arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mischellin:

Bože, nikdo nezná témata dopředu! Každý ví, jaké budou slohové útvary, jelikož nic novýho kromě úvahy, vypravování, popisu atd asi kvůli maturitě se vymýšlet nebude. To je jakobyste vy psaly školní slohovku, pak to své téma někomu řekly a znamenalo to, že ste někomu ulehčily práci..A pro ty nejchytřejší je rozdíl psát školní slohovku, na kterou měl člověk 4 hodiny a státní, kterou musíte napsat za 1 hodinu

arrow
profile_image
Aria
od 16. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na izabel2011:
Přesně tak bych to taky napsala.

Pro rýpalky - vůbec si nemyslím, že státní slohovka je lehčí než školní. Už jen to, že ty práce nám opravuje někdo úplně jiný, kdo nás nezná, je dost podstatné ztížení. Kdyby slohové práce zůstávaly u nás na škole, kde by se také opravovaly, tak učitel vždy může přivřít oko, už jen díky tomu, že toho svého studenta zná 4-8 let.
A když se jen lehce oddálíme od zadaného slohového útvaru, tak je to za 0 bodů a repete v září.
Omlouvám se za OT

arrow
profile_image
Gladysska
od 28. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já s Bluelvy souhlasím. Když si občas procházím ty státní maturity nebo slýchám od známých, jak to vlastně probíhalo, tak se opravdu divím... To přece není normální, při začátku státních maturit jsem se dočetla z různých zdrojů od odborníků, že je to mnohdy na úrovni 9. třídy ZŠ. Neříkám, že se mi ta maturita nezdála trochu jako fraška, když jsem ji dělala, ale současný systém se mi opravdu nelíbí.
A neříkejte mi, že v 18 letech není člověk schopný vymyslet úvahu nebo podobný útvar. Času na to není zrovna málo a i ve stresu se to dá v pohodě zvládnout, i když člověk není na slohy zrovna génius.

Jinak ano, budeš vyprávět, jak se to stalo. Nevím, z jakých textů máte na výběr, ale možná je to vypravování nejlehčí, já bych si ho tedy určitě nevybrala, jsem spíš experimentátor a kdybych mohla napsat fejeton nebo něco podobného, volím ten.

Já nevím, ale mě hodina při stresové situaci teda opravdu nepřijde jako dost času

arrow
profile_image
Gladysska
od 28. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Januel: Tak jsem asi divná, na mne je to času až moc. Určitě nejsou lidé zcela bez fantazie a zhruba vědí, jak má ten útvar vypadat. Podle mne nejvíc času zabere přepisování "načisto".

no tam se nic nepřepisuje

arrow
profile_image
Gladysska
od 28. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

My jsme dostali papíry, kam jsme si museli napsat něco jako osnovu, a pak teprve na druhý papír psát vlastní text. Odevzdat se muselo obojí, nechápu proč.

Já jsem odevzdala všechny písemné práce před limitem a stejně tak jedna slečna, která se nám tam pravidelně hroutila při každé maturitní písemce a asi 15 minut probrečela, stihla všechno, tak hádám, že je to prostě nastavené tak, aby to stihla každý za všech okolností.

osnova nebo něco nanečisto nikoho nezajímá, proto nevím proč by s tím někdo ztrácel čas. Člověk dokáže nátrénovat hodně věcí, ale pokud celé 4 roky se slohovka zkouší tím stylem "napiště to doma" a člověk to pak dává do kupy celej víkend a najednou to má udělat za hoďku.. Navíc omezený počet slov je podlě mě úplným odstrašovákem od vypravování, které si vybírá nejvíce lidi, ale tady to dle mě není na míste. Vypravování má několik částí, včetně promyšlené zápletky, možná je to pro někoho splnitelné, ale já bych na 200 slov pořádně napětí nevyvořila, bez toho není vypravování a bez vypravování není bod, takže jsme zase na nule

arrow
profile_image
Gladysska
od 28. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

U nás zajímala, muselo se odevzdat obojí, sešpendlit, obojí podepsat a orazítkovat.

On je limit 200 slov na vypravování? Nevím, proč by se to mělo dělat doma, my jsme sice dostávali napsat doma něco, ale nad tím určitě člověk nesedí celý víkend, a dostali jsme to zpět s poznámkami a jednou nebo dvakrát jsme si vyhradili speciální hodinu na to, aby si to člověk vyzkoušel ve škole, ale měli jsme jen 45 minut. Určitě není problém se s pedagogem domluvit na něčem podobném, pokud to sám nemá v plánu. Pamatuji si, že jsem nakonec odevzdávala asi jednu nebo dvě A4 při maturitě...

arrow
profile_image
housenka.green
od 17. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ono to má být nejméně 200 slov. Horní hranice není, to říká moje učitelka...

Podle mě je blbost vybírat si vypravování, protože vytvořit pořádnou zápletku tak aby nebyla povrchní a to vypravování mělo nějakou úroveň cca na jendu stránku (20 - 25) řádek není moc realizovatelné. A když už tak to nebude za moc stát.

na přední straně zadání statní maturity je napsáno, že si žák může poznačit co chce, ale do úvahy se bere pouze záznamový arch

arrow
profile_image
Enelya
od 8. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, taky maturuju... Ono není důležité napsat skvělé nebo alespoň velmi dobré vyprávění/popis/úvahu/fejeton atd.. Nejdůležitější je to napsat bez chyb, gramaticky správně, dodržet rozsah, aby to mělo hlavu a patu, ale může to být naprosto neoriginální.. Když to opravuje jiný učitel, kterého vůbec maturant nezná, tak je také dost těžké. Nikdy nevíte, co je pro toho učitele nejdůežitější - jestli gramatická správnost, originálnost nebo něco jiného... Skvělý super originální text se mu nemusí zdát, protože se pisatel (podle učitele-kontrolora) třeba odchýlil od tématu. Třeba to tak bude, ale jen maličko, ale vy máte prostě smůlu... Já půjdu na jistotu, nebudu zbytečně riskovat, fejetony a další si můžu napsat doma... Pokud bude ve středu jen trochu hezké zadání na vyprávění, jdu do toho..

arrow
profile_image
izabel2011
od 8. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Gladysska: Určitě není problém se s pedagogem domluvit na něčem podobném, pokud to sám nemá v plánu

bohužel my jsme takové štěstí neměli naše češtinářka měla na všechno klid. Začli jsme pořádně pracovat od čtvrťáku a stihnout autory, rozbory všech útvarů, neumělecké texty atd prostě nešlo.
Snažili jsme se ji požádat několikrát, abychom si zkusili slohovku nanečisto, jenže ona pořád: To je ještě čas... atd. Prostě chování strašné.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené