Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud jste se však rozhodli osedlat své kolo, abyste ještě vylepšili svou formu do plavek, možná vás bude zajímat, jestli je jízda na kole na hubnutí to pravé. Nebo bude nutné k rychlejšímu shození nadbytečných kil obout spíše tenisky a začít pravidelně běhat?

Kdo spálí více kalorií podle tabulek?

zoom

Běh patří mezi náročnou aktivitu

V případě tabulek zaměřených na klasifikaci pohybové aktivity z hlediska energetické spotřeby na tom jsou lépe běžci, kteří spálí za jednotku času více než jízdou na kole. Na druhou stranu nejsme stroje a každý z nás funguje jiným způsobem. Co platí na jednoho, nemusí platit na druhého. Kromě toho by si každý měl zvolit takovou aktivitu, která mu je příjemná a nevzdá to po prvních několika pokusech. Někdo raději běhá, jiný dá přednost kolu a další si raději zajde zaplavat nebo do fitness centra.

Zajímavost: Běhání patří mezi fyzicky nejnáročnější pohybové aktivity, díky čemuž můžete spálit skutečně velkou porci kalorií (až 1000 kcal/hod.). Kolik kalorií spálíte, je však značně individuální.

Při volbě aktivity myslete na svá zdravotní omezení

zoom Zvětšit

Chcete zhubnout? Jezděte do kopců

Při volbě aktivity, konkrétně jízdy na kole a běhu, je potřeba myslet také na možná zdravotní omezení. Pokud bojujete s velkou nadváhou či dokonce obezitou, není běh zrovna ideální varianta, protože tím trpí kloubní aparát. V těchto případech je lepší zvolit svižnou chůzi, nordic walking nebo jízdu na kole, případně trenažeru. Lidé trpící bolestí zad v oblasti beder, která se může při jízdě na kole ještě prohlubovat, by pro změnu měli dát raději přednost běhání, kdy zátěž na bedra není tak vysoká jako v případě cyklistiky.

Zajímavost: Pokud máte dlouhodobě potíže s bolestí v oblasti bederní části páteře, navštivte fyzioterapeuta a snažte se najít příčinu toho, proč vás záda bolí.

Zhubnout můžete běháním, jízdou na kole i plaváním

zoom Zvětšit

Hubnout můžete při jakémkoliv sportu

Pokud se danému sportu věnujete naplno a k tomu se snažíte jíst zdravě, můžete zhubnout běháním i jízdou na kole. Záleží tedy jen na vás, čemu dáte přednost. Jestliže vás jeden sport baví více než druhý, věnujte se mu bez ohledu na to, co říkají tabulky a různé kalkulačky. Na druhou stranu je dobré, pokud budete ve sportu všestranní. Budete-li jezdit na kole, občas si zaběháte, čas od času přidáte plavání nebo si zajdete do posilovny, budete zatěžovat svaly různými způsoby a navíc se díky tomu nebudete nudit.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
4 potraviny, po kterých budete bez energie

4 potraviny, po kterých budete bez energie

Životní styl

Správná strava by vás měla nastartovat. Jenže co když se po jídle cítíte bez energie? Nesprávně zvolené potraviny mohou mít tlumící účinek, což má negativní vliv na fyzický i psychický výkon. Na které potraviny si dát pozor?

DOPORUČUJEME
Prosecco a hubnutí. Jde to dohromady?

Prosecco a hubnutí. Jde to dohromady?

Životní styl

Milujete prosecco, ale chcete zhubnout? Jaký vliv má pití alkoholu na hubnutí? Víme, jestli si můžete dát skleničku prosecca denně bez negativních následků na váhu a zdraví.DOPORUČUJEME
K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

Životní styl

Mnozí si nejspíš doteď pamatují neuvážené výroky o tom, že kvůli koronaviru se letos k moři nepodíváme. Později média přišla s tím, že budeme moct jedině do Chorvatska, nebo třeba že na plážích v Řecku nás čekají plexiskla. Z Itálie média udělala masový hrob. Na dovolenou by tam jel jedině šílenec! Jaká je skutečnost?