Zamilovanost versus láska: Jak poznat, jestli váš vztah vydrží? 

Asi každý touží zažít "lásku na první pohled", která je velmi romantickou představou, ale ve skutečnosti nemá s tou skutečnou láskou, která vydrží navždy, většinou nic společného. Níže uvedené řádky vám přinášejí vysvětlení rozdílu mezi láskou a zamilovaností, dvěma velmi odlišnými pocity, které lidé často zaměňují.

img

Co je zamilovanost 

Zamilovanost je silný pocit přitažlivosti, fascinace a fixace na někoho, často aniž bychom ho skutečně dobře znali. Ačkoli je často velmi intenzivní, zamilovanost bývá založena spíše na fyzické přitažlivosti a představě o tom, kdo tato osoba je.

 "Když si představím zamilovanost, myslím na někoho, kdo je silně přitahován osobou, kterou dobře nezná." - Lauren Fogel Mersy 

Může jít také o odmítání informací, které jsou v rozporu s fantazií, například ignorování červených vlajek nebo prvních známek neslučitelnosti. Někdo, kdo je zamilovaný, na danou osobu neustále myslí. Tento pocit se obvykle vytvoří velmi rychle po setkání s konkrétní osobou. Zamilovaná osoba může mít pocit, že našla "toho pravého", i když se s ním právě setkala. 

Projevy zamilovanosti 

1. Neustále na danou osobu myslíte
2. Ještě jste spolu neměli tolik skutečných interakcí nebo hlubokých rozhovorů, ale už k této osobě chováte silné city
3. Máte pocit, že tato osoba je v podstatě dokonalá nebo "ideální" partner 4. Cítíte se touto osobou nejasně "posedlí"
5. Tato osoba vás velmi fyzicky přitahuje, což vás někdy může odvádět od zkoumání jiných aspektů této osoby
6. Tuto osobu neznáte tak dobře na skutečné osobní úrovni
7. Většina toho, co o této osobě víte, je na povrchní úrovni, na základě vzhledu nebo na základě jejího chování ve skupině
8. Většina toho, co o této osobě víte, je totéž, co o ní může vědět každý známý
9. Většina toho, co o této osobě víte, pochází z doslechu nebo ze sociálních médií, nikoli ze skutečných rozhovorů nebo zkušeností, které jste spolu měli
10. O této osobě fantazírujete a píšete jí krásné zamilované básničky, přestože ji zatím neznáte na osobní úrovni
11. Cítíte se trochu zklamaní, když daná osoba nesplní vaše očekávání, nebo nad tím pokrčíte rameny, jako nad náhodou
12. Ignorujete první známky neslučitelnosti, které jsou v rozporu s vaší fantazií
13. Velmi vám záleží na tom, abyste na tuto osobu zapůsobili a aby vás viděla v pozitivním světle 14. Jste nadšeni představou, že tuto osobu "máte" nebo že si vás "vybrala"
15. Velmi rychle si k této osobě vytváříte silné city - téměř, jako byste ji znali okamžitě
16. Všechno jde velmi rychle a vy co nejrychleji dosahujete (nebo chcete dosáhnout) milníků ve vztahu 

Je zamilovanost špatná a může přerůst v lásku? 

Pokud jste ochotni přehlížet jisté věci a jste svolní ke kompromisům, jste také více ochotni dávat, než brát, ano, je možné, že zamilovanost přeroste v lásku - bohužel se tak může ale stát pouze na vaší straně a daná osoba může vaší zamilovanosti zneužívat. Zamilovanost může být v extrémních případech dokonce nezdravá. Když jste zamilovaní, pravděpodobně to znamená, že se vám opravdu líbí vzhled dané osoby a cítíte k ní intenzivní sexuální/fyzickou přitažlivost. Ale pokud se zamilovanost stane posedlostí s nerealistickými očekáváními a vyžadováním dokonalosti, ano, stává se špatnou. 

Co je láska 

Láska bývá něco, co se pěstuje delší dobu, kdy někoho opravdu poznáváte a budujete si k němu pouto. Vytváříte si také emocionální bezpečí a jste schopni projevit svou zranitelnost před danou osobou. Když někoho milujete, víte o něm osobní detaily a cítíte se bezpečně, když otevřeně hovoříte i sami o sobě. Láska a zamilovanost se však vzájemně nevylučují, protože většina lidí ve vztahu je do jisté míry do svého partnera zamilovaná. Pokud jste měli to štěstí a podařilo se vám najít osobu, ke které cítíte skutečnou lásku, pak jí to můžete připomenout například krásným vyznáním lásky podle webu Youprani, protože vztah je práce a lásku je třeba živit, aby nevyhasla. 

Zdroje: mindbodygreen.com, menshealth.com, youprani.cz 

Zdroj obrázku: Dean Drobot / Shutterstock.comKomentáře

Nepřihlášený uživatel nemůže komentovat

Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.


Mohlo by vás také zajímat


DOPORUČUJEME
Prosecco a hubnutí. Jde to dohromady?

Prosecco a hubnutí. Jde to dohromady?

Životní styl

Milujete prosecco, ale chcete zhubnout? Jaký vliv má pití alkoholu na hubnutí? Víme, jestli si můžete dát skleničku prosecca denně bez negativních následků na váhu a zdraví.

NOVÉ
Co by mělo obsahovat dobré oblečení na jógu?

Co by mělo obsahovat dobré oblečení na jógu?

Životní styl

Chcete-li si pořídit opravdu kvalitní a zároveň trendy oblečení na jógu, měli byste se řídit několika základními kritérii. Jestliže netušíte, o jaká kritéria se jedná, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!ABSOLUTNÍ HIT
Ach ti muži! V čem dělají v posteli chybu

Ach ti muži! V čem dělají v posteli chybu

Životní styl

Proč muži některé věci stále nechápou? Například že masáž má zůstat masáží nebo že ne vždy je nutné experimentovat. Co ženám připadá krkolomné až primitivní? Zeptali jsme se pár z nich na názor.