arrow
profile_image
Amalthea
od 24. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Je tady nějaká uživatelka, která pracuje (pracovala) jako průvodce poznávacích zájezdů u nějaké cestovní kanceláře?
Zajímalo by mě, jak vypadají začátky u takové práce.
Existuje u této práce vůbec něco jako zaškolení?

Asi jak kde, naše cestovka měla zaškolovací cestu, kdy nový průvodce jel jako doprovod hlavnímu průvodci.

U nás to bylo tak, že se jezdilo nejdříve zadarmo a jen se okukovalo... pak se jezdili jen cesty na pobytové zájezdy - takže se jelo jen tam - vyhodili se klienti, nabrali se klienti, kterým pobyt končil a jelo se zase zpátky... a až cca po roce tě pustili k průvodcování a delegování. Problém byl ten, že v cestovce měli své stálé průvodce a nechtěli si tam pouštět nováčky a tak nováčci jezdili jen ty cesty na pobytové zájezdy s klientama. Protože to je opruz a nuda a musí se strávit třeba 3 dny v autobuse (jezdilo se hned na otočku - v pátek do Španělska s klientama, v sobotu tam dojet, vhodit je, nabrat lidi, co tam končili a během půlhodiny se autobus otočil a jela se zase celá štreka do ČR zpět. Na místě měli delegáta, ale to už byl člověk, co v cestovce dělal roky...).

Nevím, jak je to jinde, ale obecně tě hned k průvodcování nepustí. Zvlášť pokud třeba nemáš žádné zkušenosti nebo kurz.

Ale třeba to má každá cestovka jinak. Nevím.

Jinak zaškolení bylo právě touto formou a jinak před zájezdem nic průvodcům neříkali a bylo na nich, vyhledat si informace o historii, napsat si povídání apod. Maximálně dali nějaké knížky - průvodce - když v kanceláři nějaké měli, ale jinak nic. Což je sranda když člověk jede někam, kde v životě nebyl. Výhodou je ale to, že řidiči autobusu dos často něco také ví - protože už tam třeba jezdí roky, tak docela mohou pomoci - spíš třeba kde jsou jaké obchody, záchody apod. Jinak většinou posílali průvodce kamkoliv, i tam, kde nikdy nebyli. Takže to nebylo tak, že by jsi jezdila jen jednu cestu pořád dokola. Člověk musí umět jazyk, mít orientační smysl, umět jednat s lidma (dost často se ožerou v autobuse a stěžují si na vše možné od zimy v autobuse až po program zájezdu - který znali dopředu...). Je to náročná a zodpovědná práce (jsou i problémy typu úrazy lidí, výjimečně smrt, ale i to se stalo, poruchy autobusu, změny odjezdů, krádeže dokladů, pasů, zničení kufru dole v úložném prostoru...). Ale práce je dobře placená a s cestováním zadarmo.

Jo, jen se spí na pokoji třeba s řidičem autobusu nebo klientem, co jede individuálně apod. Takže nemíváš sama pokoj. Ale to je vše cestovka od cestovky. Ale ušetřit se snaží všechny.

arrow
profile_image
Amalthea
od 24. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Patty: děkuji za obsáhlý příspěvek

tušila jsem, že nového člověka jen tak nenechají jet samotného

mám možnost totiž začít pracovat jako průvodkyně poznávaček u jedné menší cestovky, nabídli mi zatím jenom jednu destinaci, do které pořádají zhruba 3 zájezdy za sezónu
myslím, že to, co jsi popsala, bude spíše zaučovací schéma pro větší cestovky, ty menší by si takhle průvodce zaškolovaly celou sezónu

já sice z cestovního ruchu zkušenosti nemám, ale ostatní předpoklady mám (myslím)
jazyky ovládám, danou destinaci, ve které bych začínala taky, získávání informací pro mě není problém... bohužel zatím netuším nic o organizačních záležitostech

arrow
profile_image
Amalthea
od 24. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

nejjednodušší bude zjistit si to asi přímo u dané CK, to je mi jasné - tady jsem se chtěla jen optat, abych měla jakousi představu, na co bych se případně dala

Zkusit to můžeš, za to nic nedáš a odejít můžeš vždy. Myslím, že minimálně jednou by jsi na čumendu jet měla. Tak bys to okoukla a viděla bys. Ty čumendy placené nejsou (aslepoň u nás nebyly) a mám dokonce dojem, že se muselo platit ubytování (cesta ne) - ale už si to nepamatuju a každý to bude mít jinak.

Dost ti toho poví v cestovce (třeba jestli máš vybírat zálohy od lidí apod.), s něčím poradí řidiči autobusu a zbytek už vyřešíš nějak intuitivně. Když jsou nějaké problémy, lze zavolat do cestovky a poradit se (stejně tak, když se rozbije autobus, zavoláš do cestovky, oni pošlou jiný...když třeba je někdo opilý a máš ho vyhodit z autobusu, tak se předtím také volá do cestovky a konzultuje se to s nima, stejně tak když jsou nějaké nesrovnalosti v papírech atd.). Takže není jen vše na tobě. Samozřejmě jsi tam ta hlavní, ale pořád se máš kde zeptat a s kým problémy řešit.

arrow
profile_image
foginka
od 30. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ráda bych obnovila toto téma.

Reaguji na Amalthea: Jak jsi s prací dopadla?

Jak vlastně začít? Je nutné mít kurz? Slyšela jsem, že v případě některých malých CK není potřeba. Zvlášť, když je člověk na dohodu ne ŽL.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené