který se věnuje, kromě problémů týkajících se zubů a dásní, také otázkám dentální hygieny. Petra Křížová na webu Orbit Klubu konzultuje vše, co se týká problematiky zubní hygieny. Petra Křížová studovala obor Ošetřovatelství - management na Pedagogické fakultě J. E. Purkyně a poté absolvovala program Diplomované dentální hygienistky na VOŠ v Ústí nad Labem.To je hezký dotaz. Není tedy ten kaz vidět proto, že je to jen demineralizovaná bílá skvrna, pouze v povrchových částech skloviny nebo je to zubní kaz v mezizubním prostoru, který není normálně vidět (protože je schovaný?). V obou případech je to o přísunu většího množství fluoridů, omezení sladkého a zlepšení dentální hygieny. U "malých" kazů ve sklovině se opravdu nemusí vrtat. Často se nám povede tyto kazy zastavit. Tato místa při pravidelných prohlídkách kontrolujeme. Zda ve Vašem případě bylo vrtání nutné, ale z dotazu nedokáži posoudit.

Další dotazy z poradny Stomatologie