arrow
Neprodává v Bazaru

Ahoj, plánujeme stěhování a tak jsem se teď začala koukat na nějaké nemovitosti tady.
Máte nějaké tipy na co si dát pozor? Jak se vyhnout RK?

Ahojky a kde sháníte?

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Dejte si pozor, zda uváděná velikost bytu v m2 skutečně odpovídá. Kamarádku takto chtěli napálit a udávali větší prostor než skutečně byl.

Cituji adeli75: Jak se vyhnout RK?

To neporadím, jedině hledat po inzerátech a internetu. Je to hrůza, kolik si realitky berou..A přitom tolik lidí by bralo domluvit se mezi sebou.

arrow
profile_image
imoen
od 22. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Mia_Sofia: .A přitom tolik lidí by bralo domluvit se mezi sebou

na domluvy u nemovitstí nikdy nedejte. když ne realitku, aspoň advokáta a dobrou kupní smlouvu. bez ní je to velké riziko. počítat se vším, že na bytu může být exekuce, zástavní práva, nevyřešené vlastnické vztahy...to je primární. jestli odpovídá počet m2 a jací jsou sousedi, je až druhotný problém.

Cituji imoen: když ne realitku, aspoň advokáta a dobrou kupní smlouvu

Souhlasím. U pronájmu bych to ještě tak neřešila, ale u prodeje bych si už fakt vzala realitku nebo alespoň právníka. V provizi je zahrnut servis RK včetně právních služeb. Vím, že provize jsou vysoké, každopádně minimálně toho právníka kvůli kupní smlouvě opravdu dopuručuju.

Jinak na realitních servrech je jak soukromá inzerce, tak inzerce realitek, vyznat se v tom je docela blbý, respektive přebrat to dá práci. Ale celkem spolehlivě soukromou inzerci najdeš na bezrealitky.cz. Ovšem i tam pozor na skryté realitky.

arrow
profile_image
Lenushe
od 26. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Taky bych si dala pozor na umístění bytu. Ze zkušenosti vím, že nejhůř prodejné jsou byty v přízemí a pod střechou a lepší je taky nemít byt u krajní stěny domu, protože je tam chladněji. Jinak určitě sepsat smlouvu a advokáta, ušetří to hodně problémů.

arrow
profile_image
Amnesia
od 18. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

tvůj odkaz je přímo na realitku a pak se ptáš, jak se jim vyhnout....

dejte si pozor na smlouvy, na m2, na st. konstrukci, sousedy atd...

arrow
profile_image
K.Lane
od 13. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Zálkeží kde chceš byt koupit, jestli osobní vlastnictví, družstevní, nebo třeba nájemní byt. U bytu je třeba zjistit (u podkrovního) zda byla dobře provedena rekonstrukce, zateplení, jaké je zde vytápění, POZOR na levné plynové TURBO kotle. Pokud si troufneš byt koupit bez zpracované a zkontrolované kupní smlouvy, pak si alespoň ověř, zda je skutečně majitel, majitelem. Veškeré info najdeš na cuzk tecka cz, katastr nemovitostí - je potřeba jen vědět obec, část obce (katastrální území) a číslo popisné (pozor ty menší čísla jsou ve většině případů, čísla orientační)

arrow
profile_image
Allia
od 17. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pár tipů hlavně ke kupní smlouvě:

- nech si na obecním úřadě nebo poště udělat výpis z katastru nemovitostí v den kdy budeš podepisovat smlouvu (může na byt jít exekuce či cokoli jiného, ale ještě to nemusí být zaznamenáno v katastru, tak ať máš jistotu že v den podpisu smlouvy tam nic zaznamenáno nebylo) a uschovej si ho. Stojí 50 Kč.

- peníze doporučuju dát do advokátní nebo notářské úschovy s tím, že advokát/notář vyplatí prodávajícímu peníze až tehdy, kdy tebe zapíšou do katastru jako vlastníka (protože vlastnictví se nabývá vkladem do katastru, nikoli podpisem smlouvy). tuhle službu nabízí i realitky nebo banky, ale ty nedopručuju, protože realitka může zkrachovat a peníze už neuvidíš, u notáře/advokáta se ti tohle stát nemůže. Advokátní úschova je prý levnější než notářská, ale to nemám ověřené, cena se odvíjí od množství uschovaných peněz.

- prodávající má povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti, ale kupující je ručitel. Pokud ji nezaplatí, bude to stát vymáhat po tobě - proto doporučuju při zařizování advokátní/notářské úschovy domluvit se tak, že ty tam složíš peníze a až budeš zapsaná v katastru, tak notář/advokát zaplatí z těch peněz daň místo prodávajícího a zbytek mu vyplatí. Budeš tak mít jistotu, že ji nikdo nebude vymáhat po tobě, protože by prodávající nezaplatil.

- pozor na §501 občanského zákoníku: Přenechá-li se věc jak stojí a leží, neodpovídá zcizitel za její vady, ledaže věc nemá vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo kterou si nabyvatel výslovně vymínil. Budeš-li tam mít něco v tomhle smyslu, prodávající neručí za žádné vady - takže třeba si všimneš až po koupi, že na stropě po celý místnosti je strašná plíseň a místnost bude kvůli tomu neobyvatelná, ale bohužel máš smůlu (trochu přehánim, ale snad to je pochopitelný ).

- pozor na §590 občanského zákoníku: Není-li dohodnuto jinak, přechází na kupujícího nebezpečí nahodilé zkázy a nahodilého zhoršení předmětu koupě, včetně užitků, současně s nabytím vlastnictví. Jestliže nabude kupující vlastnictví dříve než dojde k odevzdání předmětu koupě, má prodávající až do odevzdání práva a povinnosti schovatele. Tohle říká, že pokud podepíšeš smlouvu, podáš návrh na vklad do katastru, ale než se to vyřídí, tak do baráku uhodí blesk a celej shoří, odpovídá za to prodávající. Někteří prodávající mají snahu do smlouvy nacpat to, že nebezpečí nahodilé zkázy na kupujícího přechází např. podpisem smlouvy nebo lze stanovit i konkrétní datum. Dávej si na to pozor a nesouhlas s tím.

Víc mě teď nenapadá, omlouvám se za dlouhý příspěvek a doufám, že ti to k něčemu bude a že jsem to napsala srozumitelně

arrow
profile_image
Luiza
od 16. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zaplať si zkušeného právníka. Realitní kanceláře nabízí někdy nehorázné smlouvy. Je dobré, když Ti někdo spolehlivý vše zkontroluje a zařídí. Právník je v případě koupě nemovitosti poslední, na čem bych šetřila. Taky se vyplatí mít kamaráda architekta nebo stavaře, který si nemovitost prohlédne a upozorní Tě na možná úskalí (topení, zateplení, odhadne náklady na rekonstrukci atp.)

arrow
profile_image
danielka11
od 24. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

-zkus stránky..bezrealitky.cz
tam hledat a pak se poradit s někým kdo bytům rozumí, třeba i stavař
-

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené