vanilinka
je lepší jí tam dát nějakou těžkou kameninovou misku, kterou nepřevrhne...

arrow
profile_image
Pollinko
od 23. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

A nebo ji nedávej vodu vůbec, pokud bude mít dost přírodní stravy, tak jí to stačí. Moje želva se akorát občas napije, když ji koupu. Ono opravdu stačí, když bude ve vlhku. Ale přečti si to všechno sama, to bude lepší

Cituji Monika1: Krmíme hlavně salátem,ten má želvák hodně rád,dále baští rajčata, strouhanou mrkev a miluje banány

Toto není moc dobré pro želvy, salát se doporučuje jen jako doplněk- nemá správný poměr vápníku a fosforu, tudíž může docházet k odvápnění krunýře. rajčata se pro želvy také nedoporučují, mrkev je dobrá - málo které želvě chutná, banány jako jakékoliv jiné ovoce taky pouze jako doplněk. Ideální jsou pampelišky, vojtěšky, jetel, jitrocel. Granule jsou dobré, prootže máš jistotu, že bude mít dostatečný přísun minerálů a nebude mít problémy s krunýřem.
SPANí: želva většinou sma pozná kdy chce spát a začne se pomalu zazimováva sama - je unavenější, skoro pořád spí, nepříjmá tolik potravy, míň chodí pod lampičku. Moje spí od prosince do konce února-března a druhá od konce zř (dle počas) klidně i do konce března.
PTEJTE se na cokoliv o želvách vím skoro všechno
pozn. pozor na vyhřívané kameny - pro želvu není dobré nahřívat se zespodu, ale naopak přísun tepla zvrchu nezbytně potřebuje pro aktivní meabolismus (pokud ji dáváte čas od času na slunce, tak speciální žárvka s UV není nezbytná. Rovněž dlouhodobý pobyt na podlaze (bez terária) není vhodný a může přivodit zápal plic i smrt.

linsdaylohan
Tak co prosímtě doporučuješ tyjako podestýlku,krmivo atd.Ze zhora teraria bych tedy asi měla dát nějakou zářivku.Trávu,zeleninu,ovoce jako krmivo a granulky.Pak také správné zazimování jak mám provést.Nejsem na to připravená a nechci želvičce ublížit.Byl to šok,když jí přivezli,ale nedokázala jsem ji odmítnout.

Jako podestýlka je nejvhdnější rašelina, kterou částečně zlehka zavlažuje, ale já používám hobliny, protože ta hlína je pak všude (v záclonách, v ose..). Ideální je terárium nad žárovkou zadělat třeba plexisklem (aby neuniklo tolik tepla). Pod žárovkou může být až 50 stupňů, ale pozor, na druhé straně terárka musí mít želva možnost se zchladit -t.j. pokojová teplota. Ideální velikost terárka pro jednu želvu je okolo 60x80cm a víc s každou další želvou o něco více. Želva potřebuje pocit bezpečí, takže je dobré dát tam nějaký přístřešek, domeček nebo aspoň seno-kde rádi spí (pozor ať není blízko žárovky a nechytne). S pitím je to od druhu želvy - jakou máte? Například horsfieldy (čtyřprstá=stepní) nepotřebuje pít pokud má potravu která obsahuje vodu, želvy si často loknou i při koupání. Koupání je vhodné provádět často (já dělám jednou za týden, ale klidně i častěji) - ve vodě kolem 35stupňů- vlažná až teplá, ale ne horká (strčte tam loket a teplotu poznáte). Želva se ve vodě krásně vykálí, obvykle je třeba ji tam potom ještě nechat, protože po vytažení z vody začne kálit znovu (já ji tam nechávám tak 10+10minut) - vždy musí dosáhnout a to tak, aby když bude ležet mohla vytáhnout hlavu a neměla ji pod vodou (hladina asi do spoje horního a dolního krunýře).
Zimování: je nutné pokud chcete rozmnožovat, pokud je želva málo aktivní (unavená během roku) pokud chcete želvě dopřád přirozený odpočinek na který je zvyklá a ušetřit za žárovku v době spánku Zimovat by se měli želvy od min.3 let věku (asoň 8cm délka) a to tak, že nejdříve přestanete dávat želvě jídlo (ona okamžitě sníží metabolismus) a min 14 dní ji necháte o hladu a dáváte ob den do vody na vykálení (musí se úplně vyprázdnit), po dobu zazimovávání úplně vypněte žárovku, aby želva pochopila, že se ochlazuje a snížila metabolismus (jinakby mohla umřít, kdyby měla teplo, ale neměla jídlo). Se zazimováváním začínejte dle potřeby (od září do prosince, ideální je konec listopadu -aby pak spala až do jara...orientujte se taky dle venkovní teploty...bude li zima už v září můžete ji dát spát už koncem září). Já vždy nechávám želvu týden bez jídla,tepla a pak ji na další týden dám do místnosti, kde máme asi o 4stupně chladněji a tmu a nakonec zanesu do sklepa. Na zimování je nutná teplota mezi 6,5-10,5stupňů (je možná i lednička, ale nevím jestli želvě nevadí ten hluk motorku a neustálé otvírání -osvětlení ji jistě taky ruší). Ideální na zimovní je nasbírat listí javorů a pod (nikdy ne ořech a ovocné stromy raději ne) a dole může být rašelina -želva se klidně zahrabe i celá. Jídlo nedávat, ale vodu do keramické misky by tam mít měla (přesto, že jsem ji nikdy nevidela pít a měním jí to tak 1x za 14dnů-protože vím, že to nepije když spí.)

želva bude ztuhlá jako kámen a jen při dotyku se lehce stáhne (nebojte není mrtvá -snad
želvička spí většinou 3 a více mšsíců (jak říkám moje jedna i 6měsíců-dávám ji spát koncem září a budí se jak telota dosáhne 10ti stuňů). Želvy se budí sami, nemusíte ji budit násilím, ale chodtě kontrolovat a začátkem jara či koncem zimy uvidíte, že už není tak ztuhlá (možná bude už i vzhůru - tom případě ji okamžitě dejte zpět do bytu (nejdříve zase na chladnější místo nedávat jídlo, ale můžete tam třeba hodit salátek kdyby si chtěla dobnout nebo meruňku nebo jinou zavařeninu na víčko (želva začne obvykle velmi rychle jíst, rozmražování trvá kratší dobu než zmrazování...kdyby jste ji hned dali pod lampičku asi by začala jíst hned, ale kvůli zdraví je lepší pomaleji). Já ji tak po 5-7dnech dávám do terária (zase tedy do teplé místnosti, ale lampičku pouštím jen na chvíli a až tak po 2dnech se vracím plně k normálnímu cyklu. Lampičku mám na spínač nastavenou vždy tak 20min. svítí 20ne a tak nějak zhruba, přes poledne svítí i 2hodiny v kuse -toto není nic odborného, to prostě nevím jak se má přesně dělat a tak dle potřeby a šetření energie v noci nesvítí vůbec, takže ráno asi od 7-20ti svítí s přestávkama. Další dotaty? Kdyžtak hoďte fotkypokud nevíte druh, stáří, pohlaví či kvalitu krunýře. Jo a ještě já vždy po zimování chodím s želvou tak na 2 injekce vitamínů k veterináři (asi 20kč si bere) a tak 2x ročně stříhat drápky a jednou za 10let jsem byla brousit zobák (ale můžete to udělat i doma -pokud jí horní už hodně přerůstá a nakonec má problém i otevřít zobák

želvičky mají rádi, když si je dávám někdy na bříško a koukám na tv a oni se nahřívaj (není dobré je zahřívat ze spodu, ale vypadají tak spokojeně a čas od času to nemůže uškodit, navíc naše tělo není tak horké, jako ty nahřívací kameny).

Tak přemýšlím jak nejlépezazimovat.Bude za chvíli konec září tak poraďte jak to děláte vy?

Je konec září a já vidím,že zazimování už potřebuje.Můžete mi pls dát návod děkuju.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já jí teda zazimovávám až později, někdy až na začátku prosince a nechám jí tam do března a chrápe jak zabitá moje želva je hodně aktivní, takže teď ještě běhá jak šílenec =o)

Ginfizz
jo děkuji,tahle také v teráriu řádí,le občas pospává tak jí lechtám na nožičce jestli vůbec žije.

vanilinka
myslím, že jsem napsala vyčerpávající popis zimování plynoucí z literatury, konzultací s chovateli a dlouholetých zkušeností.

linsdaylohan
jojo děkuji.Jsem nezkušená a nerada bych jí zprovodila ze světa.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

vanilinka
mám doma k nížku pro želvy, kde píšou, že když želvu po zimování dáš do terárka, tak ještě nebude přijímat potravu a bude pár dní i zalezlá v domečku a chrápat.. a moje? je tam pět minut a pak si de pro salát a žere a žere ale možná je to tím, že jí nedám ze zimovací krabice rovnou do terária, ale ještě do takový meziteploty ve špajzu, takže se trochu probere, pak jí vykoupu a dám do terária

Ginfizz
přesně to dělám i já a tak je to správně, proto t pak už bez problémů žere a zároveň nemá zápal plic z teplotního šoku.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené