Na co si dát pozor při výběru dětské sedačky na kolo

Jarní sezóna startuje a tak pomalu vytahujete ze sklepů a z garáží zazimované bicykly. Jedna věc bude ale jiná než loni - narodil se vám potomek. Nechcete oblíbenou partnerskou aktivitu utlumit, a proto zkoumáte možnosti, které naštěstí při této konkrétní aktivitě existují. Jak ale vybrat pohodlnou a bezpečnou sedačku a kolo?

img

unsplash.com

První věcí na zvážení je, zda vaše dítě již samostatně sedí. Okolo osmnáctého měsíce života dítěte bývá nejvhodnější čas s cyklovýlety začít, kvůli tomu, že vývin páteře dítěte je dokončen a poskytuje hlavě dostatečnou oporu, která je při brzdění nebo po nasazení helmy na hlavu potřeba. Existuje varianta sedačky, která se nazývá vozík za kolo, ten je vhodný už od třetího měsíce věku. I když vám to možná nepřipadá, jízda dítěte ve vozíku je bezpečnější a má v něm více pohodlí. Nicméně názory proti argumentují tím, že dítě nedýchá tak nízko dobrý vzduch (zvláště v létě se práší) a také nemá dobrý výhled. Pokud jste ale cyklisté-závisláci, bez vozíku se neobejdete. Pro ty, kteří zvládnou počkat necelý rok, se nabízí elegantní řešení a tím je sedačka na kolo.

Hlavně bezpečí a pohodlí

Kvůli bezpečí uděláte jako rodiče všechno. Důležité proto je začít se orientovat, jak to na trhu se sedačkami na kolo je. Určitě sáhnete po sedačce, která bude mít lety prověřeného výrobce s produkty s certifikátem. Levné necertifikované výrobky nesplňují bezpečnostní normy a kupovat levnou necertifikovanou sedačku se nemusí vyplatit ani těm, kdo patří k příležitostným cyklistům. Bezpečnost zaručí 3 nebo 5 bodový pás, který najdete u úplně všech sedaček. Pás musí být dobře ovladatelný, ale to neznamená, že dít by ho mohlo samo rozepnout. Nohy by měly být umístěny v pohodlných opěrkách a důležité jsou i popruhy, které nohy bezpečně zafixují.

Cílem vaší společné jízdy na kole by mělo být to, aby se dítěti výlet líbil a aby příště neprotestoval (sami víte, že na protestující batole jsou všechny argumenty krátké...). Proto je zásadní, aby se dítěti v sedačce pohodlně sedělo. Z hlediska pohodlí jsou některé sedačky doplněny o opěrky na ruce. A důležité je samozřejmě i kvalitní polstrování.

Přední nebo zadní?

Přední sedačka je vhodná pro kratší vyjížďky na kole a díky menší nosnosti jsou vhodné pro mladší děti. Podstatné je, aby se vám i vašemu dítěti komfortně jelo. Přední sedačka sice poskytuje neustálý kontakt s dítětem, ale zároveň při debatě vzniká problém, který se nazývá nepozornost při řízení kola. Dalšími argumenty proti přední sedačce jsou horší viditelnost a ovladatelnost kola nebo absence opory hlavy díky nižšímu opěradlu.

Pro starší a samostatnější děti je příhodná zadní sedačka. Nejenže je v ní lépe chráněno před sluncem, větrem a deštěm, je v ní pohodlnější sedět a poskytuje větší bezpečí při jízdě. Nevýhodou je absence kontaktu s řidičem kola. Pro delší jízdy je doporučována právě zadní sedačka.  Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.


Mohlo by vás také zajímat


TIPY A TRIKY
Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Životní styl komerční článek

Důvodů, proč se vydat na čistě dámský víkend, je hned několik. Pobavit se ve společnosti stejně nezadané kamarádky, relaxovat pár dní s maminkou či sestrou nebo oslavit rozlučku se svobodou. V lázních na vás bude čekat nespočet příjemných wellness procedur a navíc si užijete společnost spřízněných holčičích duší!

NOVÉ
O čem sní kluci

O čem sní kluci

Životní styl komerční článek

Šipky už dávno nejsou jen hospodská zábava. Je to sport, který dokázal na světě pobláznit miliony fanoušků a šipkařské šampionáty patří k nejsledovanějším sportům v televizi žádnou zemi nevyjímaje.TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.