Rozváděla se některá z vás bez využití právníků? Je to vůbec možné? Jak postupovat?

arrow
profile_image
LittleCharm mojeid
od 6. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

62

Pokud souhlasíte oba a splňujete podmínky (viz dále) na tzv. rychlý rozvod, pak právníky nepotřebujete.


§ 24a ZoR

(1) Jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí, má se za to, že podmínky uvedené v ustanovení § 24 odst. 1 jsou splněny. Soud nezjišťuje příčiny rozvratu a manželství rozvede, jsou-li předloženy

a) písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující pro dobu po tomto rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost, a
b) pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu.

arrow
profile_image
Cosette
od 22. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Možné to samozřejmě je Pokud jsou manželé na rozvodu domluveni, pak je to víceméně formální záležitost, která lze bez větších obtíží zvládnout bez právníka. Je potřeba se dohodnout o vypořádání majetku a pak sepsat dle § 24a zákona o rodině návrh, ke kterému se druhý manžel připojí. Návrh se podává soudu, kde měli manželé poslední společné bydliště. Situace je složitější, pokud mají manželé děti, protože nejdříve je nutno upravit poměry k nim. Nejhorší varianta samozřejmě je, pokud se manželé nejsou schopni na výchově a výživě dětí dohodnout, nebo pokud se tahají o majetek. Pak se kolikrát bez právní pomoci neobejdou.

arrow
profile_image
Red_fire
od 5. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji LittleCharm: Jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok

Myslím, že pokud jeden něco závažného zatajil, manželství ani rok trvat nemusí.

arrow
profile_image
Tanja77
od 1. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jen doplním, že se jedná o tzv. rozvod dohodou.

arrow
profile_image
petula88
od 28. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Pracuji na soudě a podle mě, pokud jste dohodnutí, máte vypořádané děti a majetek, tak je to záležitost 15 min a právník je na to zbytečný. Taky je tam důležitá podmínka, že půl roku spolu nežijete...což je napsáno výše z citovaného zákona.
Podle mě by to byly vyhozené peníze.

ano, moji rodiče se takto nedávno rozvedli, já jsem připravila veškeré papíry právník nebyl třeba, pokud jste ochotný se na všem dohodnout předem (děti, majetek, bydlení)

Reaguji na minimono: Ahoj, já se rozváděla bez právníka.... a byla to jedna z mých největších chyb v životě. Neměla jsem tehdy moc peněz a taky jsem si myslela, že já to soudu vysvětlím sama nejlépe. U soudu jsem zkolabovala a nebyla téměř schopna řeči.

Ex právnika měl, tomu soudkyně nařídila otevřít okna, podložit mi židli pod nohy..ani tehdy jsem nechtěla přerušit jednání...všechno špatně. A to přesto, že jsme byli skoro na všem dohodnutí. Tady už byl totiž kámen úrazu... nebyl kdo by mi před rozvodeem řekl, jak špatnou dohodu jsem udělala...následky byly fatální. Přišla jsem o vše.

Takže radím Ti najmout si právníka, i kdyby sis na to měla vzít půjčku a splácet to, pokud zrovna nemáš dostatek peněz. Právníka, který se na rodinné právo specializuje. A pořádně si vše promyslet a probrat to s blízkými lidmi, kterým věříš. Držím palce, každý rozvod je velká zátěž. I ten zdánlivě jednoduchý....

arrow
profile_image
petula88
od 28. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Sizie: Tak jako silnější povahy to zvládají bez problémů. Nikdy se mi nestalo, že by se mi u soudu někdo složil a ano, dohody o majetku si od právníka většinou nechají sepsat, ale to je otázka 1000,- Kč Jestli jste nebyla schopná účastnického výslechu apod, to už je slabá osobnost - ten totiž musíte absolvovat i když právníka máte. A to, že jste nedokázala vypořádat majetek, to je rovněž vaše chyba.
Nikdy se mi nestalo, že by z toho lidi dělali takovou vědu jako vy tady teď. A to se tu 90 % lidí rozvádí bez právníka.

Takže pro zakladatelku fóra - žádný stres Na majetek bych si právníka našla, ale těch 15 min u soudu zvládne každý...

arrow
profile_image
hyena 02
od 10. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Právníka jsem měla, a bylo to nejlíp investovaných 1 500,- v mém životě. Ač jsme neměli děti, ani majetek, nežili jsme spolu 2,5 roku, ex přišel (spíš se připotácel) s tak asi 3 promile, nebýt toho, že to můj právník se soudkyní doslova ukecal, nebyla bych rozvedená dodnes. Za sebe radím právníka.

Reaguji na petula88:
Omlouvám váš komentář na mojí adresu pouze proto, že vůbec nevíte o čem - a o kom hovoříte, resp. píšete. Važte slova než něco napíšete.

Takže si od teď laskavě ponecháte Vaše hodnocení mých chyb, mojí osoby a osobnosti a zůstanete o popisu svých vlastních zkušeností.

Já Vaši osobnost nehodnotím, nejsem tu proto abych lidem škodila.
Jsem tu, abych - pokud můžu - pomohla radou a svými životními zkušenostmi.

Reaguji na Sizie:

taky nemám ráda tyhle agresivní osobní "soudy", co tu některé uživatelky předvádějí...slečna petula88 si to klidně mohla odpustit...stačí vyjádřit svůj názor k tématu a ne se tady snažit z člověka, o kterém nic neví, udělat hlupáka. Sama si to hádám neprožila a hodnotit to jako nezainteresovaný přihlížející je něco naprosto jiného, což si zřejmě zapomněla uvědomit.

Cituji Fashion victim: taky nemám ráda tyhle agresivní osobní "soudy", co tu některé uživatelky předvádějí...slečna petula88 si to klidně mohla odpustit..

Ona petula si asi nemůže pomoct.
Je agresivní téměř v každém příspěvku.

arrow
profile_image
lucis
od 31. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Fashion victim:

jenže petula88 má pravdu, Sizie z toho příspěvku vypadá jako děsně patetická, ale poněkud neschopná

Cituji petula88: Pracuji na soudě...

...a tam jsme takovej případ měli.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené