arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Zdravím Zajímalo by mě, jestli má muž, který je na rodičovské dovolené s ročním dítětem a přivydělává si na živnostenský list povinnost platit zdravotní a sociální pojištění? Dotyčnému vypočetli pojištění asi 3500kč, což se mi zdá neuvěřitelné vzhledem k tomu, že je na dítě sám (výživné od matky i její účast na výchově je minimální) a jeho celkové příjmy včetně rodičovského příspěvku sotva pokrývají náklady. Děkuji za odpovědi

za prvé záleží jestli má podnikání na hlavní nebo vedlejší pracovní činnost a poté taky jaké příjmy z podnikání vykazuje, platby o kterých píšeš budou zřejmě zálohové, vše se pak bude odvíjet od skutečných příjmů za tento rok, které uvede v daňovém přiznání

Cituji Sára2: za prvé záleží jestli má podnikání na hlavní nebo vedlejší pracovní činnost a poté taky jaké příjmy z podnikání vykazuje, platby o kterých píšeš budou zřejmě zálohové, vše se pak bude odvíjet od skutečných příjmů za tento rok, které uvede v daňovém přiznání

Souhlasím. Navíc pokud s podnikáním teď začal, tak jsou to minima a jsou to navíc zálohy, které budou po podání daňového přiznání a přehledu zúčtované.

Jinak si myslím, že je to vedlejší činnost vždy (nejsem si jistá) a platby jsou zkrátka zálohové, v dubnu příštího roku to budou vracet.

arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Sára2: záleží jestli má podnikání na hlavní nebo vedlejší pracovní činnost

Je to hlavní pracovní činnost.

Cituji Sára2: platby o kterých píšeš budou zřejmě zálohové

Ano, zálohové.

Cituji Sára2: vše se pak bude odvíjet od skutečných příjmů za tento rok, které uvede v daňovém přiznání

Jemu bylo ale řečeno, že to vypočítávají za loňský rok, proto je ta částka tak vysoká. Letos pracoval málo, protože se staral o dítě, konkrétní částku neznám, ale určitě to není víc než 70 tis.

Cituji AlmaSinger: Navíc pokud s podnikáním teď začal, tak jsou to minima a jsou to navíc zálohy, které budou po podání daňového přiznání a přehledu zúčtované.

Nezačal, na živnostenský list pracuje už mnoho let.

Cituji AlmaSinger: v dubnu příštího roku to budou vracet.

Ovšem co dělat do té doby bez peněz...

Cituji ILChazz: Ovšem co dělat do té doby bez peněz...

Je to tak prostě stanovené, jsou to zálohové platby, zúčtuje se to až v březnu/dubnu 2013.

Jestli se dá takhl během roku změnit výše platby, to netuším, to by se musel informovat na OSSZ a ZP.

pokud pečuje o dítě a je na rodičovské dovolené tak ať si podnikání převede na vedlejší pracovní činnost, nebude platit zálohy na zdravotním a sociálním ale zaplatí pak zdravotní podle skutečných příjmů.
citace:
Samostatná výdělečná činnost je při pobírání rodičovského příspěvku považována pro platbu sociálního a zdravotního pojištění za vedlejší činnost. Nebude tak muset být dodržena povinnost hradit minimální zdravotní a sociální pojištění. Zdravotní pojištění se doplatí dle skutečně dosaženého zisku. Sociální pojištění se až do zisku 60 329 Kč za rok 2012 při vedlejší činnosti neplatí.

arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Sára2: pokud pečuje o dítě a je na rodičovské dovolené tak ať si podnikání převede na vedlejší pracovní činnost, nebude platit zálohy na zdravotním a sociálním ale zaplatí pak zdravotní podle skutečných příjmů.

Děkuji za radu, to vypadá jako rozumné řešení, budu mu to tlumočit

Cituji Sára2: Nebude tak muset být dodržena povinnost hradit minimální zdravotní a sociální pojištění.

Ano, to je sice pravda, ale v praxi je to tak, že se platí stanovené zálohy podle minulých příjmů (zisku) a až v ročním zúčtování se to upraví - neboli vrátí se nedoplatky a stanoví se nová záloha na další rok opět podle předchozích dosažených příjmů ("zisku").

Ovšem opravdu doporučuju se jít spíše informovat na instituce. A případně se nenechat odbít, ono kolikrát kolikrát se člověk zeptá, tolik dostane různých odpovědí.

je to tak, bohužel i úředníci často střílí od boku a někdy ani neví co s vámi mají dělat, mylně vás informují a připraví vás tak o peníze (mě tak kdysi snad před 13 lety mylně úřednice informovala o možnosti dobrovolně doplatit sociální a důchodové - protože jsem tuto povinnost neměla ale šlo mi o to abych dostala mateřskou - nakonec jsem mateřskou vůbec nedostala, protože se paní spletla a přišla jsem zbytečně v té době pro mě důležitý peníz, který jsem neměla povinnost zaplatit a dotyčná úřednice předstírala, že mě takto neinformovala a že jsem se k platbě přihlásila dobrovolně ) - proto již dnes chci vše písemně)- pokud vím tak i v určitých případech lze zálohu snížit nebo od ní upustit, když člověk prokáže, že je příjmy opravdu rapidně klesly a není schopen tyto zálohy platit, podle mě v jeho případě nastala situace, kdy nepřevedl podnikání na vedlejší činnost - samozřejmě, že pak mu zřejmě ty zálohy vrátí pokud nebude dosahovat příjmů jak je výše uvedeno, každopádně asi jde o to, aby nebyl v současné době zatížen ani zálohama, jinak každopádně podnikat na vedlejší činnost má více výhod než nevýhod takže bych toho určitě využila.
Dnes už je situace zřejmě lepší ale pamatuji jak mě před těmi 13 lty jako podnikatelku v 9 měsíci posílali z jedněch dveří do druhých...

Zdravotní pojištění - Standardní záloha pro OSVČ je v tomto roce 1.697,- Kč. Všechno, co je nad, je odvislé od příjmů v roce 2011. Pokud je poživatelem rodičovského příspěvku, měl by mít podnikání na vedlejší zdroj příjmu. Pak by platil jen minimální zálohu, která se bude odvíjet dle ročního vyúčtování. Zatím, ať si u účetní nechá udělat vyúčtování od ledna tohoto roku doposud a na pobočce pojišťovny zažádá o snížení záloh.

arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji AlmaSinger: ono kolikrát kolikrát se člověk zeptá, tolik dostane různých odpovědí.

Cituji Sára2: bohužel i úředníci často střílí od boku a někdy ani neví co s vámi mají dělat, mylně vás informují a připraví vás tak o peníze

Přesně tak Úřednice jsou neochotné a neznalé, člověk musí sám hledat informace z jiných zdrojů a být hodně neodbytný, jinak má smůlu.

Cituji Sára2: asi jde o to, aby nebyl v současné době zatížen ani zálohama

Pro něj by to pochopitelně znamenalo výrazně omezit jiné výdaje, 3500,- měsíčně nejsou malé peníze a co teprve když je člověk sám na dítě...

Cituji Michele: Zatím, ať si u účetní nechá udělat vyúčtování od ledna tohoto roku doposud a na pobočce pojišťovny zažádá o snížení záloh.

¨
Děkuji za radu

arrow
profile_image
Rafaelka
od 26. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ovšem co dělat do té doby bez peněz...
Neplatiť, penále sa vypočítavajů zo skutočnej výšky dlhu. Ja som bola osvč na vedlejšak pri rodičovskej a záleží na výške výdelku. U mňa to bolo do 40tisíc ročne a jediné odvody boli cca 2000 za rok.

arrow
profile_image
Rafaelka
od 26. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Přesně tak Úřednice jsou neochotné a neznalé, člověk musí sám hledat informace z jiných zdrojů a být hodně neodbytný, jinak má smůlu.
Nesůhlasím, mám dobrů skusenosť u vetšiny.

arrow
profile_image
Rafaelka
od 26. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

iální a důchodové - protože jsem tuto povinnost neměla ale šlo mi o to abych dostala mateřskou - nakonec jsem mateřskou vůbec nedostala, protože se paní spletla a přišla jsem zbytečně v té době pro mě důležitý peníz, který jsem neměla povinnost zaplatit a dotyčná úřednice předstírala, že mě takto neinformovala a že jsem se k platbě přihlásila dobrovolně ) - proto již dnes chci vše písemně)- pokud vím tak i v určitých případech lze zálo...

Toto sa stalo i mne! Bola som na rizikovom a bez penez. Ale romky svoju matersku dostali i keď nepracovali, dnes matersku už nedostanů-zmena zákona

I tak mám výbornů skůsenosť s uradničkami.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené