Všechny zdravím!

Toto nebo pdoobné téma jsem zde nenašla a jelikož si myslím, že o celiakii je potřeba opravdu vědět, dovolím si na úvod pár slov:

Celiakie je autoimunní onemocnění způsobené celoživotní nesnášenlivostí lepku.

Její projevy mohou být: anémie z nedostatku železa, osteoporóza, průjmy nebo nadýmání, zácpa, úbytek váhy z neznámých důvodů, bolesti kloubů, apatie, nevysvětlitelná únava, deprese a stavy úzkoti a další.

Celiakie, resp. její projevy nejsou zatím moc všeobecně známé, což vede k tomu, že 1 člověk z 1000 má stanovenou diagnozu, ale její výskyt je 1:100.

Nepodceňujte prosím toto onemocnění, jediným lékem je "jen" poctivé držení bezlepkové diety. Nicméně neléčená celaikie (rozuměj: stálý přísun lepku ve stravě) může vést k poměrně fatálním zdravotním problémům - od problémů s otěhotněním a potratům po zhoubná onemocnění žaludku apod.

Vyšetření pro stanovení celiakie provádí většinou gastroenterolog - pro správné stanovení diagnozy je potřeba provést nejen krevní testy, ale zároveň biopsii střeva. Někdy je nález ve střevech objevený až na desátou biopsii, každopádně jen tak lze správně diagnozu stanovit. Já bohužel měla diagnozu před třemi lety stanovenou jen na základě krevních testů. Biopsie mi byla prováděna až po dvou letech držení bezlepkové diety, přičemž střeva už jsem měla zřejmě zahijená a žádný nález nebyl. Takže "díky" mé zpackané diagnoze vlastně nejsem celiak. Aby mi byla celiakie přiznána, musela bych opět půl roku jíst lepek, což se mi samozřejmě nechce, svého zdraví si cením.

Mnoho informací naleznete na www.celiak.cz, odtud jsem také citovala úvodní informace.

Je zde někdo s tímto onemocněním? Jak u vás celiakie probíhala a jaké problémy nadále máte?

arrow
profile_image
Vercam
od 28. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Mám kamarádku, která má celiakii. Byla jí diagnostikována v dětství. Ovšem nějakou dietu nějak zvlášť nedržela. Nemá pevnou vůli a ani její mamka. Má skoro dvouletou holčičku a ani během těhotenství a kojení bezlepkovou dietu nedržela, pouze u mimča do roku lepek nedávala. Zatím je ok, ale mám strach, aby jednou nezkolabovala. Ona si to však neuvědomuje. Její dcerka ve dvou letech půjde na testy. Od narození má problémy se zažíváním, hlavně se stolicí.

Také jsem krátce poznala jednu paní, která ve 30 letech byla na pokraji smrti, zjistili jí celiakii, organismus zkolaboval a jen tak tak z toho vyvázla. Od té doby drží bezlepkovou dietu a je jí "fajn".

Vercam

Jojo, to je přesně chyba celiakiů, ta jejich krátkozrakost - nedodržují dietu, protože při porušení jim vlastně nic není. Akorát si tím soustavně poškozují střeva a může to vyústit ve velmi nepříjemné zdravotní problémy.

Já teda moc silnou vůli taky nemám, ale strašák v podobě rakoviny nebo potratů je pro mě dostatečný na to, abych si dávala pozor a dietu držela přísně.

Mamka ty kolapsové stavy měla taky, rok chodila po onkologii a kdoví kde ještě. Až pak náhodou natrefila na doktora, který jí diagnozu stanovil takřka hned (měla dlouhodobé problémy se vstřebáváním železa).

arrow
profile_image
Vercam
od 28. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Silvie OK
no pro ní to bohužel není. Teda snad to nepletu, ale ona mi řekla, že při celiakii se střevo vyhlazuje a tím pádem se špatné látky dostávají do těla, ne ven. Je to tak?

Nene, to právě že správné není.

Zdravý člověk má tenké střevo pokryto mikroklky a klky (takové "výrůstky"), které napomáhají trávení a díky nim tělo vstřebává živiny.

Lepek u celiakie způsobuje, že tyto klky a mikroklky mizí a povrch tenkého střeva se snižuje, což právě vede ke zdravotním problémům.

arrow
profile_image
Vercam
od 28. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Silvie OK: Nene, to právě že správné není.

Cituji Silvie OK: Lepek u celiakie způsobuje, že tyto klky a mikroklky mizí a povrch tenkého střeva se snižuje, což právě vede ke zdravotním problémům.

no a to jsem napsala ne?

Cituji Vercam: při celiakii se střevo vyhlazuje

Akorát, že jsem vlastně napsala, že špatné látky jdou do těla a ono vlastně to "vyhlazené" střevo nepropustí tělu potřebné látky, že?

Cituji Vercam: Akorát, že jsem vlastně napsala, že špatné látky jdou do těla a ono vlastně to "vyhlazené" střevo nepropustí tělu potřebné látky, že?

Přesně Jsem se do toho zamotala

arrow
Neprodává v Bazaru

Já se potýkám s bezlepkovou stravou 8 let a dodržuji to poctivě,protože mi pak padají vlasy a strašně svědí pokožka,a taky chci otěhotnět a porušení diety toto dost znesnaďnuje.Než my přišli na celiakii,chybělo mi železo,měla jsem opuchlé břicho a častou stolici.

arrow
profile_image
Linda5
od 20. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já jsem si celiakii diagnostikovala sama, dva roky chození po doktorech a nic.. Pokud sním lepek, tak se zavoďňuji. Jsem chudokrevná a chybí mi železo. Lepek je nenápadnej nepřítel nás všech a bohužel je skoro všude..

Cituji Linda5: Já jsem si celiakii diagnostikovala sama, dva roky chození po doktorech a nic..

Tak to je bohužel u celiaků hodně časté... Nebýt toho, že na celiakii přišli mamči, asi bych ještě stále chodila po doktorech a připadala si jako hypochondr

A myslíte si, že by celiakie měla nějakou souvislost s vytvořením modřinek po těle?

Trochu se bojím té biopsie....dělá se v narkoze doufám?

Lisa

Liso, ano - s modřinami na těle se celiatici opravdu potýkají - viz. např. diskuse zde:

http://celiak.cz/diskuze/onemoci/2124

Já mám modřiny také po celém těle, ale přiznám se, doteď mě nenapadla souvislost s celiakií.

K biopsii - já jsem hodně velký strašpytel, nedám na sebe sáhnout. Biopsii jsem podstoupila jednou a rozhodně to není nic strašného. Je to spíše nepříjemné, po zákroku tak jeden den trochu pobolívá žaludek z toho podráždění, ale trhání zubů je pro mne neporovnatelně horší. Chce to se jen v rámci možností uklidnit a soustředit na něco jiného. Strach z narkozy jako takové bych měla teda větší. Ještě dodám - lehce se umrtví ústa a krk, aby ten tlak nedráždil na zvracení.

Lisa

Ještě tady je jeden odkaz, dole je takový "graf" Nemoci s tímto příznakem:

http://priznaky.vitalion.cz/hematom/

arrow
profile_image
Linda5
od 20. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Tak modřiny mám taky hodně a často, souvislost mě taky nikdy nenapadla, ale je to možné.Já bych na biopsii nešla, lepek nejím, jen minimálně, takže by test byl k ničemu.. ale někde jsem našla domácí test na lepek, myslím že z krve..

Linda5

Ano, máš pravdu, ten test se jmenuje Biocard TM a mívají ho v lékárnách (nebo na netu).

Ono i krevní testy jsou ne zrovna prokazatelné - cca 5% celiaků má krevní testy v pořádku. Zatím ani není zase až tak rozdílné, jestli je člověk pro doktory prokazatelně celiak, nebo ne - ty výhody nějak závratné nejsou, některé pojišťovny např. přispívají třeba 1.000 Kč ročně na jídlo, což nás nijak nevytrhne . Ale např. na Slovensku mají celiakové výhody větší, např. slevy na jízdném, takže pokud má někdo podezření na celiakii, rozhodně bych před začátkem bezlepkové diety krevní testy doplnila i biopsií, ať je celiakie lékařsky potrvzená.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené