arrow
profile_image
de_la_magorissima
od 21. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj holky, momentálně jsem ve třeťáku na gymplu a už se pomaluju rozhoduju, kam dál. Nejvíc mi jdou a baví mě jazyky, učím se aj, fj a nj, potom taky čeština, hrozně ráda čtu, taky mě zajímá psychologie a historie. Napadlo mě studium filologie, nebo té psychologie, ale mám strach, že potom neseženu práci. Doma i ve škole mě od humanitního směru odrazují, jde mi matika, fyzika i chemie a všichni mi říkají, že toho mám využít a jít na medicínu, nebo techniku, že tam mám práci jistou. Je to s uplatněním po humanitní vš (hlavně teda psychologie a jazyky) vážně taková bída? A jakou práci bych teoreticky mohla dělat po vystudování filologie? Napadá mě jenom překladatelka. Děkuju za každou odpoveď

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Teď v páťáku VŠ vidím situaci jinak, než během gymplu (taky jsem měla tyhle humanitní ideály, mně bohužel matika-fyzika-chemie ale ani trochu nešla). Jestli ti jde matika, jdi radši na nějakou ekonomii, pak se můžeš profilovat - třeba zahraniční obchod nebo mezinárodní vztahy, tam využiješ ty jazyky. Jen jazyk je podle mě hloupost - dnes se bere angličtina jako samozřejmost, druhý jazyk velká výhoda. Ale to jako doplněk, ne jen jako jediná znalost. Jedině kdybys chtěla učit, to je pak pajda dobrá. Psychologii využiješ i v tom obchodě - já třeba studuji Marketingovou komunikaci a tam se člověk vyřádí. No a nejjistější máš technické obory, většina mých kamarádů dostává pracovní nabídky už během studia, je tam spousta příležitostí na různé placené projekty atd.

arrow
profile_image
Michaela18
od 2. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Podle mě psychologů je až moc, jen jazyky studovat je podle mě fakt zbytečné, protože se tím neuživíš. Můžeš zkusit pedagogickou fakultu. Ta technika je jistota. Jen moc nedoporučuju ekonomku, ekonomů je moc a nemůžou sehnat práci.

arrow
profile_image
Nicolata
od 27. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky ekonomii/ekonomiku moc nedoporučuju jako hlavní obor studia - mám spoustu kamarádek inženýrek i s jazykem a jsou bez práce...

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Chceš být lékařkou? Pokud ano, tak určitě zvol tento obor.
Jazyky a psychologie je lepší než ekonomie. Určitě jsou to nejlepší varianty z humanitních oborů. Rozhodně to nejsou obory, který neuplatníš. Ano, angličtina se u nás učí již ve většině školek, ale tento jazyk málokdo pořádně umí.
Technický směr myslíš jaký? Strojní, stavební...v těchto oborech je důležitější praxe a jestli se na to hodíš (jsi technický typ?), než že se umíš naučit teorii ze skript.

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lilliana: Jazyky a psychologie je lepší než ekonomie.

Proč myslíš? Já teď hledám práci (praxi na půl úvazku) a v každém druhém inzerátu je "vzdělání ekonomického nebo technického směru". Na psychologii jsem zatím nenarazila.

Neměla jsem na mysli ekonomii takovou tu čistou teorii. U nás je třeba bankovnictví nebo pojišťovnictví a nemám pocit, že by absolventi měli nouzi o práci. A dvě kamarádky, které dělaly mezinárodní obchod a další mezinárodní vztahy si taky nestěžují. Ono jde taky o to neusnout na vavřínech. Dneska se bohužel už napůl automaticky předpokládá, že absolvent má za sebou nějakou praxi, takže pokud ti to jen trochu škola v budoucnu dovolí, hledej si brigády (a ne jen hostesky apod., ale relevantní práci na zkrácený úvazek, kde můžeš nasbírat zkušenosti). A medicína je sice dobrá volba co do uplatnění, ale pro holku je docela náročná - přeci jen 6 let studia, další tuším 3 na atestace, nějaká praxe a rodina v nedohlednu. Hlavně ale myslím, že po tom člověk musí opravdu toužit a chtít to, jinak to tam do konce nevydrží.
Ještě mě napadají sociální práce - s tím se člověk taky neztratí, různých organizací, které pomáhají lidem v obtížných životních situacích je mnoho (ať už úřady nebo neziskovky). Zase ale nepočítej s nějakou nadstandardní finanční odměnou.

Cituji de_la_magorissima: že toho mám využít a jít na medicínu

Medicína je asi nej z toho, co jsi napsala. Ale člověk k tomu musí mít vztah. Pokud to není tvým snem, tam bych to nelámala přes koleno.

arrow
profile_image
lucis
od 31. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

mám vystudované jazyky a mám moc pěknou práci

ale kdybych šla studovat znovu, už bych šla studovat něco úplně jiného

taky mi přijde asi nejlepší medicína, ale jak píše Patty, musíš k tomu mít vztah

a co třeba veterina? to je ještě lepší, to by se ti nelíbilo?

arrow
profile_image
de_la_magorissima
od 21. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jako technický směr jsem měla na mysli stavebnictví. Když sem si podávala přihlášky na střední školy, tak jsem se hlásila na stavebku-pozemní stavitelství a architektura, na zdravku-zdravotnické lyceum a na gympl. Strašně mě bavila matika, chemie a biologie, ale teď na střední máme zrovna na tyto předměty učitele, kteří mi je uplně znechutili, takže sem přirozeně začala tíhnout spíš k těm humanitním vědám. Doktorkou jsem chtěla být tak od 8. třídy, ale postupně jsem na tomhle nádherném povolání začala nacházet spoustu vad Studium je hodně náročné, ale to je to nejmenší. Po škole pracujete od nevidím do nevidím do té doby, než si uděláte atestaci, máte minimum volného času, potom je vám najednou 33, všechny kamarádky kolem vás uz mají malé mimčo a vám se nedaří s přítelem otěhotnět, protože jsem psychicky rozohozená z práce, děláte nepravidelné směny...ve zkratce jsem na doktořině našla víc záporů než kladů. A teď babo raď Mám docela strach, že se rozhodnu špatně a ztratím kvůli tomu třeba několik let na škole, která mě nějak "nechytí" a nebudu se chtít živit tím, co sem na ni studovala.

když ne medicína co stomatologie?- 5 let školy, jednodušší než medicína a po škole nemusíš dělat atestaci.

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na de_la_magorissima: Architektura je taky moc pěkný obor, ale mysli na to, že po tobě budou už k příjimačkám chtít nějaké návrhy apod., prostě už něco nakresleného.

Cituji de_la_magorissima: Mám docela strach, že se rozhodnu špatně a ztratím kvůli tomu třeba několik let

Ono se to nějak vyvrbí. Je důležité hlavně zvolit směr - jestli medicína, architektura nebo třeba ekonomie. To, jestli pak budeš studovat bankovnictví nebo pojišťovnictví není úplně fuk, ale není to tak důležité. Nehledě na to, že většina oborů jsou 3 roky bakalář a pak na magistra se můžeš usměrnit trochu jinam. Já takhle začala média, po nějaké době procitla, udělala si trochu názor na to, jak by měl vypadat můj budoucí život a na magistra jsem šla na marketingovou komunikaci - je to příbuzné, ale přeci jen trochu odlišné. A stejně bych nejradši dělala personalistiku, kterou studuju distančně na další škole Je to těžké, taky se ti změní priority, budeš mít jiný pohled na svět a to teď v těch 18/19 letech nemůžeš vědět dopředu. Taky se může stát, že tě na tvou zvolenou školu nevezmou a půjdeš na jiný obor. Výběrem volitelných předmětů se pak ale zase můžeš profilovat.

Cituji Lotta: Jen jazyk je podle mě hloupost - dnes se bere angličtina jako samozřejmost, druhý jazyk velká výhoda. Ale to jako doplněk, ne jen jako jediná znalost

Holka, závist je ale hrozná věc, co? Tyhle kecy slyším většinou od těch, co nakonec skončí někde na VŠ oborech, kterých je plná p**el jen aby na nějaké VŠ byli. Angličtina v naší zemi rozhodně není samozřejmostí. A rozhodně ji málokdo umí tak, aby mohl říct, že ji skutečně umí a mohl překládat i složitější a odborné texty. Lidi, kteří tvrdí, že umí anglicky jsou schopni nasekat tolik chyb, že je mi za ně až trapně, když začnou tvrdit, že anglicky umí. Je to až směšné. Takže pokud má holka nadání na jazyky, byla by to jehla v kupce sena v Česku, které je pomalu plné negramotů. Jestli chceš operovat s tím, že jsou jazyky zbytečné a umí je každý, udělej si CPE, chytračko.

Psychologie také není k zahození. Je to zajímavý obor, nemluvě o tom, že lidé mají v této době spousta problémů a tak jsou psychologové čím dál více vyhledávanější.

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lotta: Proč myslíš? Já teď hledám práci (praxi na půl úvazku) a v každém druhém inzerátu je "vzdělání ekonomického nebo technického směru"

Protože znám spoustu ekonomický vzdělaných, kteří práci nemůžou najít.
Technický obor je OK.

arrow
profile_image
Arinka
od 21. 12. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na megahusta: Takže pokud má holka nadání na jazyky, byla by to jehla v kupce sena v Česku, které je pomalu plné negramotů. Jestli chceš operovat s tím, že jsou jazyky zbytečné a umí je každý, udělej si CPE, chytračko.

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Arinka: yla by to jehla v kupce sena v Česku, které je pomalu plné negramotů

ČR je plné negramotných lidí? Nezlob se, ale, co je to za kravinu?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené