arrow
profile_image
košilanda
od 16. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Ahoj, v květnu ukončím studium medicíny v Brně (teda doufám) a dostala jsem nabídku v jedné okresní nemocnici v místě mého bydliště pracovat v mém vysněném oboru- pediatrii. Ale musela bych podepsat kvalifikační dohodu - to znamená, že nemocnice mi zaplatí vzdělání (to jest asi rok stáží a kurzů mimo vlastní nemocnici), ale já se ji upíšu, že u nich zůstanu 5 let do atestace a 5 let po ní, jinak jim vrátím, co do mě vložili (asi 350 000). Co si o tom myslíte? Máte s něčím podobným zkušenosti vlastní nebo od někoho známého? Upsat se či neupsat?
Když uvážím současnou situaci mladých lékařů, nový a nelogický systém atestačního vzdělávání, nově zavedené poplatky za atestace, vůbec nemám chuť do českého zdravotnictví nastoupit.

arrow
profile_image
jataky
od 19. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

košilanda
Projeď si weby mladých mediků a zjistíš, že kvalifikační dohoda je poměrně rozšířený jev u mladých lékařů. Zaráží mne ale ta částka... Budeš trochu v pasti. Navíc 5 let, do toho se ti nepočítá rodičovská, takže kdybys na ní byla, bude z toho X let. Na druhou stranu, třeba v Praze se místo na "vysněném oddělení" shání dooost blbě a finanční podmínky, zejména ve fakultních nemocnicích jsou katastrofální.

arrow
profile_image
Luciel86
od 21. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

košilanda

To je úplně normální věc, spousta lidí se už v průběhu studia upisuje nemocnicím. Když si u nich děláš atestaci, tak je to stojí hodně peněz, tudíž se nedivím té částce. Za mě upsat, protože jinak skončíš někde třeba na 0,3 úvazku za 1.300,-Kč měsíčně na dalších pět let (kdy si budeš dělat atestaci). Za nabídnuté místo v nemocnici buď ráda.

arrow
profile_image
imoen
od 22. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji jataky: finanční podmínky, zejména ve fakultních nemocnicích jsou katastrofální

a vypadá, že bude hůř

souhlasím s jataky, tyhle dohody jsou hodně časté. mám několik známých mediků a nešťastní jsou z toho všichni, zatím ale ještě nekončí, jak se rozhodnou, těžko říct.

kdybych se měla rozhodovat já, tak bych podumala, jestli to opravdu skutečně chci dělat, a pokud ano, šla bych do toho. lepší podmínky nejspíš nenajdeš. i když těch deset let je fakt hodně. ta částka taky.

na druhou stranu jedna známá, když toto všecko viděla, s vědomím, že chce mít rodinu a děti, na medicínu podle všeho rezignuje a udělá si ještě porodnictví. i tak jí to prý vyjde levněji, rychleji a klidněji, než se takto upsat.

arrow
profile_image
košilanda
od 16. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Díky za odpovědi, já se o to dřív až tak nezajímala, tak teď jsem hodně překvapená. Taky se přikláním spíš tomu upsat se. Ale mám strach, že si například nesednu s primářem, kolegy, nebo se třeba přítel bude chtít kvůli svému dost specifickému oboru odstěhovat do Prahy, kde bude mít větší příležitost - a pro mě nebude cesty zpět. 15 let na jednom místě - když započitám 5 let rodičovské na 2 děti. Na druhou stranu budu dělat to, co mě baví a budu mít jistotu zaměstnání.

Jo to je zcela normální jev..tak je jasné, že do tebe nechtějí vrazit prachy, abys jim pak frnkla...ale právě z důvodu mateřské bych se možná pokusila dohodnotu s nima tak, že by se to dalo z důvodu mateřské přerušit...

arrow
profile_image
Tvigi
od 28. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

[quote=košilanda]Ale musela bych podepsat kvalifikační dohodu - to znamená, že nemocnice mi zaplatí vzdělání (to jest asi rok stáží a kurzů mimo vlastní nemocnici), ale já se ji upíšu, že u nich zůstanu 5 let do atestace a 5 let po ní, jinak jim vrátím, co do mě vložili (asi 350 000).
Ak Ti môžem doporučiť, NIČ nepodpisuj, teda žiadnú dohodu. A tu príklad mojej dcéry. Pracuje v Ph v nemocnici, krorú spravuje MZ, Hneď po atestácii (10.09) dostalo mnoho pracovných ponúk s platom takmer 5-krát vyšším ako poberala doteraz, samozrejmä je vo výpovednej lehote. Nikde sa neupísala a tak môže pokojne odísť za lepšími pracovnými podmienkami.

arrow
profile_image
veselice
od 18. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

K kvalifikační dohodě - sama ji mám podepsanou na 4 roky po atestaci - už mám pár měsíců po atestaci. Protože pracuji v jedné z velkých nemocnic (jsem spokojená - neměnila bych), tak v mém případě byla podepisovaná jen na povinné vzdělávací akce IPVZ, nikoli na stáže na jiných pracovištích, protože jsem byla jen na jiném oddělení stejné nemocnice. Vzdělávací akce IPVZ dohromady trvaly něco málo přes 2 měsíce, proplacené jsem dostala poplatky za akce (loni dobře zdražili), ubytování+stravné+jízdné a abych po dobu trvání dostávala mzdu + jsou tam započteny náklady za zaměstnavatelské odvody, celkem to dělá v mém případě cca 100000 (v smlouvě mám strop 400000, tak se podívejte, co je v smlouvě zařazeno, ta částka může být i viditelně nižší než je ve smlouvě). Jiné řešení než kvalifikační dohoda je dovolená či neplacené volno (včetně placení zdravotního a sociálního ze svého), což u 7 týdnů trvající závěrečné stáže před atestací u nás jinak řešitelné není než podepsat (ale mám pár kamarádů z oborů, kde tyto akce jsou kratší a rozložené do celé délky trvání a ti to řešili dovolenou). Mně dávali tuto dohodu podepsat až po dvou letech, kdy jsem konečně dostala smlouvu na dobu neurčitou (akorát před první vzdělávací akcí). K podpisu Vám radím podepsat pouze v případě, že spolu s přítelem (manželem) plánujete v dané lokalitě zůstat dlouhodoběji - tj. 5 let do atestace a počkat s potomstvem až po atestaci, pak už to u dam není zas takový problém díky potomkům, protože v době těhotenství není takový problém hodit se marod a být doma (to už může být klidně Praha...) a pak odečtou za mateřskou dovolenou (tj. do 5ti měsíců každého prcka, ať je máte po roce či po 3 letech), takže u 2 dětí už máte smlouvu o téměř 2 roky kratší (to pokud se to povede nedlouho po atestaci). Pak je případný doplatek nižší - to pokud si založíte svoji ordinaci - pokud nastoupíte do pracovního poměru v jiné nemocnici, tak ta tento závazek za Vás může převzít a ty zbývající např. 3 roky si doodpracujete tam (to lze i před atestací během přípravy) - a to vzhledem k očekávanému poklesu počtu atestovaných lékařů by neměl být výhledově problém (u pediatrů určitě ne). Jinak u svých kolegyň jsou používány dva modely - buď ty, co kvalifikační dohodu neřešily, těm se narodil potomek 2-3 roky po promoci, ty atestaci plánují začít řešit až po mateřské (těm se nyní rodí druhé děti), a pak my, co jsme jí podepsaly, nyní máme po atestaci a začínáme chtít být také maminkami. Hlavně si zkontrolujte, že ve smlouvě jsou uvedeny reálně vynaložené náklady na Vaší přípravu a jen na stáže mimo vaší nemocnici, pak by případný útěk i před atestací nebyl tak drahý (vzhledem k nové náplni oborů - stážím mimo pracoviště během prvního roku - viz stránky IPVZ - náplně dle vyhlášky z r. 2009 (je to číslo sto a něco, číslo přesně nevím).
Ještě vím, že některé pražské fakultní nemocnice nechtěji podepisovat kvalifikační dohodu, ale tam vím o dvou případech bývalých spolužáků (různá oddělení), kdy lékařům před atestací nebylo nadřízenými umožněno absolvovat povinné praxe na jiných odděleních (mám 6 let po škole), aby mohli k atestaci s odůvodněním, že pak by mohli snáz odejít a kdo vy tam pak makal. Takže i na nemocnice, kde nechtějí kvalifikační dohodu doporučuji si dávat pozor.

arrow
profile_image
lelka01
od 2. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Zdravím,
zajímalo by mě, jestli když se ta dohoda podepíše a daná nemocnice mě vyhodí, tak ty peníze budu muset vrátit taky ?jako kdybych dala výpověď??

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené