arrow
profile_image
Lorraine
od 3. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Známý učí na SŠ matematiku. První hodiny s prváky musí věnovat tomu, aby s nimi zopakoval základní matematické operace typu přednost násobení před sčítáním, úprava zlomků, apod., bez toho absolutně nemůže začít probírat nové učivo, protože většina tyto základy neovládá. Co se ty děti učily předešlých devět roků, vůbec nechápe.

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Jánošík: Nejpozději od 8. třídy druhý cizí jazyk,

Ja len tak, zo zákopu...
V SR je prvý cudzí od 3. triedy, druhý cudzí od 6. triedy, a povinná "štátna" maturita z cudzieho jazyka už vyše 7 rokov...
Takže mňa skôr prekvapilo a trochu šokovalo, že v ČR už dávno dva jazyky povinne nemáte.

Reaguji na lulamae:
Nemáme učitele. To v reportáži říkali taky. Většina škol si kvalitní učitele jazyků dovolit nemůže a tak i angličtinu učí každý (já třeba měla učitelku, která byla o pár lekcí před náma)

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Jánošík: Nemáme učitele. To v reportáži říkali taky

No, niežeby sme my mali, žeáno...
Ja som totiž skutočne žila v predstave, že to tak dávno máte (vysoké školy máte nepomerne kvalitnejšie, tak som tak nejak presumovala, že sa to ťahá už od ZŠ).

Nás ale "povinný" jazyk a hrozba štátnej matury donútili chodiť do jazykovky, na kurzy a vzdelanie doháňať tam (ptž naša preučená ruštinárka bola obvykle lekciu za nami).

arrow
profile_image
Tanja77
od 1. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji lulamae: Takže mňa skôr prekvapilo a trochu šokovalo, že v ČR už dávno dva jazyky povinne nemáte.

Lepší by byl nejprve pořádně jeden. Navíc si nejsem zcela jistá, zda to opravdu není povinné. Neznám nikoho v okolí, kdo by na ZŠ neměl druhý jazyk od šesté třídy.

Cituji Tanja77: Lepší by byl nejprve pořádně jeden.

Moje řeč, já třeba to co mi chybělo ze základky nedohnala nikdy a ke svému zděšení jsem zjistila, že někteří spolužáci na VŠ jsou na tom ještě hůř.

arrow
profile_image
arne
od 2. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na lulamae: mě to taky překvapilo, na naší ZŠ to fungovalo už před 15 lety...druhý jazyk byl pro nevýběrové třídy povinný od 7. pro výběrové od6. ročníku, faktem je, že jako výběrová třída jsme měli kvalitnější učitele a u ostatních tříd to byl děs, koho všeho nechali učit jazyky

Reaguji na arne:

Bylo to na střední. Myslím ale, že je to tak i na základkách. Co si pamatuju, tak bylo super mít kule a být drzá na učitele. Asi to tak není všude, ale i u nás se i ta největší šprtka zvrhla ve velkýho drzýho flákače. Možná je to i o tom, jací lidé se zrovna sejdou ve třídě.

arrow
profile_image
noranora
od 25. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tanja77: Navíc si nejsem zcela jistá, zda to opravdu není povinné. Neznám nikoho v okolí, kdo by na ZŠ neměl druhý jazyk od šesté třídy.

Povinný druhý jazyk na ZŠ opravdu není, ale bývá často zařazen v kategorii "povinně volitelné předměty".

Cituji Tanja77: Lepší by byl nejprve pořádně jeden

Naprosto souhlasím!

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na lulamae: jsem mela dva jazyky povinne na stavebni prumyslovce už v r. 1985

Cituji farahh: jsem mela dva jazyky povinne na stavebni prumyslovce už v r. 1985

Ale holky se baví o ZŠ jestli jsem to dobře pochopila.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Efca: tak to jo...to jsme meli od 3.tr. povinnou rustinu 5x týdně hodinu

arrow
profile_image
Silvestra
od 20. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Jánošík: . My se šrotili celosvětovou literaturu, on se učil literaturu v českých zemích a sovětském svaze a stejně tak v dějepise.

Tak to nevím, kde střední školu dělal Samozřejmě byl rozdíl mezi jednotlivými školami. Nicméně světovou literaturu jsme měli. Jasně, Puškina, Tolského (oba) , Lermontova, Šolochova, nám nikdo neodpustil, ale znali jsme "prokleté básníky", Dickense, Remarqua, Chevalliera, Aragona, D.L. Sayersovou a další a další. Můj syn studoval taky gympl a v podstatě probírali v literatuře totéž. Přesto musím potvrdit, že toho znám víc než on. Bylo to však tím, že jsme ČETLI. Těžko dnes potkám někoho, komu je 20 let a má takové znalosti z literatury, jako jsme měli, a mnohdy dosud máme, my (přiznávám, celý život chodím do knihovny). Obecně se nečte, nějaký "výcuc" si každý najde na netu, ten napíše do čtenářského deníku. Takže si nemá CO pamatovat.
Nechci mladé nijak snižovat, ale pánové mají perfektní přehled o nových modelech mobilů, hrách na PC, PlayStation či XBox, slečny vědí, jakou sukni měla Hanychová na párty, ale o čem je "Vojna a mír" tuší málokdo. Čtení slouží k vytváření slovní zásoby, znalost světové literatury patří ke všeobecnému rozhledu. Dnes se moc nepíše, dopisy už vůbec ne, písemný kontakt nahradily SMS, včetně zkratek.
Pokud někdo nesouhlasí, nechť napíše, kdy dostal nebo napsal poslední milostný dopis. Rychlejší je SMS - a z té tedy slovní nevzniká.
Občas se podívám na ČT 1 na soutěž AZ kvíz. Otázky jsou z různých oborů a na úrovni střední školy.Téměř každý starší účastník, byť třeba skladník, ví víc než student VŠ. Samozřejmě jsou výjimky a před těmi smekám.

Cituji Silvestra: Čtení slouží k vytváření slovní zásoby

Přesně tak. Kdybyste slyšeli, jaké slohovky píší dnešní žáci osmých tříd, to je prostě katastrofa.
Osobně s druhým cizím jazykem na ZŠ nesouhlasím. U nás mají žáci od sedmé třídy na výběr si zvolit buď další cizí jazyk, což je RJ nebo NJ, nebo cvičení z češtiny. O cvičení z češtiny je velký zájem a hlavně ze strany slabých dětí s různými poruchami, kteří by další cizí jazyk už prostě nezvládli. A že takových dětí je. Zrovna včera jsem se vytočila u svých osmáků. Od šesté třídy pořád procvičujeme v AJ přítomné časy. X-krát to měli různě vysvětleno, ať už barevně, slovně, příklady, prostě ze všech stran. Včera jsem po nich chtěla, aby mi odpovídali na otázku, co dělá kluk na obrázku a na otázku What is he doing? reagovali jako He put, He is put apod. I ti nejlepší (v té skupině jsou pouze 2). Kdybych na to kašlala, tak je mi to jedno, ale protože jsem to s nima probírala tolikrát, člověk fakt výmýšlí všechno možný, aby to pochopil každý, tak mě to fakt vytočilo, když vidíte, že vaše práce je prostě k ničemu. A oni klidně přiznají, že se prostě neučí, nebo se to naučí na písemku, a pak hned zase hlavu vyprázdní, aby jim náhodou neztěžkla.

arrow
profile_image
Silvestra
od 20. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji LaArdilla: Osobně s druhým cizím jazykem na ZŠ nesouhlasím

Taky nesouhlasím. Pokud nejsou schopni se naučit jeden cizí jazyk, jak zvládnou další ? To je moc náročné. Rodiče na jejich přípravu nedbají, do školy jdou kantorovi maximálně vynadat. Chyby na své straně nebo svého potomka nechtějí vidět, autoritu učitele spíš podkopávají. Nepamatuji si za svá školní léta, ani za léta studia mého syna, že by se některý rodič vydal do školy učitele "setřít", příp. inzultovat. Vím, že mezi vyučujícími je velký rozdíl, přesto bych na jejich místě být nechtěla. Krotit hordu puberťáků, kteří nemají o nic zájem, a jejich primitivní rodiče, ne, ani za 100 tisíc.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené